Jump to content



4Ghz πολύ κοντά........


Aristidis

Recommended Posts

Μετά απο κάποιες βελτιώσεις στο σύστημα ψύξης με αλλαγη ψυγείου και τοποθέτηση extra tank για μεγαλήτερη ποσότητα νερού και πάντα όλα κλεισμένα μέσα στο κουτί τα αποτελέσματα έχουν ώς εξής: max post 3971Mhz και όλες οι άλλες μετρήσεις στα 300fsb και με τις μνήμες πάντα 1:1 και με timmings 7-4-4-2.5 (αυτές οι μνήμες με έχουν εντιπωσιάσει)..

post-118-1416070639,9297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος. το dual channel σε σχεση με το single channel σε p4 πλατφορμα ποσο σου δινει σε 3dmarks ? εχω ξεμεινει ακομα με single και βλεπω τα τρελα mem στο sandra και τρελενομαι !

Για να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει καθολου σε μονο κανάλι, αλλά μάλλον η διαφορά πρέπει να είναι καλή..

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Aριστιδη, για να πετυχεις τα 4 ghz, μπορεις να ρωτησεις και την Grace που τα εχει ξεπερασει.

Νομίζω οτι η Grace έχει Peltier χωρίς να είμαι σίγουρος. Πάντως κάθε συμβουλή η υπόδειξη απο την Grace είναι πάντα ευπρόσδεκτη.:D

Οι μνημες στα ποσα Volt τις εχεις 300?

Στο max της μητρικής δηλ.3.2V

Link to comment
Share on other sites

Το HDD score στο pcmark απο τους raptor ειναι? Χαμηλο το βλεπω

Κάτι δεν πάει καλά με το PC Mark και το HDD score, το απόγευμα θα ανεβάσω ενα HDtach για να καταλάβεις τι σημαίνουν Raptor.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aristidis [18-11-2003 και 11:57]

Νομίζω οτι η Grace έχει Peltier χωρίς να είμαι σίγουρος. Πάντως κάθε συμβουλή η υπόδειξη απο την Grace είναι πάντα ευπρόσδεκτη.:D

Ας μην πιάσουμε αυτό το θέμα. Δεν άρεσε σε πολλούς.

Και το avatar σου δεν μου αρέσει εμένα....

Κατ'αρχήν, αν τρέχεις 1:1 η motherboard τα έχει βρει σκούρα εκεί που είσαι. Βάλε divider και/ή ανέβασε και VAGP όσο νομίζεις ότι αντέχει. Επίσης βάλε το AGP/PCI στα 72/36.

..και εννοείται όλα στο Accelerator σε Disabled γιά αρχή.

Δεύτερον, οι P4C σιχαίνονται το voltage. Ίσως με λιγότερο τα πας καλύτερα. Ο δικός μου με 1.7ν+ ήταν ασταθής ότι και να γινόταν. Δοκίμασε λιγότερα, ίσως στρώσει λίγο. Αν και η motherboard είναι αυτή που έχει το πρόβλημα εκεί πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Ας μην πιάσουμε αυτό το θέμα. Δεν άρεσε σε πολλούς.
Και το avatar σου δεν μου αρέσει εμένα....
Κατ'αρχήν, αν τρέχεις 1:1 η motherboard τα έχει βρει σκούρα εκεί που είσαι. Βάλε divider και/ή ανέβασε και VAGP όσο νομίζεις ότι αντέχει. Επίσης βάλε το AGP/PCI στα 72/36.
Δεύτερον, οι P4C σιχαίνονται το voltage. Ίσως με λιγότερο τα πας καλύτερα. Ο δικός μου με 1.7ν+ ήταν ασταθής ότι και να γινόταν. Δοκίμασε λιγότερα, ίσως στρώσει λίγο. Αν και η motherboard είναι αυτή που έχει το πρόβλημα εκεί πάνω....

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κάποια΄απο αυτά εχω δοκιμάσει κάποια όχι, ίσως ένας σωστός συνδιασμός δώσει το επιθυμιτό αποτέλεσμα. Πάντως η δικιά μου η CPU δείχνει να έχει αντοχή στο ρεύμα, δεν ξέρω θα δούμε.

Όσο για το Avatar σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο και φυσικό είναι να μην σου ατέσει. Γι' αυτό θα το αλλάξω.

Δεν κατάλαβα πιο είναι αυτό το θέμα που δεν άρεσε σε πολλούς.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.