Jump to content



Ξεκλειδωσα τον P4 2.4C ΜΟΥ!!!


soki

Recommended Posts

Προβλέπω συνεργασία Soki-zalman-Intel lol.... βρε Σόκι... για θυμήσου πως τον ξεκλίδωσες..... γιατι ο digitron δεν αστειεύεται :D

Υ.Γ Σόκι τον επεξεργαστή τον έχεις βιάσει ελαφρώς.. :getlost: :flower: μέχρι να βάλεις εκείνο το heatspreader.....:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Θα μεγενθυνω την φωτο και με ενα πινελακι θα βαψω ακριβως οτι εχεις βαψει!!!

Χωρις πλακα τωρα, εχεις σκεφτει οτι μπορει να χει βραχυκυκλωσει και κατι στην

μητρικη και να τον ξεκλειδωνει αυτη? (κατι σαν το nforce2 για Amd) Εχεις καμια

αλλη μητρικη να τον δοκιμασεις? Βεβαια υπαρχει και η πιθανοτητα μετα να ξανακλειδωσει

και να με κυνηγας....

Οπως και να χει ομως απεδειξες οτι εισαι ο καλυτερος κλειδαρας στην Ελλαδα!!! :p :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τι εφταιγε, οταν εβαζα τις βιδες στηριξης του block κατω απο την μητρικη, ειχα λιγο artic silver στο χερι μου, και ειχα ακουμπησει λιγο την μητρικη. Αποτελεσμα να βραχυκυκλωνουν καποια pin points κατω απο το socket. Xθες την καθαρισα λιγο αλλα οχι ολη, και απο τοτε δεν ανοιγε ευκολα ο υπολογιστης και μια ηταν unlocked ο p4 και μια οχι. Σημερα την καθαρισα τελειως απο κατω και στη θεση του εβαλα ενα κιτρινο αυτοκολλητακι για να ξερω που ηταν, το αναβω και ολα ηταν κανονικα, ο p4 κλειδωμενος και ολα ετρεχαν περιφημα. Δεν εχω ορεξη να το ψαξω πολυ, μιας και δεν μου δινει τους καλους Multiplier 10 ή 11, αλλα οποιος θελει ας το ψαξει παραπανω. Οριστε και oi scannarismenes fotos, τα pin που αντιστοιχουν στον επεξεργαστη τα εχω βαλει επισης, δυστηχως δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος ποια ειναι ακριβως, θελει πολυ ψαξιμο....... :)

http://homepages.pathfinder.gr/computergr/m10.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ειναι λογο socket, αν βαζω την Intel ψυκτρα και την "ασφαλιζω" κανονικα ολα τρεχουν κανονικα. Αν ομως δεν την κουμπωνω, μονο να εφαπτεται εχω αυτο το "προβλημα". Οσοι εχουν Αsus P4P800 ας δοκιμασουν με την intel ψυκτρα χωρις να την κουμπωσουν, μονο να εφαπτεται ο cpu με την ψυκτρα, αν δεν κανει boot πατηστε την με το χερι την ψυκτρα και ξαναδοκιμαστε μεχρι να κανει boot, μετα πηγαιντε bios να δειτε αν ξεκλειδωσε... Πολυ περιεργο παντως.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από digitron

antonisk7 η artic silver 3 ειναι ηλεκτραγωγιμη.Η 2 και 1 δεν ειναι.

Not electrically conductive.

Arctic Silver 3 was formulated to conduct heat, not electricity. It is only electrically conductive in a thin layer under extreme compression.

(While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 3 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.)

http://www.arcticsilver.com/as3.htm

Link to comment
Share on other sites

Όχι ηλεκτρικά αγώγιμος.

Το αρκτικό ασήμι 3 διατυπώθηκε για να διευθύνει τη θερμότητα, όχι ηλεκτρική ενέργεια. Είναι μόνο ηλεκτρικά αγώγιμο σε ένα λεπτό στρώμα κάτω από την ακραία συμπίεση.

(Ενώ πολύ ασφαλέστερο από ηλεκτρικά τα αγώγιμα λίπη ασημιών και χαλκού, το αρκτικό ασήμι 3 πρέπει να κρατηθεί μακρυά από τα ηλεκτρικούς ίχνη, τις καρφίτσες, και τους μολύβδους. Ενώ δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμο, η ένωση είναι ελαφρώς χωρητική και θα μπορούσε ενδεχομένως να προκαλέσει τα προβλήματα εάν γεφυρώνει δύο ηλεκτρικές πορείες στενός-εγγύτητας.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7 [17-10-2003 και 02:49]

Ακόμα χειρότερα :

Ceramique does not contain any metal or other electrically conductive materials. It is a pure electrical insulator, neither electrically conductive nor capacitive.

Αντωνη μην πιανεσαι απο τετοιες λεπτομερειες, ceramique χρησιμοποιω για cpu αλλα εχω και artic silver που χρησιμοποιω για αλλου, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω ολη την ιστορια του πως βρεθηκε artic silver εκει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Δηλ θα χρειάζονται 2 απο δω και πέρα Ενας να πατάει και ένας να πληκτρολογεί...........................χεχεεχε Φυσικά θα αλλάζουν και θέση.

Oχι ενας χρειαζεται, απλα πρεπει να την παταει λιγο την ψυκτρα στην αρχη να bootarei, και μετα την αφηνεις δεν εχει προβλημα..... :D Περιμενω με αγωνια και αποτελεσματα απο hipro5... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Αντωνη μην πιανεσαι απο τετοιες λεπτομερειες, ceramique χρησιμοποιω για cpu αλλα εχω και artic silver που χρησιμοποιω για αλλου..:)

Δεν το είπα για να κανω τον έξυπνο, απλά το αναφέρω για να ψάξετε αλλού την αιτία ξεκλειδώματος και όχι στο ότι έπεσε θερμοαγώγιμο υλικό.

Αρχική απάντηση από soki

...δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω ολη την ιστορια του πως βρεθηκε artic silver εκει....

Φυσικά και όχι, δεν ερωτήθηκε κάτι τετοιο πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.