Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Εγω παντως που εβαλα μια 5870 μαζι με την 5970....τα games σερνωντουσαν! Οταν την εβγαλα την 5870 και επαιξα με την 5970, σφεντονα!

Καλα, οι βλέψεις μου δεν φτανουν τοσο ψηλα(5970) αλλα μια ακομα 5870 δεν θα ηταν και ασχημα (εκτος ισως απο την τσεπη μου)

Link to comment
Share on other sites

Jaco δηλαδη επιβεβαιωνεις οτι σου δουλευει και η δευτερη καρτα ;

Αν ναι, εχεις δει σημαντικες διαφορες του πριν και μετα;

Δεν έχω μετρήσεις να σου πω και πραγματικά δεν θυμάμαι, γιατί δεν έδωσα σημασία και λόγο χρόνου...

Για να καταλάβεις, έμαθα ότι υποστηρίζεται το cf+ef πριν από καμιά 10αριά μέρες (που έκανα και update τα πρώτα posts του thread που το αναφέρω), και αυτό λόγο του ότι κυκλοφόρησε το bfbc2 και ξανα-λειτούργησα αυτόν τον υπολογιστή, ο οποίος ήταν στην άκρη και περίμενε κάποιο σοβαρό λόγο να πάρει μπρος...

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Οι drivers 10.1 υποστηρίζουν eyefinity και με crossfire... Οπότε το πρόβλημα του 2009 έχει διορθωθεί...

Τωρα το ειδα.

Αρε Jaco τι μου κάνεις και μόλις έβγαλα το χέρι απο την τσέπη και ησύχασα, ειμαι και γκαντεμης :οι τιμες πηραν τον ανηφορο.

csaris αγορι μου, κατι μου λεει οτι το

πολυυυυυυυυ μελλον

τελικα δεν θα ειναι τοσο μακρινο :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΤΙ έχει πει εξ' αρχής ότι το Eyefinity ΔΕΝ θα δουλεύει με CF, παρά μόνο με την 5970, και αυτο θα ισχύει μέχρι να το ανακοινώσει επίσημα με ειδικό νεο driver.

Άρα δεν έχεις θεματάκια με cf+ef, απλά είσαι out of specs.

Kαλα θα κανεις να ψαχνεις πρωτα απο τα να ποσταρεις οτι να ναι.:giveup:

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATICatalyst912Hotfix.aspx

Στον 9.12 hotfix παιζει κανονικα cf+ef, στον 10.1 παλι δεν επαιζε, πραγματικα οτι να ναι...!

@Τrooper

Sorry φιλε αλλα με 30fps για μενα ειναι unplayable.

@anarxos

Eιπα δεν το αποκλειω αν βγαλουν και σωστες καρτες με αρκετη μνημη και drivers.

@sebastian

Για κλεισε αυτο μωρε το πως το ειπαμε....???? Αmbient occlusion και κατι shadows να παρουμε κανενα καρε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα θα κανεις να ψαχνεις πρωτα απο τα να ποσταρεις οτι να ναι.:giveup:

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATICatalyst912Hotfix.aspx

Στον 9.12 hotfix παιζει κανονικα cf+ef, στον 10.1 παλι δεν επαιζε, πραγματικα οτι να ναι...!

@Τrooper

Sorry φιλε αλλα με 30fps για μενα ειναι unplayable.

@anarxos

Eιπα δεν το αποκλειω αν βγαλουν και σωστες καρτες με αρκετη μνημη και drivers.

@sebastian

Για κλεισε αυτο μωρε το πως το ειπαμε....???? Αmbient occlusion και κατι shadows να παρουμε κανενα καρε:hehe:

dx9 full το παιζω! 90 average! Βεβαια αυτο που βλεπω τωρα δεν το αλλαζω ουτε για το tesselation στα νερα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

dx9 full το παιζω! 90 average! Βεβαια αυτο που βλεπω τωρα δεν το αλλαζω ουτε για το tesselation στα νερα :hehe:

Καποιο λαθος εκαναν στην ΑΤΙ και εβαλαν ενα κομματι της δοκιμαστικης 7890 σε κουτι 5970. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος εκαναν στην ΑΤΙ και εβαλαν ενα κομματι της δοκιμαστικης 7890 σε κουτι 5970. :hehe:

dx9 τοσα βαραω ρε! Μεχρι και χ4ΑΑ μπορω να βαλω!

