Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Eσυ zpafako γουστάρεις ένα monitor! Τωρα τι σε έπιασε ? :hehe:

Άκου, θα παρεις 3 x Dell LCD 23'' Ultrasharp U2311H Full HD Black IPS = 660 ευρώ ( http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21510&cat=10 )

Γλιτωνεις τα λεφτα του active connector που παει κανένα 100αρικο...και έχεις και IPS panel και οχι TN....και επίσης γλυτώνεις ολα τα προβλήματα που έχουν ακουστεί κατά καιρούς με αυτούς τους adaptores...

Ακόμα το σκέφτεσαι !!!!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λεγαμε εμεις αλλα ηθελες..... τηλεσκοπικο gaming.

Πουλα τις 6950 και παρε 2χ580, μονο ετσι θα δεις σωστο surround.

Στο ef η απουσια vsync και η χρηση ανταπτορα ειναι επικα fail για την ΑΤΙ. Μπορεις να κανεις και αυτο που λεει ο seb και να παρεις μονιτορ με dp και γλιτωνεις τον ανταπτορα.

Αν επιμενεις να φας τα μουτρα σου δες και αυτα τα μονιτορ.

http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/Monitors/LG-E2260S-PN-LED-Monitor-21-5-E2260S-PN.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λεγαμε εμεις αλλα ηθελες..... τηλεσκοπικο gaming.

Πουλα τις 6950 και παρε 2χ580, μονο ετσι θα δεις σωστο surround.

Στο ef η απουσια vsync και η χρηση ανταπτορα ειναι επικα fail για την ΑΤΙ. Μπορεις να κανεις και αυτο που λεει ο seb και να παρεις μονιτορ με dp και γλιτωνεις τον ανταπτορα.

Αν επιμενεις να φας τα μουτρα σου δες και αυτα τα μονιτορ.

http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/Monitors/LG-E2260S-PN-LED-Monitor-21-5-E2260S-PN.htm

Κατσε μονο μη βαλω ef και το δεις να παιζει απο κοντα και βγεις με αγγελια πωλουνται 2x580 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε το εχω πληρωσει αρκετα (οχι μονο εγω) το stutterfinity και flickerfinity της ΑΤΙ στο παρελθον... Αν θες ef σωστο μονο nvidia, ευτυχως ή δυστυχως.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Αρχοντες να κανω και μια ερωτηση τελευταια ;

Τωρα με τις 580 κλειδωνεται το vsync στο on για την απουσια stuttering/tearing.

Αν αφησεται το vsync στο off και ριξετε τα φιλτρα με αποτελεσμα να ανεβουν τα fps εχετε το ιδιο stuttering ειτε παιζεται με 80fps ειτε με 100fps ειτε με 120fps ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντες να κανω και μια ερωτηση τελευταια ;

Τωρα με τις 580 κλειδωνεται το vsync στο on για την απουσια stuttering/tearing.

Αν αφησεται το vsync στο off και ριξετε τα φιλτρα με αποτελεσμα να ανεβουν τα fps εχετε το ιδιο stuttering ειτε παιζεται με 80fps ειτε με 100fps ειτε με 120fps ;

Ευχαριστω

Kοιτα zpaf απροβλημάτιστο δεν είναι το SURROUND δεν είναι και το EYEFINITY.

Στο dirt2 για παράδειγμα σε πιστα μου πεφτουν τα fps στα 20fps, σε μερικά σημεία σε μερικές πίστες, στο ξεκουδουνο!

Εχω να πω πολλα και για το surround δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου, εμένα όμως με ικανοποιεί γενικά!

Εαν δεν θες κανένα πρόβλημα τοτε μια καρτα και 3 monitor. Αρα μόνο ΑΤΙ, κρατάς μια 6950 και 3 monitor και τελος! Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, είναι οτι καλύτερο για να κοιμάσαι ήσυχος! Οr μπορεις να την κρατησεις και την δευτερη και να την ενεργοποιεις οταν δεν παίζεις EYEFINITY

.... πολύ εδω μεσα έχουν κάνει γαργάρα τα προβλήματα των nvidia drivers, εάν έχω προβλήματα εγω έχουν όλοι τους.

....αντι γι αυτο βλέπω στόματα κλειστά! Mην πειράξουμε το NVIDIA DRIVERS topic... εχει το αλάθητο του Πάπα

No probs -> ATI + μια κάρτα + 3xmonitor αλλά συμβιβασμός στην απόδοση!

Διαλέγεις και περνεις μάγκα μου απροβλημάτιστο EYEFINITY & SURROUND με πολλαπλές κάρτες δεν θα πάρεις...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Βρε κολλασμενε αλλο σε ρωταω.

Παιξε το dirt2 στην eyefinity αναλυση που εχεις αλλα ριξε λιγο/πολυ τα settings σου ετσι ωστε να εχεις αρκετα καρε 80/100/120 και δωσε μου λιγο μια εικονα για το πως βλεπεις τα πραγματα χωρις vsync.

