Jump to content



ποια μητρικη για q9550?


redbighunter

Recommended Posts

Καλός κι ο 9550 αλλά αν ποτέ έχει πέσει στα χέρια σου ένας extreme, όποιος κι αν είναι αυτός, νιώθεις αλλιώς ρε παιδί μου. Έχεις μια ελευθερία...Κάνεις ό,τι γουστάρεις. Δε λέω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά αλλά είναι καλά αν έστω και μια φορά καταφέρεις να πάρεις έναν στα χέρια σου. Νιώθεις για λίγο, hipro.

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω μία Gigabyte X38 DQ6 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λέω αντί να πάω σε i7 να αγοράσω τον Q9550 ή 9650 από τον Ε8400 που έχω τώρα...

μην κανει κανεις το αστειο και παει και παρει την Χ38-DQ6 με την ελπιδα οτι θα μπορεσει να ανεβασει ικανοποιητικα τους Q.. ειναι γελασμενος.. (οπως και εσυ απο πανω φιλε μου , που εισαι ευχαριστημενος -αλλα με τον Ε8400-)

εχω ριξει "ιδρωτα" να τον ανεβασω (κοντα στις δυνατοτητες του) τον Q, και το καλυτερο linx/prime stable που καταφερα ειναι 445fsb με 1.525 mch, το οποιο ειναι too much καθημερινα για τα γουστα μου , και γυρισα στα 400 παλι, για 450 δε.. ουτε λογος... απαπα , 1000 φορες οπως ξαναπα μια EP45-UD3P/R.

Link to comment
Share on other sites

ενότητε ότι θέλω να τον κάψω:jump: εδώ με τον E6750 για bench πάτησα τα 4ghz με 1.34 volt μονο:jump1:

Πάσο τότε! :agree:

H Evolution πάντως που ανέφερα, αν και ενός χρόνου παλιά, είναι top μητρική και για overclocking (άσχετα που τιτλοφορείται "Workstation"). Από ότι είδα η νέα Evolution για i7 με X58, θερίζει πορτοφόλια (~340) :help1: .

Διάβασε reviews και comments για να βεβαιωθείς και ο ίδιος ;).

http://www.hwbox.gr/news/1407-asus-p5e64-ws-evolution-x48-mini-review.html

Εγώ την είχα πάρει 240, τώρα έχει πέσει στα 180.

http://www.skroutz.gr/s/47479/Asus-P5E64-WS-Evolution.html

Link to comment
Share on other sites

μην κανει κανεις το αστειο και παει και παρει την Χ38-DQ6 με την ελπιδα οτι θα μπορεσει να ανεβασει ικανοποιητικα τους Q.. ειναι γελασμενος.. (οπως και εσυ απο πανω φιλε μου , που εισαι ευχαριστημενος -αλλα με τον Ε8400-)

εχω ριξει "ιδρωτα" να τον ανεβασω (κοντα στις δυνατοτητες του) τον Q, και το καλυτερο linx/prime stable που καταφερα ειναι 445fsb με 1.525 mch, το οποιο ειναι too much καθημερινα για τα γουστα μου , και γυρισα στα 400 παλι, για 450 δε.. ουτε λογος... απαπα , 1000 φορες οπως ξαναπα μια EP45-UD3P/R.

Συγγνώμη δηλαδή...445 το θεωρείς λίγο? Μια χαρά είναι αν σκεφτείς ότι το Χ38 το θεωρούσαν από τα χειρότερα τσίπσετς όλων των εποχών. Το Ρ45 ανέβαινε περισσότερο κατά γενική ομολογία, όμως 445fsb είναι παραπάνω από καλά για Χ38. Και όταν είχα κι εγώ αυτή τη μητρική με Q6600 και για λίγες μέρες με τον QX9650, ανέβαινε πολύ ικανοποιητικά. Η Χ48-DQ6 που πήρα μετά βέβαια ήταν από άλλο πλανήτη. Δε νομίζω πάντως ότι θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

