Jump to content



Πιστωτικές κάρτες


mech5107

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική, δεν είχα ποτέ πριν και ούτε κάποιος δικός μου.

Το αποφάσισα γιατί αναγκάζομαι να βάζω φίλους να μου αγοράζουν πράματα από net και για κάποιες δουλειές που χρειάζεται απαραίτητα...πχ πήγα πρόσφατα Αγγλία για δουλεία και δεν μπορούσα να νοικιάσω αμάξι γιατί δεν είχα πιστωτική και μέτραγα 20λεπτα τις ~1000 λίρες του ξενοδοχείου, που πλήρωσα με cash.

Επίσης, είναι βολικό να μην κουβαλάς πολλά μετρητά και να πληρώνεις με κάρτα για τα μεγάλα ποσά...

Οπότε θέλω την γνώμη σας για το ποια τράπεζα να επιλέξω και αν μπορεί κάποιος και αν ξέρει, να μου πεί και τι πληρώνεις και γενικά πως λειτουργεί το σύστημα.

Είμαι πραγματικά noob στο θέμα:p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να βγάλεις κάρτα που να μην πληρώνεις με "αέρα". Δηλαδή να κάνεις ότι αγορές - όπου θες αλλά να έχει ΘΕΤΙΚΟ (= πραγματικά χρήματα) στον λογαριασμό της κάρτας. Δηλαδή άνοιξε λογαριασμό στην τράπεζα που θες και ζήτα τους η κάρτα που θα τον συνοδεύει να είναι VISA. Και επέμενε να μην υπάρχει επιλογή υπερανάληψης κτλ κτλ.

Και ότι κάνεις....με ρέγουλα....

Link to comment
Share on other sites

Το που θα πας έχει να κάνει με το ποια τράπεζα σου δίνει το καλύτερο (μικρότερο) επιτόκιο. Για αυτό απλά κάνεις μια βόλτα στο νετ, ή στα retail shops (καταστήματα και ρωτάς).

Από εκεί και πέρα, σου εγκρίνουν ένα όριο (πχ 1000€) βάση των εγγράφων που προσκομίζεις και σου στέλνουν την κάρτα.

Αν θα είναι Visa ή Mastercard στο 99,99% των μερών που θα την χρησιμοποιήσεις δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά, και σημασία.

Κάθε μήνα θα σου έρχεται λογαριασμός με το τι έχεις ξοδέψει, και την ελάχιστη καταβολή δόσης, που συνήθως είναι ένα 5% ή πχ 10€ ότι είναι μεγαλύτερο.

Φυσικά, ΔΕΝ χρειάζεται να το εξοφλήσεις όλο αλλά ιδανικά θες για να μην πληρώνεις τόκους επί του κεφαλαίου.

Τις πιο πολλές φορές σου δίνουν ένα μαξιλάρι υπέρ-ανάληψης αλλά πρόσεξε το γιατί δύναται να το «κοστολογούν» πιο πολύ => μεγαλύτερο επιτόκιο.

Οι κάρτες πλέων ΕΙΝΑΙ ασφαλισμένες, που σημαίνει πως αν γίνει κάποια κακόβουλη ενέργεια (πχ κάποιος ψωνίσει το μισό play.com) η τράπεζα ΔΕΝ θα σε χρεώσει, αλλά καλού κακού ρώτα το, και επιβεβαίωσε το.

Με την πιστωτική κάρτα σου δίνεται συνήθως και η δυνατότητα να βγάζεις λεφτά σαν cash card αλλά αυτό χρεώνεται με κάθε ανάληψη, και επίσης τα λεφτά τοκίζονται σαν πιστωτική που είναι ,οπότε το αποφεύγεις, εκτός ανάγκης, για να βγάζεις λεφτά από ΑΤΜ απλά η cash card σου είναι μια χαρά.

