Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

α και κάτι τελευταίο θα μπορώ να τραβήξω/φτιάξω μετά HDR με την panasonic

HDR θελεις raw αρχεια για να δεις τα αποτελεσματα των φωτο που υπαρχει εδω στο αντιστοιχο thread.

αντι να χρησιμποποιησεις ομως τα προγραμματακια που κυκλοφορουν ή το merge του PS (που δινουν αποτελεσματα κυριως με raw αρχεια)

μπορεις να αρχισεις τα πειραματα με το PS με αλλους τροπους....

layers, blends, φιλτρα, αποχρωματισμους, curves...και να κανεις οτι τυπου και ποσοτητα HDR θελεις σε οτι φορματ αρχειου θελεις.

Edit: αλλα απ οτι βλεπω μπορεις να τα παρεις σε raw

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσαν οι φωτό. ΔΕΝ θα την έπαιρνα.

Δυστυχώς υπέπεσαν στο σφάλμα των μη DSLR, δηλαδή πολλά μεγαπίξελς από μικρό αισθητήρα. Πολύς θόρυβος, πολλές χρωματικές εκτροπές του φακού. Μάπα το καρπούζι (και το χαλούμι και η φέτα και το πεπόνι...)

Εσύ τί γνώμη έχεις για τις φωτό; Θα σου άρεσε να βλέπεις τις δικές σου έτσι, αν την αγόραζες;

Αργησα και δεν εχει ιδιατερο νοημα το ποστ μου πλεον...αλλα με το συμπαθειο τι περιμενες απο olympus με 30χ φακο?

Εχει παρα πολυ καιρο να βγαλει compact αξιολογη.Συνηθως 3-4η (και βαλε) επιλογη ειναι απο τις αντιστοιχες που κυκλοφορουν.

Mιας και δινεις τα λεφτα (~300) και δεν σε πειραζει το μεγεθος και ψαχνεσαι οπως καταλαβαινω με την ποιοτητα..ψαξε βρες καποια nikon d3000 με 300λιγα Ε.

Βρες την στα καταλληλα φωτομαγαζα (παπαδακης-αδοραμα-κατερελο ξερω εγω που δεν ειμαι αθηνα) και ξεκινα παζαρια εκει.

Ολο και καποιος θα στην αφησει πιο χαμηλα (@300 περιπου που δινεις).

Link to comment
Share on other sites

ωραία και η nikon D3000 ... τι διαφορά έχει το SLR από DSLR και βλέπω ότι μπορεί να πάρει φακούς ... ποίους φακούς μπορεί να πάρει ...

και τι διαφορά έχει αυτό

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240001075

από αυτό

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240001089

και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας:hug:

edit

μπορεί να μαζέψω καμιά διακοσάρα ακόμα ώστε να πάρω μία και να αντέξει παραπάνω χρόνια τώρα και λέω να είναι η nikon d5000

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μαζέψω καμιά διακοσάρα ακόμα ώστε να πάρω μία και να αντέξει παραπάνω χρόνια τώρα και λέω να είναι η nikon d5000

Εχουν ημερομηνία λήξης οι dslr.

dslr = digital single lens reflex

slr=single lens reflex (με φιλμ)

Παρε την D3000 και δωσε τα παραπάνω λεφτα για καλύτερο φακο. ;)

Ο φακος ειναι που θα σου μείνει οχι το σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω να σου πω οτι δεν υπάρχει ενας που να τα κανει ολα...:no:

Εγω θα παρω αυτον Sigma 17-70 f/2.8-4 OS HSM (αναγκαστικά γιατι δεν εχει HSM σε canon) οποτε θα σου πρότεινα αυτον Sigma 17-70 / 2.8-4.5 DC HSM ή την έκδοση με τον σταθεροποιητή (OS).

Το καλο με αυτον το φακο ειναι οτι μπορεις να παρεις αξιοπρεπέστατα macro και ειναι βολικός γιατι ειναι καλύπτει ωραιο εστιακό μηκος για καθημερινές λήψεις.(ευρυγωνια - λιγακι telescopic) :magic:

Δες διαφορα reviews στο Internet και σχολια-φωτογραφιες εδω http://www.flickr.com/groups/sigma1770/

Απο ποιοτητα ειναι ελαχιστα καλυτερος απο το φακο του kit με το VR απο οτι εχω καταλαβει

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

πάρα πολλά όντως. 2-3 δολλάρια είχα πάρει το δικό μου. βέβαια, το μόνο που διαπίστωσα οτι άξιζε ήταν το πινελάκι. το άλλο που είναι σαν λάστιχο και καλά για να αφαιρεί δαχτυλιές και σημαδάκια μόνο χειρότερα τα έκανε :p

κάνει απίστευτη δουλειά με ένα πέρασμα

μάλλον δεν έχεις το αυθεντικό

αν διαβάσεις και στο σιτε του,

στο καπάκι έχει ένα υγρό (ενεργός άνθρακας?) και δεσμεύει όλες τις οργανικές ουσίες

είναι για περίπου 200 χρήσεις αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

μην ενθουσιαζεσαι τοσο..

Ξεκινα με τον μαμα φακο του κιτ..και μετα απο μερικους μηνες-χρονο οταν εξοικιωθεις παιρνεις αλλον φακο.

Οντως ειναι καλυτερος και μια απο τις καλυτερες επιλογες ο 17-70 αλλα στην τελικη εσυ τραβας τις φωτος και οχι ο εξοπλισμος.

(btw δεν καταλαβα τι ειπες εκει περι hsm και canon sir..)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.