για εξηγησε το λιγο το απο αλλο πλανητη αυτο :) (για τι fsb μιλας? σε Q παντα..), γιατι φιλος εχει και την X48 και εχει παραπλησια συμπεριφορα ;/

add: λιγο το θεωρω οταν ειτε 8.5χ450 ειτε 9χ450 ειναι πλεον πολυ ευκολο με 9550/9650

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς γι'αυτό το είπα ότι 445 είναι μια χαρά με τετραπύρηνο. Οτιδήποτε πάνω από 400 είναι μια χαρά με τη σειρά 9ΧΧΧ σε Χ38 ή Χ48. Με Χ48-DQ6 και QX9650 έφτασα 8,5χ475. Με τη Χ38 γύρω στα 450. Το κυριότερο όμως ήταν το πολύ μικρότερο vdroop και η χαμηλότερη τάση στο g(mch). Με το ρεύμα που η Χ38 πήγαινε 440, η Χ48 πήγαινε 475. Ο επεξεργαστής αυτός γενικά κινιόταν στα 4Ghz με κάτι λιγότερο από 1,4ν. Το Χ48 ήταν ό,τι θα έπρεπε να είναι εξαρχής το Χ38. Higher binned τσιπ. Αυτά που λέω βέβαια δεν τα είχα για 24/7, όχι γιατί δεν ήταν σταθερό αλλά για να κρατάω λίγο χαμηλότερα τα ρεύματα. 10χ405 για κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την Rampage μου τον Q μου τον πηγα 445 fsb ανετοτατα με 1.41v NB και ολα τα αλλα auto :fun:

Ειναι και στα 65nm που λενε οτι δεν ''πανε'' και τσο ψηλα τα fsb τους :baby:

Θελετε να ψαξω για παραπανω fsb ? :p

αν ενδιαφερεται κανεις σοβαρα το δοκιμαζω..

Link to comment
Share on other sites

το αναποδο λενε.. και απο μικρη ιδια εμπειρια ειχα συμπερανει. παλιοτερα με τον 65αρι Q, ειχα ποσταρει (προσεξε.. ποσταρει μονο..:p) με ~475 , με τον 45αρι.. παλευω να ποσταρω με 465 και αν...

ασε που το auto σε ολα τα αλλα με φοβιζει καπως.. (δες π.χ. το αλλο το παλικαρι με την giga p45 που εδινε τρελο PLL/VTT ;) ). Σημαντικοτατο ρολο παιζει και το τι διαιρετη(=> αντιστοιχα PL) βαζεις για τις μνημες. π.χ. για 400-1066 PL6 θελει 1.275 (η μικροτερη τιμη που μπορω να δωσω), αν βαλω ομως 400-1200 PL5 τοτε θελω 1.40+

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο papatsonis. Με Q6600 κανένα τσίπσετ δεν είχε θέμα με το fsb. Μόνο με τη σειρά 9ΧΧΧ. Και ποτέ auto σε ρυθμίσεις τάσης. Η μητρική δίνει ό,τι θέλει και συνήθως πολύ παραπάνω απ'όσο πραγματικά χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

(δες π.χ. το αλλο το παλικαρι με την giga p45 που εδινε τρελο PLL/VTT ;) ). QUOTE]

Νατο το παλικαρι λολ

Αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι ή εισαι γνωστης ολων των παραμετρων ενος συστηματος m/b cpu ram ή οχι. Σιγουρα το ολα στο auto δεν ειναι καλο ειναι σιγουρο, αλλα και να πρεπει να διαβασεις 122.000 σελιδες στο νετ για να κανεις κατι ειναι λιγο κουραστικο (τουλαχιστον για αυτους που δεν εχουν τον υπερχρονισμο σαν hobby). Η εμπειρια μου απο το gigabyte ep45-dq6 ειναι οτι πρωτη φορα μου ποσταρει μητρικη τοσο χαλαρα στο 8 χ 500 για τον q9550. Με την βοηθεια εδω των παιδιων μαζεψα το cpu pll και το cpu termination και αυτο ηταν ολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.