Jump to content



Γνώμη για ψύκτρα


Vagelis2000

Recommended Posts

Εχω έναν AMD PHENOM X4 955 και θέλω να αλλάξω την ψυκτρα του λόγω πολύ θορύβου

Σκέφτομαι γιαυτή

http://www.eworld.com.gr/front/details/63

Κάνει για τον συγκεκριμένο CPU?

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κατι καλύτερο και αθόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν AMD PHENOM X4 955 και θέλω να αλλάξω την ψυκτρα του λόγω πολύ θορύβου

Σκέφτομαι γιαυτή

http://www.eworld.com.gr/front/details/63

Κάνει για τον συγκεκριμένο CPU?

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κατι καλύτερο και αθόρυβο?

Σε κόστος μέχρι 30 ευρώ είναι εξαιρετική επιλογή.

Επίσης η Mugen 2 δεν υπάρχει αυτή την στιγμή σε κανένα μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Σε κόστος μέχρι 30 ευρώ είναι εξαιρετική επιλογή.

Επίσης η Mugen 2 δεν υπάρχει αυτή την στιγμή σε κανένα μαγαζί.

Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία της Ninja, αναγκαστικά είναι καλή επιλογή, καθώς όχι μόνο η Mugen2 δεν υπάρχει πουθενά αλλά και σχεδόν καμία άλλη ψήκτρα της προκοπής...

Απίστευτο, χριστουγεννιάτικα η αγορά έχει "στεγνώσει" από καλούδια (κάρτες, ψήκτρες κτλ)... Θες να αγοράσεις και δεν υπάρχει εμπόρευμα.

Σε κάθε περίπτωση, είτε τσιμπάς τη Ninja τώρα και ζεις με αυτή (η οποία είναι σαφώς καλύτερη από τη στοκ), είτε ρισκάρεις και είσαι σε αναμονή μέχρι να ξανάρθουν και κάποιες άλλες ώστε να έχεις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη επιλογή μέχρι 30 ευρώ και ο Vagelis2000 είπε "σε αυτά τα χρήματα".

Τώρα αν είναι να λέμε "πάρε αυτή με 5 ευρώ παραπάνω", μετά "πάρε αυτή με 40", "όχι πάρε αυτή με 45", στο τέλος θα φτάσει στην Megashadow! :p

Εγώ λέω το εξής (ανεξάρτητα από το αν υπάρχει στοκ γενικά στην αγορά). Ας πάρει την Ninja 2 είναι πολύ καλή ψύκτρα και καλύπτει με το θερμικό φορτίο του cpu του άνετα.

Πάντως αυτό που λές Ερνέστο κι εμένα μου κάνει εντύπωση και το έχω παρατηρήσει σε πολλά μαγαζιά. Πρώτα άρχιζαν να εξαφανίζονται οι επιλογές σε τροφοδοτικά (πριν εκτοξευθούν οι τιμές τους), τώρα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε ψύκτρες, ενώ έχουν "εξαφανιστεί" και άλλα είδη από την αγορά. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αλλά μέσα στα Χριστούγεννα να συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι -το λιγότερο- παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα περί αγοράς συμφωνώ απόλυτα, είναι τουλάχιστον παράξενο...

Το eworld είχε τη Mugen2 στα 30€ αν θυμάμαι καλά. Ουτε Megahalems υπάρχει (και να υπήρχε προοπτική για τέτοια ψήκτρα)... Πάντως και η Ninja μια χαρά θα τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

οντως ρε παιδια...δεν βρηκα πουθενα την mugen 2 (και πολλες αλλες!!!)

και για να επιστρεψω στο θεμα μας: με αυτες τις εξελιξεις και σε αυτα τα λεφτα, μια Νinja 2 και απο μενα!

υγ: την mugen 2 την προτεινα επειδη την εχω δουλεψει, ειναι κορυφαια imo, και ειναι κριμα για 10Ε να μην την επαιρνε!

