Jump to content



Epox 8rda3+ και Barton 2500+


kokoumo

Recommended Posts

Μετά από το ατυχές γεγονός της Abit πήρα μία Epox 8rda3+ και έναν Barton 2500+.

Αλλά τα προβλήματα δεν λένε να σταματήσουν.

Αρχικά το led των σκληρών δουλεύει ανάποδα. Δηλαδή όταν οι σκληροί δεν δουλεύουν είναι αναμμένο και όταν δουλεύουν σβήνει.

Μετά υπάρχει πρόβλημα με το CPU-Z 1.19b. Όσο τάση και να έχει το cpu, δείχνει 1,616V.

Και τώρα πάμε στο καυτό θέμα του Overclocking. Αν εξαιρέσουμε το γνωστό πρόβλημα του πολλαπλασιαστή 11 που έχει αναφερθεί σε άλλο thread, έχω πρόβλημα αφού ακόμα και σε 10χ200 με 1,808 τάση δεν λέει να τελειώσει ούτε το super-pi 4M. Για prime ούτε λόγος φυσικά.

Η Cpu έχει το παρακάτω stepping. AQXFA0334PRMW.

Τι μπορεί να φταίει; Ο επεξεργαστής, η μητρική ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά;:confused:

Link to comment
Share on other sites

1) Όπως θα έλεγαν και στο star trek, να αντιστρέψουμε την πολικότητα. Έχεις βάλει ανάποδα το καλώδιο για το led του σκληρού. Γύρνα το και θα στρώσει.

2) Χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό, κάτι πήρε τ' αυτί μου ότι η τάση που δείχνει εκεί το cpuz είναι η τάση στο chipset και όχι στον επεξεργαστή.

3) Μπας και φταίνε οι μνήμες; Τι μνήμες έχεις, με τι timings τις δουλεύεις και πόση τάση τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ανάποδα το καλώδιο του led αν δεν κάνω λάθος δεν ανάβει.

Θα συμφωνήσω ότι η τάση που δείχνει το cpuz είναι του chipset.

Τώρα θα συμφωνήσω επίσης ότι μπορεί να είναι οι μνήμες το πρόβλημα μιας και σε εμένα οι Hynix σε DC δεν δουλεύουν στα default τους 166ΜΗz απροβλημάτιστα αλλά μέχρι τα 160MHz. Μόνο SC πάνε μέχρι 166MHz. Οπότε μπορεί να έχει κάνει κάποια πατάτα η Epox γενικά ( έχω την απλή 8RDA ).

Να πω επίσης ότι ένα αρνητικό της Epox σε μένα είναι επίσης η αστάθεια στο Vcore από 1.74-1.81 με μέσω όρο τα 1.77. Οπότε μπορεί σε κάποιο σημείο όταν τρέχεις το SuperPi το Vcore να πέφτει π.χ. στα 1.78 με αποτέλεσμα το λάθος. Με την ASUS, που δυστυχώς ήταν προβληματική τελικά, το Vcore ήταν βράχος. ’ρα δεν είναι θέμα τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireblade [12-10-2003 και 19:29]

1) Όπως θα έλεγαν και στο star trek, να αντιστρέψουμε την πολικότητα. Έχεις βάλει ανάποδα το καλώδιο για το led του σκληρού. Γύρνα το και θα στρώσει.

2) Χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό, κάτι πήρε τ' αυτί μου ότι η τάση που δείχνει εκεί το cpuz είναι η τάση στο chipset και όχι στον επεξεργαστή.

3) Μπας και φταίνε οι μνήμες; Τι μνήμες έχεις, με τι timings τις δουλεύεις και πόση τάση τρώνε;

1) όταν το βάζω ανάποδα απλά δεν δουλεύει καθόλου.

2) Σωστό. Το εξακρίβωσα.

3) έχω geil3200ull 6-3-3-2 ονομαστική τιμή.

Αν βάλω τάση στις μνήμες 2,9 και fsb πάνω από 205 τότε C1 error (λάθος μνήμης) και για να επανέλθει η μητρική θέλει clear cmos.

Δεν με πειράζει το ότι δεν κάνει καλό overclocking αλλά ότι δεν δουλεύει καλά ούτε σε default.

Κολλάει στο super-pi στο test 4M. Kαι όταν λέμε κολλάει εννοούμε παγώνουν τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [12-10-2003 και 20:39]

Αν βάλεις ανάποδα το καλώδιο του led αν δεν κάνω λάθος δεν ανάβει.

Θα συμφωνήσω ότι η τάση που δείχνει το cpuz είναι του chipset.

Τώρα θα συμφωνήσω επίσης ότι μπορεί να είναι οι μνήμες το πρόβλημα μιας και σε εμένα οι Hynix σε DC δεν δουλεύουν στα default τους 166ΜΗz απροβλημάτιστα αλλά μέχρι τα 160MHz. Μόνο SC πάνε μέχρι 166MHz. Οπότε μπορεί να έχει κάνει κάποια πατάτα η Epox γενικά ( έχω την απλή 8RDA ).

Να πω επίσης ότι ένα αρνητικό της Epox σε μένα είναι επίσης η αστάθεια στο Vcore από 1.74-1.81 με μέσω όρο τα 1.77. Οπότε μπορεί σε κάποιο σημείο όταν τρέχεις το SuperPi το Vcore να πέφτει π.χ. στα 1.78 με αποτέλεσμα το λάθος. Με την ASUS, που δυστυχώς ήταν προβληματική τελικά, το Vcore ήταν βράχος. ’ρα δεν είναι θέμα τροφοδοτικού.

Οι μνήμες που χρησιμοποιώ είναι οι geil3200ull 6-3-3-2 ονομαστική τιμή.

Βάζοντας vcore στο bios 1,85V παίρνω τελικά 1,822V και αν εκτελέσω το super-pi η τάση δεν πέφτει ποτέ κάτω από 1,808V.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό έχω ένα levicom 450W.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nezos [13-10-2003 και 19:52]

ξερω δικο μου ατομο που εβαλε πανω σε 8rda3+ geil3200 αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σαν τις δικες σου ull και δεν παιζανε ουτε με σφαιρες 2-3-3-6 για τσεκαρετο

Βάζοντας τον επεξεργαστή 11χ166 (default δηλαδή) και memory interface optimal και τις μνήμες by spd (200Mhz 8-4-4-2 τις άβαλε η μητρική) το memtest βγάζει λάθη.

Τι να κάνω να πετάξω τις geil3200 ultra?

Πάντως ετοιμος είμαι για P4.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει καθόλου σύγχρονα τις μνήμες και την cpu μεταξύ 190-199FSB?

Δε λέω σπάσιμο είναι να μην μπορείς ούτε 200MHz να πιάσεις με αυτό το hardware αλλά αν δεν καλύπτεσε από τις εγγυήσεις, προκειμένου να κάνεις και την δουλειά σου χωρίς ταλαιπωρία ( νέες μνήμες, πίσω η μητρική για έλεγχο μήπως δεν είναι 100% Ο.Κ. ) ίσως να είναι αναγκαίο 'κακό'.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.