Εναλλακτικά για ΠΛΗΡΗ έλεγχο, μπορείς να βγάζεις ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα, που θα βάλεις λεφτά σε ένα λογαριασμό, και θα είναι συνδεδεμένη με αυτόν, και τα λεφτά που θα χρεώνεις θα τραβιούνται από εκεί. Αυτό έχει το καλό πως εκτός από κάποιες πάγιες χρεώσεις δεν τοκίζονται, και ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι βγάζεις γιατί δεν μπορείς να χρεωθείς παραπάνω από όσα έχεις μέσα. Τέτοιες κάρτες πχ βγάζουν πολλοί για να παίζουν στοίχημα στο νετ.

Αλλά δεν έχει το flexibility και το acceptance (στην Ελλάδα τουλάχιστον) που έχει μια αμιγώς πιστωτική.

Ότι άλλο θες ρωτάς.

:hug:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σκόπευα να την χρησιμοποιήσω για υπερανάλυψη και τα σχετικά...

Απλά, για να μην κουβαλάω μετρητά και για περιπτώσεις που είναι απαραίτητη (ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό), όπου δεν δέχονται χρεωστική...

Που και που μπορεί να πάρω και κάτι από ebay, πράγματα που δεν βρίσκω εδώ...και αυτό με paypal που νομίζω προσφέρει κάποια ασφάλεια...

Από χρεώσεις τι έχουν συνήθως? ΠΧ...έχω στο λογαριασμό μου €1500. Παίρνω μια οθόνη από το Πλαίσιο, €250 από το νετ. Μου έρχεται σπίτι και όλα καλά...

Επίσης παίρνω και μια μητρική-cpu-vga-ram από το e-shop, σύνολο €650 με 6 δόσεις.

Το θέμα είναι, θα έρθει λογαριασμός στην αρχή του μήνα και θα έχει 250+650/6?

Μόνο αυτό πληρώνω? Η έχει κάποια κράτηση από την κάρτα?

Στην ουσία, πως "συντηρείται" η κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Με Πειραιως, ALPHA και MARFIN δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αναφέρομαι σε κανονικές. Οχι προπληρωμένες.

Παρόλα αυτα κανονική δεν σε συμβουλευω να βγάλεις.

Στις προπληρωμένες απλά αφαιρείται το ποσό. Απ'όσο ξέρω δεν γίνονται δόσεις. Γίνεται εφάπαξ η χρέωση.

Στις κανονικές μαζί με το ποσό σκας και τόκους για τις δόσεις αν είναι έντοκες.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσες δόσεις κάνεις έχει να κάνει με το κατάστημα και το ποσό που αγοράζεις.

Ο τρόπος που δουλεύει η τράπεζα τα σκάει στο κατάστημα και μετά εσύ τα σκας στην τράπεζα.

Στον λογαριασμό σου ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις λεφτά.

Παίρνεις όπως είπες κάτι που έχει 300€, και κάτι που έχει 600€σε 4 άτοκες (150€ / μήνα) με πιστωτικό όριο 1500€.

Στο τέλος του μήνα έρχεται το statement που σου λεει.

Πιστωτικό όριο 1500€

Αγορές...1 ... 300€

Αγορές...2 ... 150€ έναντι 600€

Σύνολο ... 450€

Υπόλοιπο Πιστωτικό 1050€

Ελάχιστη καταβολή (10% * 450€ = 45€ )

Κάπως έτσι.

Εσύ πρέπει να καταβάλεις τα 45€ για να βεβαιωθούν πως δεν τα πήρες και έφυγες, αλλά κανείς ΠΟΤΕ δεν θα σου πει να το πληρώσεις όλο από την τράπεζα, γιατί οτι ΔΕΝ πληρώσεις θα τοκιστεί με το 1/12ο του ετησίου τόκου, που είναι ΠΟΛΥ roughly κοντά στο 15%.

Οπότε εγώ θα σου πω, ξεπλήρωσε την για να μην τον φας, η τράπεζα ΘΕΛΕΙ να το φας για ευνόητους λόγους.

