Jump to content



TA ΕΠΙΣΟΔΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ?Η ΑΠΛΑ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ?


vaios

Recommended Posts

Πλήρης, μα πλήρης παρανόηση. Αυτό κατάλαβες από τα συμφραζόμενα;;

Ελπίζω να μην παρερμηνεύτηκαν τόσο τα λόγια μου από όλους.

Ούτε να τον φτύσω, όχι να τον μνημονεύσω κι όλας, το καθίκι, δεν ζήτησα από σένα να σεβαστείς κανέναν, μη μου το ζητάς εσύ...

...ακούς εκεί υποχρεωμένος...

α, ρε που μπλέξαμε

Τόσες ώρες ρε LL NEO κάθεσαι και ξαναδιαβάζεις τις απαντήσεις μου μη σου ξέφυγε κάτι...

...θα μου τη φυλάς κι όλας που προσέβαλα τα υψηλά σου ιδανικά...

Εύχομαι καλή τύχη στις πολιτικές σου αναζητήσεις, οράματα και διεκδικήσεις....

...και καλά μυαλά

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν για τα πιστεύω τους. Όταν τα πιστεύω τους εξυπηρετούν το κοινό συμφέρον του λαού, είμαστε υποχρεωμένοι να τους σεβόμαστε για πράγματα που έκαναν και για μας. Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που σε όλη τους τη ζωή αφαιρούσαν δικαιώματα και αελευθερίες και ήταν υποχείρια ανωτέρων συμφερόντων. Ε όχι και σεβασμός στο **********. Ο καθένας ας βάλει τον δικό του χαρακτηρισμό. Είναι κι άλλοι σε αυτήν την λίστα. Ζωντανοί και πεθαμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική ας πούμε, και μιας είμαι εναντίον των ληστοσυμμοριτών, θα μπορούσα να βγω και να πω, "σκατά στα κόκκαλα του Βελουχιώτη"; Εύχαριστώ πολύ, αλλά δε θα πάρω, αυτό το επίπεδο το αφήνω σε σας. Ο κάθε νεκρός, δικαιούται σεβασμό. Ο Μέγας Αλέξανδρος όταν είδε το Δαρείο νεκρό έσκυψε τον φίλησε και τον σκέπασε με το πορφυρό(λες να ήταν και αυτός κουμμουνιστής?) μανδύα του. Ο νεκρός δεδικαίωται.

Απο όταν το διάβασα δεν κατάλαβα τι εννοούσες και απλώς αργότερα θυμήθηκα τη στάση του Παπαδόπουλου στη δίκη. Έχω και καλύτερα πράγματα να κάνω απο το να τη φυλάω στον κάθε κολλημένο ξέρεις.

ea6gka εγώ ένα ξέρω πάντως.Ο Παπαδόπουλος και οι υπόλοιποι έμειναν στην εξουσία 7 χρόνια. Υποθέτω ότι έχεις δει,απο τις διάφορες εκπομπες σε τι σπίτι μένει η γυναίκα του. Σπίτι κλασικής μικρομεσαίας οικογένειας.

Είναι σίγουρο ότι σε 7 χρόνια εξουσίας (απολυταρχικής όπως πολλοί τη λένε) μπορείς χαλαρά να φτιαχτείς(δείτε και τον αγωνιστή του Πολυτεχνείου Λαλιώτη για παράδειγμα). Προκύπτει όμως ότι δεν ήταν αυτό το μέλλημα του, καθώς δε φαίνεται να ωφελήθηκε τουλάχιστον οικονομικά. Οπότε μπορεί ο καθένας να κρίνει τα έργα του, αλλά σίγουρα ο άνθρωπος έκανε αυτό που νόμιζε, ίσως εσφαλμένα, σωστό.

Μόνο έναν άλλο μόνιμο θιασώτη της πολιτικής μας σκηνής ξέρω που ενώ θα μπορούσε να φτιαχτεί δεν το έχει κάνει. Είναι η Παπαρήγα και μαγκιά της.

