Jump to content



TA ΕΠΙΣΟΔΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ?Η ΑΠΛΑ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ?


vaios

Recommended Posts

Για τον κομματισμό στο Πανεπιστήμιο δεν θα διαφωνήσω καθόλου.

Παρόλαυτά δεν θα χαρακτηρίσω υποκριτική τόσο την παρουσία της αντιπροσωπείας της Δαπ όσο και οποιασδήποτε άλλης παράταξης και αυτών που πήγανε στο πολυτεχνείο σήμερα.

Δεν θα ξεσπάσω στους δαπίτες ή σε άλλους γι αυτό, εξάλλου μου δίνουν πολλούς άλλους και σημαντικότερους λόγους να τοποθετηθώ κριτικά απέναντί τους

Και σίγουρα διαφέρουν αρκετά οι πρακτικές μας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Και που είναι το λάθος ρε παιδιά στην κομματικοποίηση των φοιτητών; Μήπως δεν είναι τα πανεπιστήμια μια μικρογραφία της κοινωνίας μας; Είναι σαν να λέτε ότι δεν πρέπει να υπάρχει συνδικαλισμός. Και δεν είναι μόνο οι φοιτητές που κομματικοποιούντε στα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

Ας σου δώσω μια σύντομη περιγραφή των φοιτητικών νεολαιών:

ΠΑΣΠ: Υπερασπίζεται το κυβερνητικό έργο. Αλλάζει φυσικά όταν το Πασόκ δεν είναι κυβέρνηση

ΔΑΠ: Με ένα 3ετές διάλλειμα κατακρίνει το κυβερνητικό έργο

ΠΚΣ και λοιπές αριστερές οργανώσεις: Κατακρίνουν το κυβερνητικό έργο και αναμασάνε αρθράκια απο τον Ριζοσπάστη ή την Εργατική Αλληλεγγύη ή όποιο άλλο ανάγνωσμα ανταποκρίνεται στα πιστεύω τους. Τις περισσότερες φορές κρίνονται απλώς "εκτός κλίματος". Κλασικό παράδειγμα φέτος όπου οι καθηγητές γ********** ασυστόλως και αυτοί μας έλεγαν για Ιντιφάντες.

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί στο διάολο πρέπει οι κομματικές οργανώσεις να έχουν πολιτικό υπόβαθρο. Δε γίνεται να υπάρχει φοιτητική νεολαία, η οποία να νοιάζεται για την πολύπαθη τριτοβάθμια εκπαίδευση χωρίς να περιβάλλεται απο κομματικό μανδύα;

Στις περισσότερες των περιπτώσεων οι πιο έξυπνοι απο όλες αυτές τις οργανώσεις, χρησιμοποιούν όλους τους άλλους για να μπορέσουν να γλύφουν τους καθηγητές. Ε εμένα προσωπικά όλη αυτή η κατάσταση μου φέρνει εμετό.

Όσον αφορά το συνδικαλισμό ναι δεν πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον όχι για τους λόγους και με τη μορφή που υπάρχει σήμερα. Είναι τουλάχιστον ηλίθιο και αηδιαστικό πρωην πρόεδροι της ΓΣΕΕ να γίνονται υπουργοί και παίρνουν μέρος σε αυτό που κατέκριναν.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες για τις νεολαίες, ξέρω πολύ καλά τι αντιπροσωπεύει η κάθε μια από αυτές. Και η ΠΚΣ και κάποιες άλλες αριστερές δεν έχουν καμία σχέση με τις 2 μεγάλες.

Τι λέμε τώρα, ΔΑΠ και ΠΑΣΠ και τι δεν τάζουν για ψήφους, μάλλον όχι τι τάζουν. Τι πραγματικά δίνουν. Υποθέτω ξέρεις.

Έχεις δει καμιά τέτοια τακτική από ΠΚΣ; Και δεν μπαίνω σε ιδεολογικά ζητήματα και τι πραγματικά παλεύει η ΠΚΣ. Πρακτικά πράγματα ποτ φαίνεται ξεκάθαρα η σαπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνανε και πάλι το θαύμα τους τα ΜΜΕ. Η μικρότερη πορεία λένε. Η ώρα είναι 7 και τα μπλόκ της πορείας συνεχίζουν να περνάνε έξω από τη πρεσβεία ενώ την ίδια ώρα κάνουν ρεπορτάζ για την πορεία που έχει λήξει εδώ και κάμποση ώρα.

Την μεγαλύτερη μερίδα των ρεπορτάζ είχαν οι καννιβαλισμοί βέβαια από μερίδα έμισθων για να προβοκάρουμε όπως πάντα την σημαντικότερη επέτειο της νεότερης ελληνικής ιστορίας.

