Jump to content



TA ΕΠΙΣΟΔΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ?Η ΑΠΛΑ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ?


vaios

Recommended Posts

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ( ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΩ ) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΑΠ. ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΟΙ ΠΟΥ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΟΥ.ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΩΝ , ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΞΩ.ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ . ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΛΠ.

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΟΝΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΣΤΕΦΑΝΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ?ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΘ ΠΕΤΑΝΕ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ?

ΜΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΕΨΑΝ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΗΝΗΣΗ ΙΔΕΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ.

Η ΚΑΦΡΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Το επεισόδιο αυτό γίνεται κάθε χρόνο αν θυμάσαι καλά. Και οι δυνάμεις που απωθήσαν τους φοιτητές της ΔΑΠ δεν ανήκουν στις δυνάμεις περιφρούρησης όπως θέλουν να παρουσιάζουν τα ΜΜΕ. Οι δυνάμεις της περιφρούρησης είναι εκεί για να διαφυλάτουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Την ελεύθερη διακίνηση οποιουδήποτε θέλει να τιμήσει την μνήμη του Πολυτεχνείου. Ακόμα και αυτών που φέρνουν στην πλάτη τους το όνομα των υπαίτιων της Χούντας.

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΚΑΦΡΙΛΑ ΚΑΙ Η ΛΗΘΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΚΑΘΕ 17 ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ ΜΕ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΛΑΒΑΡΑ....

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια τα επεισόδια ανήκουν στην ιστορία για το Πολυτεχνείο. Αυτό το έχουν καταφέρει οι ομάδες περιφρούρησης και χάρις σε αυτές μπορείς πλέον να πας χωρίς φόβο να καταθέσεις ένα λουλούδι. Αν δεν ήταν οι ομάδες π. μάλλον θα μιλάγαμε για μια επέτειο που γινόταν κάποτε στο Πολυτεχνείο στις 17 Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Να μην πω τώρα τι γνώμη μου για ΔΑΠ-ΠΑΣΠ-ΠΚΣ κτλ...

Και κυρίως μην πω τη γνώμη μου για το πολυτεχνείο, γιατί μάλλον θα καταλήξουμε σε τόπικ σταθμό για το thelab

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΕΠΙΣΟΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ. ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΑΝΟΙΚΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΗΝΗΣΗ ΙΔΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Να μην πω τώρα τι γνώμη μου για ΔΑΠ-ΠΑΣΠ-ΠΚΣ κτλ...

Και κυρίως μην πω τη γνώμη μου για το πολυτεχνείο, γιατί μάλλον θα καταλήξουμε σε τόπικ σταθμό για το thelab

Στο πρώτο μερος θα συμφωνήσω. Το πολυτεχνείο τι σου φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή.

Έχουμε αναφορές για νεκρούς τη βραδιά του πολυτεχνείου και έτσι όπως το παρουσιάζουν τα κανάλια και αν δεν είχα διαβάσει, θα υπέθετα ότι μιλάμε για εκατόμβη. Και ΟΚ έστω και ένας ΑΝ πέθανε καλά κάνουν και γιορτάζουν. Στην Πηγάδα, όμως του Μελιγαλά Μεσσηνίας όπου υπάρχει ομαδικός τάφος χιλιάδων αμάχων που σκοτώθηκαν απο τους αριστερούς αντάρτες(στους περισσότερους κόπηκαν τα λαρύγγια με κονσερβοκούτια), γιατί απαγορεύεται έστω και το πολιτικό μνημόσυνο και γιατί την είπαν όλοι στο Χριστόδουλο που παραβρέθηκε στο θρησκευτικό μνημόσυνο;