Με τις κάρτες οι τράπεζες βγάζουν λεφτά γιατί οι ποιο πολλοί ΔΕΝ πληρώνουν και έτσι τρωνε τόκους και έτσι έχουν κέρδη.

Και κάτι άλλο βασικό που ξέχασα στο 1ο μου post. ΜΗΝ, και λεω πάλι ΜΗΝ πάς σε τράπεζα που σε χρεώνει για να σου δίνει πιστωτική.

Πχ, ακούς 50€ / έτος, ΜΑΚΡΙΑ, οι πιο πολλές σου δίνουν δωρεάν.

Με τις χρεωστικές, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τα μισά όπως προ-είπα για αυτό και δεν τις συνιστώ για την χρήση που καταλαβαίνω πως θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν συζητώ το ενδεχόμενο να μην έχω να την πληρώσω, αυτά που παίρνω, πάντα έχω τα λεφτά...οπότε αν ξεχάσουμε το ενδεχόμενο να μπορώ να πληρώσω μόνο το 10%*450 που απαιτείται, έχω κάποια επιβάρυνση?

Δηλαδή, πάντα πληρώνω στην ώρα μου, και όλο το πόσο που πρέπει, έχω κάτι ακόμα να πληρώσω?

Επίσης ήθελα να μάθω αν έχουν ετήσια συνδρομή, αλλά από ότι κατάλαβα οι πιο πολλές δεν έχουν...

Αν έχει κανείς να προτείνει τράπεζα, θα με βοηθούσε, για να ξεκινήσω από κάπου στάνταρ την έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν συζητώ το ενδεχόμενο να μην έχω να την πληρώσω, αυτά που παίρνω, πάντα έχω τα λεφτά...οπότε αν ξεχάσουμε το ενδεχόμενο να μπορώ να πληρώσω μόνο το 10%*450 που απαιτείται, έχω κάποια επιβάρυνση?

αν πάς σε τράπεζα όπως σου είπα που δεν χρεώνει ΟΧΙ

Δηλαδή, πάντα πληρώνω στην ώρα μου, και όλο το πόσο που πρέπει, έχω κάτι ακόμα να πληρώσω?

ΟΧΙ

Επίσης ήθελα να μάθω αν έχουν ετήσια συνδρομή, αλλά από ότι κατάλαβα οι πιο πολλές δεν έχουν...

ΟΧΙ ( τα 3 τελευταία είναι πάνω κάτω ίδια :) )

Αν έχει κανείς να προτείνει τράπεζα, θα με βοηθούσε, για να ξεκινήσω από κάπου στάνταρ την έρευνα αγοράς.

Ξεκίνα απο τα site των μεγάλων, ΕΤΕ, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Marfin, και μετά κοίτα και Nova κλπ.

Πάνω κάτω ίδια θα είναι, αν κάτι δεν σου φένεται ξεκάθαρο, ρώτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν σου έρθει ο λογαριασμός πληρώσεις όλο το πόσο που αναγράφει πάνω ΔΕΝ πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω στην τράπεζα.Τώρα για την συνδρομή που είναι περίπου 30 ευρώ το χρόνο μπορείς να κάνεις αίτημα να μην πληρώνεις συνδρομή το οποίο εξετάζει η τράπεζα και σου λέει ναι η όχι.Εαν κάνεις μεγάλες αγορές κατά 90% θα το δεχτεί.

P.s Ενα μικρο κολπάκι.

Πες ότι ο λογαριασμός σου βγαίνει την 1η κάθε μηνά και πρέπει να πληρώσεις στις 15 του ίδιου μηνά εάν κάνεις την αγορά που θέλεις στις 30 του προηγούμενου μήνα τότε θα πληρώσεις κανονικά στις 15 ΑΛΛΑ αν την κάνεις την 1η τότε πληρώνεις στις 15 του επόμενου μήνα ΧΩΡΙΣ καμμια επιβάρυνση.

