Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Ερωτηση παιδια :

Αν παρω μια 5970 - εχει mini display port to display port adapter μεσα

Παρω και αυτον τον ανταπτορα : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751631&u=SAPPHIRE-ACTIVE-DISPLAY-PORT-TO-DUAL-LINK-DVI-FEMALE-CABLE

μετα απο τα 3 dvi βαλω dvi to dsub adaptors και καταληξω σε 3 samsung 22" monitors me dsub συνδεση μπορω να κανω το eyefinity ?

Σας μπερδεψα ε ?:D:D:D

κατι ακομη :

1.Τελικα ειναι συγκεκριμενα τα παιχνιδια που δουλευουν με το eyefinity ?

Η μπορω να παιξω οποιο παιχνιδι θελω ?

2.Sebastian : Σε τοσο μεγαλες αναλυσης πως τα παει η 5970 ?

3.Ποια απο τις τρεις προτεινεται ? http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&title=5970 και γιατι ?

Thanks for help

Έγινε επεξεργασία από leader133gr
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδια :

Αν παρω μια 5970 - εχει mini display port to display port adapter μεσα

Παρω και αυτον τον ανταπτορα : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751631&u=SAPPHIRE-ACTIVE-DISPLAY-PORT-TO-DUAL-LINK-DVI-FEMALE-CABLE

μετα απο τα 3 dvi βαλω dvi to dsub adaptors και καταληξω σε 3 samsung 22" monitors me dsub συνδεση μπορω να κανω το eyefinity ?

Σας μπερδεψα ε ?:D:D:D

κατι ακομη :

1.Τελικα ειναι συγκεκριμενα τα παιχνιδια που δουλευουν με το eyefinity ?

Η μπορω να παιξω οποιο παιχνιδι θελω ?

2.Sebastian : Σε τοσο μεγαλες αναλυσης πως τα παει η 5970 ?

3.Ποια απο τις τρεις προτεινεται ? http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&title=5970 και γιατι ?

Thanks for help

1. Nαι ειναι ορισμενα, την αναλυση την υποστιριζουν το θεμα ειναι με το fov. Βεβαια τωρα πια ολα θα το υποστιριζoυν....

2. Εκτος απο crysis και stalker, σε ολα τα αλλα η 5970 βασταει πολυ καλα! Τα τρεχει νερακι!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Με τις ποιο επανω ερωτησεις που εκανα ? :(:(:(:(

www.widescreengamingforum.com για πολλά θέματα σχετικά με το multi-monitor gaming... Λογικά θα παίξει αλλά για σιγουριά τσέκαρε το forum. Εχει ανοίξει καποιος ενα θέμα με VGA και eyefinity.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε ο Ορέστης, με 1 5970 έπαιζε τα πάντα νερό εκτός απο Crysis και Stalker.

σε αυτά θα βοηθήσει η έξτρα μνήμη των νέων καρτών.

Ποιά απο τις 3 να πάρεις, την πιο φθηνή. είναι όλες ίδιες, οπότε δεν σκας λεφτά παραπάνω χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικα games που παιζουν καλα ειναι :

OBLIVION,

FALLOUT 3,

NFS SHIFT,

OPERATION DRAGON RISING,

TIMESHIFT,

DEVIL MAY CRY 4,

DIRT2,

BATTLEFORGE,

EMPIRE TOTAL WAR,

CRYSIS,

CRYSIS WARHEAD,

GTA4,

FAR CRY2,

ALIEN VS PREDATOR,

BATMAN,

BAD COMPANY BETA

DEAD SPACE

Αυτα εχω βρει εγω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους παίζουν Αιoν με Eyefinity και έχουν πρόβλημα με το fov ας κοιτάξουν εδώ http://www.widescreengamingforum.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=18208&start=0

Tο game είναι απίστευτο με 3 monitors και από fps δύσκολα πέφτει κάτω από 80 με όλα full.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον sebastian η οποιον άλλον γνωρίζει (δεν ήξερα σε πια ενότητα να το βάλω και το βάζω εδώ ) όταν είσαι με 3 οθόνες ανοιχτές στην επιφάνεια εργασίας και overclockaris την κάρτα δεν σου βγάζει κάτι γραμμές στη μεσαία οθόνη ? αν σου βγάζει και βρήκες τρόπο να το φτιάξεις θα σου ήμουν ευγνώμων αν μας τον έλεγες :D

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον sebastian η οποιον άλλον γνωρίζει (δεν ήξερα σε πια ενότητα να το βάλω και το βάζω εδώ ) όταν είσαι με 3 οθόνες ανοιχτές στην επιφάνεια εργασίας και overclockaris την κάρτα δεν σου βγάζει κάτι γραμμές στη μεσαία οθόνη ? αν σου βγάζει και βρήκες τρόπο να το φτιάξεις θα σου ήμουν ευγνώμων αν μας τον έλεγες :D

Ti γραμμες ? μια χαρα ειναι η εικονα και στις 3εις οθονες!

Το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι οταν κανω restart τον υπολογιστη δεν μου κραταει το eyefinity! Στο επομενο restart ολα οκ!

