Jump to content



Πρόβλημα..με crossfire


trancelin

Recommended Posts

To pc αποτελείται από:

CASE:Silverstone Raven RV01B

MB: Gigabyte X48-DQ6

CPU:Intel 6850

RAM:Corsair 4GB DDR2-1066 5-5-5-15

GPU: SAPPHIRE HD 4870 512MB GDDR5 PCI-E X2

SC:X-FI Extreme Audio PCIe

HDD:6xSATA2 (Total 4 TB)

Αρχικά το μηχάνημα φορούσε μια 3870 512 Μb της Sapphire και μνήμες της Team X-Tream Black Edion 4 Gb 1066

5-5-5-15..

Αποφάσισα να βάλω μια δεύτερη 3870....Αλλα το pc άνοιγε όποτε ήθελε και κάποιες φορές αναγνώριζε τη μια κάρτα γραφικών και σπάνια τις δύο.Αποφάσισα να κάνω format να περάσω το νέο bios αλλά πάλι τίποτα...

Το καλοκαίρι πέρασε και είπα να δω τι τρέχει με το pc..

Άλλαξα τις μνήμες και έβαλα corsair ,άλλαξα τις κάρες γραφικών σε 4870 ,άλλαξα κουτι απο stacker 830 σε raven,έβαλα καλύτερης ποιότητας τροφοδοτικό silverstone στα ίδια Watt 750..

Αλλα πάπαλα.....αναγωρίζει μόνο την μια gpu...την δευτερεύουσα...και επιπλέον έχω τρελα lag στα windows....

Bλέπω dvd και κολλάει ακούω μουσική και παγώνει το pc...παίζω games και με πετάει απ έξω και μου λεέι για σφάλμα στους drivers...

Στο Πλαίσιο μου άλλαξαν και μου δόσαν καινούριες gpu...αλλά πάλι τα ίδια......

Να τονίσω ότι η mobo με μια gpu λειτουργεί τέλεια:suicide2:

Nα τονίσω ότι δοκίμασα XP Vista και 7

Ati Catalyst :8.7 και 8.8 και 8.9(με τους τελευταίους κολλαέι περισσότερο το pc)

To bios που φοράει η Mobo έιναι το F8e(<<<---είναι beta και υπαρχει στην gigabyte.de) δοκίμασα και σε F6

αλλά τίποτα....

:baby:Ιδέα κανείς?!?!?!?!

Είναι hardware ή software ή ασυμβατοτητα!??!?!?!

Link to comment
Share on other sites

To pc αποτελείται από:

CASE:Silverstone Raven RV01B

MB: Gigabyte X48-DQ6

CPU:Intel 6850

RAM:Corsair 4GB DDR2-1066 5-5-5-15

GPU: SAPPHIRE HD 4870 512MB GDDR5 PCI-E X2

SC:X-FI Extreme Audio PCIe

HDD:6xSATA2 (Total 4 TB)

Αρχικά το μηχάνημα φορούσε μια 3870 512 Μb της Sapphire και μνήμες της Team X-Tream Black Edion 4 Gb 1066

5-5-5-15..

Αποφάσισα να βάλω μια δεύτερη 3870....Αλλα το pc άνοιγε όποτε ήθελε και κάποιες φορές αναγνώριζε τη μια κάρτα γραφικών και σπάνια τις δύο.Αποφάσισα να κάνω format να περάσω το νέο bios αλλά πάλι τίποτα...

Το καλοκαίρι πέρασε και είπα να δω τι τρέχει με το pc..

Άλλαξα τις μνήμες και έβαλα corsair ,άλλαξα τις κάρες γραφικών σε 4870 ,άλλαξα κουτι απο stacker 830 σε raven,έβαλα καλύτερης ποιότητας τροφοδοτικό silverstone στα ίδια Watt 750..

Αλλα πάπαλα.....αναγωρίζει μόνο την μια gpu...την δευτερεύουσα...και επιπλέον έχω τρελα lag στα windows....

Bλέπω dvd και κολλάει ακούω μουσική και παγώνει το pc...παίζω games και με πετάει απ έξω και μου λεέι για σφάλμα στους drivers...

Στο Πλαίσιο μου άλλαξαν και μου δόσαν καινούριες gpu...αλλά πάλι τα ίδια......

Να τονίσω ότι η mobo με μια gpu λειτουργεί τέλεια:suicide2:

Nα τονίσω ότι δοκίμασα XP Vista και 7

Ati Catalyst :8.7 και 8.8 και 8.9(με τους τελευταίους κολλαέι περισσότερο το pc)

To bios που φοράει η Mobo έιναι το F8e(<<<---είναι beta και υπαρχει στην gigabyte.de) δοκίμασα και σε F6

αλλά τίποτα....

:baby:Ιδέα κανείς?!?!?!?!

Είναι hardware ή software ή ασυμβατοτητα!??!?!?!

εχω την ιδια συνθεση σε μητρικη με 8400 και 2χ 4850 crossfire μνημες τις mushκin 2x2giga 1066

και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα ολα δουλευουν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

θα πάω να αλλάξω mobo:wall:.το θέμα είναι ότι μερικές φορές λειτουργεί κανονικά και δοκίμασα με 9800 για sli και δούλεψε τέλεια....αλλάζω mobo και σας λέω...ποια προτεινετε?????:)

greek way....τα αλλάζεις όλα για να διαπιστώσεις ότι τελικά το κομμάτι που εχει μέινει έιναι όντως ελαττωματικόοοοο χχχααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και αυτό madkiller7 και τίποτα.....στην αρχή το pc μπούταρε κανονικά άλλά μετα από 4 φορές πάλι τα ίδια....

artshadows-->>> chipset drivers εννοειτε πως έχω βάλει,6*sata ππου λειτουργούν σε raid..

άλλη ιδέα?!?!?!?!?

όπως πάει μάλλον θα την δόσω και θα βάλω καινούρια....καμία ιδέα για νέα μοβο???!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.