Πως αλλιώς θα δικαιολογούσανε την μείωση των επεισοδίων;

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά έχω δει τα ίδια σκατά που έχω δει και απο τους άλλους. Όλες οι φοιτητικές οργανώσεις τα ίδια κάνουν (και γι'αυτό τις έχω όλες γραμμένες εκεί που δεν πιάνει μελάνι)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μόνο ένα σκηνικό και αν μπορείς διέψευσε με.

Τι βλέπει ο κάθε νέος φοιτητής που πηγαίνει να γραφτεί στο πανεπιστήμιο του; Τα κομματόσκυλα ΟΟΟΟΟΛΩΝ των παρατάξεων να τον τριγυρνάνε και να του λένε με πατερναλιστικό ύφος να τον βοηθήσουν για την εγγραφή του (λες και είναι ηλίθιος ο κάθε φοιτητής και δε μπορεί από μόνος του). Τα θύματα κοινώς ψάχνουν για καινούργια θύματα, Fresh meet που λέμε.

Δεν είμαι με κανέναν απο όλους αυτούς. Τώρα εσύ απο την άλλη με το σφυροδρέπανο στο avatar και με την άποψη που διατυπώνεις, χμμμμμ άσε με να υποθέσω, ΠΚΣ or Δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα αλλά μιας και το πολιτικοποιήσατε ας πω κι εγώ τη γνώμη μου. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που στις ομιλίες των αρχηγών των κομμάτων τους βγαίνουν με τα σημαιάκια στο κόσμο να υπερασπιστούν το "καλό" κόμμα τους βρίζοντας το "κακό" κόμμα αυτός ο τόπος δε πρόκειται να πάει ποτέ καλά. Και πως να πάει άλλωστε εφόσον όλοι αυτοί οι "ηλίθιοι" με τα σημαιάκια ψάχνουν να βρουν τρόπους να χωθούν για να βγάλουν λεφτά. Εύχομαι να μη χρειαστώ ποτέ μέσο γιατί τους έχω και θα τους έχω όλους γραμμένους, γιατί πάνω από όλα για ένα κούτελο και μια αξιοπρέπεια ζούμε και κανένας από αυτούς τους αλήτες δε θα μου λερώσει το κούτελο με το χρώμα του. Κι αυτό είναι το μήνυμα που πρέπει να πάρουμε από το πολυτεχνείο... ότι κάποιοι πάλεψαν για την αξιοπρέπεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να διαψεύσω; Είναι κάτι άσχημο αυτό που γίνεται; Όμως οι μέθοδοι του καθενός είναι που κάνουν την διαφόρα. Η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ εξασφαλίζουν ψήφους υποσχόμενοι τα θέματα των μαθημάτων, στην καλύτερη. Το να ζητάς την υποστήριξη για την παραταξή σου για το δυνάμωμα της θέσης της ώστε να παλέψει υπό καλύτερες συνθήκες για τον ίδιο τον θεσμό δεν βλέπω που είναι το κακό.

Δεν κρύβομαι, είμαι κνίτης.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι ΜΙΑ για μενα και για πολλους αλλους σαν εμενα.....

ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ!!! WAKE UP REEEEEEEEE!!!!!!!!!!

Ειναι κριμα που πεθαναν Ελληνες απο συνελληνες αλλα καποτε πρεπει να σταματησει ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ και να συνειδητοποιησουν ΟΛΟΙ οτι την χουντα ΔΕΝ την ερηξε το Πολυτεχνιο αλλα οι παντου και παντα παροντες ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ......

Αυτοι την ανεδειξαν και αυτοι την κατεστρεψαν προκαλοντας και παρασερνοντας Ελληνες,Κυπριους και Τουρκους στη συραξη με τα γνωστα αποτελεσματα.....

Διαβαστε διπλοματικη ιστορια,δεστε και 2-3 ρεπορταζ στν TV απο διαφορετικους δημοσιογραφους και ΣΥΓΟΥΡΑ θα καταλαβετε τι εννοω........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Δεν κρύβομαι, είμαι κνίτης.

Και δεν σου φαινοταν καθολου..... ΛΟΛ

Και εγω θαυμαζω τον Κομμουνισμο σαν ΙΔΕΑ αλλα ΔΕΝ γινετε να εφαρμωστει ρε παιδια,πως να το κανουμε δλδ......

Πιστευω οτι οι κομμουνιστες ειναι απομηναρια της ιστοριας και πως καποια μερα θα συνειδητοποιησουν πως απλως ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΥΝ..........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [17-11-2003 και 22:54]

Η ουσια ειναι ΜΙΑ για μενα και για πολλους αλλους σαν εμενα.....

ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ!!! WAKE UP REEEEEEEEE!!!!!!!!!!

Ειναι κριμα που πεθαναν Ελληνες απο συνελληνες αλλα καποτε πρεπει να σταματησει ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ και να συνειδητοποιησουν ΟΛΟΙ οτι την χουντα ΔΕΝ την ερηξε το Πολυτεχνιο αλλα οι παντου και παντα παροντες ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ......

