Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Εαν εννοεις αλλης εταιρειας ,οχι.

Δηλαδη να δωσω αλλα 100€ για ανταπτορα και αυτος που εχω τι να τον κανω;

Και παλι θα σου πω ,οτι πολυ sapphire adaptores ηταν για τα σκουπιδια!

Ο csaris ειχε αλλαξει τετοιους προβληματικους....

Ειχε γινει θεμα με καρτες sapphire 5870, 5970 (νεκρα dvi), adaptores! Μανταρα τα ειχε κανει τοτε η εταιρεια!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα υπαρχει και αλλου ,αλλα μια και το θετεις θα σου απαντησω. Εχεις μια επιφανεια εργασιας σε τρεις οθονες και σπαει η ενιαια επιφανεια και οι τρεις οθονες αρχιζουν να αναβοσβηνουν.

Τωρα αν το προβλημα βρισκεται στην καρτα ή στον ανταπτορα αυτο δεν μπορω να το γνωριζω εγω αλλα γιατι να μην σου δωσω εγω μια καρτα και εναν ανταπτορα που αποδεδειγμενα εχουν προβλημα και να το δωσεις εσυ στον κατασκευαστη για να βρει τη λυση και εσυ να μου δωσεις μια καρτα και εναν ανταπτορα που αποδεδειγμενα δεν εχουν προβλημα και να ησυχασει το κεφαλι μου. Δεν ειναι καλυτερα ετσι;

Ζητω συγνωμη τελευταιο ποστ.

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

Eχει γινει μεγαλος νταρος στο wsg με το flickering... Δεν φταινει οι ανταπτορες, οι καρτες γραφικων φταινε.

Εχω 3χ5870 (1xXFX+2xsapphire)... Με την XFX ειχαν flickering και οι 2 ανταπτορες! Μολις εβαλα την sapphire πρωτη το προβλημα λυθηκε! Και οι 3 καρτες φοραγαν τοτε το τελευταιο Bios που ειχε δωσει η ΑΤΙ, το οποιο ανεβαζε την ταση του dp.

@anarxos

Δοκιμασε στο dvi του ανταπτορα να βαλεις ανταπτορακι dvi σε vga κ συνδεσε το στην vga υποδοχη του μονιτορ.

Link to comment
Share on other sites

Eχει γινει μεγαλος νταρος στο wsg με το flickering... Δεν φταινει οι ανταπτορες, οι καρτες γραφικων φταινε.

Εχω 3χ5870 (1xXFX+2xsapphire)... Με την XFX ειχαν flickering και οι 2 ανταπτορες! Μολις εβαλα την sapphire πρωτη το προβλημα λυθηκε! Και οι 3 καρτες φοραγαν τοτε το τελευταιο Bios που ειχε δωσει η ΑΤΙ, το οποιο ανεβαζε την ταση του dp.

@anarxos

Δοκιμασε στο dvi του ανταπτορα να βαλεις ανταπτορακι dvi σε vga κ συνδεσε το στην vga υποδοχη του μονιτορ.

Για να βρεις εδω στη συγκεκριμενη περιπτωση τι φταιει θα πρεπει να εχω μια καρτα και εναν ανταπτορα που αποδεδειγμενα δεν εχουν προβλημα και να κανω εναλλαγες μεχρι να δουμε ποτε αρχιζει και ποτε εξαφανιζεται το προβλημα.

Σιγουρα και η καρτα δεν ειναι αμοιρη ευθυνων διοτι αν περασεις ενα αλλο βιος απο αυτα που δινει ο ΑΤΙΜΑΝ για φλασαρισμα ( και τα δοκιμασα ολα) το προβλημα χειροτερευει δραματικα. Το μονο βιος που εχει καποια βελτιωση ειναι αυτο που εδωσε η Ατι μετα.Επισης και με οδηγους αλλαζει η κατασταση ειτε προς το χειροτερο ειτε προς το καλυτερο. Προς το παρον μενω με τους 10.8 (για το EF).

Το να αρχισω να αλλαζω καρτες ή ανταπτορες μεχρι να μην υφισταται το προβλημα δεν ειναι λυση.

Μια φορα αγορασα καρτα (>300€) μια φορα αγορασα ανταπτορα (~80 € αν θυμαμαι καλα) και ειχα και εχω την απαιτηση να λειτουργουν αψογα.

