Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Ερώτηση:

-όταν ανοίγεται τον υ/π δείχνουν POST ταυτόχρονα και οι τρεις οθόνες; ( διότι σε μένα δείχνουν οι δυο , ενώ αυτή που είναι συνδεδεμένη με το Diplay Port παραμένει μαύρη μέχρι να εμφανιστεί η επιφάνεια τον windows)

-Κατά την διάρκεια παιχνιδιού , όχι αμέσως, αλλά μετα την ωρα (περιπου) ,η οθόνη που είναι συνδεδεμένη στο display port μαυρίζει.

Να υποθέσω ότι εχω πρόβλημα ,οδηγών (εχω αλλάξει όλους τους 9,12- 10,1 από Hotfix μέχρι 10,1(8,7χ), τώρα εχω τους 8.703 Feb.10/10 (Cat 10.x) Win7/Vista/XP ή είναι πρόβλημα υλικού ( η κάρτα ,5870, πήγε ήδη μια φορά για αλλαγή διότι εμφάνιζε μπλε οθόνες και ότι έγινε αντικατάσταση με καινούργια)- SAPPHIRE ACTIVE DISPLAY PORT.

(Κατά την διάρκεια της απεγκατάστασης των drivers αρκετές φορές μαύριζαν και οι τρεις οθόνες)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

-όταν ανοίγεται τον υ/π δείχνουν POST ταυτόχρονα και οι τρεις οθόνες; ( διότι σε μένα δείχνουν οι δυο , ενώ αυτή που είναι συνδεδεμένη με το Diplay Port παραμένει μαύρη μέχρι να εμφανιστεί η επιφάνεια τον windows)

-Κατά την διάρκεια παιχνιδιού , όχι αμέσως, αλλά μετα την ωρα (περιπου) ,η οθόνη που είναι συνδεδεμένη στο display port μαυρίζει.

Να υποθέσω ότι εχω πρόβλημα ,οδηγών (εχω αλλάξει όλους τους 9,12- 10,1 από Hotfix μέχρι 10,1(8,7χ), τώρα εχω τους 8.703 Feb.10/10 (Cat 10.x) Win7/Vista/XP ή είναι πρόβλημα υλικού ( η κάρτα ,5870, πήγε ήδη μια φορά για αλλαγή διότι εμφάνιζε μπλε οθόνες και ότι έγινε αντικατάσταση με καινούργια)- SAPPHIRE ACTIVE DISPLAY PORT.

(Κατά την διάρκεια της απεγκατάστασης των drivers αρκετές φορές μαύριζαν και οι τρεις οθόνες)

Για το πρωτο ναι και σε μενα ετσι ειναι!

Στα games δεν εχω κανενα προβλημα! Εχω τον ανταπτορα της apple, και καρτα γραφικων 5970 sapphire. Oι 9.12 hotfix δουλευαν ρολοι σε μενα, τωρα εχω τους 8.703 και παλι μια χαρα μου παιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

-όταν ανοίγεται τον υ/π δείχνουν POST ταυτόχρονα και οι τρεις οθόνες; ( διότι σε μένα δείχνουν οι δυο , ενώ αυτή που είναι συνδεδεμένη με το Diplay Port παραμένει μαύρη μέχρι να εμφανιστεί η επιφάνεια τον windows)

-Κατά την διάρκεια παιχνιδιού , όχι αμέσως, αλλά μετα την ωρα (περιπου) ,η οθόνη που είναι συνδεδεμένη στο display port μαυρίζει.

Να υποθέσω ότι εχω πρόβλημα ,οδηγών (εχω αλλάξει όλους τους 9,12- 10,1 από Hotfix μέχρι 10,1(8,7χ), τώρα εχω τους 8.703 Feb.10/10 (Cat 10.x) Win7/Vista/XP ή είναι πρόβλημα υλικού ( η κάρτα ,5870, πήγε ήδη μια φορά για αλλαγή διότι εμφάνιζε μπλε οθόνες και ότι έγινε αντικατάσταση με καινούργια)- SAPPHIRE ACTIVE DISPLAY PORT.

(Κατά την διάρκεια της απεγκατάστασης των drivers αρκετές φορές μαύριζαν και οι τρεις οθόνες)

Και σε μένα το ιδιο για το πρώτο θέμα σου.

Οσο για τα παιχνίδια, οχι δε μαυρίζει καμία οθόνη όσο παίζω, οπότε κατι δε λειτουργεί σωστά μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα κανε ενα format και περνα προσεξε 9.12 hot fix ..... μετα βλεπεις εαν ειναι θεμα hardware! ...ειναι κουφο να σου σβηνει η μια οθονη!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

-όταν ανοίγεται τον υ/π δείχνουν POST ταυτόχρονα και οι τρεις οθόνες; ( διότι σε μένα δείχνουν οι δυο , ενώ αυτή που είναι συνδεδεμένη με το Diplay Port παραμένει μαύρη μέχρι να εμφανιστεί η επιφάνεια τον windows)

-Κατά την διάρκεια παιχνιδιού , όχι αμέσως, αλλά μετα την ωρα (περιπου) ,η οθόνη που είναι συνδεδεμένη στο display port μαυρίζει.