Υπαρχει διαφορα ή εισαι μια η αλλη ειτε εχεις 80fps ειτε 120fps.

Ασχετο αλλα κατι σε πιανει οταν τα βλεπεις.

Dell U2311H 23" Widescreen Flat Panel, 3 year Warranty - eBay (item 220720983198 end time Jan-07-11 04:48:26 PST)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κολλασμενε αλλο σε ρωταω.

Παιξε το dirt2 στην eyefinity αναλυση που εχεις αλλα ριξε λιγο/πολυ τα settings σου ετσι ωστε να εχεις αρκετα καρε 80/100/120 και δωσε μου λιγο μια εικονα για το πως βλεπεις τα πραγματα χωρις vsync.

Υπαρχει διαφορα ή εισαι μια η αλλη ειτε εχεις 80fps ειτε 120fps.

Ασχετο αλλα κατι σε πιανει οταν τα βλεπεις.

Dell U2311H 23" Widescreen Flat Panel, 3 year Warranty - eBay (item 220720983198 end time Jan-07-11 04:48:26 PST)

Σου απάντησα έμμεσα σε αυτό ...

Μα αγορινα μου εαν πιανεις 120fps αρα σου αρεσει να ριχνεις set τοτε γιατι να παιζεις με CF οταν εχεις ΕΥΕFINITY αφου η μια κάρτα θα σε καλύπτει!!!! ξεκλικαρεις το cfx και αντε γεια τα προβλήματα....pure frame rate!

Σου ειπα με μια κάρτα δεν εχεις κανενα πρόβλημα, είχα την 5870 2gb 6eyefinity και ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη η σκεψη μου για eyefinity δεν συμβιβαζεται με vsync on για μενα προσπαθω να βγαλω ενα συμπερασμα απο σενα που ειχες eyefinity και εχεις surround αν το φαινομενο του stuttering περιοριζεται καθως ανεβαινεις στα καρε.

Το ποσο πολυ θα πεσεις στα settings εχει να κανει με το πως ο καθενας μας εχει στο μυαλο του τον ορισμο playable/unplayable.

Thanks anyway

Παντως ετσι δεν θα ηθελα να παιξω black ops με τιποτις :D

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μην βαζεται βιντεακια απο άσχετους με το αντικείμενο...

...μα δεν παίζει ετσι το black ops απλα αυτος ειναι άσχετος με το θεμα!

Δεν έχει βάλει το widescreenfixer αλλα που να το ξερει, το εχει ψαξει και ποτε...του δωσανε hardware και το περασε για ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ!!!

αμα δεις το black ops κανονικά θα μαζεύεις την μασέλα σου, και παίζει κομπλέ και μια κάρτα 6950! Ούτε stuttering ούτε τίποτα...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

αμα δεις το black ops κανονικά θα μαζεύεις την μασέλα σου, και παίζει κομπλέ και μια κάρτα 6950! Ούτε stuttering ούτε τίποτα...

Κοιτα για να μαζεψω μασελες θα πρεπει να δω eyefinity σε crossfire και τα blackops/dirt2 να μαζευουν τα 100αρια καρε με το κιλο και με απουσια stuttering.

Ονειρο ;

Ο Καιρός Γαρ Εγγύς :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντες να κανω και μια ερωτηση τελευταια ;

Τωρα με τις 580 κλειδωνεται το vsync στο on για την απουσια stuttering/tearing.

Αν αφησεται το vsync στο off και ριξετε τα φιλτρα με αποτελεσμα να ανεβουν τα fps εχετε το ιδιο stuttering ειτε παιζεται με 80fps ειτε με 100fps ειτε με 120fps ;

Ευχαριστω

Θα σου πω. Οταν τα καρε ειναι πολυ ψηλα, ας πουμε π.χ. 120, το στατερινγκ υπαρχει αλλα ειναι πιο λιγο. Σε 6ΜΡ αναλυση δεν μπορεις να βλεπεις 120 καρε συνεχως... Οποτε το στατερινγκ με π.χ. 70-80 καρε ειναι αφορητο!

Προβληματα εχουν και οι πρασινοι drivers αλλα οσον αφορα το ef με δυο καρτες, η Ατι τα εχει σκατωσει επικα δυστυχως... Το μονο καλο ειναι οτι μπορεις να το κανεις κ με μια καρτα αλλα θα πρεπει να κοβεις...

Επρεπε να δεις τα σαγονια του Ορεστη που παραλιγο να γινουν ενα με το παρκε οταν βαλαμε τις 2χ580 μου παρεα με τα τρια μονιτορ του!

Τα ντερτ και μπλακ οπς οι 580 τα εχουν για πλακα... Δυσκολα πεφτεις κατω απο 80-90+ καρε με φιλτρα και τα παντα ολα μαξαρισμενα.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Οταν τα καρε ειναι πολυ ψηλα, ας πουμε π.χ. 120, το στατερινγκ υπαρχει αλλα ειναι πιο λιγο. Σε 6ΜΡ αναλυση δεν μπορεις να βλεπεις 120 καρε συνεχως... Οποτε το στατερινγκ με π.χ. 70-80 καρε ειναι αφορητο!

