Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παλι καλα που ειναι μονο 3 χρονια..5-6 χρονια εβγαζε μονη της η canon FF :p

Nταξ νομιζω υπερβαλεις λιγακι.Βut thats just me.

Αν δε σε ενδιαφερει το video δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που σε σταματαει απο την D700.

Προσωπικα εχω αποβαλει την ιδεα του video απο μια φωτογραφικη μηχανη.

Αλλο βγαζω φωτογραφιες και αλλο τραβαω video.Tα εχω-θεωρω δυο διαφορετικα-διακριτα πραματα και το ενα απο αυτα δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστο.

Απο την αλλη δεν ξερω και τι φακους εχεις...αν εχεις καποιον της προκοπης νομιζω αξιζει ειτε να πας σε d7000 ...ειτε σε mtx d700.

Αν παλι διαθετεις το ποσο για αλλαγη εταιριας..then do it.

Link to comment
Share on other sites

Λολ.

Γιατί είναι πίσω 3 έτη η Νικον ρε θα με τρελάνετε πρωινιάτικα.

Νίκο, η δήλωση στο «έκανε τον κύκλο της» πάει και στην τεχνολογία σαν «όγκο» megapixels, και στους business cycles της Νίκον, και των προϊόντων γενικά.

Δεν είναι πως «δεν βγάζει πια καλές φωτογραφίες»

Τώρα το βίντεο είναι ο καθένας που το έχει, εμένα στα φρύδια μου πραγματικά αν το έχω και αν δεν το έχω, ειδικά αν μου κόβει έστω και κάτι από τις φωτογραφικές δυνατότητες δεν με απασχολεί. Έχω videocamera για να παίρνω full HD, Με 200 καρέ κλπ, δεν περιμένω από την dslr μου να το κάνει και αυτό.

Η Δ700 στο χιλιάρικο τώρα (όπως μου έλεγες και έχεις και δίκιο 100%) είναι ΤΡΕΛΗ αγορά για FF, και αν αισθανθείς πως υστερεί, τότε είσαι ή επαγγελματίας και θες D3s/x ή Mark IV δεν ξέρω τι. Ή απλά είσαι Ελληνάρας υπερκατανάλωσης και στεναχωριέσαι που κάποιοι την έχουν μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μα ειδικα αμα εισαι επαγγελματιας νομιζω δε χρειαζεται καν να σε απασχολει το βιντεο.

Αν ομως δεν εισαι, σιγουρα μια συσκευη λιγοτερη στα ποδια σου σε διευκολυνει...

Οσο για τη δ700 στα 1000 που την ειδες να παρω μια να δοκιμασω?

800-1000 παιρνεις μια 5D που αμα δε σε νοιαζει το βιντεο οντως ΕΙΝΑΙ τρελλη αγορα FF...

Αλλα για 1600 μτχ Δ700... σοζ με τα ιδια υπαρχει η 5D2....

Oσο για μενα προσωπικα, ηθελα τα 15-17μμ κ σε κροπ δυστυχως τα παιρνεις και πολυ ακριβα κ ποιοτικα χαμηλοτερα απο οτι σε ff. Οποτε μιας κ δεν εχω ακομα καποιον φακο απο τα διαμαντια της νικον μπορω ανωδυνα να το γυρισω. + οτι σε αυτα τα mm μονο ο 14-24 αξιζει που ομως εχει κ καποια αρνητικα σε κοστος φιλτρων, βαρους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1200-1400 παιζουν d700

και οντως παραπανω η 5δ2.

Aν δεν ειχα τους φακους που εχω θα σου εδινα την 5d:p

Kαλος ο μεγαλος αισθητηρας ..αλλα η d700 εχει καποια καλουδια που δεν εχει η 5d.(η παλια).

Δεδομενου οτι δεν εχεις φακο να σε κραταει ..μαλλον πας σε canon στο πιο ακριβο βεβαια οχι οτι η δ700 κακοπεφτει σε κανεναν.

(απο περιεργεια πες και τι φακους εχεις)

Link to comment
Share on other sites

από test που έχω δει και κάνει πάντως, σε IQ, dynamic range iso handling, φωτομέτρηση και focusing η D700 είναι ένα κλικ πιο πάνω οπότε για stills και για οτιδήποτε άλλο εκτός από landscapes και large prints που θέλουν τα extra mp, υπάρχει ακόμα υπεροχή στη nikon... μπορεί να μην είναι καθοριστική αλλά είναι υπαρκτή...

