Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Είπα να ξεκινήσω αυτό το thread για το eyefinity γενικότερα, έτσι ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες που το αφορούν... ήδη έχω συναντήσει αρκετά προβλήματα και επειδή είναι ακόμα στα γενοφάσκια του, θα τα συναντήσουν και άλλοι που θα ασχοληθούν με το σπορ... Οπότε σκοπεύω να συγκεντρώσω εδώ πληροφορίες για τα παιχνίδια και την συμβατότητά τους, όπως και διάφορα tips για το λειτουργικό και πως να στηθεί το Eyefinity...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό και drivers

UPDATE: Οι drivers 10.1 υποστηρίζουν eyefinity και με crossfire... Οπότε το πρόβλημα του 2009 έχει διορθωθεί...

Καταρχήν για να παίξει το Eyefinity χρειάζεται υποχρεωτικά windows vista ή 7, οπότε τα xp δεν υποστηρίζονται πλέον...

Ο τελευταίος driver της ΑΤΙ, για την σειρά HD 5800 είναι ο 9.11, ο οποίος ακόμα δεν υποστηρίζει Crossfire + Eyefinity, αλλά έχει διορθωθεί το σημαντικό πρόβλημα των 59Ηz στις αναλύσεις πάνω από 3 monitor (συγκεκριμένα στην δική μου, που είναι 5760x1200)... Στο link αυτό, είναι οι drivers για τα 32bits...

Σε νέα εγκατάσταση απλά περνάτε τους νέους drivers, ενώ αν έχετε ήδη κάποια παλιότερη έκδοση τους κάνετε πρώτα uninstall και επίσης κάνετε uninstall και όποιο πακέτο "Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable" υπάρχει, έτσι ώστε ο driver να περάσει το δικό του...

Μετά το restart κάνετε δεξί κλικ στο desktop και τρέχετε το Catalyst Control Center (CCC)...

Διαλέγετε από το πάνω αριστερά μενού, Graphics -> Desktop & Displays...

Εκεί θα ανοίξει ένα παράθυρο το οποίο θα απεικονίζει όλες τις οθόνες που έχουν βρει τα windows, οι οποίες πρέπει να είναι τουλάχιστον 3...

Κάνετε δεξί κλικ σε όποιο monitor θέλετε και επιλέγετε το "Create Group" και θα ανοίξει το παρακάτω μενού...

p2f_0.jpg

Διαλέξτε το setup της επιλογής σας και πατήστε accept... το normal για 3 οθόνες είναι το "3 Displays (3x1)", έτσι ώστε να είναι οριζόντια...

Το αποτέλεσμα είναι περίπου αυτό...:

p2f_1.jpg

Στην περίπτωσή μου υπάρχουν δυο groups γιατί έχω 4 monitor (το 4ο συνδεδεμένο σε μια nvidia), αλλά αν έχετε 3 monitors, τώρα θα πρέπει να βλέπετε μόνο 1...

Κάνοντας δεξί κλικ στο group και πατώντας properties θα ανοίξει το παρακάτω παράθυρο...

p2f_2.jpg

Στο παράθυρο αυτό επιλέγετε την ανάλυση που αντιστοιχεί στα monitor σας... πχ αν έχετε 3x (1920x1200) και (3+1) mode, τότε η τελική ανάλυση θα είναι 5760x1200...

Με τον τρόπο αυτό αποκτάτε ένα τεράστιο desktop, το οποίο σε πραγματική χρήση δεν είναι καθόλου βολικό, οπότε είναι καθαρά για παιχνίδια, εκτός και αν κάποιος είναι αρκετά μαζόχας να πρέπει να διανύσει 3 οθόνες απόσταση από το "Start" για να κάνει "Safely Remove" στο usb στικάκι του...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ cptkoulis, επειδή μ' αρέσει να ξίνω λίγο την μπογιά από πάνω, σιγά-σιγά θα προσθέτω και πιο ωραία πραγματάκια (μέχρι να το βαρεθώ και αυτό)...

DJD, αν ο χαρακτήρας του παιχνιδιού είναι πλαταράς, δεν έχεις πρόβλημα... :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

από εδώ

http://www.amd.com/us/products/technologies/eyefinity/Pages/eyefinity.aspx

Gaming

Immerse yourself in game play:

Get a commanding view of the action, and enjoy more control in real-time strategy games.

Detect enemies sooner, react faster, and survive longer in first-person-shooter games.

See enemy aircraft with peripheral vision, and fly with greater spatial awareness in flight combat simulators.

Eliminate blind spots and feel a heightened sense of speed in racing games.

αυτό πως το επιτυγχάνει?