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά τελειώς να πω οτι εγώ έψαχνα στο ιντερνετ για την megahalems και δεν την εβρισκα...αλλα υπάρχει τελικά στο πλαισιο κ την βρισκεις μονο τηλεφωνικά...

ενταξει μάλλον ακριβή για αυτό που ζητάς...αλλά κανε τον κόπο να παρεις τα καταστήματα κανα τηλ

Link to comment
Share on other sites

δες και τις xigmatek 983 , 1283 ,1284.

Πρεπει να ειχα βαλει μαλλον την 983..(9αρη φαν σιγουρα..αλλα την ειχα παρει 23Ε) σε Q6600(~@3400) και για καλοκαιρι πηγαινε αρκετα καλα.(~70-75C prime)

(Για τα 23Ε που ειχα δωσει και για 9αρη fan το θεωρω αρκετα καλα)

Αυτα εφοσον δεν βρισκεις την mugen 2..και δεν θες να δωσεις 40Ε.

Link to comment
Share on other sites

@Vagelis2000: Για μένα απέφυγε τις xigmatek, ειδικά τα παλιά μοντέλα.

Οι Scythe είναι μακράν καλύτερες σε κάθε τομέα.

983 = μόνο 3 heatpipes, η Ninja 2 είναι ανώτερη.

1283 = επίσης μόνο 3 heatpipes, ίδιο κόστος και λίγο μεγαλύτερο ύψος.

1284F = 4 heatpipes, μεγαλύτερο κόστος και λιγάκι μεγαλύτερη σε ύψος.

Όσο για την ιστορία με το direct touch heatpipe εκτός του ότι δεν δουλεύει και ιδιαίτερα καλά πάντα (κακός ποιότικός έλεχγος; Δεν ξέρω...), δημιουργεί και κενά μεταξύ των heatpipes και επίσης πολλές xigmatek είναι απλά στραβές στην βάση τους. Όταν δουλεύουν έχουν πολύ καλές επιδόσεις, αλλά γενικώς δεν θα τις προτιμούσα στην θέση σου.

Ninja 2 = 6 heatpipes, ελαφρώς πιο μαζεμένη σε ύψος, φτηνότερη και με επιδόσεις από τις κορυφαίες στην κατηγορία κόστους. Για εμένα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή και απορώ γιατί να το συζητάμε ακόμα. ;)

Και θα έλεγα να πας να την αγοράσεις γρήγορα, γιατί εκτός του eworld δεν υπάρχει κι αυτή πουθενά αλλού.

Y.Γ. Φυσικα αυτά είναι προσωπικές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

το ξερεις οτι αναλυεις μεχρι θανατου τα specs ..αλλα οσο και αν σου φανει παραξενο..εχω βαλει σε pc και την ninja 2 και την 983 (ας υποθεσουμε οτι αυτη εβαλα 3 h.p +9αρη παντως) η ninja2 με απογοητευσε ,η 983 με εξεπληξε ευχαριστα.

Ακομα και σαν απολυτα νουμερα η 983 ειχε καλυτερα (q6600 και οι 2 ) αλλα αν δε τις συγκρινεις στο ιδιο setup δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

(το πλεονεκτημα του κουτιου -ροη- το ειχε επισης η ninja 2)

Link to comment
Share on other sites

το ξερεις οτι αναλυεις μεχρι θανατου τα specs

Κακό είναι βρε;

..αλλα οσο και αν σου φανει παραξενο..εχω βαλει σε pc και την ninja 2 και την 983 (ας υποθεσουμε οτι αυτη εβαλα 3 h.p +9αρη παντως) η ninja2 με απογοητευσε ,η 983 με εξεπληξε ευχαριστα.