για το video μην σκίζετε και τα ρούχα σας πάντως, ξέρω επαγγελματία που βγάζει γάμους με 5dmk2 με πολύ καλά αποτελέσματα και έχει στηθεί κ μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω από αυτό με αξεσουάρ για το video κλπ... οπότε είναι σημαντικός παράγοντας για πολλούς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ενα μηνα που ψαχνομαι με το θεμα μου, ηθελα να μεινω στη νικον πραγματικα οντας χρηστης της απο το 97...

παρακολουθωντας το ebay τον τελευταιο μηνα, d700 κ 5d2 παιζουν στα 1600 ευρω μινιμουμ...

Εχω 35mm 1.8dx, 16-85, 70-300vr κ κοιταζα για υπερευρυγωνιο + αντικατασταση της d80 που πλεον εχω πουλησει.

Link to comment
Share on other sites

για χρηστης απο το 97 θα με συγχωρεσεις...αλλα λαθος φακους εχεις.

(χωρις να μου πεφτει και λογος βεβαια)

@voudas

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω στο πρωτο κομματι χωρις να επιχειρηματα μιας και δεν υπαρχει λογος μιας και οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες σε αυτα που αναφερεις οχι παντα υπερ της nikon.(περισσοτερο υπερ του χρηστη ειναι παρα της μηχανης).

Μονο στο iq θα σου δωσω δικιο.

Οσο για το video..δεν το αναιρω απο μια dslr..το ειπα και πριν ->προσωπικα μου ειναι παντελως αδιαφορο.

Link to comment
Share on other sites

βασικά την DSLR πολλοί την είδαμε σαν μια βαριά κάμερα αποτύπωσης της παρέας ή της εκδρομής

και εκεί νομίζω είναι που μπήκε από το παράθυρο και το Video.

Σαφώς αν το έχεις θα βρεις και εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

NTG το 97 ημουν 20 χρονων φοιτητακι... χρησιμοποιουσα την F4 του πατερα μου μαζι με δυο σταθερους (εναν 50αρη κ εναν 28αρη αν θυμαμαι καλα) οταν μπορουσα να κανω δικες μου αγορες αργοτερα, ειμασταν στην αρχη της ψηφιακης εποχης... δε νομιζω πως αξιζε να επενδυσεις χρηματα ερασιτεχνικα σε φωτογραφικο εξοπλισμο.

Κ μετα κακα τα ψεμματα ολοι οι 35μμ ειμασταν στο τρυπακι της αναμονης του ff. Aλλο που το κροπ ηρθε κ θα μεινει γιατι βολευει.

Στο θεμα του IQ δεν ξερω ρε παιδια εγω στη ψηφιακη εποχη ειναι το μονο πραγμα που ζηλευω στην κανον. Ισως να ναι ιδεα μου, ισως επειδη οι περισσοτεροι στο landscape δουλευουν 5d κ συνηθως σε τετοιες φωτο μενω περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

F4 :victory: RESPECT

Άρα έχεις 2 σοβαρούς φακούς από τότε ήδη. Επίσης όταν μαζευτούμε σε 1-2 βδομάδες για ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ-ΦΙΛΜΑΤΗ φωτογράφηση σε περιμένουμε (Αθήνα - Θα ανοίξω θέμα στο μέλλον). Ποιά F4 έχει; Την απλή ή την F4s ή F4e ή την άλλη τη σπάνια τη δημοσιογραφική;

ΚΑΙ μη μου πεις ότι την πούλησε.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οχι την εχουμε, αν κ πολυ καιρο αχρησιμοποιητη, αλλα τους φακους τους ειχε δωσει εδω κ πολλα χρονια. Παντως μου ειναι ευκολο να βρω φακους απο φιλο. Και ειναι η f4 η πρωτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λες; από 16 χρονών τη χαλβάδιαζα και το 2008 (12 χρόνια μετά) έσκασα 310 ευρώ και πήρα μια F4s και πριν λίγες μέρες άλλα 30 για το MB-20 που την κάνει όμοια με απλή F4. (χωρίς το battery grip δηλαδή.)

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω να περασω φιλμ στην f4 απο την ανοιξη του 2004 ρε παιδια.

Απο τοτε εχω να τη χρησιμοποιησω...

Γενικα παντως δεν χρησιμοποιουσα ποτε ειδικα φιλμ κτλ, αλλα συνηθως 200αρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.