Αυτο ακριβως ηθελα να ακουσω αλλα ο κολλασμενος μια ζωη με παιδευει :D

Συμπερασμα λοιπον οτι αν στησεις τα settings σε ενα παιχνιδι ετσι ωστε να εχεις ενα average γυρω στα 120 fps τα πραγματα δειχνουν καλυτερα.

Zpaf Θες ενα display port το vga adaptor

Βασικα ψαχνω να βρω οθονες με TN panel που να εχουν εισοδο DP.

Link to comment
Share on other sites

Τα ντερτ και μπλακ οπς οι 580 τα εχουν για πλακα... Δυσκολα πεφτεις κατω απο 80-90+ καρε με φιλτρα και τα παντα ολα μαξαρισμενα.

Ασε το Black ops, για το Dirt 2 μην είσαι τόσο σίγουρος :hehe: εχει κατι dropares χωρίς λόγο σε κάποιες πίστες, τι ΑΑ έβγαλα, τι DX9 έβαλα εκεί με 25fps και stuttering αγκαλιά για 10-15sec. Άντε οδηγα μετά εσύ!!!!

... με την 5870 2gb δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ....

Θα περιμενεις να πιασεις τα 100fps για να εχεις κάπως ομαλό gameplay (εαν δεν το εχει διορθωσει η ΑΤΙ, γιατι πανω σε αυτο νεα δεν έχουμε)

Zpaf μα δεν σου έβγαλα την πίστη το εχω πει οτι όταν είσαι στα 100 fps και πανω εισαι οκ αλλά ρε man εαν δεν έχεις τρέλα με τα sets απ ενεργοποιείς το CFX και παίζεις τέλεια...PURE FPS με μια καρτα!

Εαν μου έδινε την λυση η NVIDIA θα την πέταγα την μια 580gtx θα αγόραζα ΝΕΡΑΚΙ και θα επεζα με μια κάρτα 580gtx στα 1000mhz κάθε μέρα και όσο αντέξει, θα μου αρκούσε ότι θα κοιμάμαι ήρεμος και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Zpaf μα δεν σου έβγαλα την πίστη το εχω πει οτι όταν είσαι στα 100 fps και πανω εισαι οκ αλλά ρε man εαν δεν έχεις τρέλα με τα sets απ ενεργοποιείς το CFX και παίζεις τέλεια...PURE FPS με μια καρτα!

Εαν μου έδινε την λυση η NVIDIA θα την πέταγα την μια 580gtx θα αγόραζα ΝΕΡΑΚΙ και θα επεζα με μια κάρτα 580gtx στα 1000mhz κάθε μέρα και όσο αντέξει, θα μου αρκούσε ότι θα κοιμάμαι ήρεμος και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

Seb εδω μαλλον εχω την λυση για pure fps σε eyefinity :hehe:

screen009z.jpg

Asus 6970 @ 1300/1450 ln2 - XtremeSystems Forums

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε το Black ops, για το Dirt 2 μην είσαι τόσο σίγουρος :hehe: εχει κατι dropares χωρίς λόγο σε κάποιες πίστες, τι ΑΑ έβγαλα, τι DX9 έβαλα εκεί με 25fps και stuttering αγκαλιά για 10-15sec. Άντε οδηγα μετά εσύ!!!!

... με την 5870 2gb δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ....

Θα περιμενεις να πιασεις τα 100fps για να εχεις κάπως ομαλό gameplay (εαν δεν το εχει διορθωσει η ΑΤΙ, γιατι πανω σε αυτο νεα δεν έχουμε)

Zpaf μα δεν σου έβγαλα την πίστη το εχω πει οτι όταν είσαι στα 100 fps και πανω εισαι οκ αλλά ρε man εαν δεν έχεις τρέλα με τα sets απ ενεργοποιείς το CFX και παίζεις τέλεια...PURE FPS με μια καρτα!

Εαν μου έδινε την λυση η NVIDIA θα την πέταγα την μια 580gtx θα αγόραζα ΝΕΡΑΚΙ και θα επεζα με μια κάρτα 580gtx στα 1000mhz κάθε μέρα και όσο αντέξει, θα μου αρκούσε ότι θα κοιμάμαι ήρεμος και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

Kαλα seb εσυ απο οσο θυμαμαι δεν ειχες με καμια καρτα προβλημα ουτε με την 5970 ουτε με την 5870, ολα πηγαιναν "νερο" και supersmooth... μεχρι που ηρθα σπιτι σου μια μερα και σε εκανα να χασεις τον υπνο σου και εσυ και ο Διονυσης.:p

Θυμισου λιγο την εκφραση "του ροφου" που ειχες οταν ειδες το surround και τι εκανες μετα...:daisy:

Με μια καρτα @@ καλα παιζεις, ολα medium & χωρις φιλτρα... Μια αηδια, σαν να παιζεις PS3/XBOX. :bad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.