Jump to content



SATA -RAID CONTROLER για PCI θύρα και εγκατάσταση !


adpanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα ξεκίνησα να συναρμολογώ ένα παλιό συστηματάκι για να το κάνω δώρο σε δυο μικρά παιδιά στην γειτονιά που δεν έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα σύστημα!

Το παλιό σύστημα αποτελείται από:

AMD ATHLON XP 1800

GIGABYTE GA-7VA

2X1GB DDR 400MHZ

GALAXY FX5500 256MB RAM AGP

PSU 450 WATT

DVD-RW SAMSUNG ATAPI

---------------------------------------------

Αν παρατηρήσετε στο παραπάνω σύστημα λείπει ο σκληρός δίσκος!

Εχω πολλούς sata σκληρούς αλλά κανέναν ide οπότε σκέφτηκα να στραφώ στην λύση ενός PCI SATA-RAID CONTROLER ώστε να μπορέσω να βάλω επάνω έναν 250gb w.d sata σκληρό που μου περισσεύει!

Αγόρασα λοιπόν τον παρακάτω controler:

SWEEX 2 PORT SERIAL ATA RAID PCI CARD

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803126

Το πρόβλημα μου είναι πως κατά την εγκατάσταση των win και ενώ ο controler είναι εγκατεστημένος μαζί με τον δίσκο στο σύστημα, δεν φαίνεται να υπάρχει ο δίσκος στο pc !!!!!

Ο controler αναγνωρίζεται κατά την εκκίνηση αφού μου ζητά το σύστημα να πατήσω Ctrl +S αν θέλω να κάνω raid με τον σκληρό.........................250gb !

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια μεθοδος που πρέπει να ακολουθήσω για να καταλάβει τον σκληρό δίσκο το σύστημα ???

Link to comment
Share on other sites

o controler ήρθε με ένα cd εγκατάστασης με drivers για win xp ,2000, vista και ένα manual για το πως θα κάνεις raid από win !

Τίποτε άλλο!

Λογικά πρέπει να φτιάξω δισκέτα για να φορτώσω τους drivers του controler κατά την εγκατάσταση των win ??

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση!

Αν πας να περάσεις το γνήσιο ΧP SP1 που έχω θέλει drivers από floppy, αν πας να περάσεις SP3 σπασμένο :worship::worship: περνά και drivers κ.λ.π. αυτόματα :flag: !!

Με μικρά γράμματα στο manual αναφέρεται πως σε xp πρέπει να εγκατασταθεί η πλέον ενημερωμένη έκδοση για να τρέξει ο controler !

unstoppable Δυστηχώς FLOPPY δεν έχει το μηχάνημα......... Θα έβαζα αν έβρισκα που έχω χωμένες τις δισκέτες......

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τους οδηγούς για ΧΡ:

http://www.sweex.com/en/assortiment/connectivity/pci-cards/PU103/drivers_firmware

κατεβάζεις το nlite:

www.nliteos.com

και ένας οδηγός πώς θα τους ενσωματώσεις:

http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html

Όπως είσαι στο nlite, περνάς και το sp3 και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Chroma... :victory:

Το nlite με έσωσε πριν από ένα μήνα που έπρεπε να περάσω χρ σε netbook...

Απλά θα σου πάρει σκάρτα 1 ώρα η διαδικασία να ετοιμάσεις καινούργιο σιντί ΧΡ ενημερωμένο με sp και drivers.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έκανα και γώ σε κάθε laptop και παρόμοια κατάσταση.. και γιαυτό έκανα ένα dvd με όσους πραγματικά drivers με sata μπορούσα.. για να ξεφύγω από όλη αυτή τη βαβούρα! έχωσα μέσα και ότι θεωρούσα χρήσιμο, sp3 blah..blah..blah.. και λύθηκε.. πάντως θα μπορούσες να πάρεις και έναν μεταχειρισμένο δίσκο ide με 15 ευρώ, να τον τεστάρεις και μιά με το hdd regenerator και ιδού! :p:)

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια χρονια πολλα καλη χρονια θελω την βοηθεια σας σε κατι μικρο προκειται να αλλαξω μητρικη συντομα και σε αυτη που εχω ηδη εχω τους σκληρους σε raid 0 2x250gb

