Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Κωστή, λέω να πάρω 2 ακόμα προβολείς και να το επιχειρήσω, τι λες; :p

Με σωστο στησιμο στον καταλληλο χωρο,θα ειναι οτι πιο "αρρωστημενο" μπορεις να εχεις σημερα (και χωρις bezels...:p)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρονο (που δε το κοβω να εχεις) και δεν βαριεσαι..

Δεν τραβας απο δυο pic με την μηχανουλα σου που την εχεις και σκουριαζεται..μια με τις 3 ο8ονες και μια μονο με μια ο8ονη??

Αν μπεις στη διαδικασια αυτη μη παιξεις στα παιχνιδια ..(σε οσα το κανεις) απλα με το που μπεις πατα pause τραβα την φωτο και βγες χωρις να κουνηθεις.Ωστε να ειναι οσο το δυνατον ολοιδιες οι εικονες ..ως προς αυτο που απεικονιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο θεμα πιστης...Oυτως η αλλως δεν ειμαι καν στους πιθανους μελλοντικους πελατες.

Απλα απο το να βλεπω 4-5 εικονες απο το καθε παιχνιδι με το eyfinity θα προτιμουσα 2 ("ιδιες") με before-after.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω print screen, με μια οθόνη και με 3, το ίδιο είναι... (έβγαλα την μηχανή, αλλά έχει μείνει από μπαταρία, δεν ξέρω και γω από πότε... :p)

Edit: Αν εννοείς για κάθε παιχνίδι, before και after, χαιρετίσματα... μπορεί να μπει όμως μια κάθετη γραμμή στο 1920px και στo 3840px, από τα 5760px, οπότε ανάμεσα από 1920 και 3840 θα φαίνεται η κανονική 1920χ1200...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει για καθε παιχνιδι...

Κατα τα αλλα ....αστο ,δε καιγομαι.

Απλα μιας και δεν μπορω να το δω απο κοντα ελεγα να βαλεις pics να δω αυτο που βλεπει καποιος που ειναι εκει.

Μονο με τον δικο μου τροπο θα το ηθελα ..

Το 1/3 της εικονας μπορω να το παρω και χωρις να σε πρηζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει, εξάλλου έχω κάτι 2 ή 3 μέρες να τον ανοίξω, οπότε θα το κάνω προς το βραδάκι...

Εν τω μεταξύ, αν έχεις το codmw2, δες την παρακάτω φωτογραφία (είχε τότε μπαταρία η μηχανή) και σύγκρινε με την δική σου οθόνη, μέχρι να ανεβάσω την άλλη...

multisetup2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι τεράστια η διαφορά...

Επέλεξα το save με το tunnel ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, γιατί φαίνεται και η αίσθηση του βάθους που σου δίνει, πέρα από το μεγαλύτερο fov...

Edit: Δηλαδή αν δεις την πάνω εικόνα νομίζεις ότι το tunnel είναι μικρό και όχι ιδιαίτερα βαθύ, ενώ στην δεύτερη μόνο φαίνεται πόσο μεγάλο και βαθύ είναι (και το σχεδίασαν)...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Το ATIFINITY σου δειχνει αυτο που βλεπεις πραγματικα μεσα απο τα ματια σου...βλεπουμε σε βαση 170- 180 μοιρες ο ανθρωπος και οχι μονο τη μυτη μας οπως παιζουμε τωρα....και αυτο ειναι που το κανει τοσο φοβερο!

Αντιθετα το 3d nv για μενα ειναι ΚΑΡΑΜΟΥΦΑ !

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι σε σχέση με τα profil των monitor. Οπως ειπες ειναι χαζο να έχεις 3 μονιτορ σαν desktop μιας και ειναι πολυ μακρύ και αβολο. Εκει τι κάνεις? Απενεργοποιείς το 1 ή και 2 και παίζεις με το μεσαίο? Υπάρχει καποιο shortcut για αυτό ή χρειάζεται να μπαίνεις καθε φορά στο calyst control ?

Μήπως εχεις ενεργοποιήσει οταν τρέχεις ενα παιχνίδι να ενεργοποιεί τις 2 έχτρα οθόνες?

