Jump to content



Router + VoIP adapter


dimitris_s

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κόψω το σταθερό του σπιτιού (μιας και το έχω ξεσκίσει) και να το γυρίσω σε VoIP μέσω του LowRateVoIP.

Σκέφτομαι να πάρω αυτό το Belkin για router, μια που θέλω να αποσυμφορήσω και τον server από το routing.

Επίσης, έχω ένα ασύρματο dect της Panasonic.

Οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα voip adapter (κάτι τέτοιο) το οποίο θα συνδέεται στο router, στο οποίο voip adapter θα συνδέεται το Panasonic με κοινό RJ-11.

Υπάρχουν ασυμβατότητες με τα voip adapters; Δηλαδή μπορεί να υποστηρίζουν μόνο Skype, ή απλά πρέπει να κοιτάξω να συμβαδίζουν οι audio codec του adapter με τον client του lowratevoip;

Τι ρυθμίσεις (πάνω-κάτω) θα χρειαστούν στο voip adapter (ή και στο router) για να μπορώ έπειτα να χρησιμοποιώ το dect χωρίς να έχω ανοιχτό κάποιο PC;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

To router που θέλεις να πάρεις είναι μόνο router, δεν έχει modem πάνω του.

Το voip adapter δεν υποστηρίζει sip απ' ότι διαβάζω στα specs, έχει ουσιαστικά μόνο h323.

Αυτά τα 2 πραγματάκια να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

To router που θέλεις να πάρεις είναι μόνο router, δεν έχει modem πάνω του.

Το voip adapter δεν υποστηρίζει sip απ' ότι διαβάζω στα specs, έχει ουσιαστικά μόνο h323.

Αυτά τα 2 πραγματάκια να προσέξεις.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

H γραμμή του net μου είναι LAN, δηλαδή σε μένα έρχεται ένα utp και το κοτσάρω επάνω σε ένα NIC με στατικό IP. Δηλαδή το router δεν θέλω να είναι modem/router.

Όσον αφορά το voip adapter είδα και αυτό:

LINKSYS SPA2102 PHONE ADAPTER ROUTER

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615109

το οποίο έχει SIP. Το SIP δεν είναι το πρωτόκολλο; Δηλαδή λογικά, όλα τα voip adapters δεν υποστηρίζουν SIP;

Τα φώτα σας. :)

Link to comment
Share on other sites

ok πάσο για το router. Απλώς πρόσεξε λίγο το θέμα του διπλού ΝΑΤ. Αν το καλώδιο αυτό σου έρχεται από ένα φίλο σου που έχει ήδη κάνει ΝΑΤ θα είναι ελαφρώς μπέρδεμα (χώρια που αντενδείκνυται) να κάνεις και εσύ 2ο ΝΑΤ.

Το sip ναι είναι πρωτόκολλο, όπως και το h323, και δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται από όλα τα voip adapters, αλλά επειδή είναι το πλέον διαδεδομένο και μάλλον ο μελλοντικός σου provider θα το υποστηρίζει καλό είναι να είσαι βέβαιος ότι και το voip adapter που θα πάρεις το υποστηρίζει. Ίσως βέβαια να είναι και τυπογραφικό λάθος του eshop.gr.

Link to comment
Share on other sites

Το UTP έρχεται από τον ISP μου κατευθείαν. Είμαι εξωτερικό και είναι ο τύπος της σύνδεσης τέτοιος.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε, να' σαι καλά. :)

Θα ενημερώσω το topic όταν ολοκληρωθεί το εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.