Ελα απο εδω ξανα, εαν δεν σε κανω να φυγεις σουμπιτος για πλαισιο για eyefinity μην με λενε KOLASH! :hehe:

Μου εκατσες εκει με το monitoraki σαν τον μονοφθαλμο :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα που λες το εχουν αρκετοι "να αναβοσβηνει η οθονη με το dp" MONO σε 5870. Η ΑΤΙ εβγαλε το παρακατω bios στο οποιο εχουν ανεβασει την ταση στο dp.

Χρειαζεται να περασεις το τελευταιο bios στην καρτα σου...

http://www.techpowerup.com/vgabios/61848/ATI.HD5870.1024.091112.html

Πως θα φλασαρεις την καρτα σου

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=15021144&postcount=1

Δες εδω για σχετικες πληροφοριες

http://www.widescreengamingforum.com/forum/viewtopic.php?f=64&t=17012

@csaris : σε ευχαριστώ για τις ιστοσελίδες που μου έδωσες , ήταν μια καλή αρχή για να ξεκινήσω.

Σαν νουμπάς δεν πρόσεξα πιο βιος είχα ( παρόλα αυτά έκανα πρώτα αποθήκευση) και φλάσαρα το καινούργιο ( ξεχάσατε να μου πείτε μετονομάσω πρώτα το όνομα του αρχείου , διότι στο Dos όταν υπάρχουν μεγάλα τα μετονομάζει και παιδεύτηκα λίγο μέχρι να το βρω τι φταίει , δηλαδή «ATI.HD5870.1024.091112.bin» πριν περαστεί στο USb να μετονομαστεί πχ σε «ati5870.bin»)

Η διαδικασία βέβαια τώρα, μου φαίνεται εντελώς γελοία, αλλά αν δεν βρέξεις κ@λο ψάρια δεν πιάνεις.

Και μετά από όλα αυτά για να ανακαλύψω ,από ένα παλιό GPU-Z screenshots , ότι η κάρτα μου είχε το εν λόγω βιος κάτι που με βάζει σε υποψίες για το αν η κάρτα μου αντικαταστάθηκε με καινούργια ή αν περάνανε στο τεχνικό τμήμα το καινούργιο βιος .Αλλά επειδή δεν έχω στοιχεία της παλιάς κάρτας θα μείνω με την υποψία.

Παρόλα αυτά με το καινούργιο φλασαρισμά διορθώθηκαν οι θερμοκρασίες της κάρτας και δεν δημιούργησε πρόβλημα παρά μόνο μετά από δέκα και πλέον ώρες λειτουργιάς.

Κατά τύχη εκείνη την ώρα είχα βάλει να παίζουν τρία βίντεο καθένα σε μια οθόνη, όταν μαύρισε η οθόνη που έχει το DP το βίντεο στη συγκεκριμένη οθόνη συνέχισε να παίζει διότι ο ήχος και οι διάλογοι δεν σταμάτησαν. Άρα να υποθέσω ότι η κάρτα συνέχισε αδιάλειπτα την λειτουργία της; Οι γνώστες του αντικείμενου τι λένε; Μπορεί η παραπάνω τυχαία παρατήρηση να βοηθήσει σε κάτι;

Παρόλα αυτά στην ιστοσελίδα που παράθεσε ο csaris αρκετοί έδωσαν για αντικατάσταση τους αντάπτορες, κάτι που σκοπεύω να κάνω και εγώ.