Να υποθέσω ότι εχω πρόβλημα ,οδηγών (εχω αλλάξει όλους τους 9,12- 10,1 από Hotfix μέχρι 10,1(8,7χ), τώρα εχω τους 8.703 Feb.10/10 (Cat 10.x) Win7/Vista/XP ή είναι πρόβλημα υλικού ( η κάρτα ,5870, πήγε ήδη μια φορά για αλλαγή διότι εμφάνιζε μπλε οθόνες και ότι έγινε αντικατάσταση με καινούργια)- SAPPHIRE ACTIVE DISPLAY PORT.

(Κατά την διάρκεια της απεγκατάστασης των drivers αρκετές φορές μαύριζαν και οι τρεις οθόνες)

To προβλημα που λες το εχουν αρκετοι "να αναβοσβηνει η οθονη με το dp" MONO σε 5870. Η ΑΤΙ εβγαλε το παρακατω bios στο οποιο εχουν ανεβασει την ταση στο dp.

Χρειαζεται να περασεις το τελευταιο bios στην καρτα σου...

http://www.techpowerup.com/vgabios/61848/ATI.HD5870.1024.091112.html

Πως θα φλασαρεις την καρτα σου

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=15021144&postcount=1

Δες εδω για σχετικες πληροφοριες

http://www.widescreengamingforum.com/forum/viewtopic.php?f=64&t=17012

Link to comment
Share on other sites

Για μενα κανε ενα format και περνα προσεξε 9.12 hot fix ..... μετα βλεπεις εαν ειναι θεμα hardware! ...ειναι κουφο να σου σβηνει η μια οθονη!

Δεν περασε ουτε μηνας που ειχα παρει ssd και εκανα καθαρη εγκατασταση.

Τωρα για τους 9,12 hotfix με εχουν καψει, οπως ολα τα hotfix,καλυτερα δουλεψαν σε μενα οι 9,12.

Θα μεινω λιγο με τους 8.703 να δω πως θα παει η κατασταση .

csaris
θα κανω οτι λες ,αλλα πρωτα μια ερωτηση:

Αν χρειαστει να παει για ελεγχο η καρτα ,αν φλασαρω την καρτα θα εχω κανενα προβλημα με την εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω ειναι κατι το νεο και εχει καποια προβληματακια ακομα αλλα θα διορθωθουν. Προσωπικα ξενερωσα με το ef και τα δωσα ολα γιατι ειχα καποια θεματα με cf + ef.

Θα σου πω τι θα κανεις...

Πριν κανεις οτιδηποτε κανε αυτο και σωσε το original bios καπου ετσι ωστε αν συμβει τπτ να το ξαναπερασεις ακριβως με τον ιδιο τροπο που θα περασεις το updated. (oχι πως θα το καταλαβουν, αλλα λεμε τωρα). Anyway οι sapphire φορανε το ιδιο bios που δινει η ΑΤΙ χωρις καμια αλλαγη. Το εχω περασει και στις 3χ5870 χωρις κανενα θεμα.

post-10015-1416074322,1946_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν περασε ουτε μηνας που ειχα παρει ssd και εκανα καθαρη εγκατασταση.

Τωρα για τους 9,12 hotfix με εχουν καψει, οπως ολα τα hotfix,καλυτερα δουλεψαν σε μενα οι 9,12.

Θα μεινω λιγο με τους 8.703 να δω πως θα παει η κατασταση .

θα κανω οτι λες ,αλλα πρωτα μια ερωτηση:

Αν χρειαστει να παει για ελεγχο η καρτα ,αν φλασαρω την καρτα θα εχω κανενα προβλημα με την εγγυηση;

Ποιος να καταλαβει το flasharisma... ριχτω να τελειωνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω ειναι κατι το νεο και εχει καποια προβληματακια ακομα αλλα θα διορθωθουν. Προσωπικα ξενερωσα με το ef και τα δωσα ολα γιατι ειχα καποια θεματα με cf + ef.

Θα σου πω τι θα κανεις...

Πριν κανεις οτιδηποτε κανε αυτο και σωσε το original bios καπου ετσι ωστε αν συμβει τπτ να το ξαναπερασεις ακριβως με τον ιδιο τροπο που θα περασεις το updated. (oχι πως θα το καταλαβουν, αλλα λεμε τωρα). Anyway οι sapphire φορανε το ιδιο bios που δινει η ΑΤΙ χωρις καμια αλλαγη. Το εχω περασει και στις 3χ5870 χωρις κανενα θεμα.