βλεπει τον ενα 416gb και τον αλλο 48gb.τωρα που θα βαλω την μητρικη που εχω στην υπογραφη μου θα πρεπει να στησω τα 7αρια 64μπιτα εχω απο την αρχη?θα χασω τα δεδομενα που εχω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eπανέρχομαι στο αρχικό θέμα ! Εφτιαξα το pc με :

AMD ATHLON XP 1800+

GIGABYTE GA-7VA REV.1 με τελευταίο bios F12

KINGSTONE 2X 1GB DDR 400MHZ

GALAXY FX5500 256MB RAM AGPX8

W.D. 250GB SATA 2 (με βραχυκυκλωμένα τα jumper 5-6 ώστε να παίζει με Max 150Μb/saec)

SWEEX SATA RAID CONTROLER (150MB/SEC)

DVD-RW IDE / FLOPPY

450Watt PSU

Mε τα πολλά έκανα εγκατάσταση των XP αλλά εκεί που έδωσα το pc μου είπαν πως κολλάει σε ανύποπτες στιγμές!

Πήρα στο σπίτι το pc ξαναέκανα εγκατάσταση ΓΝΗΣΙΩΝ WIN XP SP1 HOME περνώντας τους drivers του SATA controler από δισκέτα κατά την εγκατάσταση! Αφού σέταρα πάλι το pc παρατήρησα πως κολλούσε !

Ετρεξα HD-TUNE και σε σημεία με έντονο φόρτο του σκληρού το pc πάγωνε!

Πήγα πίσω τον controler στο e-shop για έλεγχο και σήμερα μου έδωσαν καινούριο αφού μου είπαν πως ο παλιός είχε πρόβλημα!

Βάζω επάνω τον νέο controler εκκινώ το pc και βλέπω να κρασάρουν τα win!

Ξεκινάω ξανά νέα εγκατάσταση win περνώνατας πάντα τον driver του controler κατά την έναρξη της εγκατάστασης και στην πρώτη κατρέλα που εμφανίζεται στο pc η οποία ρωτά για :

-----------------------------------------------------------

1)_ εγκατάσταση των WIN πάτα ENTER

2)_Επιδιώρθωση των Win πάτα R

3)_ Εξοδος πάτα F3

-----------------------------------------------------------

Το pc κολλάει και δεν αντιδρά!

Τι γίνεται τώρα βρε παιδιά? Γιατί αυτό το πράγμα ??

Εχει κανείς καμιά ιδέα ????

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να εκκινήσεις με ένα ubuntu live cd? Από εκεί προσπάθησε να προσπελάσεις το δίσκο να δούμε αν γίνεται. Τουλάχιστον να ξέρουμε αν λειτουργεί ο controller. Επίσης θα πρότεινα να βρεις και να βάλεις SP2 win xp. Τα sp1 win xp έχουν πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκατάσταση είχα περάσει sp3 στα οποία δεν χρειαζόταν floppy και οδηγοί! Είαν περαστεί έτσι!

Την δεύτερη φορά πέρασα WIN XP SP1 γνωρίζοντας για τυχόν κολλήματα από αυτούς που το έδωσα και στην συνέχεια προσπαθώντας να περάσω το update του SP2 είχα κολλήματα! Μετά είδα πως με hd-tune σε έντονη πίεση δίσκου έπεφτε το σύστημα!

Τώρα βλέπω πως κολλάει στο σημείο που προείπα με τον νέο controler! Ζήτησα να κάνει ένα format μέσα από το bios του controler στο σκληρό ώστε να μην υπάρχουν παλιές εγκαταστάσεις των win μέσα στο δίσκο, μήπως κολλούσε λόγω του ότι έβρισκε εγκατεστημένη έκδοση στο δίσκο!

Μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο αλλά είναι τρελό.........................

Αν δεν δω φως και με αυτό τον τρόπο θα κοιτάξω από ubuntu τι γίνεται!

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη παιδιά, γιατί έχω χρόνια να φάω τέτοιο κόλλημα........:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκατάσταση είχα περάσει sp3 στα οποία δεν χρειαζόταν floppy και οδηγοί! Είαν περαστεί έτσι!

Ε ναι, αλλά μας είπες ότι είχε πρόβλημα η κάρτα. Τώρα που έχεις άλλη κάρτα, δοκίμασες με sp2 ?

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη παιδιά, γιατί έχω χρόνια να φάω τέτοιο κόλλημα........

Ένα καλό πήγες να κάνεις και εσύ και έμπλεξες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.