Επίσης ένα σχετικό λινκ με απαντηση της Sapphire,

όπου υπάρχει και ένα αρχειο powerpoint οδηγος για φλασαρισμα καρτας

BTW , flashing the VBIOS from official side (sic) will not void the warranty

(καθως και ενα αλλο για καρτες nvidia & ati)

Link to comment
Share on other sites

Σε πειραζω ρε :happy2:

Mπα, μπα κανουμε και edit???

Μονοφθαλμος 110fps average στο crysis, κατσε εσυ και βγαζε γραφικα!:hehe:

Οπως μου ελεγες και εσυ! Πιο crysis το εχουμε χιλιοτερματισει :happy2:

Τωρα μετρας frames στο crysis....

Ρε μαν το παιζω σε μια οθονη! 1920Χ1080 window και τελος! Το βαζω στη κεντρικη οθονη και παιζω! Δεν σε καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Οπως μου ελεγες και εσυ! Πιο crysis το εχουμε χιλιοτερματισει :happy2:

Τωρα μετρας frames στο crysis....

Ρε μαν το παιζω σε μια οθονη! 1920Χ1080 window και τελος! Το βαζω στη κεντρικη οθονη και παιζω! Δεν σε καταλαβαινω...

1920x1080 σε window = crossfire off! To ιδιο prob που ειχα και γω, γι αυτο σου φαινεται οτι παει καλυτερα σε window mode. Απλα οι περισσοτεροι δεν τους πειραζει ή δεν το παραδεχονταi.

Eιναι θεμα επιλογης, απλα απογοητευτηκα με την αποδοση και με το να κλεινω γραφικα... Ενταξει καλη φαση ειναι οταν θα παιζεις παναλαφρα games αλλα μη μου πεις οτι μπορεις να παιξεις stalker η avp σε 5760χ1080 με καλο framerate. Aπο την αλλη αν παιζεις με 30fps και εισαι ευχαριστημενος εχεις κανει την σωστη επιλογη.

Θα μου πεις οτι μπορω να το βαλω σε μια οθονη... σωστο κι αυτο... αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να δωσω 500ε για οθονες και να παιζω gtr2 του 2006 και παλια games. Προτιμω το 27αρι με 8χΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

1920x1080 σε window = crossfire off! To ιδιο prob που ειχα και γω, γι αυτο σου φαινεται οτι παει καλυτερα σε window mode. Απλα οι περισσοτεροι δεν τους πειραζει ή δεν το παραδεχονταi.

Eιναι θεμα επιλογης, απλα απογοητευτηκα με την αποδοση και με το να κλεινω γραφικα... Ενταξει καλη φαση ειναι οταν θα παιζεις παναλαφρα games αλλα μη μου πεις οτι μπορεις να παιξεις stalker η avp σε 5760χ1080 με καλο framerate. Aπο την αλλη αν παιζεις με 30fps και εισαι ευχαριστημενος εχεις κανει την σωστη επιλογη.

Θα μου πεις οτι μπορω να το βαλω σε μια οθονη... σωστο κι αυτο... αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να δωσω 500ε για οθονες και να παιζω gtr2 του 2006 και παλια games. Προτιμω το 27αρι με 8χΑΑ.

Κατσε να δουμε το avp γιατι σε dx9 με ολα στο full παει σφαιρα!

Με τους νεους drivers 8.703 το prob που σε μερικα games επαιζε καλυτερα σε window τωρα παιζει το ιδιο καλα και σε full!

Εγω εχω 5970 και οχι πολλαπλες 5870 κανεις ενα λαθος csari!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Κατσε να δουμε το avp γιατι σε dx9 με ολα στο full παει σφαιρα!

Με τους νεους drivers 8.703 το prob που σε μερικα games επαιζε καλυτερα σε window τωρα παιζει το ιδιο καλα και σε full!

Μακαρι ρε σου λεω να βελτιωθουν τα πραγματα και να βγουν επιτελους 58/5970 με 2gb ram. :magic:

Μου τη σπαει να γινομαι beta tester.

