Jump to content



unlocking athlonII X4 620


akamarinos

Recommended Posts

πριν απο κανα δυο βδομαδες πηρα αυτα

athlonII X4 620

asrock M3A770DE

ocz PC-12800

ειπα απο περιεργεια να ενεργοποιησω το acc (δεν το ηξερα πως ξεκλειδωνει κατι στο cpu μου)

τα αποτελεσματα

ΠΡΙΝ

1.jpg

ΜΕΤΑ

2.jpg

ετρεξα και prime χωρις errors

οποτε με ενα o/c στα 3,2 (που απο οτι εχω διαβασει παει με την μαμα ψυχτρα)

καλοριζικος ο μαμα phenomΙΙ 955 στα 80 ευρο :flex:

Link to comment
Share on other sites

Τα screenshot σου ειναι λαθος... Και πριν και μετα, 4 cores ,4 threads δειχνεις...

Παρολαυτα.... Μεγειες!

Σωστά είναι αρκεί να κοιτάξεις στο πεδίο πoυ βρίσκεται ακριβώς απο πάνω απο το cores :p

Link to comment
Share on other sites

οοοο... Λαθος μου. Μπερδευτηκα με τα ονοματα. :whip:

Ερωτηση : Για να ξεκλειδωσεις θελει παλιο bios? Ή τα τελευταια ξεκλειδωνουν μια χαρα. Απ'οτι θυμαμαι, ειχαν βγει στην αρχη κατι bios που ξεκλειδωναν, μετα ομως τα σταματησαν... Μετα τα αφηναν παλι να ξεκλειδωνουν?

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω...

οι Propus ειναι Deneb με κλειδωμενη L3???

εχουν καποια αλλα διαφορα?

απο οτι διαβασα στο net

οι πρωτοι propus που βγηκαν, ηταν deneb με κλειδωμενη την L3

στην συνεχεια βγηκαν στην παραγωγη κανονικοι propus, στους οποιους λειπει φυσικα η L3

οποτε το cpu που εχω ειναι ενας 910 με κλειδωμενη την L3

και τα benches που ετρεξα ειχαν ιδια αποτελεσματα με αυτα απο 910 που βρηκα στο net

θα σηκωσω αποτελεσματα απο benchmarks με και χωρις L3

δεν ειδα μεγαλη βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

για τη συγκεκριμενη εταιρια μητρικων, μπορω να σου πω οτι ολα τα BIOS ξεκλειδωνουν τους cpu της AMD! στη δικη μου τα εχω βαλει ολα μεχρι τελευταιου και ειναι μια χαρα 4πυρηνος!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα πριν 3-4 μέρες τον 620 και μια Gigabyte GA-M720-US3 και κατευθίαν πήγα έφτιαξα τις μνήμες,και έβαλα στο Auto το Nvidia Core Calibration,και άνοιξε και η L3.Βέβαια εγώ ήξερα τι θα γινότανε.

Τώρα είναι σαν Phenom II 910,μόνο που έχει τιμή Athlon II.

Orthos και τέτοια δεν έτρεξα,σταθερό θα ναι,αλλά και να μην είναι,αφού δεν έχει κολλήσει δεν με ενδιαφέρει να πω και την αλήθεια.

Εγώ δεν έκανα τίποτα στην μητρική,μόνο το NCC έβαλα στο auto απ'το bios,και bios δεν άλλαξα,ότι είχε πάνω.

http://i49.tinypic.com/s4xw01.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει 2 Stepping..

CACYC ή ΧΧCXX=Deneb (Αρα εχει L3)

CADAC ή ΧΧDXX =Propus (Αρα δεν εχει L3)

To ιδιο ισχυει και για τους X3 425/435 οποιοι και αυτοι ξεκλειδωνουν 4ο πυρηνα +L3.

Mε ενα ποσοστο αποτυχίας παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εγώ πήρα πριν 3-4 μέρες τον 620 και μια Gigabyte GA-M720-US3 και κατευθίαν πήγα έφτιαξα τις μνήμες,και έβαλα στο Auto το Nvidia Core Calibration,και άνοιξε και η L3.Βέβαια εγώ ήξερα τι θα γινότανε.

Τώρα είναι σαν Phenom II 910,μόνο που έχει τιμή Athlon II.

Orthos και τέτοια δεν έτρεξα,σταθερό θα ναι,αλλά και να μην είναι,αφού δεν έχει κολλήσει δεν με ενδιαφέρει να πω και την αλήθεια.

Εγώ δεν έκανα τίποτα στην μητρική,μόνο το NCC έβαλα στο auto απ'το bios,και bios δεν άλλαξα,ότι είχε πάνω.

http://i49.tinypic.com/s4xw01.png

CACYC ή CADAC έγγραφε; Μόλις πήρα έναν και θα προσπαθήσω να του ξεκλειδώσω την L3.

Link to comment
Share on other sites

CACYC ή CADAC έγγραφε; Μόλις πήρα έναν και θα προσπαθήσω να του ξεκλειδώσω την L3.
Εχει 2 Stepping..

CACYC ή ΧΧCXX=Deneb (Αρα εχει L3)

CADAC ή ΧΧDXX =Propus (Αρα δεν εχει L3)

To ιδιο ισχυει και για τους X3 425/435 οποιοι και αυτοι ξεκλειδωνουν 4ο πυρηνα +L3.

Mε ενα ποσοστο αποτυχίας παντα.

Το εξηγει το παιδι ακριβως απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.