Link to comment
Share on other sites

και τι παει να πει αυτο? ωφεληθηκαν χιλιαδες παρατρεχαμενοι που ρημαξαν τον τοπο με πολυκατοικιες , ωφεληθηκαν καποιοι βιομηχανοι που καταστρεψαν ολοκληρους δημους και το χειροτερο ρε φιλε νεο ειναι οτι βασανισε ανθρωπους χωρις λογο και εφερε και αλλο διχασμο στις καρδιες μας. οσο για το λαλιωτη θα ερθει και η ωρα του για ολους υπαρχει η ωρα τους. αλλα γιατι κοιτας λαλιωτη, καρατζεφερη και μητσοτακη που ειναι στη τρελη χλιδα δεν τα ειδες αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ο Μητσοτάκης σου λέω εγγυημένα (αν και δεν τον χωνεύω) ότι δε χρειαζόταν την πολιτική για να φτιαχτεί (είχε χαρτούρα ο τύπος). Αλλά ακόμα και έτσι παραπάνω δεν είπα ότι όλοι σχεδόν οι πολιτικοί έχουν φτιαχτεί και μάλιστα έδωσα και εξαίρεση που αν ήμουν εμπαθής και κολλημένος δε θα την έλεγα;

Όσον αφορά το διχασμό, θέλεις να μου πεις ότι οι Έλληνες χωρίστηκαν σε δεξιούς και αριστερούς το 67?

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα τα γεγονοτα αυτα εμπεδωσαν και συνεχισαν το μισος στους ανθρωπους. το καλυτερο ειναι αφου εχουμε καταλαβει ποσο μ****** ημασταν στο παρελθον να τα ξεχασουμε και να δουμε το γινεται απο εδω και στο εξης. αλλα εσυ δεν βλεπω να το ξεπερνας, γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [18-11-2003 και 14:13]

τα παιδια της παπαρηγα σπουδαζουν αμερικη απο οσο ξερω

Για πόσα χρόνια ακόμα θα σπουδάζουν στην Αμερική αυτά τα παιδιά της Παπαρήγα; Πόσα χρόνια θα ακούμε τις γελοιότητες;

Ααααα και κάτι άλλο, μια κόρη έχει η Παπαρήγα που έχει περάσει τα 30 εδώ και κάμποσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πέθανες - κι έγινες καί σύ: ο καλός,

Ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώ-

της.

Α, ρέ *******, εγώ πού μόνο τό' ξερα τί κάθαρ-

μα ήσουν,

Τί κάλπικος παράς, μια ολόκληρη ζωή μέσα στό

ψέμα

Κοιμού εν ειρήνη δε θα ρθώ τήν ησυχία σου νά

ταράξω.

(Εγώ, μιά ολόκληρη ζωή μές στη σιωπή θά την

εξαγοράσω

Πολύ ακριβά κι όχι με τίμημα τό θλιβερό σου τό

σαρκίο).

Κοιμού εν ειρήνη. Ως ήσουν πάντα στη ζωή: ο κα-

λός,

Ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώ-

της.

Δέ θά 'σαι ο πρώτος ούτε δά κι ο τελευταίος.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό που ανέφερε ο cherryman. Η παπαρήγα μια κόρη έχει και μάλιστα όταν έψαχνε για δουλεία, δε χρησιμοποιήσε τις επαφές και τις γνωριμίες της για να την "τακτοποιήσει". Πραγματικά αν και οι απόψεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, δε μπορώ παρά να της βγάλω το καπέλο σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα τα γεγονοτα αυτα εμπεδωσαν και συνεχισαν το μισος στους ανθρωπους. το καλυτερο ειναι αφου εχουμε καταλαβει ποσο μ****** ημασταν στο παρελθον να τα ξεχασουμε και να δουμε το γινεται απο εδω και στο εξης. αλλα εσυ δεν βλεπω να το ξεπερνας, γιατι?

δεν εχω κανενα σκοπο απλα ειμαι περιεργος να μαθω ποσο εισαι, τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το να ξεχάσουμε την ιστορία μας είναι τραγικό λάθος. Λαός χωρίς γνώση του παρελθόντος είναι λαός χωρίς μέλλον. Απο κει και πέρα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να ξεπεράσω και ως εκ τούτου η ερώτηση σου λαμβάνεται στην ουσία ως υποκειμενικό σχόλιο, στο οποίο δεν έχω να προσθέσω κάτι. Γνώμη σου με λίγα λόγια.

Και εφόσον με ρωτάς και αντιθέτως με τα θρυλούμενα είμαι 23 ετών

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.