Jump to content



γνώμη: Ετοιμα ή custom PC για εταιρεία


morph

Recommended Posts

Θέλω τη γνώμη σας. Καθώς στήνω την εταιρεία μου αυτή την περίοδο, χρειάζομαι pc. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι PC να προτιμήσω για επαγγελματική χρήση σε γραφείο ετοιμα (τύπου DELL, HP, Lenovo) ή φτιαγμένα (π.χ. πλαίσιο, κλπ ή κάποιον τεχνικό);

Τα προτερίματα για ετοιμα (τύπου DELL, HP, Lenovo).

- ότι είναι δοκιμασμένα σε πολλά περιβάλλοντα και τα προβλήματα έχουν διορθωθεί.

- υποστήριξη (h dell θα είναι εκεί για αρκετά χρόνια) με συγγεκριμένο συμβόλαιο και επισκευή στο χώρο

- συμβατότητα υλικών - δεν θα χρειάζεται να ανοισυχώ για drivers απο εταιρόκλητα hardware parts.

Τα προτερήματα των φτιαγμένων

- Τελευταία τεχνολογία

- παραμετροποίηση

- service από οποιονδήποτε (δεν υπάρχει δεσμευση)

τουλάχστον έτσι τα καταλαβαίνω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι να προτιμήσω.

Αν μου προτείνετε έτοιμα, και ποιά μάρκα είναι καλύτερα.

Χρήση

Τα PC θα χρειαστούν κυριότερα για εφαρμογές γραφείου, 1 pc για κάποια γραφιστικά (photoshop, indesign) και ένα που θα κάνει γραφιστικά και λίγο video edditing (αλλά όχι Hollywood πράγματα). Σύνολο 5 pc για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Στην εταρία που δουλέυω συνήθως προτείνουμε έτοιμα PC's απο Dell και Lenovo με 3ετή εγγύηση και για όλους τους λόγους που αναφέρεις παραπάνω.

Edit: Για Photoshop και Video Editing μπορείς να κοιτάξεις τις Workstation σειρές όποιου κατασκευαστή και να διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για εταιρία και εγώ θα προτείνω κάτι επώνυμο με καλή εγγύηση και άμεσο service στον χώρο σου.

Πληρώνεις συνήθως ένα μεγάλο premium για αυτό αλλά το αξίζει γιατί σε επιχειρησιακό περιβάλλον πρέπει κατά την γνώμη μου να έχεις τέτοιο service γιατί ο χρόνος είναι χρήμα.

Για ιδιώτη, πάντα προτείνω κομμάτια αλλά είναι άλλες οι απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μας δώσεις ακριβή περιγραφή αυτών που θες να κάνεις και να σου πούμε την ποιο συμφέρουσα σύνθεση σε απόδοση / τιμή που θα καλύψει τις ανάγκες σου!!!

-Αρχικά πες μας σε ποιο χρηματικό όριο θα κινηθείς για τα 3 pc γραφείου! (Δεν χρειάζονται πολλά χρήματα)!

-Σε ποιο χρηματικό όριο πιστεύεις πως μπορείς να κινηθείς για το pc με τα γραφιστικά και σε ποιο όριο για αυτό που θα κάνει γραφιστικά και video editing !!

Αφού δούμε τι σε συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις θα πας να τα πάρεις από το πλησιέστερο κατάστημα "ΠΛΑΙΣΙΟΥ" ζητώντας ταυτόχρονα και μια έκπτωση σε σχέση με τις τιμές του ΙΝΤΕΡΝΕΤ αφού παίρνεις ποσότητα!!!!!

Το Πλαίσιο έχει καλό και γρήγορο service , τα συστήματα που θα σου προτείνουμε δεν θα έχουν ασυμβατότητες, ενώ θα είναι σίγουρα πολύ ποιο δυνατά και ποιοτικά από τα ετοιματζίδίκα και σε καλύτερες τιμές !!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μας δώσεις ακριβή περιγραφή αυτών που θες να κάνεις και να σου πούμε την ποιο συμφέρουσα σύνθεση σε απόδοση / τιμή που θα καλύψει τις ανάγκες σου!!!

-Αρχικά πες μας σε ποιο χρηματικό όριο θα κινηθείς για τα 3 pc γραφείου! (Δεν χρειάζονται πολλά χρήματα)!

-Σε ποιο χρηματικό όριο πιστεύεις πως μπορείς να κινηθείς για το pc με τα γραφιστικά και σε ποιο όριο για αυτό που θα κάνει γραφιστικά και video editing !!

Αφού δούμε τι σε συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις θα πας να τα πάρεις από το πλησιέστερο κατάστημα "ΠΛΑΙΣΙΟΥ" ζητώντας ταυτόχρονα και μια έκπτωση σε σχέση με τις τιμές του ΙΝΤΕΡΝΕΤ αφού παίρνεις ποσότητα!!!!!

Το Πλαίσιο έχει καλό και γρήγορο service , τα συστήματα που θα σου προτείνουμε δεν θα έχουν ασυμβατότητες, ενώ θα είναι σίγουρα πολύ ποιο δυνατά και ποιοτικά από τα ετοιματζίδίκα και σε καλύτερες τιμές !!!

Και ποιός θα τα στήσει, θα σετάρει το s/w και θα τα συντηρεί ;;;;

Γιατί αν είναι να κάνει το στήσιμο το Πλαίσιο τότε όποτε έχει πρόβλημα θα του λένε φέρτω μας και θα σας απαντήσουμε σε 1-2-...5 τέρμινα να έρθετε να το πάρετε. (και αν έχουν βρεί το πρόβλημα)

Για εταιρικά περιβάλλοντα ΔΕΝ παίζουν λύσεις τύπου do-it-yourself εκτός και αν έχει τον γιό, ανηψιό, ξάδερφο, μπατζανάκι του κλπ μόνιμα στο γραφείο για να τρέχει όποτε προκύπτει πρόβλημα...

Μπορεί να συμφέρουν οικονομικά σε σχέση με τα έτοιμα συστήματα αλλά το άμεσο και onsite service είναι προστιθέμενη αξία που πληρώνεται για να την έχει και το κυριότερο μπορεί να κοστίσει πολύ πολύ ακριβότερα από ένα π.χ. καμένο τροφοδοτικό έτσι και χάσεις το deadline...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.