Jump to content



low budget gaming Η/Υ, προτάσεις


TifoziF1

Recommended Posts

Ενας φίλος θέλει για τον υιό του έναν υπολογιστή για gaming αλλά και για να μπορεί ο ίδιος να δουλεύει office (OO word/excel) για να μπορεί να φτιάχνει προσφορές για πελάτες του. Από Πλαίσιο θέλει μιας και έχει ακούσει καλά λόγια από διάφορους. Λέω να του προτείνω κάτι τέτοιο:

attachment.php?attachmentid=37210&stc=1&d=1259929795

μαζί με αυτό το πολυμηχάνημα fax : Lexmark X5070 (http://skroutz.gr/s/39636/Lexmark-X5070.html) που έχει φτηνά μελάνια.

Το budget είναι πολύ περιορισμένο στα 800-850 ευρώ.

Τι λέτε ? Προτάσεις ? :flag:

post-4796-1416074235,3912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια λεφτά μπορείς να πας σε 4core amd, ddr3 και να παρεις και μεγαλύτερη οθόνη.

ΠΧ...(και μπορεί να ξεκλειδώσει και την cache και να είναι phenom)

H διαφορά στην πλατφόρμα (cpu/mem/mobo) είναι 25 ευρώ παραπάνω στην AMD, και από διάφορα reviews και tests βλέπουμε ότι 775+ΜΗz >> AM2+/AM3. Ο πιτσιρικάς ή ο μπαμπάς αμφιβάλω αν θα δουλέψουν τους 4 πυρήνες :p (τα παιχνίδια δύσκολο)

To θέμα είναι να ρίξουμε λίγο ακόμα το κόστος αν γίνεται. Σκεφτόμουν και για καμιά φτηνότερη P43/Ρ41 μητρική. Και την Scythe λέω να αφήσω απ'εξω μιας και η μαμά Intel μπορεί να αντέξει και λίγο OC (αν χρειαστεί στο μέλλον).

Ο πιτσιρικάς είναι 8 χρονών και δεν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλοκάρει? γιατί αν ναι νομίζω πώς παίζουν και πιο "φιλικά" mobos απο αυτό.

Αν δεν κλοκάρεις, αφήνεις και την ψύκτρα έξω.

Ram μόνο ίσως βρείς μισή τιμή απο εδώ απο τις αγγελίες?

Μετά δεν βλέπω κάπου να μπορείς να κόψεις αλλού εκτός αν αλλάξεις GPU που δεν αξίζει ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλοκάρει? γιατί αν ναι νομίζω πώς παίζουν και πιο "φιλικά" mobos απο αυτό.

Αν δεν κλοκάρεις, αφήνεις και την ψύκτρα έξω.

Ram μόνο ίσως βρείς μισή τιμή απο εδώ απο τις αγγελίες?

Μετά δεν βλέπω κάπου να μπορείς να κόψεις αλλού εκτός αν αλλάξεις GPU που δεν αξίζει ΙΜΟ.

Αν δουμε "παιχνίδια" να "σέρνονται" (ένας λόγος που πάω σε 20άρα 1600χ900 και όχι πιο μεγάλη) θα το "τσιμπίσω" εγώ λίγο το μηχάνημα. Και ναι τότε μπορεί να βάλουμε και εξτρα ψύξη (άρα απο 759,5 πάμε στα 739,5). Μιλάμε για safe O/C μέχρι 25% (3300-3500ΜΗz) που για τα P45/2-πύρηνα775 είναι "τίποτα" - μπορεί να αντέξει και η "μαμά" ψύκτρα εκεί.

Θα αγοραστεί με τιμολόγιο αρα θέλει καινούργια του "κουτιού".

Έχετε καμιά πρόταση για P41/P43 φτηνή από πλαίσιο ?? Καμια MSI ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε 4πυρηνο, μιας και το budget το επιτρέπει...

Και όντως όλο και περισσότερα game θέλουν 4εις. GTA δεν θα παίξει?

Μέχρι 500 για μονάδα καθαρά εγώ θα πήγαινα σε quad, από κει και κάτω σε 2.