Αυτοι την ανεδειξαν και αυτοι την κατεστρεψαν προκαλοντας και παρασερνοντας Ελληνες,Κυπριους και Τουρκους στη συραξη με τα γνωστα αποτελεσματα.....

Διαβαστε διπλοματικη ιστορια,δεστε και 2-3 ρεπορταζ στν TV απο διαφορετικους δημοσιογραφους και ΣΥΓΟΥΡΑ θα καταλαβετε τι εννοω........

Συμφωνω..

Το Πολυτεχνειο εριξε την Χουντα του Παπαδοπουλου και εφερε την Χουντα του Ιωαννιδη..

Ουσιαστικα τα γεγονοτα της 17ης Νοεμβριου ηταν η πρωτη εκδηλωση και σημαντικοτερη μαζι με την κηδεια του Γ.Σεφερη κατα της δικτατοριας και για αυτο πρεπει να υπαρχει ο αναλογος σεβασμος και τιμη στους πεσοντες μακρια απο καθε ειδους ιστορικες εκμεταλλευσεις...

Την Χουντα την εριξε η υποθηκη της Κυπρου το 74...

Link to comment
Share on other sites

Οντολογικού χαρακτήρα σχόλιο Samael.

Ποιά δηλαδή είναι η πολιτική τοποθέτηση που πηγάζει και αναδύεται από την πραγματικότητα κατ' εσέ;

Εγώ μόνο λέξεις νοώ και νοώ με λέξεις,

αυτή τη διάκριση μεταξύ "ιδέας" - "πραγματικότητας" - "ονείρου"

θα πρέπει να τη διασαφηνίσεις

Link to comment
Share on other sites

Tην ΙΔΕΑ του Μαρξισμου την ξερεις πανω-κατω πιστευω....

Την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ την ζεις πιστευω....

Η αποψη μου ειναι οτι στον κοσμο σημερα(με τα οσα εχουν γινει και με την νοοτροποια που ζουμε) μια ιδανικη κοινωνια(βλ.Μαρξ) ΔΕΝ μπορει να υπαρξει.....

Αρα τι μας μενει?Ελα ντε...Καταδιαολου παμε.....

Οι πεποιθησεις μου ειναι δεξιες εως και ακρο-δεξιες ωρες ωρες.....(ΕΕΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ Μ***Α ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΒΟΡΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΤV ,ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ''ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ'' - ''ΨΕΥΤΟ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ'' - ''ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ'' ΔΙΝΟΥΜΕ ,ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΟΠΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ...........)

ΕΛΕΝΧΟΣ-ΠΡΟΛΗΨΗ-ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ......ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ(ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙΟΛΑΣ)...........

Τα ειπα και ξεθυμανα ο ανθρωπος.............!!

Link to comment
Share on other sites

Την "ιδέα" του μαρξισμού δεν την ξέρω ούτε πάνω ούτε κάτω κι ό,τι αποσπασματικό έχω διαβάσει προσπαθώ να το ξεχνάω, προτού ασχοληθώ συστηματικά με ένα κείμενο.

Μόλις μπώ σε μια καλή σειρά με τα γραπτά του Hegel, στο φιλοσοφικό σύστημα του οποίου στηρίχθηκε ο Marx, και αποκτήσω μια εποπτεία του ζητήματος, τότε μπορούμε να το προχωρήσουμε περισσότερο αν θές.

Δεν μπορείς να στηριχτείς στις εγκυκλοπαίδειες και τα λεξικά για να κατανοήσεις ένα φιλοσοφικό σύστημα.

Η πραγματικότητα του καθενός συγκροτείται από διαφορετικά αντικείμενα.

Δεν απάντησες στο ερώτημά μου

(προσωρινά ή όχι θα σταματήσω εδώ, γιατί μ' αυτά και μ' αυτά πέρασα όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, πονοκεφάλιασα και αργά ή γρήγορα θα πω κάτι που δεν με εκφράζει και δεν με αντιπροσωπεύει, αν δεν το έχω κάνει ήδη - όχι ότι ενδιαφέρουν ή θα' πρεπε να ενδιαφέρουν κανένα αυτά που γράφω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Στις δίκες που ακολούθησαν τη χούντα κάποιος ή κάποια (σίγουρα άγνωστη και κατοπινά ασήμαντη) αρνήθηκε να παρευρεθεί στο κοσμικό γεγονός, λέγοντας πως κάποτε θα γίνει μία άλλη δίκη, για να αποδειχθεί πως κάποτε υπήρξε δικτατορία στην Ελλάδα

Sorry που επανέρχομαι με κάτι που αναφέρθηκε πριν απο ώρα, αλλά τώρα το πρόσεξα. vgiozo έχω την εντύπωση ότι μιλάς για τον Παπαδόπουλο. Φυσικά έχεις το δικαίωμα να τον αντιπαθείς για τις επιλογές του ή για ότι άλλο θέλεις. Απο την άλλη όμως είσαι υποχρεωμένος να τον σέβεσαι ως νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.