Το οτι το προβλημα δεν ειναι αποκλειστικα και μονο στη δικη μου την καρτα (για να δεχτουμε την περιπτωση μεμονωμενου ελλατωματικου προιοντος) αλλα και σε αλλους ιδιοκτητες παγκοσμιος, δειχνει οτι το προβλημα ειναι κατασκευαστικο.Τι ακριβως ειναι τεχνικα και αν εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης η ΑΤΙ ή ο κατασκευαστης της καρτας sapphire στην δικη μου περιπτωση -XFX στην περιπτωση του csaris ή οποιας αλλης εταιρειας για αλλους ιδιοκτητες, ποσος με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει ομως το αποτελεσμα , το οποιο και βιωνω.

Ετσι και αλλιως καμενος ειμαι και εχω δοκιμασει οτι εχει βγει και οτι πατεντα εχουν πει wsg. Τελευταια πηρα και εναν controller USB σε pci μηπως και αλλαξει τιποτα, αλλα μια απο τα ιδια.Θα δοκιμασω και αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις εδω στη συγκεκριμενη περιπτωση τι φταιει θα πρεπει να εχω μια καρτα και εναν ανταπτορα που αποδεδειγμενα δεν εχουν προβλημα και να κανω εναλλαγες μεχρι να δουμε ποτε αρχιζει και ποτε εξαφανιζεται το προβλημα.

Σιγουρα και η καρτα δεν ειναι αμοιρη ευθυνων διοτι αν περασεις ενα αλλο βιος απο αυτα που δινει ο ΑΤΙΜΑΝ για φλασαρισμα ( και τα δοκιμασα ολα) το προβλημα χειροτερευει δραματικα. Το μονο βιος που εχει καποια βελτιωση ειναι αυτο που εδωσε η Ατι μετα.Επισης και με οδηγους αλλαζει η κατασταση ειτε προς το χειροτερο ειτε προς το καλυτερο. Προς το παρον μενω με τους 10.8 (για το EF).

Το να αρχισω να αλλαζω καρτες ή ανταπτορες μεχρι να μην υφισταται το προβλημα δεν ειναι λυση.

Μια φορα αγορασα καρτα (>300€) μια φορα αγορασα ανταπτορα (~80 € αν θυμαμαι καλα) και ειχα και εχω την απαιτηση να λειτουργουν αψογα.

Το οτι το προβλημα δεν ειναι αποκλειστικα και μονο στη δικη μου την καρτα (για να δεχτουμε την περιπτωση μεμονωμενου ελλατωματικου προιοντος) αλλα και σε αλλους ιδιοκτητες παγκοσμιος, δειχνει οτι το προβλημα ειναι κατασκευαστικο.Τι ακριβως ειναι τεχνικα και αν εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης η ΑΤΙ ή ο κατασκευαστης της καρτας sapphire στην δικη μου περιπτωση -XFX στην περιπτωση του csaris ή οποιας αλλης εταιρειας για αλλους ιδιοκτητες, ποσος με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει ομως το αποτελεσμα , το οποιο και βιωνω.

Ετσι και αλλιως καμενος ειμαι και εχω δοκιμασει οτι εχει βγει και οτι πατεντα εχουν πει wsg. Τελευταια πηρα και εναν controller USB σε pci μηπως και αλλαξει τιποτα, αλλα μια απο τα ιδια.Θα δοκιμασω και αυτο που λες.

Νοεμβριος 2009 αγορα 2 καρτες 5970 sapphire, και οι δυο με καμμενα το 1 απο τα 2 dvi που ειχε η καρτα. Το πλαισιο εκανε RMA και στις δυο 1200 ευρω hardware Rma την ιδια μερα!

Εκεινη την εποχη η Sapphire ειχε πολλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια... ?? η 3 οθονη μου δεν εχει display port μονο dvi...

στα πρωτα ποστ λετε για ενεργο ανταπτορα.. ομως τα λινκ απο κατω λενε αλλα... :o

τελικα τι χρειαζεται να αγορασω?? :p (και αν μπορειτε να μου πειτε σαϊτ με καλες τιμες και οχι (πολλα) προβληματα :D )

http://news.softpedia.com/news/PowerColor-Makes-EyeFinity-Cheaper-with-DisplayPort-to-DVI-Adapter-153535.shtml

http://www.powercolor.com/Global/products_Accessories_features.asp?id=2

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι έχει σκάσει τώρα τελευταία... αν δεν δεις review που να το έχουν δοκιμάσει και να λένε ξακάθαρα ότι παίζει με 3 dvi μόνιτορ που το ένα έχει αυτό μην το πάρεις... τόσα χρόνια μας έλεγαν ότι ήθελε ενεργό αντάπτορα, λόγο περιορισμών του hardware, οπότε αν δεν άλλαξαν οι κάρτες, τότε κάτι άλλο παίζει...

Εδιτ: αυτός που έχεις στο λινκ είναι active, αυτά που λέω ισχύουν για τους passive, επειδή έχει γραφτεί σε διάφορα site ότι παίζουν με ef...