Ακομα και σαν απολυτα νουμερα η 983 ειχε καλυτερα (q6600 και οι 2 ) αλλα αν δε τις συγκρινεις στο ιδιο setup δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

(το πλεονεκτημα του κουτιου -ροη- το ειχε επισης η ninja 2)

Δεν μου φαίνεται παράξενο. Κάτω από κανονικές συνθήκες μία καλή Xigmatek που πατάει καλά θα έχει πολύ καλές επιδόσεις. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να βάλεις 10 Xigmatek S1284 στο ίδιο pc και να έχεις 10 διαφορετικές θερμοκρασίες. Πάντως σε χαμηλή ροή αέρα η Ninja 2 έχει καλύτερες επιδόσεις από τις Xigmatek οι οποίες θέλουν πολύ airflow (και κατ' επέκταση περισσότερο θόρυβο, αν και -εντάξει- οι διαφορές σίγουρα δεν είναι τραγικές) για να βγάλουν επιδόσεις.

Eπίσης λόγω του μικρού αριθμού heatpipes δεν μπορούν να διαχειριστούν αρκετά καλά μεγαλύτερα θερμικά φορτία από 130w (με πιθανώς overclocking problems).

Αν διορθώσουν λίγο τον ποιοτικό έλεγχο στο εργοστάσιο τους (έχω δει αρκετές Xigmatek που δεν πατάγανε καλά) νομίζω πως θα ήταν πολύ θετική κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

οδηγεισαι (αραια και που και οχι ηθελημενα) σε λαθος συμπερασματα αναλυοντας νουμερα.

Οπως θα ελεγε και ο φιλτατος sln με τα νουμερα (στατιστικες) ειναι ενας ωραιος τροπος να πεις ψεμματα..(καπως ετσι..:p)

Aν κοιτας αριθμο heatpipes τοτε να προτιμουμε πχ..παντοτε την ninja 2 (εχει 6) εναντι της mugen 2 (εχει 5). ή ακομα και της ulta 120...(4 μονο??)

η 983 εχει 3h.p ..αλλα 8mm εκαστο.Της δινει καλο προβαδισμα εναντι αλλων με 6mm..και περισσοτερα h.p σε αριθμο.Και ειναι και με 9αρη φαν.(θεωρητικα δλδ θα επρεπε να τα πηγαινει χαλια εντουτοις προσωπικα ninja 2 δεν ξαναβζω σε pc)

Δεν ξερω αν βγαινουν και ελλατωματικα προιοντα αλλα ακομα και ετσι αν κρινεις εταιρια βαση αυτων να μην ξαναπροτεινουμε ποτε εδω περα την u120.Kαι κανενα αλλο προιον της thermalright.Deal?

Link to comment
Share on other sites

οδηγεισαι (αραια και που και οχι ηθελημενα) σε λαθος συμπερασματα αναλυοντας νουμερα.

Οπως θα ελεγε και ο φιλτατος sln με τα νουμερα (στατιστικες) ειναι ενας ωραιος τροπος να πεις ψεμματα..(καπως ετσι..:p)

Aν κοιτας αριθμο heatpipes τοτε να προτιμουμε πχ..παντοτε την ninja 2 (εχει 6) εναντι της mugen 2 (εχει 5). ή ακομα και της ulta 120...(4 μονο??)

Για να δούμε..

Η Ninja 2 είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις στην Ultra 120 σύμφωνα με τα reviews και με μικρότερο κόστος. Όχι, δεν την ξεπερνάει αλλά είναι πολύ κοντά της. Κατα δεύτερον η Ultra 120 είναι πολύ μεγαλύτερη σε διαστάσεις και το μέγεθος παίζει τεράστιο ρόλο στο heat dissipation ειδικά δε όταν μιλάμε για heatpipes και όχι για ένα κομμάτι αλουμίνιο ή χαλκό.

Όσον αφορά την mugen 2... καταρχήν αν έχεις δει σύγκριση μεταξύ Mugen 2 και Ninja 2 οι διαφορές σε θερμοκρασίες είναι αρκετά μικρές. Επίσης η Mugen 2 έχει στα heatpipes πολύ πιο σωστή τοπολογία με αποτέλεσμα να ωφελείται περισσότερο από το airflow σε σχέση με την Ninja 2. Αυτές οι διαφορές βελτιώνουν λίγο την εικόνα της έναντι της Ninja 2 εξού και οι μικρές διαφορές.