βλέπεις περισσότερο πεδίο δράσης από ότι με μια οθόνη ή βλέπεις πιο μεγάλα τα αντικείμενα σε σχέση με ένα μόνιτορ? επειδή δεν το χω πιάσει το όλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Τρελό cheat λέμε... :p

Απλά ρε συ έχεις μεγαλύτερο aspect ratio και fov, οπότε βλέπεις 3 φορές αυτό που βλέπει μια οθόνη... Για παράδειγμα είτε έχεις 17" οθόνη, είτε 19" ή 20" ή 30", αν όλες έχουν το ίδιο aspect ratio, θα βλέπεις σε όλες το ίδιο πράγμα, απλά στην μεγαλύτερη οθόνη θα το βλέπεις πιο μεγεθυμένο...

Όμως αν βάλεις 3 οθόνες σε σειρά τότε το aspect ratio αλλάζει, με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερο fov και να βλέπεις περισσότερη πληροφορία στον οριζόντιο άξονα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρέχουν τα σάλια μου, αλλά προς το παρών θα πώ πάσο..Θα περιμένω να βγουν φτηνά dp μονιτορς. Με το που θα βγεί 22ρι (1680χ1050, μην τις γονατίσουμε τις κάρτες) με λεπτό bezel στα 200ε θα το επιχειρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Όμως αν βάλεις 3 οθόνες σε σειρά τότε το aspect ratio αλλάζει, με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερο fov και να βλέπεις περισσότερη πληροφορία στον οριζόντιο άξονα...

Χμ.. περίεργο. Τα screenshots από το Crysis είναι λες και το έχουν ξεχειλώσει κρατώντας το ίδιο ratio. Το αυτοκίνητο ειδικά φαίνεται πολύ περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Στο TH2GO μεσω του Powerdesk εχω δυνατοτητα να οριζω σε ποια οθονη θα ανοιγουν τα προγραμματα και αν θα κανει maximize σε ολην την επιφανεια η στο currenyt monitor.

Το Eyefinity εχει κατι τετοιο? Σκεφτομαι οτι ισως δεν αξιζει να δωσω την καρτα μου και το module της Matrox ακομη !

ΥΓ: Ενα πολυ καλο forum ειναι το www.widescreengamingforum.com !

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. περίεργο. Τα screenshots από το Crysis είναι λες και το έχουν ξεχειλώσει κρατώντας το ίδιο ratio. Το αυτοκίνητο ειδικά φαίνεται πολύ περίεργα.

Ναι, ορισμένες μηχανές το κάνουν αυτό... Δεν ξέρω αν αλλάζει με κάποια παράμετρο, πάντως στο παιχνίδι μέσα δεν είναι ενοχλητικό...

Στο TH2GO μεσω του Powerdesk εχω δυνατοτητα να οριζω σε ποια οθονη θα ανοιγουν τα προγραμματα και αν θα κανει maximize σε ολην την επιφανεια η στο currenyt monitor.

Το Eyefinity εχει κατι τετοιο? Σκεφτομαι οτι ισως δεν αξιζει να δωσω την καρτα μου και το module της Matrox ακομη !

Αν είσαι σε ανάλυση κάτω από 1920x τότε δεν αξίζει να αλλάξεις το th2go...

Από το CCC της ATI, μπορείς να κάνεις ότι θες με τις οθόνες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό πως το επιτυγχάνει?

βλέπεις περισσότερο πεδίο δράσης από ότι με μια οθόνη ή βλέπεις πιο μεγάλα τα αντικείμενα σε σχέση με ένα μόνιτορ? επειδή δεν το χω πιάσει το όλο θέμα

Βλέπεις περισσότερο πεδίο δράσης. Τo eyefinity έχει να κάνει καθαρά με το aspect ratio που θέλεις
Χμ.. περίεργο. Τα screenshots από το Crysis είναι λες και το έχουν ξεχειλώσει κρατώντας το ίδιο ratio. Το αυτοκίνητο ειδικά φαίνεται πολύ περίεργα.

Εξαρτάται από την engine. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως αυτό δεν είναι ακριβώς μειονέκτημα, μιας και η engine προσπαθεί να εξομοιώσει το ημικυκλικό FOV που σου δίνει η περιφερειακή όραση. Θεωρητικά, σε 4,8:1 aspect ratio τα αντικείμενα στις άκρες των εξωτερικών display θα πρέπει να είναι παραμορφωμένα σε όλα τα παιχνίδια. Και δεν είναι καθόλου ενοχλητικό, ίσα ίσα που (αν γίνεται σωστά) προσφέρει στο immersion έτσι.

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως είμαστε δύο...

Έλα Γιάννη, τώρα που δεν βλέπει κανείς εδώ μπορούμε να λέμε ότι θέμε... το πιο ασφαλές chat-o-thread για να πεις τα προσωπικά σου... δεν θα το δει κανείς... :hehe:

Συντομα θα παω και εγω σε atifinity...γι αυτο να μην το ξεχασεις το τοπικ και να το ανανεωνεις με τις εντυπωσεις σου πανω σε δοκιμες!

Jaco λεω να παρω 3 monitor -> Samsung SM-F2380 TFT-Monitor 23 (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-F2380-TFT-Monitor.htm) τι λες ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.