Γενικά εάν πληρώνεις ΟΛΟ το πόσο του λογαριασμού η πιστωτική είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και πάντα απλώνουμε το πάπλωμα μέχρι εκεί που φτανουν τα πόδια μας ΟΧΙ παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εάν πληρώνεις ΟΛΟ το πόσο του λογαριασμού η πιστωτική είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και πάντα απλώνουμε το πάπλωμα μέχρι εκεί που φτανουν τα πόδια μας ΟΧΙ παραπέρα.

Αν θυμασαι και εφαρμοζεις αυτον τον κανονα,η πιστωτικη καρτα γινεται πραγματικο εργαλειο στα χερια σου

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Πχ θέλω να παραγγείλω κάτι από overclockers.co.uk που κάνει 500 ευρώ, αλλά θέλω να το πληρώσω με δόσεις για 12 μήνες.

Γίνεται μέσω πιστωτικής, εφόσων το site δεν υποστηρίζει πληρωμή με δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφου το site δεν υποστηριζει πληρωμη με δοσεις,στον επομενο λογαριασμο θα δεις μια χρεωση 500Ε.Στην ουσια,η τραπεζα σου πληρωσε το καταστημα και εσυ χρωστας μονο στην τραπεζα τα 500Ε,με τους ορους που σου εχει θεσει η τραπεζα και εχεις ηδη αποδεχθει,οταν υπεγραψες για να παρεις την καρτα.

Τωρα,αν θα τα πληρωσεις εσυ αμεσα(χωρις τοκους) ή θα δινεις 30,50,100 ευρω/μηνα μεχρι να κλεισεις τα 500Ε+νομιμοι τοκοι,ειναι αλλη ιστορια.

Αν το κανεις συνειδητα και πληρωσεις μερικα ευρω τοκους,δεν ειναι τραγικο(πχ 5 δοσεις απο 105Ε,αντι για 500Ε ντουκου).Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα προκυπτουν εκτακτες αναγκες πολλες φορες που δεν μπορεις να τις καλυψεις με μετρητα(πχ βλαβη στο αυτοκινητο)

ΑΛΛΑ αν γλυκαθεις και αρχισεις να σκορπας πεντακοσαρικα χωρις να τακτοποιεις πρωτα τους ανοιχτους λογαριασμους σου,την πατησες κανονικα

Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που θα σου πώ, γιατί εργάζομαι στον χώρο αυτό και βλέπω καθημερινά περιπτώσεις για "κλάματα", να μην ξεχάσεις ότι

χρεωστική = λεφτά δικά σου

πιστωτική = λεφτά της Τράπεζας

πρόσεχε μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που θα σου πώ, γιατί εργάζομαι στον χώρο αυτό και βλέπω καθημερινά περιπτώσεις για "κλάματα", να μην ξεχάσεις ότι

χρεωστική = λεφτά δικά σου

πιστωτική = λεφτά της Τράπεζας

πρόσεχε μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα...

σωστο πολυ σωτο φιλεμου δεν θελει πολυ να παρουν αερα την εχω πατησει ετσι εγω και μετα μπηκα στο λουκι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση και εγώ που Noobaki

Αν αγοράσω ενα προϊόν από κάποιο κατάστημα που αναφέρει "6 ατοκες δώσεις με χρήση πιστωτικής" που κοστίζει πχ 600 ευρώ, εγώ τί θα πληρώνω στη τράπεζα κάθε μήνα; Μόνο 100 ευρώ κάθε μήνα για 6 μήνες ή και κάποια άλλη επιβάρυνση πχ τόκος τράπεζας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μαγκες αν αγορασω κατι με πιστωτικη που λεει ας πουμε στο πλαισιο 48 εντοκες δοσεις και εγω στον 5ο μηνα θελω να το εξοφλησω ολο, θα χρεωθω εξτρα?

το λεω γιατι γραφει πχ. 93 αρχικη τιμη, με δοσεις 115.

εγω αρχικα οφειλω να εξοφλησω 115 σε 48 δοσεις.στον 5ο μηνα θα οφειλω 115-(4xπληρωμενες δοσεις)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.