Βεβαια restart δεν κανω ποτε...μονο shutdown και αυτο το βραδακι μονο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εμενα και με την xfx και με την άσους με το που πειράξω το core από 725 και 730 να το πάω στην οθόνη που έχω τον αντάπτορα μου βγάζει μια γραμμή κάθε 5-10 sec έτσι και μπω σε game η σε 3dmark κτλ δεν την ξανά βγάζει ... με το που βγω όμως και πάω στην επιφάνεια εργασίας συνεχίζει το ίδιο...:wall:

Link to comment
Share on other sites

εμενα και με την xfx και με την άσους με το που πειράξω το core από 725 και 730 να το πάω στην οθόνη που έχω τον αντάπτορα μου βγάζει μια γραμμή κάθε 5-10 sec έτσι και μπω σε game η σε 3dmark κτλ δεν την ξανά βγάζει ... με το που βγω όμως και πάω στην επιφάνεια εργασίας συνεχίζει το ίδιο...:wall:

Aυτο μου το κανε οταν ειχα περασει κατι drivers απο msi....

Για δοκιμασε να δωσεις λιγο ταση απο msi afterburner πρωτα, αλλιως για δοκιμασε μ τους 10.2.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Επειδή το σκέφτομαι και εγώ..

Οι δύο οθόνες που είναι στο πλάι με κλίση, μιας και είναι TN panels (δεν θα με έπαιρνε ούτως ή άλλως για ips ή pva)

δεν έχουν χάλια γωνία θέασης? Πως φαίνεται στο μάτι? Δεν χαλάει η ομοιομορφία? (χρώματος, φωτεινότητας, contrast)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Επειδή το σκέφτομαι και εγώ..

Οι δύο οθόνες που είναι στο πλάι με κλίση, μιας και είναι TN panels (δεν θα με έπαιρνε ούτως ή άλλως για ips ή pva)

δεν έχουν χάλια γωνία θέασης? Πως φαίνεται στο μάτι? Δεν χαλάει η ομοιομορφία? (χρώματος, φωτεινότητας, contrast)

για αυτο τα πηρα ολα C-PVA για να μην εχω αυτο το προβλημα. Βεβαια εχω αργο responce time αλλα δεν με πειραζει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Επειδή το σκέφτομαι και εγώ..

Οι δύο οθόνες που είναι στο πλάι με κλίση, μιας και είναι TN panels (δεν θα με έπαιρνε ούτως ή άλλως για ips ή pva)

δεν έχουν χάλια γωνία θέασης? Πως φαίνεται στο μάτι? Δεν χαλάει η ομοιομορφία? (χρώματος, φωτεινότητας, contrast)

Με κάποιες πρόχειρες πράξεις κατέληξα σε ένα τύπο που σου δίνει την γωνία που πρέπει να έχουν οι δυο πλαϊνες οθόνες σε σχέση με την κεντρική... ο τύπος που μου προέκυψε είναι cos(x)=A/2B, όπου Α: η απόσταση του κέντρου της πλαϊνής οθόνης στην θέση κλίσης σε σχέση με το κέντρο στην οριζόντια θέση (στον ίδιο άξονα με το κεντρικό) και Β: το μισό μήκος της οθόνης... οπότε αν υπολογίσω ότι θα κάθομαι 85cm από το κεντρικό μόνιτορ (άρα όλα τα μόνιτορ θα πρέπει να έχουν τέτοια κλίση ώστε το κέντρο τους να απέχει 85cm από το κέντρο των ματιών) και το μήκος του μόνιτορ είναι 55.8cm, τότε το Α είναι 101,67 - 85 = 16.68cm και το Β είναι 27.9, άρα η γωνία είναι ίση με 33.2 μοίρες (ArcCos[0.8363] = 0.580297 rads ~ 38.248569 degrees, υπολόγισε το mathematica)... Άρα με τόσο μικρή γωνία δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μεγάλες μεταβολές στην χρωματική απόδοση και την φωτεινότητα, ακόμα και για το χειρότερο TN panel... επίσης η περιφερειακή όραση καθώς είναι συμπληρωματική δεν είναι είναι τόσο ευαίσθητη σε μικρές μεταβολές, όσο το κέντρο που εστιάζουν τα μάτια, επομένως όταν γυρνάς το βλέμμα στην οθόνη η γωνία θα είναι πάντα κάθετη λόγο της κλίσης...

επίσης βρήκα και αυτό... :o

http://www.youtube.com/watch?v=TYlWlD60Xwk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εβαλα μια 5870 μαζι με την 5970....τα games σερνωντουσαν! Οταν την εβγαλα την 5870 και επαιξα με την 5970, σφεντονα!

sebastian καλημερα φιλε επιδη εχω 5970 αυτη http://www.skroutz.gr/s/245056/MSI-Radeon-HD5970-2GB.html

τι ειναι ποιο καλο να παρω αλλη μια τετοια(5970) και για game γιατι ελεγα να παρω αλλη μια 5870 αλλα απ'οτι λες δεν παει σε game καλα. Την θελω και για ATI EYEFINITY σαν και αυτο που εχεις εσυ δλδ. με 3 οθονες ! ωστε να παιζω(βλεπω) το game τρελα :-O:jump::yu: θελω την γνωμη σου ??? ευχαριστω περιμενω απαντηση!:)

λεω να παρω και ενα τετοιο http://www.ergotechgroup.com/products/heavy-duty-17-30-36/triple-lcd-desk-stand-62/

Έγινε επεξεργασία από MAKHS LIMENIKOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.