Jump to content



Δεν βλέπουν τον σκληρό τα win7


deNordic

Recommended Posts

Επειδή ο πλέον παλιός σκληρός μου απεβίωσε, αγόρασα έναν 500άρι WD και έβαλα ξανά τα win7. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν αναγνωρίζει τον backup Seagate σκληρό που χρησιμοποιούσα πριν. Στο bios τον βλέπει, στο Seatools τον βλέπει αλλά στη λίστα του "Ο Υπολογιστής μου" δεν υπάρχει. Τι γίνεται τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μα εμφανιζεται ο δισκος στην λιστα με τους σκληρους.

Αν δεις την κατω λιστα, δειχνει εναν Disk0, που ειναι ο Seagate και εναν ακομα Disk1 που εχει και το λειτουργικο, που ειναι ο WD με τα 2 partition. Ενα το system partition που ειναι κρυφο και φτιαχνουν τα windows και ενα με τον υπολοιπο δισκο που εχει το λειτουργικο και τα files.

O Seagate εχει data μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Κανε δεξι κλικ πανω στο partition του Seagate, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ τιποτα και δωσε παλι ενα screenshot. Λογικα πρεπει να υπαρχει καποια επιλογη να κανει import τον δισκο στο λειτουργικο.

Με προσοχη πλεον γιατι "παιζονται" DATA και δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να τον εμφανίσω. Έπρεπε να ορίσω το "γράμμα" που θα φένεται.. π.χ έβαλα "X" και τώρα τον δείχνει κανονικά. Για να ανοίξω και να δω τα δεδομένα λέει ότι θέλει format όμως..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου ειπα πριν. Οτι θελει διαδικασια και να εισαι προσεκτικος.

Το δεξι κλικ ηθελα να το κανεις πανω στο partition (εκει που ειναι ο κενος χωρος και λεει unallocated) και οχι πανω στο Disk0.

Δωσε ξανα ενα screenshot απο το management κανοντας οτι σου ειπα παραπανω. Δεξι κλικ πανω στο κενο χωρο (στο unallocated) ΧΩΡΙΣ να επιλεξεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι μετατράπηκε σε dynamic για κάποιο λόγο (το ξανασυναντησα)

πρέπει να πατήσεις την επιλογή convert to basic.

Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι όμως για τα δεδομένα σου.

Θα πρότεινα να χρησιμοποιηθεί boot disk acronis true image και να γίνει backup

Αν γίνεται βεβαίως αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.