Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

ναι αλλά στο 30άρι ότι βλέπεις στις 23" θα βλέπεις το ίδια ακριβώς λίγο μεγαλύτερα και με μεγαλύτερη ανάλυση, δεν θα έχεις αυτό το διευρυμένο FOV που έιναι και το νόημα του eyefinity ή κάνω λάθος;;;

Αν το FOV είναι κλειδωμένο, τότε θα βλέπεις τα ίδια πράγματα ανεξάρτητα από το μέγεθος της οθόνης και της ανάλυσης και θα εξαρτάται μόνο από το aspect ratio...

Αν το FOV αλλάζει, τότε παρόλο που μπορείς να το αλλάξεις ότι οθόνη και να έχεις, αν βάλεις πολύ μεγάλο FOV σε μια 23", θα φαίνονται όλα πολύ μικρά, ενώ στην 30άρα θα φαίνονται κανονικά, λόγο της διαφοράς της ανάλυσης...

Στο ef βλέπεις 3 φορές αυτό που βλέπει η μία οθόνη στον οριζόντιο άξονα, δηλαδή αποκτάς περιφερειακή όραση μέσα στο παιχνίδι, πράγμα το οποίο αλλάζει τελείως τον τρόπο με τον οποίο παίζαμε μέχρι σήμερα παιχνίδια... πρέπει να το δεις για να το καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο csaris εχει γινει γραφικος πολεμιος του eyefinity...

Aυτο που σου δινει το eyefinity δεν μπορεις να το παρεις με κανενα αλλο setup... απλα πραγματα!

Ναι με καποια αρνητικα που εγω μπορω να τα παραβλεψω για χαρη του

Αστα αυτα τωρα seb συμβιβασμους εμεις δεν κανουμε... Τι ειμαστε, ο Τολης ή η εφορια?

Eννοειται οτι το κραζω γιατι το πληρωσα αρκετα καλα και δεν δουλευει οπως ΠΡΕΠΕΙνα δουλευει... Αν αυτο δεν ειναι κοροιδια τοτε τι ειναι? Στο κατω κατω ας πουν οτι, "παιδια οποιος θελει να cf+ef θα εχει stuttering" αλλα αυτο δεν γινεται γιατι θα χασουν πωλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του stuttering ειναι λεπτο...κανεις δεν θα σου πει οτι υπαρχει (nvidia-ati) ....

Εαν το θετεις ετσι ναι μας ξεγελασανε...αλλα ρε μαν σε τι δεν μας κοροιδευουν στους υπολογιστες!

Οσο τα 249 watt της 480 ...

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω πραγματικά για τελευταία φορά.

Έχω κουραστεί 1 χρόνο να σας λέω να μην ειρωνεύεστε, να τρώγεστε πολιτισμένα, και να διατηρείται ένα επίπεδο.

Δεν πάει μόνο στον Ορέστη και στον csari αυτό (νέα φαγούρα) πάει και σε άλλους που κατά καιρούς αρχίζουν και σολάρουν σαν τον Malmstein στο φόρουμ αυτό.

Θα φύγει μπανάκι © (είναι και καλοκαίρι) που θα κρατήσει καιρό.

Και όχι δεν έχω περίοδο, απλά κουράστηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το δικό μου υπήρχε, στην αρχή δεν με ενόχλησε πολύ, αλλά με το BFBC2 μου έσπαγε τα νεύρα, γιατί ήθελα όλα να είναι νεράκι... η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν ήταν θέμα driver ή του crossfire σαν υλοποίηση, αλλά έδιωξα την μια κάρτα, έμεινα με μια 5870 και πλέον παίζει μια χαρά με το ef...

Link to comment
Share on other sites

το stuttering υπάρχει με όλα τα setup του eyefinity?

Σε eyefinity+crossfire!

Σε μονη καρτα δεν εχει προβλημα... Γι αυτο σε παιχνιδια που κανει αισθητη παρουσια το stuttering κοβω τον ενα πυρηνα της 5970 και απλα βγαζω το ΑΑ και το ambitient occlusion για να κραταω υψηλα το frame rate

Παιζει αναλογα το game, σε καποια ειναι μικρο σε αλλα μεγαλυτερο το προβλημα...

Για να εχεις αποψη πρεπει να το δεις, τωρα οτι και να σου λεει ο καθενας ειναι αλλο...Τα βλεπει οπως θελει ο καθενας απο εμας!

Αλλος μπορει να σου πει και πιο stuttering σιγα smooth παιζει, ας πουμε.....

Ηρθε το τριτο monitor μου πισω...

Μου το εφτιαξαν...

Αντε να κανουμε κανενα μαζεμα για eyefinity!!!

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Αν το FOV είναι κλειδωμένο, τότε θα βλέπεις τα ίδια πράγματα ανεξάρτητα από το μέγεθος της οθόνης και της ανάλυσης και θα εξαρτάται μόνο από το aspect ratio...

Αν το FOV αλλάζει, τότε παρόλο που μπορείς να το αλλάξεις ότι οθόνη και να έχεις, αν βάλεις πολύ μεγάλο FOV σε μια 23", θα φαίνονται όλα πολύ μικρά, ενώ στην 30άρα θα φαίνονται κανονικά, λόγο της διαφοράς της ανάλυσης...

υπάρχει κάποιος τρόπος κάποιο έξτρα προγραμματάκι ας πούμε να αλλάξουμε το FOV σε όλα τα παιχνίδια;;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος κάποιο έξτρα προγραμματάκι ας πούμε να αλλάξουμε το FOV σε όλα τα παιχνίδια;;

σε κάθε παιχνίδι αλλάζεις διαφορετικά το fov, δεν νομίζω να έχει πρόγραμματακι να το κάνει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργια, ποιοι εχουν eyefinity. Μεχρι τωρα Jaco, sebastian, Trooper, kaminia7, εγω , αλλος ;

εχω και εγω... να το βιντεο μου

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=g5P2HI05-Kg&feature=related]YouTube - ATI EYEFINITY IN ACTION - Best setup Evar!.wmv[/ame]

Πλακιτσα..

:p

εχω τις 3 οθονες.. οι δυο συνδεδεμενες.. αλλα την τριτη δεν εχω βρει τροπο να την συνδεσω... ξερετε πως γινεται να την συνδεσω με ανταπτορα σε DVI που να μην κανει ομως 80€...???

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι αψογο δηλαδη ενα video τα λεει ολα

απλος φιλε οταν παρεις οθονες προσεχε να εχουν και οι τρεις οθονες ιδια αναλυση και η μια να υποστηριζει θυρα dvi-d για το displayport

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα 2 μήνες περίπου να ανοίξω το pc με το ef, οπότε κατέβασα τους 10.5 και τους εγκατέστησα...

Πάμπλα... το monitor που είναι συνδεδεμένο με το dp->dual dvi, κάνει έκανε κάτι κουλά... δεν συγχρόνιζε, έκλεινε και άλλα όμορφα... έκανα update το bios της κάρτας με το τελευταίο fw της ATI, αλλά πάλι τα ίδια... ο μοναδικός driver που παίζει σωστά σε μένα είναι ο 10.3, οπότε έχω αφήσει αυτόν...

Είχε κανείς παρόμοια προβλήματα...?

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με τους 10,5, Ξανα πισω στους 10.4β . Κατα ένα περιεργο τρόπο σε μενα δουλευουν μονο οι δοκιμαστικες εκδοσεις (ατιμαν), ανα βαλω τους επισημους ολο προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.