Αντιλαμβάνομαι ότι ο μύθος(γιατί για μένα κάτι τέτοιο είναι) του πολυτεχνείου, αποτελεί βολικό εργαλείο στα χέρια της τρέχουσας εξουσίας, για το πλύσιμο εγκεφάλων και τη διαμόρφωση συνειδήσεων. Διασκεδάζω με τον τρόπο που είχε περιγραφεί η Δικτατορία και το πολυτεχνείο στα σχολικά βιβλία. Διασκεδάζω με τις τριήμερες ...άδειες, που παίρνουν όσοι άσκούν το ...δημοκρατικό τους δικαίωμα να απέχουν απο τη γιορτή ?!?!?!? της δημοκρατίας. .Διασκεδάζω που βλέπω τις διάφορες πολιτικές οργανώσεις να προσπαθούν να καπελώσουν και να οικειοποιηθούν αυτή τη "γιορτή της συναδέλφωσης" με τα θρανία και τις καρέκλες. Διασκεδάζω που βλέπω τους καραγκιόζηδες της ΔΑΠ να πηγαίνουν για να καταθέσουν στεφάνι, ενώ ξέρουν ότι όλοι ξέρουμε ότι πηγαίνουν για τα μάτια του κόσμου και επειδή τους έχουν βάλει στο τρυπάκι. Και για να μη μιλήσω για τους πρωτεργάτες της εξέργεσης του πολυτεχνείου. Μια ζωή ...αγωνιστές και αντάρτες και ...ξέμειναν στα ορεινά υψίπεδα της Εκάλης.

Link to comment
Share on other sites

Βολικό εργαλείο το Πολυτεχνείο; Πλάκα κάνεις έτσι;

Τόσο βολικό που προσπαθούν κάθε χρόνο να βάλουν τα τσιράκια τους να τα σπάνε για να προβοκάρουνε την επέτειο και κάπια στιγμή να πετύχουν αυτό που θέλουν, να σταματήσει να γίνεται ο εορτασμός.

Αλλά πλάκα κάνεις, τι τα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι αιρετικές απόψεις;;

Καλά κάνεις και δεν αφήνεις τους αριστερούς μόνο να κάνουν τέτοια κατάχρηση στον όρο.

Είπα να το σχολιάσω νωρίτερα, αλλά θα ήμουν επιθετικός.

Μου αρέσει να αφήνω τους άλλους να εκτίθενται.

Μου ακούγονται τα λόγια σου σαν υπαγορευμένη κατήχηση παρά σαν άποψη που σχημάτισες από το "διάβασμα"....και τί να σου πούνε τα βιβλία....και τί αυτοί που τα γράψανε.

Μίλησες και για αντάρτες... εγώ να δείς που νόμιζα ότι οι αριστεροί είχαν παραδώσει τα όπλα [βλακωδώς - το μεγαλύτερο λάθος των "ηγετών" της αριστεράς (με τα άξια μέλη και την ανάξια ηγεσία) μαζί με την αποχή από κάτι εκλογές.... που θυμάμαι.... κάπου .....διάβασα...) και σφαγιάστηκαν ...

Δυστυχώς η ιστορία της νεότερης Ελλάδας μοιάζει από πολλές πλευρές με κακοστημένο σενάριο....αλλά αυτή είναι....με πολύ περισσότερα γεγονότα και λεπτομέρειες απ' όσα θα μπορούσαν να αναφερθουν και να συζητηθούν εδώ, όταν ακόμη κι αυτοί που την έζησαν και αγωνίστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, έχουν αποσυρθεί, έχουν σωπάσει....και καλά κάνουν...για να διαφυλάξουν την αξιοπρέπειά τους...και να μην εξαγοράσουν τη σιγή τους παρά πολύ ακριβά.

Με κάποια από αυτά που αναφέρεις συμφωνώ, αλλά οι ίδιες λέξεις έχουν περιεχόμενο και νόημα πολύ διαφορετικό για τον καθένα μας...

Είμαι σίγουρος ότι οι απόψεις σου για πολιτική - ιδεολογική συνέπεια είναι πολύ διαφορετικές από των μελών της ΔΑΠ, όπως αφήνεις να εννοείται...