Και επίσης τα 100 παραπάνω pixel, δεν νομίζω να κάνουν κάτι στο frame rate.

Πόσο τελικά είναι το budget

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε 4πυρηνο, μιας και το budget το επιτρέπει...

Και όντως όλο και περισσότερα game θέλουν 4εις. GTA δεν θα παίξει?

Μέχρι 500 για μονάδα καθαρά εγώ θα πήγαινα σε quad, από κει και κάτω σε 2.

και εγώ αλλά, θα τους δουλευα πραγματικά τους 4cores.
Και επίσης τα 100 παραπάνω pixel, δεν νομίζω να κάνουν κάτι στο frame rate. Πόσο τελικά είναι το budget

1680χ1050 (22") είναι 22.5% παραπάνω pixels από ότι 1600x900 (20"), κατεβάζοντας τα pixels είναι σαν να βάζεις μια 5850 αντί για την 5770 :p

το budget είναι όσο πιο κοντά στα 800 γίνεται (και πιο κατω αν παει) μαζί με το πολυμηχανημα-fax

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εχεις λαθος οπτικη γωνια στο θεμα. ενα μηχανημα με S775+Ε6300 σημερα, για μπατζετ πισι, θεωρειται λαθος για εναν παρα πολυ απλο λογο. σε 1 χρονο απο σημερα, για να μην πω λιγοτερο, ΑΝ χρειαστει αναβαθμιση, δεν θα μπορει να κανει τπτ! γιατι δεν πατας λοιπον σε μια πλατφορμα που τουλαχιστον για τα επομενα χρονια, θα μπορεις να βαλεις καποιον ποιο δυνατο επεξεργαστη και να συνεχισει να δουλευει?

οσο για το μεγεθος της οθονης, εχε υποψη σου οτι οσο μεγαλυτερη αναλυση εχει, το βαρος πεφτει περισσοτερο στη καρτα γραφικων και λιγοτερο στον επεξεργαστη..!

Link to comment
Share on other sites

Για την αναλυση εχω να πω το εξής:

Q6600@3.6, 4gb ddr2, 8800gt 785/1900/2000.

Στο cod4 επαιζα στην 19άρα 1280*1024, όλα full, με vsync στα 60 κολλημένα.

Στην 24άρα 1920*1200, παίζω medium-high, χωρίς ΑΑ ( τι να το κάνω σε τέτοια ανάλυση) με 35-65 fps.

Πιστεύω η 5770 είναι αρκετά πάνω από την 8800 και η διαφορά στην ανάλυση μικρή σε σχέση με την δικιά μου...

Πιστεύω δεν βλέπεις σωστά το θέμα...πρέπει να πας ως εξής:

1. Πόσα λεφτά δίνεις

2. Τι χρήση

3. Προοπτική μελλοντικής αναβάθμισης

4. Τι "special" χρειάζεσαι (εκτυπωτές, χειριστήρια)

5. Τι "special" θα ήθελες (w/c, special case, external controllers, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

@mech5107: αναβαθμηση δεν το βλέπω να γίνεται, μάλλον για υποβάθμιση :p το βλέπω σε 4-5 χρόνια στην υπόγα-εργαστήριο του μπαμπά για office και το πιτσιρικι να παίρνει άλλο. Το θέμα είναι να τα παίζει όλα τώρα νερό και σε 2-3 χρόνια ανεβάζουμε λίγο clocks, ρίχνουμε και τις αναλύσεις να μπορεί να παίζει άνετα και τα παιχνίδια που θα υπάρχουν τότε.

Ο μπαμπας την μόνη σχέση που έχει με κουμπιουτερ είναι αυτή που έχει ο οποιοσδήποτε με το remotecontrol της TV (άσχετος). Ο μικρος έχει ένα Nintendo DS. Πάνω σε αυτό θα μάθουν.

