Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καλές γιορτές!

Έχω αποφασίσει για αγορά σήμερα-αύριο το φλασάκι SB-600.

Υπόλοιπος εξοπλισμός D90 + 16-85.

Καμία γρήγορη αντιπρόταση?

Στα 260 ευρώ είναι η τιμή του.

ΥΓ για όποιον ενδιαφέρεται..

Βρήκα και καινούργιο SB700 €330 και καινούργιο SB800 χωρίς να ξέρω τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο και δεν έχω καμία εμπειρία.

Για αυτό αποφάσισα να πάω στο φθηνότερο (της Νικον).

Θα μου πείτε τα 40 ευρώ είναι λίγα αλλά για αποστολή απο εκτός Κρήτης δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έχω αύριο στα χέρια μου :(

Link to comment
Share on other sites

εκεί που έψαχνα το 600άρι, ένας πωλητής μου έκανε μία ωραία προσφορά για το 900 και το πήρα :hang3:

374 με τα μεταφορικά αντικαταβολή απο κατάστημα Αθήνας

θα το έχω αύριο στα χέρια μου σε επαρχιακή πόλη στην Κρήτη (θα το δούμε αυτό)

ενδεικτικά οι τιμές του skroutz

http://www.skroutz.gr/c/593/flash-aksesouar-fotografikwn.html?keyphrase=NIKON+SB+900

δεν ξέρω αν πέτυχα ευκαιρία αλλά το 600άρι δεν υπάρχει πουθενά και το 700 δεν αξίζει (συγκριτικά με το 900)

Έγινε επεξεργασία από Teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, πήρα επιτέλους το τρίποδο που τριγύρναγα τόσο καιρό :D

Benro A198-x + BH-1M, και μόλις μαζέψω μερικά λεφτά θα κοιτάξω να πάρω την B-0 :)

Το μόνο που μπορώ να πω για το τρίποδο είναι ότι, αυτό είναι τρίποδο [σε σχέση με τα hama/kodak κλπ των 30-40€]

Όσο για το Νεκτάριο, από το Photozone, εξυπηρετικότατος και υπομονετικότατος :T:

τελικά είναι αξίωμα... Το να αγοράσω κάτι, και να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα είναι το ίδιο πιθανό με το να ξεχρεώσει η Ελλάδα αύριο...

Το ένα από τα 9 κλιπ που συγκρατούν τα "κομμάτια" των ποδιών είναι κάπως πιο σκληρό από τα άλλα, και μου δίνει την αίσθηση ότι κάποια στιγμή θα σπάσει... Θα το ξαναδώ αύριο, και μέχρι να γυρίσω Αθήνα, θα το χαλαρώνω με το κλειδάκι αν χρειάζομαι να το ανοίξω πλήρως.

Αλλά αμάν αυτή η τύχη μου. Το μόνο ελαττωματικό κομμάτι που θα βγάλει μια εταιρία, εφόσον είναι να αγοράσω εγώ αυτό το προϊόν, θα το πετύχω :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω racer!! Έμεινα να το κοιτάζω κάνα λεπτο! Και δε μου λες, αυτό το μηχανάκι έχει τον αισθητήρα της 3100 είπες; Δηλαδή σε λίγο καιρό θα βγάλουν ένα παρόμοιο μηχανάκι με τον αισθητήρα της 7000;:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι η NEX-7 (και η α77) που θα ανακοινωθούν σύντομα θα έχουν κάποιον 24άρη.. 24άρης DX δεν υπάρχει (υπάρχει FF και τον έχουν οι α850/α900/D3X), άρα υποθέτω ότι θα είναι κάποιος νέος αισθητήρας και θα είναι ακόμα καλύτερος από τον 16άρη (επίσης της Sony :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.