Edit2: Μιας και διάβασα τα τελευταία ποστ... το πρόβλημα, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, είναι πρόβλημα της ΑΤΙ και μάλιστα πρόβλημα των drivers μετά την έκδοση 10.3... ενώ ο αντάπτορας δούλευε κανονικά στην 10.3 από εκεί και μετά απλά σταμάτησε να παίζει, οπότε έχω κολλήσει με τους 10.3... Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύ κόσμος, έχουν γίνει αρκετά thread και διαμαρτυρίες προς την ati, αλλά στα παπάκια τους, τα λεφτά τα πήραν...

Επίσης αντί να παραδεχτούν αμέσως το λάθος που έκαναν εξ'αρχής στην σχεδίαση, για να μειώσουν και καλά το κόστος, τώρα εδώ και καιρό κάθονται και ετοιμάζουν φθηνό αντάπτορα γιατί τους έκραξε ο κόσμος... όσων αφορά την υλοποίηση του eyefinity με τον τρόπο αυτό, έκαναν τρελό φάουλ...

Όποιος βρει κάποιον από τους νέους φθηνούς αντάπτορες, ας ρίξει σύρμα... ακόμα δεν έχω βρει κάτι, παρόλο που θα κυκλοφορούσαν από αρχές Σεπτέμβρη...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Edit2: Μιας και διάβασα τα τελευταία ποστ... το πρόβλημα, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, είναι πρόβλημα της ΑΤΙ και μάλιστα πρόβλημα των drivers μετά την έκδοση 10.3... ενώ ο αντάπτορας δούλευε κανονικά στην 10.3 από εκεί και μετά απλά σταμάτησε να παίζει, οπότε έχω κολλήσει με τους 10.3... Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύ κόσμος, έχουν γίνει αρκετά thread και διαμαρτυρίες προς την ati, αλλά στα παπάκια τους, τα λεφτά τα πήραν...

Επίσης αντί να παραδεχτούν αμέσως το λάθος που έκαναν εξ'αρχής στην σχεδίαση, για να μειώσουν και καλά το κόστος, τώρα εδώ και καιρό κάθονται και ετοιμάζουν φθηνό αντάπτορα γιατί τους έκραξε ο κόσμος... όσων αφορά την υλοποίηση του eyefinity με τον τρόπο αυτό, έκαναν τρελό φάουλ...

Try these ones

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=322616

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι έχει σκάσει τώρα τελευταία... αν δεν δεις review που να το έχουν δοκιμάσει και να λένε ξακάθαρα ότι παίζει με 3 dvi μόνιτορ που το ένα έχει αυτό μην το πάρεις... τόσα χρόνια μας έλεγαν ότι ήθελε ενεργό αντάπτορα, λόγο περιορισμών του hardware, οπότε αν δεν άλλαξαν οι κάρτες, τότε κάτι άλλο παίζει...

Εδιτ: αυτός που έχεις στο λινκ είναι active, αυτά που λέω ισχύουν για τους passive, επειδή έχει γραφτεί σε διάφορα site ότι παίζουν με ef...

Edit2: Μιας και διάβασα τα τελευταία ποστ... το πρόβλημα, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, είναι πρόβλημα της ΑΤΙ και μάλιστα πρόβλημα των drivers μετά την έκδοση 10.3... ενώ ο αντάπτορας δούλευε κανονικά στην 10.3 από εκεί και μετά απλά σταμάτησε να παίζει, οπότε έχω κολλήσει με τους 10.3... Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύ κόσμος, έχουν γίνει αρκετά thread και διαμαρτυρίες προς την ati, αλλά στα παπάκια τους, τα λεφτά τα πήραν...

Επίσης αντί να παραδεχτούν αμέσως το λάθος που έκαναν εξ'αρχής στην σχεδίαση, για να μειώσουν και καλά το κόστος, τώρα εδώ και καιρό κάθονται και ετοιμάζουν φθηνό αντάπτορα γιατί τους έκραξε ο κόσμος... όσων αφορά την υλοποίηση του eyefinity με τον τρόπο αυτό, έκαναν τρελό φάουλ...

Όποιος βρει κάποιον από τους νέους φθηνούς αντάπτορες, ας ρίξει σύρμα... ακόμα δεν έχω βρει κάτι, παρόλο που θα κυκλοφορούσαν από αρχές Σεπτέμβρη...

Τι σταμάτησε να παίζει?

Επιλέγει ο driver ποιος adapter θα δουλεύει ?

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει.. active δεν ειναι οταν παιρνει ρευμα απο usb?? τι θα πρεπει να αγορασω??

