Jump to content



Επιστήμη του μέλλοντος


Hydra

Recommended Posts

μετά από τρία χρόνια περίπου επιστρέφω στο θέμα έχοντας διευρύνει κάμποσο το φάσμα των γνώσεων μου και μπορώ να πω ότι το μέλλον θα προέρθει πάλη από το φως το οποίο και αυτήν την στιγμή είναι η κινητήριος δύναμη της ζωής !

Και πιο συγκεκριμένα από τα ηλεκτρόνια/φωτόνια τα οποία θα μας ξεκλειδώσουν σε λίγα χρόνια την πολυπλοκότητα των αντικειμένων άλλα και ταυτόχρονα θα αυξήσουν το βαθμό δυσκολίας για την μετα ανάπτυξη του ανθρώπου !

Πιστεύω ότι μόλις φτάσουμε στο φυσικό μέγεθος του ηλεκτρονίου θα μπορέσουμε να φτιάξουμε ύλη και να κατασκευάσουμε το star trek και να φύγουμε από αυτόν τον κ0λ πλανήτη

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

τι κάπνιζες επι 3 χρόνια?

πλάκα κάνω - είναι ωραίο να έχεις τέτοιες ανησυχίες όπως και να μπορείς να καταλαβαίνεις τι γίνεται γύρω σου (γιατί όλο και περισσότεροι δέχονται αβίαστα και χωρίς προβληματισμό οτιδήποτε τους πλασάρουν ή απλά συμβαίνει γύρω τους).

Link to comment
Share on other sites

Να πω τοτε και εγω τι γνωμη μου, μιας και αφου ήταν τοσο καιρο πριν το αρθρο δεν το είχα προσέξει.

Για εμενα διαβαζοντας καποια γενικότερα αρθρα (χωρίς να θελω να κανω το διαφήμιση, το BHMAscience βαζει ωραια αρθα καθε κυριακή) πιστευω οτι ανετα θα εβαζα +1 στην νανοτεχνολογία και στον συνδυασμό Ιατρικής/βιολογίας. Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση πιστευω οτι εχουν κανει -και θα κάνουν - παπάδες. 'Άσχετα με το ποια απο τα επιτευγματα θα φτασουν τελικα να γινουν γνωστά στον κοινό...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για 10 χρόνια η νανοτεχνολογία παίρνει τα πάνω της ειδικά με την ύπαρξη-ανακάλυψη του γραφενίου και όχι μόνο

Η ΕΕ επενδύει €1 δις για τη μελέτη του γραφενίου, το ισχυρότερο υλικό στον κόσμο

http://en.wikipedia.org/wiki/Graphene κάποια πολύ χονδρικά και γενικά

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω βιολογια-νανοτεχνολογια αλλα εχω την εντυπωση οτι ολα τα κονδυλια για τα παραπανω ερχονται απ τις φαρμακοβιομηχανιες, οποτε καταλαβενετε τι θα φτασει στον end consumer τελικα και σε τι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.