Jump to content



Breaking News : Asus P4P800 Deluxe Version 2.0 στο Πλαισιο Στουρναρη


soki

Recommended Posts

Και ναι την ειδα σημερα! Asus P4P800 Deluxe Version 2.0 με Serial Νο.: 37MGxxxxxxx, το Version 2.0 το γραφει στο ιδιο PCI οπως και στην Version 1.02 αλλα σε ενα ασπρο αυτοκολλητακι με μαυρα γραμματα "P4P800 Rev. 2.0". Στο αυτοκολλητο της μητρικης που γραφει τα χαρακτηριστικα δεν λεει τιποτα για Version 2.0. Οπoτε ο μονος τροπος να τις ξεχωριζουμε ειναι απο το Serial Νο.: .

Serial Νο.: 34MGxxxxxx -> Version 1.02

Serial Νο.: 35ΜGxxxxxx -> Version 1.02

Serial Νο.: 36ΜGxxxxxx -> Version ???

Serial Νο.: 37ΜGxxxxxx -> Version 2.0 sticker edition?

Serial Νο.: 38ΜGxxxxxx -> Version 2.0

Serial No.: 39MGxxxxxx-> Version 2.0A

Ποιος θα την δοκιμασει πρωτος να μας πει διαφορες? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Suedehead

μπορει να υποστηριζει επισημα Prescott επεξεργαστες...

Aυτό πιστεύω και εγώ γιατί η Asus ξαναέβαλε την 'δήλωσή' της στο site ότι έχει νέο σχεδιασμό ρευμάτων και υποστηρίζει τον Prescott. Κατά τα άλλα δεν θυμάμαι το πρώτο για να το συγκρίνω οπτικά με το v2.0 που έχω τώρα αλλά ίδια μου φαίνονται πλην του μαύρου heatsink.

Εdit : Και επίσης συμφωνώ με τον RootX. Πιθανότατα από τις καλύτερες set-and-forget motherboards. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα canterwood. Μόνο ως overclocking μπορεί να υστερήσει λόγω των περιορισμένων ρυθμίσεων από BIOS και κάπως μικρού 3-Phase power circuit. Αλλά όλα φτιάχνονται...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα canterwood. Μόνο ως overclocking μπορεί να υστερήσει λόγω των περιορισμένων ρυθμίσεων από BIOS και κάπως μικρού 3-Phase power circuit. Αλλά όλα φτιάχνονται...:whistling

Δεν ξέρω για canterwood άλλων εταιρειών, αλλά από το p4c δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα. Ο ίδιος επεξεργαστής στις δύο μητρικές δουλεύει με τον ΙΔΙΟ ακριβώς τρόπο. Ούτε mhz διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireblade

Δεν ξέρω για canterwood άλλων εταιρειών, αλλά από το p4c δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα. Ο ίδιος επεξεργαστής στις δύο μητρικές δουλεύει με τον ΙΔΙΟ ακριβώς τρόπο. Ούτε mhz διαφορά.

Με συνχωρείς, δεν έγινα σαφής. Εννοούσα ότι μπορεί να υστερήσει από overclocking γενικά, όχι επειδή είναι 865. Και το 875 της Asus το ίδιο πάνω κάτω είναι. Αλλά σε σχέση με το power circuit των Abit και ρυθμίσεων των Epox είναι σαφώς σε μειονεκτική θέση. Αλλά και πάλι εξαιρετικά καλά τα πάνε, δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε....

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το κάνω θέμα στις "Κακίες", αλλά προτίμησα να έχω και τις δικές σας απόψεις-σκέψεις....

Asus P4P800 DELUXE, από τα ράφια του Πλαισίου Στουρνάρης, με S/N: 37MG1Sxxxxxxxxx

yes, we have a winner, rev2.0 όπως λέει το μεγάλο αυτοκόλλητο...

post-27-1416070591,7997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.. Έχω μείνει άφωνος...! Δε ξέρω ποιανού ξεφτύλα είναι αυτό... της Asus.. του Πλαισίου; Από βδομάδα που θα έχουμε και revision 4.. απλά περιμένουμε τα καινούρια αυτοκόλλητα. Φάνη απο την εμπειρία σου έχει κάτι διαφορετικό στο σχεδιασμό σαν (υποτιθέμενη) Rev.2;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν είμαστε τόσο σχετικοί με το θέμα.

Ποιες είναι οι διαφορές της rev 1 με την rev 2;

Μήπως για λόγους οικονομίας η εταιρεία χρησιμοποίησε stock υλικό και άλλαξε κάποια εξαρτήματα;

’λλωστε ρε παιδιά θα ήταν πολύ χοντρό και είναι πολύ εμφανές. Δεν νομίζω ότι θα κάνανε τόσο μεγάλη πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν είμαστε τόσο σχετικοί με το θέμα.

Ποιες είναι οι διαφορές της rev 1 με την rev 2;

Μήπως για λόγους οικονομίας η εταιρεία χρησιμοποίησε stock υλικό και άλλαξε κάποια εξαρτήματα;

’λλωστε ρε παιδιά θα ήταν πολύ χοντρό και είναι πολύ εμφανές. Δεν νομίζω ότι θα κάνανε τόσο μεγάλη πατάτα.

Δεν έχει τόσο σημασία ποιες είναι οι διαφορές.. αλλά ότι σου πουλάνε κάτι για κάτι άλλο. Εκτός αν όντως χρησιμοποιήσε stock υλικό.. θα μάθουμε σύντομα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [09-10-2003 και 20:46]

Δεν έχει τόσο σημασία ποιες είναι οι διαφορές.. αλλά ότι σου πουλάνε κάτι για κάτι άλλο. Εκτός αν όντως χρησιμοποιήσε stock υλικό.. θα μάθουμε σύντομα πάντως.

Δεν ρώτησα τις διαφορές για το αν έχει τελικά σημασία αν είναι το 1 ή το 2. Εντελώς ενημερωτικά. Έχεις απόλυτο δίκιο το αν μας πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.