(θελω να ειμαι σιγουρος μην παρω κατι και δεν μου δουλευει..)

thanks

Ακόμα μην πάρεις τίποτα... κάπου στο site της amd έχει ένα compatibility list για adapters το οποίο δεν μπορώ να βρω αυτή την στιγμή, αλλά μέχρι και πριν από 1 εβδομάδα που έψαχνα για κάποιο on-line shop με paypal δεν βρήκα κάποιο... γενικά θα βγουν κάποια oem αλλά και branded με τιμές από 25-40€... στο ebay έχουν ένα της sapphire, αλλά μόνο για Αμερική, δεν στέλνουν πουθενά αλλού... υποτίθεται ότι η διαθεσιμότητα θα είχε αρχίσει από αρχές του μήνα, αλλά δεν...

Τι σταμάτησε να παίζει?

Επιλέγει ο driver ποιος adapter θα δουλεύει ?

Δεν τους γράφω εγώ, οπότε δεν μπορώ να σου πω... πάντως ο αντάπτορας παίζει κανονικά και κάνει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί, μόνο με το eyefinity δεν παίζει και με drivers από τους 10.3 και μετά...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μην πάρεις τίποτα... κάπου στο site της amd έχει ένα compatibility list για adapters το οποίο δεν μπορώ να βρω αυτή την στιγμή

http://support.amd.com/us/eyefinity/Pages/eyefinity-dongles.aspx

αυτο ειναι που λες?

Έγινε επεξεργασία από uNick
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η λίστα... όπου λέει passive, απλά δουλεύει αλλά όχι για eyefinity και όπου λέει active δουλεύουν με το ef...

Από τους 100 άδες αντάπτορες που κυκλοφορούν, μόνο αυτοί είναι άξιοι και κατασκευασμένοι σωστά, ώστε να έχουν την τιμή και την δόξα να παίζουν με το eyefinity...

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο αρκετο διαβασμα και videos στο youtube... εβγαλα το εξης συμπερασμα σε σχεση με τους ανταπτορες..

το DVI εχει αναλογικο σημα.. ενω το DisplayPort και το VGA εχουν αναλογικο σημα..

για να μετατραπει το σημα απο DVI (Ψηφιακό) σε DisplayPort (αναλογικο) θελει active ανταπτορα για να γινει αυτη η μετατροπη...

ομως.. για να μετατραπει το σημα απο VGA (αναλογικο) σε DisplayPort (αναλογικο) χρειαζεται passive καθως δεν θα χρεαστει να γινει καμια περαιτερω μετατροπη στο σημα αφου ειναι ηδη ψηφιακο..

oποτε... για την 3η οθονη... θες.. ή active DVI to DP... ή passive VGA to DP... και με VGA σε DP φαινετε να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο αρκετο διαβασμα και videos στο youtube... εβγαλα το εξης συμπερασμα σε σχεση με τους ανταπτορες..

το DVI εχει αναλογικο σημα.. ενω το DisplayPort και το VGA εχουν αναλογικο σημα..

για να μετατραπει το σημα απο DVI (Ψηφιακό) σε DisplayPort (αναλογικο) θελει active ανταπτορα για να γινει αυτη η μετατροπη...

ομως.. για να μετατραπει το σημα απο VGA (αναλογικο) σε DisplayPort (αναλογικο) χρειαζεται passive καθως δεν θα χρεαστει να γινει καμια περαιτερω μετατροπη στο σημα αφου ειναι ηδη ψηφιακο..

oποτε... για την 3η οθονη... θες.. ή active DVI to DP... ή passive VGA to DP... και με VGA σε DP φαινετε να δουλευει.

:hang3: :slap:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ArisG: Θα προτιμούσα μια απαντηση ή βοηθεια αντι για "αστειες" φατσουλες... αν δεν μπορεις να με βοηθησεις ή να πεις κατι σχετικο με το θεμα... απλα ειναι αχρηστο και καλυτερα μην το ποσταρεις καθολου...

@z3et: εγω τωρα ειμαι με DVI-D,

αμα βαλω VGA-> DisplayPort θα χρειαστω passive ή active?

αμα βαλω DVI-D-> DisplayPort θα χρειαστω passice h active?

ποιο απο τα δυο δουλευει? ποια ειναι η πιο φθηνη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυουν αυτα που λες περι active/passive (δεν το εχω ψαξει καθολου το συγκεκριμενο θεμα)

τοτε στο

1)Θες active

2)Θες passive

Καλυτερο θα ηταν να πας στο 2, ωστε να μην εχεις μετατροπες απο αναλογικο σε ψηφιακο, με αποτελεσμα καποιες απωλιες στην ποιοτητα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.