[ATTACH]38176[/ATTACH]

Σε μένα συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Με ολη αυτη την ιστορια ,για να βγαλω μια ακρη ,πολλες φορες επαιζα σε μια οθονη ( για να δω αν θα εχω προβληματα με την καρτα) -:rant: την ωρα που εγγραφα αυτο το μηνυμα αναβοσβησε η οθονη στο dispaly port :rant: - και αυτο που εβλεπα ξανα ηταν μερα με τη νυχτα. Σαν να περιοριζεις την ορατοτητα σου με παρωπιδες ( με μια μικρη δοση υπερβολης).

Για μενα δεν υπαρχει γυρισμος και εσυ φιλε μου csaris παλι εδω θα ξαναγυρισεις. Απλα θεμα χρονου, δεν επρεπε να δωσεις τις οθονες.

Λοιπον κανω την διαδικασια και επανερχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ξαναγυρισω δεν το αποκλειω αλλα στο πολυυυυυυυυ μελλον! Οταν οι καρτες θα χουν 4gb ram και θα παιζουν σωστα γιατι με 1gb πρεπει να αρχιζεις να κοβεις, και αυτο ειναι κατι που με ξενερωνει πολυυυυυυυυυυ!!!! imo.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω ειναι κατι το νεο και εχει καποια προβληματακια ακομα αλλα θα διορθωθουν. Προσωπικα ξενερωσα με το ef και τα δωσα ολα γιατι ειχα καποια θεματα με cf + ef.

Θα σου πω τι θα κανεις...

Πριν κανεις οτιδηποτε κανε αυτο και σωσε το original bios καπου ετσι ωστε αν συμβει τπτ να το ξαναπερασεις ακριβως με τον ιδιο τροπο που θα περασεις το updated. (oχι πως θα το καταλαβουν, αλλα λεμε τωρα). Anyway οι sapphire φορανε το ιδιο bios που δινει η ΑΤΙ χωρις καμια αλλαγη. Το εχω περασει και στις 3χ5870 χωρις κανενα θεμα.

[ATTACH]38176[/ATTACH]

Γιατι βρε τα έδωσες? Είχα ακούσει για προβληματάκια σε cf+ef αλλα φαντάζομαι θα διορθωθούν κάποια στιγμή. Εγώ με την 5970 δεν έχω δεί καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι οτι ακόμα πολλά games δεν το υποστηρίζουν αλλά αυτό θα αλλάξει αρδην οταν και η nvidia βγάλει την αντίστοιχη λύση. Πάντως τον τελευταίο καιρό που παιζω MW2 με 3 οθόνες, ειναι απόλαυση και μια μέρα που βγήκε update και δεν είχε προλάβει να βγάλει update το widescreenfixer, επαιξα με 1 οθόνη και ξενέρωσα τρελλά... Λεω αυτό ειναι το τί βλέπουν οι άλλοι μόνο ? cheat :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε τα έδωσες? Είχα ακούσει για προβληματάκια σε cf+ef αλλα φαντάζομαι θα διορθωθούν κάποια στιγμή. Εγώ με την 5970 δεν έχω δεί καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι οτι ακόμα πολλά games δεν το υποστηρίζουν αλλά αυτό θα αλλάξει αρδην οταν και η nvidia βγάλει την αντίστοιχη λύση. Πάντως τον τελευταίο καιρό που παιζω MW2 με 3 οθόνες, ειναι απόλαυση και μια μέρα που βγήκε update και δεν είχε προλάβει να βγάλει update το widescreenfixer, επαιξα με 1 οθόνη και ξενέρωσα τρελλά... Λεω αυτό ειναι το τί βλέπουν οι άλλοι μόνο ? cheat :p

Koιτα το προβλημα που ειχα ηταν οτι με crossfire παρολο που ανεβαιναν τα frames δεν ηταν τα games smooth! Στο farcry2 επαιζα με 70+ fps παντου αλλα ηταν λες και πηγαινε με 30!!!!! Να μη μιλησω για trifire που δεν δουλευει με ef.

Eνταξει, το mw2 και καποια αλλα παναλαφρα και χιλιοτερματισμενα games oπως dmc4, re5, dead space επαιζαν τζιτζι ακομα και με μονη 5870 αλλα τι να το κανεις αφου οτι θα βγει σε dx11 στυλ crysis3, avp, stalker θα ναι απλα unplayable!

Kαι να σουν πω και κατι, εδω αγοραζουμε καρτες για να maxαρουμε τα games, αν ειναι για να παιζω με 60 παντου με ef με ολα στο med-low τι να το κανω??? Δικη μου αποψη.