η 983 εχει 3h.p ..αλλα 8mm εκαστο.Της δινει καλο προβαδισμα εναντι αλλων με 6mm..και περισσοτερα h.p σε αριθμο.

Και ειναι και με 9αρη φαν.(θεωρητικα δλδ θα επρεπε να τα πηγαινει χαλια εντουτοις προσωπικα ninja 2 δεν ξαναβζω σε pc)

Αν θεωρείς 2 mm πάχους καλύπτουν την διαφορά που κάνουν 3 περισσότερα heatpipes, άποψη σου.

Δεν ξερω αν βγαινουν και ελλατωματικα προιοντα αλλα ακομα και ετσι αν κρινεις εταιρια βαση αυτων να μην ξαναπροτεινουμε ποτε εδω περα την u120.Kαι κανενα αλλο προιον της thermalright.Deal?

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η thermalright;

Link to comment
Share on other sites

Vaggelis2000: Μια επίσης καλή περίπτωση overall είναι η Zerotherm FZ120. H zerotherm είναι πολύ σοβαρή εταιρία. Δεν είναι γνωστή πολύ στο ελλάντα (για τους γνωστούς λόγους) αλλά παραμένει από τις κορυφαίες. Που θα πάει θα την μάθουνε κι εδώ όπως μάθανε την άγνωστη πριν 1 έτος Noctua.

Review εδώ:

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleid=2281&page=4

http://www.legitreviews.com/article/716/5/

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσικό κι επόμενο να έχουν ξεπουληθεί όλες οι ψύκτρες γιατί με τους τετραπύρινους πλέον η μαμα τους είναι για κλάματα.Ναι μεν κατεβάζουν την θερμοκρασία, πχ πάνω απο 55 σε full δεν έχω δεί αλλά απο θόρυβο μόλις μαρσάρει ....

Απο την σοφίτα που είμαι ενοχλέι τους κάτω :no:

Πάντως αυτή που διάλεξα http://www.eworld.com.gr/front/details/63 βλέπω ότι έχει μόνο 1000 στροφές.Ομώς η μητρική μου έχει ρυθμιστή στροφών απο τα BIOS.Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση ? θα αυξομοιώνονται ή θα τον σταματάει εντελώς

Ενώ αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807984 έχει από 324 έως 1200 αλλά στα 24 db μήπως ακούγεται θόρυβος?

Link to comment
Share on other sites

Η Scang δεν είναι τόσο αποδοτική, το σχήμα L έχει ως συνέπεια μεγάλος μέρος της ροής του ανεμιστήρα να φτάνει "ξέπνοο" στα φύλλα της ψύκτρας και μόνο μικρό μέρος αριστερά και δεξιά να διαπερνά τις ψήκτρες με πλήρη ορμή.

Η Ninja μου φαίνεται μονόδρομος για την περίπτωσή σου αυτή τη στιγμή! Οι 1000 στροφές του 12άρη ανεμιστήρα της ισοδυναμούν με 3000-4000 του μαμά 7άρη. Όσον αφορά τη ρύθμιση των στροφών, μπορείς να τη ρυθμίσεις στο μέγιστο μέσω BIOS.

Και η Cogage (βλέπε Thermanlright) που πρότεινε ο Neph θα ήταν πάρα πολύ καλή περίπτωση, αλλά έχω την υποψία ότι δεν "κάθεται" σε σόκετ ΑΜ3.

Σπεύσε για τη Ninja μη φας καμια ήττα χριστουγεννιάτικα!...

σσ. τα τεχνικά που αναφέρονται στα ντεσιμπέλ μην τα κοιτάς καθόλου, 99,9% είναι κουκουρούκου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.