Τόση απογοήτευση και ειρωνεία...ούτε (και που) να ήσουν πρώην "αγωνιστής", όπως πολύ άλλοι βαφτίστηκαν από νονούς που...ξέμειναν (ή έμεναν από καιρό) στην Εκάλη

Στις δίκες που ακολούθησαν τη χούντα κάποιος ή κάποια (σίγουρα άγνωστη και κατοπινά ασήμαντη) αρνήθηκε να παρευρεθεί στο κοσμικό γεγονός, λέγοντας πως κάποτε θα γίνει μία άλλη δίκη, για να αποδειχθεί πως κάποτε υπήρξε δικτατορία στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δηλαδή παιδιά δε χρησιμοποιήται το πολυτεχνείο, εδώ και 20 χρόνια; Μόνο τα σχολικά βιβλία αν κοιτάξει κανείς θα καταλάβει. Απο όσο ξέρω, το πολύ ένας ή δυο πέθαναν στο Πολυτεχνείο αλλά σκόπιμα αναφερόμαστε σε νεκρούς του Πολυτεχνείου, υποδηλώνοντας φυσικά σφαγή. Όσον αφορά τώρα τα πρεζόνια, ας σακατέψετε στο ξύλο 5-6 απο αυτά τα τσουτσέκια, όταν πάνε να καλυφτούν στο σώμα της πορείαςκαι ας τους παραδώσετε στην αστυνομία ύστερα. Αλλά μέχρι τότε η ανοχή που επιδεικνύεται απο όσους συμμετέχουν στις πορείες, τους κάνει συνυπεύθυνους. Και το λέω αυτό πιστεύοντας ακράδαντα, ότι όλα αυτά τα γεγονότα (εννοώ η μπουρδελοποίηση απο 50 άτομα μιας ολόκληρης πόλης για μια ολόκληρη ημέρα) δεν έχει καμία σχέση με την ερώτηση του "τελικά τι γιορτάζουμε στο Πολυτεχνείο, αν έχουμε κάτι να γιορτάσουμε και αν πρέπει να το γιορτάσουμε".

Α και vgiozo δε χρειάζομαι κατήχηση, 10 χιλιόμετρα μεγάλωσα απο το συγκεκριμένο μέρος και είχα κοντινό συγγενή στα θύματα. Φυσικά και αυτά που έγιναν μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας δεν ήταν σωστά. Αλλά στη μια περίπτωση μιλάμε για ατάκτους στρατιώτες και στην άλλη για αμάχους. Χωρίς αυτό να αναιρεί το χαρακτήρα του εγκλήματος στην πρώτη περίπτωση, ε νομίζω ότι όταν μιλάμε για ομαδική σφαγή αμάχων τα πράγματα είναι πολύ πιο άσχημα. Φαντάσου μόνο τι θα γινόταν κάθε χρόνο αν η δικτατορία είχε σκοτώσει 50 άτομα μαζί...

.

Link to comment
Share on other sites

Το πώς, γιατί και από ποιούς χρησιμοποιείται το πολυτεχνειο μπορείς να μας το αναλύσεις.

Εσύ θεμελιώνεις τις πολιτικές σου πεποιθήσεις σε κάποια στατιστική που λέει ότι οι μεν σκότωσαν τόσους, οι δε τόσους και παίρνεις το μέρος αυτών που σκότωσαν λιγότερους ή αυτών που είχαν δικαιολογία να σκοτώσουν;

Αν ναι, μάλλον λάθος παράταξη υποστηρίζεις.

Λές πως δεν εκτλέστηκαν ή βασανίστηκαν μέχρι θανάτου 50 άνθρωποι κάθε χρόνο;

Η πολιτική κατάσταση της περιόδου σε δικαιώνει κατα κάποιο τρόπο, γιατί δεν τη σχολιάζεις;

Αυτό που με στενοχωρεί και με ενοχλεί εμένα περισσότερο είναι να βλέπω ανθρώπους να διαμορφώνουν τη πολιτική τους συνείδηση βάση συναισθηματισμών και άξια παιδιά να εγκλωβίζονται στην απολυτότητα των αρχών τους.

Κι αυτό λόγω του είδους της δημαγωγικής επιχειρηματολογίας που οικοδομείται σε τέτοιες ιδεοληψίες.

Στην ουσία αυτό έχει σημασία, πώς διαμορφώνει κανείς τις αντιλήψεις και τις απόψεις του κι όχι η συγκεκριμένη θέση του σ' ένα συγκεκριμένο ζήτημα, όπως το παρόν.

Τέτοια γεγονότα ξεχνιούνται και ανακατασκευάζονται σε κάθε εποχή, η νοοτροπία πάλι που τα γέννησε επιζεί και διαιωνίζεται, επειδή, αντί να αντιμετωπίσουμε την ιστορία με ψυχραιμία - πνευματική και συναισθηματική - καταφεύγουμε σε κατάρες και εξορκισμούς, θεωρώντας πως έτσι επιδεικνύουμε ήθος και κοινωνική / πολιτική ευσυνειδησία.