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό για ΑΜ3 2πύρηνο vs 775 2πύρηνο να τσεκάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και την μητρική σκέφτομαι να αλλάξω σε MSI P43T-C51 (52Ευρώ, έναντι 68 της DFI, -16Ευρώ) και για τροφοδοτικό λέω για κάτι τέτοιο : Enermax Pro +82 425W (63Ευρώ, έναντι 78,5Ευρώ του 525W, -15Eυρώ) και το σύνολο (πλην του πολυμηχανήματος) φτάνει : 710Ε :big_boss:

Δηλαδή:

attachment.php?attachmentid=3353&stc=1&d=1259996911

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο 425αρι σε υπερκαλυπτει. βαλτο δεν θα εχει προβλημα.

και το Ρ43 ειναι στην ουσια το ιδιο CHIP με το P45, απλα εχουν "κοψει" καποια χαρακτηριστικα. την δουλεια του θα την κανει ανετα, αφου μαλλον αποφασισες να πας σε 775...!!

α, και να σχολιασω κατι που ειπες παραπανω: "H διαφορά στην πλατφόρμα (cpu/mem/mobo) είναι 25 ευρώ παραπάνω στην AMD και από διάφορα reviews και tests βλέπουμε ότι 775+ΜΗz >> AM2+/AM3".

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3572&p=6

για πες μου που το βλεπεις αυτο?

επισης, η πρωτη συνθεση που εχεις φτιαξει- μιας και μιλαμε για κοστος πλατφορμας, cpu+mb+ram=214€

η φθηνοτερη πλατφορμα σε AMD με ddr3 ομως ram, εχει (Athlon II 250=59) + ΜΒ(MSI 770=50) + (DDR3 4GB=95) = 204€

κι αν βαλεις τον 4πυρηνο 620 που ξεσκιζει οποιονδηποτε 2πυρηνο 775, συν οτι εχεις +2 πυρηνες + οτι εχεις την ππιθανοτητα να ξεκλειδωσει και να εχεις εναν PHENOM με μολις 87€, παμε στα 232.

και πλατφορμα για τα επομενα 2-3 χρονια αναβαθμισιμη, ωστε να μην χρειαστει τοτε να παρει καινουριο PC.

αν λοιπον τα 25€, σου- μαλλον του- εξοικονομησουν ενα ολοκληρο PC αργοτερα, πιστευω οτι αξιζουν.....!

Link to comment
Share on other sites

Για τους 6πυρηνους του είπατε του ανθρώπου?

ειπαμε να ενημερωσουμε και να δωσουμε προτασεις, αλλα δεν χρειαζεται να μπουμε και σε τοσο βαθιες αναλυσεις, αφου ο ανθρωπος δεν εχει γνωσεις πανω σε πισι. δεν εννοω τον Tifozi, αλλα τον φιλο του για τον οποιο προοριζεται το πισι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στους τετραπύρηνους και συνήθως ο ένας επεξεργαστής δουλεύει και οι τρεις ξύνονται, τι να μιλάμε για εξαπύρηνους...

Και στην προκειμένη ο άνθρωπος δεν θέλει power pc, θέλει ένα pc που απλώς πληροί τα minimum requirements.

Link to comment
Share on other sites

α, και να σχολιασω κατι που ειπες παραπανω: "H διαφορά στην πλατφόρμα (cpu/mem/mobo) είναι 25 ευρώ παραπάνω στην AMD και από διάφορα reviews και tests βλέπουμε ότι 775+ΜΗz >> AM2+/AM3".

http://www.anandtech.com/cpuchipsets...spx?i=3572&p=6

για πες μου που το βλεπεις αυτο?

μα ακριβώς στο ίδιο λινκ που έδωσες, 4-5 σελίδες μετά με τις μετρήσεις o/c. Στην 775 μπορείς να παίξεις με το multi και το FSB όπως θές. Σε gaming ειδικά 7x400 >> 10.5x266 (ίδια clocks επεξεργαστή και τα δυο), χωρίς εξτρα ρευματα και θερμοκρασίες. Κανεί πολύ καλύτερο scalling το 775.

Η MSI 770 που προτεινες ποια είναι ? Ανεβάζει το bus ??