Σκέφτομαι την υλοποίηση μιας και έχω ήδη 2 οθόνες (26+24) και με μία ακόμα θα ειμαι οκ. (Ελπίζω να φαίνεται οκ με μια 26αρα στη μέση και 2 χ 24 στο πλάι.

thanks για το thread :victory:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το έχω ψάξει, αλλά θα το κοιτάξω αν έχει κάποια profiles που να ελέγχεις το setup με κάποια shortcuts... επειδή το pc και τις οθόνες τα χρησιμοποιώ μόνο για gaming δεν με έχει απασχολήσει, γιατί το workstation είναι άλλο, με δικές του οθόνες...

Αν θυμάμαι καλά το eyefinity θέλει να έχεις οθόνες με ίδια ανάλυση, οπότε η 26 με τις δυο 24 στο πλάι, θα φαίνεται μη φυσιολογική...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το έχω ψάξει, αλλά θα το κοιτάξω αν έχει κάποια profiles που να ελέγχεις το setup με κάποια shortcuts... επειδή το pc και τις οθόνες τα χρησιμοποιώ μόνο για gaming δεν με έχει απασχολήσει, γιατί το workstation είναι άλλο, με δικές του οθόνες...

Αν θυμάμαι καλά το eyefinity θέλει να έχεις οθόνες με ίδια ανάλυση, οπότε η 26 με τις δυο 24 στο πλάι, θα φαίνεται μη φυσιολογική...

OK αν δεις τιποτα πες μου.

Η 26 εχει την ιδια αναλυση με τις 24αρες, οποτε απο εκει ειμαι οκ. Απλα θα ειναι λιγο πιο μεγαλη, δε ξερω ποσο ασχημα θα δείχνει ή αν θα ειναι ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μανιωδώς τον αντάπτορα αλλά μεχρι στιγμής out of stock παντού.

Η 5970 έχει Μini DP από οτι είδα αν και έχει ενα καλωδιάκι αντάπτορα που το κάνει DP κανονικό. Οποιος έχει adaptora και δε τον θελει για μερικές μέρες ή για πάντα, τον αγοράζω :p

Μια άλλη ερώτηση προς Jaco, για την ρύθμιση των 3 monitor από χρωματικής άποψης, πως το κάνεις? Με το μάτι? ή υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις διαφορετικό προφίλ ανάλογα με την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση προς Jaco, για την ρύθμιση των 3 monitor από χρωματικής άποψης, πως το κάνεις? Με το μάτι? ή υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις διαφορετικό προφίλ ανάλογα με την οθόνη?

Βασικά αυτό είναι το πιο εύκολο υποθέτω. Κάτσε στο γραφείο σου, και από την θέση στην οποία παίζεις ρύθμισε τις οθόνες με το χέρι έτσι ώστε να μην έχεις καμία παραμόρφωση φωτεινότητας ή χρωμάτων λόγω των γωνιών θέασης. Το σε ποιά ακριβώς γωνία θα καταλήξει το 3x1 panel εξαρτάται από τα μάτια σου, τις οθόνες που έχεις καθώς και την οριζόντια/κάθετη απόσταση θέασης. Μέσα σε 1-2 λεπτά, είσαι έτοιμος.

Και για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια, καλό θα είναι να φορτώσεις μια χρωματιστή wall στο desktop και να το κάνεις clone (1,1,1) και στις τρεις οθόνες ώστε να εντοπίσεις τις διαφορές πιο γρήγορα...:fun:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μανιωδώς τον αντάπτορα αλλά μεχρι στιγμής out of stock παντού.

:hehe: welcome to the club... 1+ μήνα περίμενα μέχρι να μου έρθει... από εκεί που το πήρα, λένε θα έχουν ξανά στις 19/12/09. οπότε κάνε από τώρα προ-παραγγελία, γιατί εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού...

Η 5970 έχει Μini DP από οτι είδα αν και έχει ενα καλωδιάκι αντάπτορα που το κάνει DP κανονικό.

Κανονικό dp έχει, όχι mini, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα...

Μια άλλη ερώτηση προς Jaco, για την ρύθμιση των 3 monitor από χρωματικής άποψης, πως το κάνεις? Με το μάτι? ή υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις διαφορετικό προφίλ ανάλογα με την οθόνη?

Έχω ένα calibrator (Huey PRO) με το οποίο τις καλιμπράρω και αυτό υποστηρίζει διαφορετικά profiles ανά οθόνη, οπότε καλιμπράρω την κάθε μια ξεχωριστά, κρατώντας τις ίδιες ρυθμίσεις μεταξύ τους (contrast, brightness, lcd profile) και έρχονται όλες στα ίδια... μπορείς να βρεις φθηνά calibrators στο ebay...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.