Jump to content



MAC OS X Official Thread


jimakos21

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Πλέον και τονίζω το πλέον, έπειτα από πολλές ώρες χαμένες στις προσπάθειες, μπορώ να πώ πως η εγκατάσταση είναι τις περισσότερες φορές +30λεπτά με μία ώρα από μία εγκατάσταση λειτουργικού σε κανονικό mac.Οι αναβαθμίσεις συνήθως, δεν προκαλούν πρόβλημα αλλά αν είναι στημένο σωστά το μηχάνημα κάποια side effect όπως χάσιμο του sleep, μπορούν να αντιμετωπιστούν σε ένα τεταρτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα site με μαζεμένα πολλά application για το mac os x και χωρισμένα σε κατηγορίες

ανάλογα με το αντικείμενο που χρησιμεύουν!

Μac os x application site

:T:

ΥΓ: Μόλις ξεχωρίσω χρήσιμα application απο το site θα τα ποστάρω για να αποφεύγετε το ψάξιμο. Όποιος άλλος θέλει ψάχνει και λέει και αυτός πιο του άρεσε

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο απαιτήσεις χώρου τα mac τι έχουν;

Βλέπουν partition ntfs;

Θα μπορώ να βλέπω το freenas (τα αρχεία που έχω εκεί);

Το Snow Leopard θέλει γύρω στα 5GB. Μπορεί να κάνει r/w σε FAT32 και μόνο read σε NTFS. Υπάρχουν λύσεις για να κάνει και write σε ntfs (π.χ. paragon, mac fuse/ntfs-3g).

Πώς μοιράζει τα αρχεία το NAS σου ? (samba ?)

Link to comment
Share on other sites

Για read n wright ntfs(include full read-write NTFS by NTFS-3G, transparent encryptions by CryptoFS and EncFS, SSHFS, GmailFS, and more.) η apple εχει κανει release το MacFuse στο software.. Αν και δν γνωριζω πολλά περι του θέματος.. Εμπεριέχετε στα καινούργια leopard (10.6 and later)

Δηλαδή τα αρχεία που έχω εγώ πχ στο partition μου .. Στο bootcamp μου τα βλέπω μεν αλλά δεν μπορώ να τα διαχειριστώ...

Για αντιγραφές κλπ από partition σε partition ... Macdrive! και μετα... drag and drop

Link to comment
Share on other sites

Ναι samba είναι.Έχω την εντύπωση ότι γίνεται με το nfs service.

Είναι ενσωματωμένος samba client & server στο (Snow) Leopard. Τα βλέπεις τα shares στον Finder (File manager μεταξύ άλλων) και μπορείς να συνδεθείς και από cmd line. Επίσης κάνοντας δεξί κλικ στο icon του finder στο dock, αναδύνεται μενoύ με επιλογή: "connect to server..."

Δεν είμαι σίγουρος αν και πώς γίνεται να <<καταλαβαίνει>> username και password αυτόματα για να μην χρειάζεται να το δίνεις σε pop-up window, αλλά τί στο καλό, BSD είναι το OSX με C4 certification, όλα γίνονται. Πιθανόν να το <<θυμάται για πάντα>> μετά την πρώτη εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

iAlertU

Ένας κανονικός συναγερμός για το pc σου! Ρυθμίζοντας το πότε θέλετε να χτυπάει ( κινηση του touchpad, κλικάρισμα στο keyboard, το μικρό κούνημα στο laptop, άνοιγμα της οθόνης κλπ) βαράει ο συναγερμός και η κάμερα βγάζει επι τόπου φωτογραφίες της οποίες της στέλνει στο mail σας...

Εντάξει δεν θα σας σώσει απο ληστεία αλλά έχει πλακα! http://www.macupdate.com/info.php/id/21282

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aπό σήμερα και εγώ ένας κάτοχος ενός πλήρους λειτουργικού Hackintosh Snow Leopard 6.2, με όλο το hardware σε πλήρη δράση και χωρίς κανένα πρόβλημα....

Σϋνθεση,,,,

Cpu => Intel Core Duo E8400

MB=> Asus P5Q με Moded BIOS

VGA=> ATI HD4850 512Mb

Sound Card => SB Audigy 2

Monitor => LG 26 Inch S-IPS

etc....

Δουλεύουν τέλεια τα ΠΑΝΤΑ και Χωρίς το παραμικρό Crash, αφού βέβαια έφαγα 2 εβδομάδες σπαζοκεφαλιάς για να κάνω την ΑΤΙ να δουλέψει σε Full Accelerated Mode...

:inlove::kiss3:

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. Πόσο με πονάει να βλέπω τον dag με ιντελ :p :p !! :cry:

Ωραίος ρε dag!! :T: Πως σου φαίνεται το λειτουργικό??

Παίζει 100% η 4850???? ήθελες οδηγούς??

Eίχα κολλήσει σε Vesa 3 mode και δεν μπορούσα να έχω παραπάνω από 1600χ1200.

όμως μετά από πολύ ψάξιμο και πολλά kext που δοκίμασα βρήκα τον κατάλληλο συνδιασμό να την κάνω να δουλέψει σε Full Accelerated Mode... :jump:

Dag τι εννοείς modded BIOS; Έχει σχέση με τα hackintosh ή είναι από κάποιο άλλο μοντέλο της σειράς P5Q;

Θα 'θελα κι' εγώ κάποια στιγμή να περάσω hackingtosh :)

Eίναι μοδαρισμένο το ΒΙΟΣ έτσι ώστε να μπορώ κατευθείαν να φορτώσω γνήσιο CD Image του MAC xωρίς να χρειάζεται κάποιο ειδικό loader....

Τώρα όμως το έχω Με Chamelleon v2 RC4 + 10.5 PCEFI by Netkas. και με LegasyATI4800controller.kext για οδηγό της ΑΤΙ ΗD4850.... :T:

ξέρει κανείς αν hackintosh μπαίνει σε amd?:OT:

NAI......

Yπάρχουν ειδικά Βοοtloader για ΑΜΔ επεξεργαστές..... :T:

Και μερικά SCREEN ....

post-153-1416074251,408_thumb.jpg

post-153-1416074251,7889_thumb.jpg

Tρέχω ταυτόχρονα Windows 7 - LINUX - Vista με BOOTCAMP ή με Parallels

Link to comment
Share on other sites

Άψογος! :) Μπράβο dag.. Περιμένω εντυπώσεις :T:

Πάντως δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ άσχημα 90 ευρώ για 5 άδειες MAC OS X Leopard από play.com http://www.play.com/PC/PCs/4-/3511682/Apple-Mac-OS-X-Leopard-Family-Pack/Product.html

18 Ευρώ η μία

Δεν το έπιασα :o

information plz.....

Άραγε όμως σε amd hackintosh θα παίζει intel based games? Δεν θα αντιμετωπίζει προβλήματα γενικότερα με εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.