Edit: Αν λες για αυτή MSI 770-C45 βρήκα αρκετά καλά review στο internet, budget αλλά ανεβαίνει. Μιας και έχω μεσάνυχτα με το o/c των ΑΜ3, έχω μια ερώτηση: είναι τόσο ε'υκολο όσο στους 775 (χωρίς πολλά ρεύματα & temps) να παίξουν για παράδειγμα 10x300 αντί 15x200 ???

Link to comment
Share on other sites

α) δεν καταλαβαινω, θα το overclockαρεις τελικα το πισι η θα δουλευει στοκ?

β) η μητρικη ναι, αυτη η MSI 770-C45 ειναι και κοστιζει 50€, οπως ειπα.

και ναι, μπορει να ανεβασει καλα τους ΑΜ3 επεξεργαστες και σχετικα ευκολα, αναλογα τον επεξεργαστη. ειδικα αν ειναι Βlack Editιon που εχουν ξεκλειδωτο πολ/στη, ειναι ακομα πιο ευκολο! το μονο αρνητικο, αν θες να το πεις ετσι, ειναι οτι ισως δεν ανεβαινουν τοσο πολυ, οσο οι 775, με τη στοκ ψυκτρες! αλλα εκει πρεπει να απαντησεις στο πρωτο ερωτημα. θα τον overclockαρεις?

εξαλλου, μιας και αναφερεσαι σε παιχνιδια, εχουμε πει οτι οσο μεγαλυτερες ειναι οι αναλυσεις που παιζουμε, τοσο λιγοτερο ρολο παιζει ο επεξεργαστης και περισσοτερο η καρτα γραφικων. οποτε ποιο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

α) δεν καταλαβαινω, θα το overclockαρεις τελικα το πισι η θα δουλευει στοκ?

β) η μητρικη ναι, αυτη η MSI 770-C45 ειναι και κοστιζει 50€, οπως ειπα.

και ναι, μπορει να ανεβασει καλα τους ΑΜ3 επεξεργαστες και σχετικα ευκολα, αναλογα τον επεξεργαστη. ειδικα αν ειναι Βlack Editιon που εχουν ξεκλειδωτο πολ/στη, ειναι ακομα πιο ευκολο! το μονο αρνητικο, αν θες να το πεις ετσι, ειναι οτι ισως δεν ανεβαινουν τοσο πολυ, οσο οι 775, με τη στοκ ψυκτρες! αλλα εκει πρεπει να απαντησεις στο πρωτο ερωτημα. θα τον overclockαρεις?

εξαλλου, μιας και αναφερεσαι σε παιχνιδια, εχουμε πει οτι οσο μεγαλυτερες ειναι οι αναλυσεις που παιζουμε, τοσο λιγοτερο ρολο παιζει ο επεξεργαστης και περισσοτερο η καρτα γραφικων. οποτε ποιο το προβλημα?

Παίζει ρόλο και το cpu. Κοίτα αυτό http://www.tomshardware.com/reviews/build-balanced-platform,2469-12.html chart Fallout3 1680χ1050 & 1920χ1200 (αλλά και Grid και Stalker). Σύγκρινε 6300 με 8400 και q9550. Μεγάλο το σκαλοπάτι από 6300 (2.8Ghz, 266FSB) σε 8400(3.1Ghz, 333FSB) o οποίος είναι στα ίδια με Q9550 (2.83Ghz, 333FSB). H διαφορά δεν οφείλεται στους παράπανω πυρήνες ή στα GHZ (μόνο) αλλά στο FSB (266-333). Νομίζω ο Gomar (ή ο Psolord) είχαν κάνει ένα τέτοιο θέμα.

Γιαυτό έλεγα για τώρα να μην o/c να το αφήσω στα 2.8 αλλά να αλλάξω multi & FSB να παίζει σε κάτι σαν 8.5x333 και σε 2-3 χρόνια να ανέβει και σε multi και σε FSB και αν χρειάζεται και καμιά VGA του 150άρικου μαζί με CPU ψήκτρα. Αυτό, εξαρτάτε από το πιτσιρίκι και το βλέπω για λίγο χλωμό. Γιαυτό και κόπηκε η scythe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.