Γι αυτό και θεωρώ πως η κουβέντα αυτή είναι άσκοπη και αδιέξοδη και δεν νιώθω κάποιου είδους πλήρωση συζητώντας και εκθέτωντας ή όχι τις πολιτικές μου απόψεις.

Οι αποφάσεις και οι κρίσεις που έχουμε να κάνουμε στο παρόν είναι πολύ διαφορετικές από αυτές του παρελθόντος.

Link to comment
Share on other sites

όλοι εσείς οι δεξιοί (ή μάλλον οι πατριώτες όπως αυτοχαρακτηρίζεται κάθε τέτοιος) με αυτήν την κατάσταση δεν αισθανόσαστε ηλίθιοι (δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλη λέξη συγνώμη);

είναι δυνατόν ποτέ στα χρονικά να κάνει η ΔΑΠ κατάθεση στεφάνου στο πολυτεχνίο (έστω κι αν γίνεται για τα μάτια του κόσμου) και ο απλώς πολίτης να μην καταλάβει ότι τον κοροϊδεύουν στεγνά; ότι υποτιμάνε την νοημοσύνη του; θα πήγαινε μωρέ ποτέ ένας χρυσαυγίτης να κάνει κατάθεση στεφάνου σε τούρκο ήρωα πολέμου; είμαστε σοβαροί; ο υπαίτιος δηλαδή τι θέλει; να τιμήσει αυτούς που υπέφεραν από δικά του λάθη; είπαμε το κάνουν για το μάτι των 8 χρονων παιδιών αλλά μην ζητάτε και τα ρέστα ρε μώρτηδες.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και θεωρώ πως η κουβέντα αυτή είναι άσκοπη και αδιέξοδη και δεν νιώθω κάποιου είδους πλήρωση συζητώντας και εκθέτωντας ή όχι τις πολιτικές μου απόψεις.

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα και γι'αυτό και δεν ήθελα αρχικά να μιλήσω.

Δεν επιλέγω παράταξη με τα κριτήρια που διατύπωσες griga, απλώς διαπιστώνω, και αυτό όποιος θέλει ας το αμφισβητήσει, ότι η μεγαλύτερη ομαδική σφαγή στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, έχει περιπέσει στη λήθη απλώς και μόνο επειδή οι θύτες ήταν συγκεκριμένης ιδεολογίας, και δε θα βόλευε πολλούς να θυμόμαστε κάθε χρόνο τέτοια περιστατικά.

Στα υπόλοιπα δεν απαντάω, γιατί πολύ απλά δε θα βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Kots, μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακούλι.

Το θεωρείς δηλαδή αδιανόητο μέλη της ΔΑΠ να αποδοκιμάζουν ένα κομμάτι της σύγχρονης πολιτικής ιστορίας του τόπου;

Εκτός κι αν ξέρεις τα συγκεκριμένα άτομα που πήγανε να καταθέσουν στεφάνι...

Link to comment
Share on other sites

kots απάντησα παραπάνω νομίζω σε αυτό που ρωτάς. Δε νοιώθω ηλίθιος απλώς γελάω με τους συγκεκριμένους τύπους. Απλώς η πρώιμη κομματικοποιήση(όχι μόνο σε αυτούς αλλά και στα άλλα βλαστάρια των κομμάτων μέσα στα πανεπιστήμια) , όπως και η τάση για πολιτικαντισμό τους έχει αφήσει προσωπικότητα αντίστοιχη με αυτή μιας αμοιβάδας. Διασκεδάζω να τους βλέπω να παίζουν θέατρο. Αν ήμουν εγώ άνθρωπος που πιστεύει στο Πολυτεχνείο, δε θα τους άρχιζα στις κλωτσιές, φωτιά θα τους έβαζα.

Και vgiozo, πήγε υποθέτω αντιπροσωπεία της ΔΑΠ, που χωρίς να θέλω να παίξω με τις λέξεις, έχει διαφορά απο το να πήγαν 2-3 ξεκάρφωτοι δαπίτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.