Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Γιατί δεν την πήγες στον Α... που είχαμε πάει μαζί να σου πάρει μόνο 20;

Ναι έχω δοκιμάσει diy αλλά θέλει τρομερή προσοχή. Τα sticks αφήνουν κατάλοιπα και το κάνω με οινόπνευμα μόλις στεγνώσει το στικ.

δεν ξέρω αν η D700 καθαρίζει πιο δύσκολα αλλά και στον Καραμπά το 20 πέθανε!

30 έσκασα πριν 10μέρες

Link to comment
Share on other sites

17/8 ανακοινωνονται εκτος απροοπτου d3100 κ D95...:cry::cry::cry::cry::happy2:

Από πού για το 17/8?

Και για τις ονομασίες βασικά ;)

και εγώ μέχρι Σεπτέμβρη περίμενα τις ανακοινώσεις απλά αναρωτιέμαι που είδες ονοματολογία και dates.

Link to comment
Share on other sites

Από πού για το 17/8?

Και για τις ονομασίες βασικά ;)

και εγώ μέχρι Σεπτέμβρη περίμενα τις ανακοινώσεις απλά αναρωτιέμαι που είδες ονοματολογία και dates.

link + link + link

κρίνοντας από το ότι κάθε φορά που βγαίνουν μοντέλα τα actual leaks είναι κατά κανόνα 15 μέρες πριν, πιστεύω θα επαληθευτούν...

επίσης ρώτησα κ πηγή...:mamba: δε μου επιβεβαίωσε specs αλλά ότι 17 θα ανακοινωθούν 3100 κ d90 replacement... δυστυχώς no luck για D700 replacement yet...

Link to comment
Share on other sites

Sigma 18-250 F3.5-6.3 DC OS HSM

Αν θυμάμαι καλά σε reviews που έχω διαβάσει, o 18-250 είναι καλύτερος από τον 18-200.

Επίσης καινούριος ο 18-200 κάνει 382 (νομίζω στα Saturn τον έχει 300) και ο 18-250 350

Έγινε επεξεργασία από Dolly
Link to comment
Share on other sites

μα κ η ίδια η nikon με την evil δείχνει ότι έχει προτεραιότητα κάποιο άλλο segment της αγοράς (πόσο μάλλον που rumors τη θέλουν με dx sensor αντί για 4/3:o)

η sony πάντως βγάζει 4 νέες DX

* Sony A55 16MP 10FPS EVF-1.44M 1.1X magnification 95% AVCHD full HD

* Sony A33 14MP 7FPS EVF-1.44M 1.1X magnification 95% AVCHD full HD

* SonyA560 14MP 7FPS MF recording AVCHD full HD

* Sony A580 16MP 7FPS MF recording AVCHD full HD

* Announcement is expected in August, in stock in September.

* The A33 and A55 models are rumored to be Pellix cameras.

* All new models are expected to have DOF preview, panorama/3D, ISO 100 (base), 15 AF focus points and AF during video recording.

αν η mkii δεν είχε τόσο καλό video θα σου έλεγα δεν έχουν καν λόγο να την ανανεώσουν ακόμα την D700, αλλά ήδη έχουν αργήσει... η 3100 θα είναι η 1η dslr με video autofocus οπότε υπάρχει δείγμα ότι κινούνται κ προς τα εκεί...

επίσης ότι και να κάνει η sony στο μέλλον με τους ff της, δε πιστεύω ότι οι αισθητήρες που κυκλοφορούν τώρα αγορά αυτοί υπάρχουν μόνο, δλδ rnd έχει ήδη γίνει και στα labs ήδη πρέπει να έχουν νέους, άσχετα από το αν δε θα εξελίξουν άλλο... άσε που υπάρχει ήδη και ο 24ρης της d3x... δεν είναι ότι δεν υπάρχει καν τπτ από αισθητήρες...

το θέμα είναι κ κατά πόσο θέλουν να κάνουν εσωτερικό ανταγωνισμό στις σειρές τους αν και βέβαια καλύτερα να κόβονται πωλήσεις από nikon καμερες για άλλες nikon κάμερες παρά για canon:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπατε είναι , και είμαι στο +1.

Το θέμα είναι για εμένα και τα specs της D95(?) γιατί αν μπούν πολλά από αυτά που λέγεται θα έχουν θέμα και με την 300άρα potentially.

Για την D700 s/x δεν νομίζω να πάει να βγει αν το βίντεο δεν είναι 24/P 1080 έτσι και αλλιώς με AF, φριτέζα και τόρνο.

Αν και νομίζω πως ο 24άρης της Nikon δεν είναι και πολύ φιλικός για βιντεο γιατί έχει θέμα με τον θόρυβο ψηλά (που στο video το ζητούν) και ζεσταίνετε. Αν και μια χαρά θα βρούν την λύση πιστεύω.

Αν η 95άρα βγει διαμαντάκι σε νορμαλ τιμή θα την χτυπήσω γιατί ο μικρός ζητάει την 90αρα επισταμένα.

EDIT.

Πήγα να ανοίξω τα λινκς σου Κώστα και πήρα τα φρύδια μου, καταραμένο ΦΓ. :D

Link to comment
Share on other sites

Sigma 18-250 F3.5-6.3 DC OS HSM

Αν θυμάμαι καλά σε reviews που έχω διαβάσει, o 18-250 είναι καλύτερος από τον 18-200.

Επίσης καινούριος ο 18-200 κάνει 382 (νομίζω στα Saturn τον έχει 300) και ο 18-250 350

467 βλέπω για 18-250

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα θα βάλουν τον 24ρη... ούτε εγώ το πιστεύω... απλά σαν point ότι υπάρχει ήδη πιο πάνω sensor... συν ότι εξελίσσουν τόσο καιρό... πιθανός είναι και της d3s σαν d700s και όταν με το καλό βγει η D4 με ό,τι αισθητήρα αποφασίσουν να βγει η νέα σα D700x/D800 με κανα ff 16-18mp MAX και d3s like απόδοση σε iso...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.