Jump to content



Καινούριο AMD pc


Dj_Seps

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,θα ήθελα να με βοηθήσετε να φτιάξω μια σύνθεση για υπολογιστή βασισμένο στον AMD Athlon II X4 620. Θέλω να φτιάξω εναν υπολογιστή πολλή φθηνό,ας πούμε μεχρι 300 ευρώ(και με λιγότερα ακόμα καλύτερα) για να αναβαθμίσω αυτόν που έχω ήδη,δλδ ψάχνω για cpu,mb,ram,case,psu.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα να μην περάσει τα 300€ με quad cpu.

CoolerMaster Elite 310

30€

Silverpower 400W PSU By Seasonic

41,5€

Sony AD5240S/BL DVDRW +/- Sata Black Bulk

17,89€

ASROCK M3A785GMH/128M

62€

AMD AMD Athlon II X4 620

87€

RENDITION 2GB DDR3 PC310600 1333MHZ

32€

Western Digital 500GB HDD ΑΑΚS

42,55€

Σύνολο 312,5€

Αλλά αν σέβεσαι λίγο τον εαυτό σου βάλε άλλα 2gb ram και τον Samsung F3 500gb

Υ.Γ. Το ένα στικάκι των 2gb στο έβαλα με το σκεπτικό ότι θα βάλεις άλλο ένα κάποια στιγμή.Αν δεν έχεις σκοπό να το κάνεις και μείνεις με τα 2gb προτίμησε κάτι σε 2x1gb(που με τις τιμές που βλέπω δεν σε συμφέρει)..Αν έχεις πρόβλημα με τα μεταφορικά του pc1 ή πάρε και το σκληρό από εκεί μαζί με 2 στικάκια ram για να σου βγεί δωρεάν ή υπάρχει και η λίγο πιο ακριβή λύση από το πλαίσιο αν δεν σκοπεύεις να πας άμεσα σε 4gb ram που θα σου βγει στα ίδια.:)

Link to comment
Share on other sites

Σκληρό δίσκο,dvd και τα μικρά περιφερειακά τα έχω ήδη καθώς και 2 γιγα ddr3.Την βάση θέλω μονό!Για αρχή κάρτα γραφικών ενσωματωμένη.

Από πλαίσιο θα αγοραστεί,δεν το εμπιστεύομαι το e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια ανακεφαλαίωση στα γρήγορα.

Κoυτί :CoolerMaster Elite 310 Όμορφο και απλό (καλή επιλογή nikolakisr)

CPU : AMD AMD Athlon II X4 620

MB : Asrock M3A785GXH/128M (AM3, DDR3, VGA)

RAM : Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm (PC3 10666

και PSU : Silverpower 400W PSU By Seasonic Σύνολο 266,5

Αξίζει τα λεφτά του?Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

καλο το συστηματακι αλλα θα σου προτεινα να εβαζες την μητρικη με το 785G και να βαλεις 2χ2gb RAM. περισσοτερο οφελος θα εχεις, τη στιγμη που ζητας και πολυ φθηνο συστημα. ετσι θα κρατησεις την τιμη στα ~300€~, και δεν θα δεις και καμια διαφορα!!

δλδ αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asrock-M3A785GXH-128M-AM3-DDR.htm

με μνημες 2χ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Adata-Ddr3-2Gb-Dimm-1333Mhz-AD31333002GMU.htm

Link to comment
Share on other sites

οκ έβαλα την μητρική που μου πρότεινες,με συμφέρει καλύτερα αν γλιτώσω μερικά ευρωπουλα!

κάτι ακόμα , έχω μια ατι x1600pro!Θα μπορέσω να την συνδέσω και να έχω και την ενσωματωμένη και την 1600 μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

οχι. το hybrid xfire δουλευει, αν δεν κανω λαθος μονο με καρτες ιδιας σειρας και παλι οχι με ολες. στη δικη μου για παραδειγμα, που εχει την 3300 onboard, μπορω να κανω crossfire μονο με καρτες 34**series. με 36** και 38** δεν....!!! αλλα για απλες καθημερινες εργασιες -ιντερνετ, εγγραφα, ταινιες, μουσικη κ.α.- δεν χρειαζεσαι παραπανω!

αλλα και την 1600 να βαλεις, δουλευει κανονικα, απλα οχι σε xfire!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ άκυρο το όλο επιχείρημα με την συνεργασία των 2 καρτών! Κρίμα γιατί και με μια μέτρια κάρτα γραφικών ανεβαίνει το budget!

Όποτε θα μείνω με την ενσωματωμένη. Είναι καλή αυτή τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό μπορεί να μην είναι πάρα πολύ καλό αλλά είναι τίμιο για τέτοια budjet και την κάρτα την σηκώνει αβλεπεί ακόμα κι αν κάνει o/c στο σύστημα. το θέμα είναι πόσο θα αντέξει γιατί θα λειτουργεί σχεδόν σε full load όταν παίζει παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, σαν καλο και ποιοτικο τροφοδοτικο θα προτεινα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr625Awt-Pro82-625W-EPR625AWT-625W-PRO-82.htm

ομως τη στιγμη που ζητα χαμηλου κοστους λυση δεν μπορω να του προτεινω κατι τετοιο.

οσο για το αν θα σηκωσει το συστημα με την 5970 επανω, η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως οριακα τα πραματα. δειτε εδω http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-5870,2422-20.html. εδω δειχνει τη συνολικη καταναλωση συστηματος και οχι μονο της καρτας. αν αυτο ειναι ακριβες, τοτε μαλλον τη σηκωνει. εξαρταται και απο το ποσες αλλες συσκευες θα εχει πανω το πισι. εγω νομιζω παντως οτι θα τη σηκωνει.

ενα αλλο θεμα, τωρα πανω σε αυτη την επιλογη ειναι γιατι να βαλει 5970 αφου και 5870 θα του πεφτει πολυ!!! με τον athlon II x4 620 εχω την εντυπωση οτι θα πεφτει και λιγο bottleneck με τετοιες καρτες! ε???

Link to comment
Share on other sites

Καλά η 5970 ήταν τρόπος του λέγειν έξαλλου θεωρώ σπατάλη την αγορά μιας κάρτας γραφικών μεγαλύτερης αξίας των 150 ευρώ(τουλάχιστον για τις αναλύσεις που παίζω εγώ, 1024χ768).

Το θέμα ειναι αν το τροφοδοτικό αντέξει μια κάρτα γραφικών έστω μεσαίας κατηγορίας.Το σύστημα θα φορτωθεί με 2 σκληρούς sata 2 και ένα dvd-rw καθώς και 4 γιγα ddr3(πιθανόν 1333). Ένα chieftec 550w στα 60 ευρώ βοηθάει?Το enermax φίλε μου καλό είναι αλλά ξεφεύγει σε τιμή!

Link to comment
Share on other sites

CoolerMaster Elite 310 Blue Case 30,00 €

AMD AMD Athlon II X4 620 (sAM3, 2.6GHz, Cache 2MB, Box ) 87,00 €

Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm (PC3 10666, 9-9-9-18, AD31333002GMU) 40,00 €

Asrock M3A785GMH/128M (AM3, DDR3, VGA) 60,00 €

L&C 600W 55,00 € η chieftec 550w 60

συνολικό κόστος προϊόντων 272,00 €

Tι λέτε γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.