Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

τελικά συμφωνούμε διαφωνώντας :T:

Τελικα το CF σε eyefinity λειτουργει καλα πλεον;

Υπηρχαν απο καποια παιδια αναφορες οτι δεν δουλευε και απο αλλους οτι δουλευε στην σειρα 5xxx.

Δεν ειχα ποτε eyefinity με τις 5870 που ειχα οποτε δεν μπορω να ξερω.

Στην σειρα 6xxx μπορω να εχω vsync on σε ολα τα παιχνιδια που παιζω (f1 2010,dirt2,nfs shift,bc2) εκτος του call of duty blackops μεσα απο τα settings του καθε παιχνιδιου.

Εχω παντως την αισθηση οτι πολλα απο τα προβλημτα που διαβαζω οσον αφορα το eyefinity (vsync,sleep mode,...) εχει να κανει με τους adaptors γενικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,στην σειρά 6xxx που δοκίμασα,τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.(αν εξαιρέσεις την ατυχία που είχα με έναν ελαττωματικό αντάπτορα,που με έκανε να χάσω τον ύπνο μου μια εβδομάδα)

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,στην σειρά 6xxx που δοκίμασα,τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.(αν εξαιρέσεις την ατυχία που είχα με έναν ελαττωματικό αντάπτορα,που με έκανε να χάσω τον ύπνο μου μια εβδομάδα)

Για ποιο ανταπτορα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια γεια σας και πάλι, θα ξαναθέσω ένα ερώτημα που έκανα και λίγο πιο πάνω. αν θελετε και ξέρετε ας απαντήσετε :mobile1:

Εχω μία ATI 5850 της Gigabyte, και επειδή θέλω να παίζω με τρεις οθόνες Eyfinity σκέφτομαι να πάρω αλλη μία ίδια για crossfire, όμως διάβασα στις προηγούμενες σελίδες ότι κάνει ενα πρόβλημα με τον συγχρονισμο των δυο πυρήνων όταν παίζει eyfinity.

Tώρα στις τελευτίες σελίδες διαβάζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει ξεπεραστεί αλλά δεν έχω καταλάβει αν ξεπεράστηκε λόγο των καρτών 68χχ ή βρέθηκε κάποια άλλη λύση με την οιποία λύνεις και το πρόβλημα στις 58χχ.

Αν μπορείτε να απαντήσετε, ευχαριστώ εκ των προτέρων.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και πάλι, θα ξαναθέσω ένα ερώτημα που έκανα και λίγο πιο πάνω. αν θελετε και ξέρετε ας απαντήσετε :mobile1:

Εχω μία ATI 5850 της Gigabyte, και επειδή θέλω να παίζω με τρεις οθόνες Eyfinity σκέφτομαι να πάρω αλλη μία ίδια για crossfire, όμως διάβασα στις προηγούμενες σελίδες ότι κάνει ενα πρόβλημα με τον συγχρονισμο των δυο πυρήνων όταν παίζει eyfinity.

Tώρα στις τελευτίες σελίδες διαβάζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει ξεπεραστεί αλλά δεν έχω καταλάβει αν ξεπεράστηκε λόγο των καρτών 68χχ ή βρέθηκε κάποια άλλη λύση με την οιποία λύνεις και το πρόβλημα στις 58χχ.

Αν μπορείτε να απαντήσετε, ευχαριστώ εκ των προτέρων.:dance3:

Πούλα την 150€ ... βάλε άλλα τόσα μετά και πάρε μια 6950 και κλοκαρε την/φλασαρε την .. ή μια 6970.

Link to comment
Share on other sites

Πούλα την 150€ ... βάλε άλλα τόσα μετά και πάρε μια 6950 και κλοκαρε την/φλασαρε την .. ή μια 6970.

Αυτό δεν είναι λύση στο πρόβλημά του!:getlost:Άσε που με αυτό που προτείνεις θα είναι και degrade από το cf με 2x5850!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι λύση στο πρόβλημά του!:getlost:Άσε που με αυτό που προτείνεις θα είναι και degrade από το cf με 2x5850!!!

Stabillity όμως.. και όχι προβήματα σε αρκετά παιχνίδια.

Τελευταίο παράδειγμα το brotherhood που τον παίρνει στους περισσότερους :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και πάλι, θα ξαναθέσω ένα ερώτημα που έκανα και λίγο πιο πάνω. αν θελετε και ξέρετε ας απαντήσετε :mobile1:

Εχω μία ATI 5850 της Gigabyte, και επειδή θέλω να παίζω με τρεις οθόνες Eyfinity σκέφτομαι να πάρω αλλη μία ίδια για crossfire, όμως διάβασα στις προηγούμενες σελίδες ότι κάνει ενα πρόβλημα με τον συγχρονισμο των δυο πυρήνων όταν παίζει eyfinity.

Tώρα στις τελευτίες σελίδες διαβάζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει ξεπεραστεί αλλά δεν έχω καταλάβει αν ξεπεράστηκε λόγο των καρτών 68χχ ή βρέθηκε κάποια άλλη λύση με την οιποία λύνεις και το πρόβλημα στις 58χχ.

Αν μπορείτε να απαντήσετε, ευχαριστώ εκ των προτέρων.:dance3:

Προσωπικα εχω κανει ef με 2χ5870 και δεν θα το ξανακανα για κανενα λογο...

Αν θες σωστο ef χωρις flickering και ανταπτορες του κ@λου πουλα την 5870 σου και παρε 2χΝvidia καρτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθανε και τα τρια DP καλωδια Msystems.gr - Προϊόντα - Equip DisplayPort Cable M - M cable 2,0m και μπηκανε πανω στην πρωτη Asus 6970 DC II.

To tearing που υπηρχε στο desktop οταν περναγες ενα παραθυρο απο την μια οθονη στην αλλη εξαφανιστηκε και σιγουρα βελτιωθηκε αρκετα σε gaming mode (vsync off).

Δεν ειχα εμπειρια πριν τις 6950/70 με eyefinity αλλα με ολα αυτα που ακουω/διαβαζω το συμπερασμα ειναι οτι οποιος σημερα θελει να στησει eyefinity πρεπει να παει σε καρτα/ες και οθονες με DisplayPort.

Σημερα οι επιλογες απο καρτες ειναι η HD6990 με 4 mini dp και η Asus EAH6970 DCII με 4 full dp και απο οθονες σιγουρα η Dell U2311.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εχω ετοιμες τις οθονες(2χU2311+1χU2405) και δεν εχω καμια καρτα για ef τι προτεινετε? Καποια καλη single ή καποιες πιο φθηνες σε CF?

Asus P6T , Intel i7 920 @ 4.00 , 6gb ram και ενα 800 psu HIPER δεν θυμαμαι μοντελο!

Έγινε επεξεργασία από Simacom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.