Βγαινει π.χ. το dirt2 που ειναι αρκετα ελαφρυ σχετικα, και σε ef παει με 30+ fps! Kλεισε το ενα, κλεισε το αλλο, στο τελος το βαζεις σε DX9, ναι ρε φιλε αλλα εγω αγορασα dx11 καρτα και θελω να βλεπω το νερο που τα σπαει.

Γι αυτο λεω σε ef μπορει να ξαναπαω στο πολυυυυ μελλον οταν οι καρτες θα εχουν πολυ πανω απο 2gb ram και οταν ωριμασουν οι πραγματικα τραγικοι drivers της ΑΤΙ για ef.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα το οτι τα περισσότερα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει ειναι playable σε τέτοια μεγάλη ανάλυση (5760χ1200) είναι κάτι καταπληκτικό. Η κάρτα ειναι τέρας και σίγουρα εχει μέλλον. Μπήκα στο χορό του eyefinity ελπίζοντας οτι έστω ρίχνοντας κάποια details σε παιχνίδια θα μπορούσα να παίξω, και οταν είδα το dirt2 να παίζει με 30+ fps με dx11, έμεινα με το σαγόνι στο πάτωμα :p

Anyway, ελπίζω σύντομα να καλυτερέψουν οι drivers ώστε να γίνουν όλα πιο ομαλά. Παντως οι εταιρίες βλέπουν οτι το multi-monitor gaming αρχίζει να ανεβαίνει και ολο και πιο πολλοί θα το υποστηρίζουν.

Βρηκα και αυτό σήμερα στο wsgf για ένα stand για 3 μόνιτορ http://www.widescreengamingforum.com/wiki/Ergotech_Triple_Desk_Stand_-_Featured_Review και http://www.ergotechgroup.com/products/heavy-duty-17-30-36/triple-lcd-desk-stand-62/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα το οτι τα περισσότερα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει ειναι playable σε τέτοια μεγάλη ανάλυση (5760χ1200) είναι κάτι καταπληκτικό. Η κάρτα ειναι τέρας και σίγουρα εχει μέλλον. Μπήκα στο χορό του eyefinity ελπίζοντας οτι έστω ρίχνοντας κάποια details σε παιχνίδια θα μπορούσα να παίξω, και οταν είδα το dirt2 να παίζει με 30+ fps με dx11, έμεινα με το σαγόνι στο πάτωμα :p

Anyway, ελπίζω σύντομα να καλυτερέψουν οι drivers ώστε να γίνουν όλα πιο ομαλά. Παντως οι εταιρίες βλέπουν οτι το multi-monitor gaming αρχίζει να ανεβαίνει και ολο και πιο πολλοί θα το υποστηρίζουν.

Βρηκα και αυτό σήμερα στο wsgf για ένα stand για 3 μόνιτορ http://www.widescreengamingforum.com/wiki/Ergotech_Triple_Desk_Stand_-_Featured_Review και http://www.ergotechgroup.com/products/heavy-duty-17-30-36/triple-lcd-desk-stand-62/

εαν σε βαλω μπροστα στο κοκπιτ με την τιμονιερα σε dirt2 θα ξεχασεις το dx11 :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ξενερωσα με το ef και τα δωσα ολα γιατι ειχα καποια θεματα με cf + ef.

Η ΑΤΙ έχει πει εξ' αρχής ότι το Eyefinity ΔΕΝ θα δουλεύει με CF, παρά μόνο με την 5970, και αυτο θα ισχύει μέχρι να το ανακοινώσει επίσημα με ειδικό νεο driver.

Άρα δεν έχεις θεματάκια με cf+ef, απλά είσαι out of specs.

Link to comment
Share on other sites

Οι τωρινοί drivers, αν θυμάμαι καλά, υποστηρίζουν cf+ef...

Εδιτ...: Όντως από την 9.12 με hotfix (και εν συνεχεία by default) υποστηρίζεται το cf+ef στις 58xx...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα, αν θέλετε να είστε ακριβής, θα πρέπει να υπολογίσετε στο κόστος άλλη μια κάρτα 5870 ή 5850, γιατί η μια είναι σχεδόν οριακή για λίγο περισσότερο απαιτητικά παιχνίδια... υπόψη ότι ακόμη δεν έχουν κυκλοφορήσει οι drivers που ενεργοποιούν το crossfire με το Eyefinity, οπότε για την ώρα η δεύτερη κάρτα θα είναι σε αναμονή... ()

Jaco δηλαδη επιβεβαιωνεις οτι σου δουλευει και η δευτερη καρτα ;

Αν ναι, εχεις δει σημαντικες διαφορες του πριν και μετα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.