Mπορει να εφταιγαν και oi 2x5870 αλλα για κανενα λογο δεν θα τις εδινα για μια 5970 που ειναι και ενα 10% πιο κατω!

Δεν εχει σημασια, ειναι σαν τους 10.1 που κανουν τον ενα πυρηνα να αραζει.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Ενα παιχνιδι που ειναι φοβερο σε eyefinity και τρεχει σφερα ειναι το TIMESHIFT , πολυ καλο fpsaki! Εχει πολυ ωραιους high resolution shaders!

Για οσους δεν το εχουν τελειωσει , αξιζει να το παιξεις !

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@csaris : σε ευχαριστώ για τις ιστοσελίδες που μου έδωσες , ήταν μια καλή αρχή για να ξεκινήσω.

Σαν νουμπάς δεν πρόσεξα πιο βιος είχα ( παρόλα αυτά έκανα πρώτα αποθήκευση) και φλάσαρα το καινούργιο ( ξεχάσατε να μου πείτε μετονομάσω πρώτα το όνομα του αρχείου , διότι στο Dos όταν υπάρχουν μεγάλα τα μετονομάζει και παιδεύτηκα λίγο μέχρι να το βρω τι φταίει , δηλαδή «ATI.HD5870.1024.091112.bin» πριν περαστεί στο USb να μετονομαστεί πχ σε «ati5870.bin»)

Η διαδικασία βέβαια τώρα, μου φαίνεται εντελώς γελοία, αλλά αν δεν βρέξεις κ@λο ψάρια δεν πιάνεις.

Και μετά από όλα αυτά για να ανακαλύψω ,από ένα παλιό GPU-Z screenshots , ότι η κάρτα μου είχε το εν λόγω βιος κάτι που με βάζει σε υποψίες για το αν η κάρτα μου αντικαταστάθηκε με καινούργια ή αν περάνανε στο τεχνικό τμήμα το καινούργιο βιος .Αλλά επειδή δεν έχω στοιχεία της παλιάς κάρτας θα μείνω με την υποψία.

Παρόλα αυτά με το καινούργιο φλασαρισμά διορθώθηκαν οι θερμοκρασίες της κάρτας και δεν δημιούργησε πρόβλημα παρά μόνο μετά από δέκα και πλέον ώρες λειτουργιάς.

Κατά τύχη εκείνη την ώρα είχα βάλει να παίζουν τρία βίντεο καθένα σε μια οθόνη, όταν μαύρισε η οθόνη που έχει το DP το βίντεο στη συγκεκριμένη οθόνη συνέχισε να παίζει διότι ο ήχος και οι διάλογοι δεν σταμάτησαν. Άρα να υποθέσω ότι η κάρτα συνέχισε αδιάλειπτα την λειτουργία της; Οι γνώστες του αντικείμενου τι λένε; Μπορεί η παραπάνω τυχαία παρατήρηση να βοηθήσει σε κάτι;

Παρόλα αυτά στην ιστοσελίδα που παράθεσε ο csaris αρκετοί έδωσαν για αντικατάσταση τους αντάπτορες, κάτι που σκοπεύω να κάνω και εγώ.

Επίσης ένα σχετικό λινκ με απαντηση της Sapphire,

όπου υπάρχει και ένα αρχειο powerpoint οδηγος για φλασαρισμα καρτας

BTW , flashing the VBIOS from official side (sic) will not void the warranty

(καθως και ενα αλλο για καρτες nvidia & ati)

Mπορει να τυχε, για καλο και για κακο ξαναπερνα drivers.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως το eyefinity θα αξιοποιηθεί καλύτερα όταν (και άμα) οι developers προγραμματίσουν βάσει αυτού π.χ με eyefinity on θα στην πέφτουν απο όλες τις πάντες!! :happy2: ή θα βλέπεις κάποιον σκοτεινό lurker να πλησιάζει απο την αριστερή οθόνη σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.