Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ΑΚΟΥΣ @NTG επιτέλους θα γίνει η ζημιά!!!!

τωρα εσενα φοβαμαι oτι θα σε χαλασω...αλλα κομματια να γινει..:p

Για ποιο λόγο να δώσεις τον 80-200, και να προχωρήσεις στην αγορά του Tokina;

Το σωστο ειναι ποτε θα σταματησει να αγοραζει υποκαταστατα και να αποφευγει εναν σοβαρο φακο? :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4655]racer[/MENTION]

αυτό με το μέγεθος, είναι δυνατόν να είναι μόνο 17 εκατοστά ; καλό αυτό, compact για τα mm του, ελαφρύς (λογικά) και tank build (όπως φαίνεται από την εικόνα τουλάχιστον όπως ο 50-135.

το 2.8 οκ, αλλά σε πόσες περιπτώσεις το έχω χρησιμοποιήσει νομίζεις; εκτός του ότι δεν έχεις τύχει να το χρειαστώ απόλυτα πολλέςε φορές, ακόμη και τον 24-70 ελάχιστες φορές τον δουλεύω στο 2.8

Από την άλλη βλέπω στα features αυτό το "shake correction" που υποθέτω ότι είναι κάποιου είδους σταθεροποιητής οπότε θα αντισταθμίζει λογικά την έλλειψη του 2.8

Μένει να το δούμε και στην πράξη τι ψάρια θα πιάνει βέβαια..

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] :

πόσο υποκατάστατο θεωρείς τον 24-70 ; :p

Και οκ, πέρα από την πλάκα. Δεν ειναι όλοι οι φακοί για όλους. Δηλαδή, πες ότι πάω και τα χώνω και αγοράζω τον 70-200 vrII. Τι θα κερδίσω στη φάση αυτή, για τη χρήση που θα του κάνω περισσότερο από τον 50-135 που είχα ή τον 80-200 που έχω τώρα;

Εντάξει, στα χαρτιά και στα reviews σίγουρα θα έχουν διαφορές, άλλες περισσότερο σημαντικές και άλλες λιγότερο. Σημασία έχει τι διαφορά θα δεις στο χαρτί τελικά για ένα δεδομένο είδος φωτογράφισης και στην παρούσα φάση ξέρω ότι δεν θα μου δώσει τιποτα περισσότερο κάποιος 70-200 vrII πχ :)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι ποτε θα σταματησει να αγοραζει υποκαταστατα και να αποφευγει εναν σοβαρο φακο? :p

Πρέπει να πάρει canon για να πάρει σοβαρό φακό, και δεν τον συμφέρει :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα να παρεις τον vr2

Sto vr1 αναφερομουν ..και σαν εναν σοβαρα φακο δεν αναφερομουν στο πληθος φακων..αλλα στο ευρος που κοιτας.

Κοινως.. εχεις 2-3 φακους για μια ζωη* και αλλαζεις σωμα καθε 5ετια ..οποτε νομιζεις τελως παντων οτι δε σε καλυπτει.

(γιατι και η 5ετια για σωμα παιζει να ειναι μικρη αλλα αντε πες εισαι επαγγελματιας και την εχεις ψοφησει περιπου σε αυτα τα χρονια)

*μεχρι να τους σπασεις/χαλασουν.

εδιτ

Σημασία έχει τι διαφορά θα δεις στο χαρτί τελικά για ένα δεδομένο είδος φωτογράφισης και στην παρούσα φάση ξέρω ότι δεν θα μου δώσει τιποτα περισσότερο κάποιος 70-200 vrII πχ :)

Μου ξεφυγε αυτο πιο πριν..

Το ειπες και συ νωριτερα ..το εχω και γω πλεον σαν αρχη εδω και χρονια.(οχι πολλα ..:p)

Πρωτιστως ο φακος πρεπει να ειναι "οκ" στη χρηση οχι στο χαρτι.(και οχι δεν εννοω να πατωνει κυριολεκτικα στο χαρτι..απλα δεν ειναι αναγκη να ειναι ο κορυφαιοτερος ολων απο πλευρας οξυτητας).

γιατί ο 80-200 μου φαίνεται πλέον κάπως αργός. όσο καλός κι αν είναι το μειονέκτημα του σχετικά αργού/θορυβώδους focus δεν αντισταθμίζεται.

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

δε ξερω κατα ποσο καιγεσαι να αγορασεις τωρα μηχανη ..αλλα αν ειναι να τα σταξεις (για καινουρια) περιμενε..αν ειναι να παρεις απλα μτχ..παρε canon (5δ2).:p ..srsly ..δεδομενου οτι δε σε κραταει και κανενας φακος.

Εκτος αν εχεις βρει καμμια τρελλη ευκαιρια d700 οποτε πασο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για έναν μεταχειρισμένο macro, f2.8 φακό με MD mount (Minolta). Λογικά απο ebay, αλλά δεν έχω ιδέα απο εταιρίες. Καμιά γνώμη για αυτούς; Im on a tight budget :hm:

Minolta Mc W. Rokkor-Hg 35mm F2.8 Has Fungus Serial #4550912 | eBay

Minolta Sigma 28mm f2.8 MD manual focus Macro lens for X700 XD XG - Nice Mint-! | eBay

Link to comment
Share on other sites

θα βγαλει .....κοντα ενα 6μηνο μετα την nikon.

Παντα ετσι πανε.

Ακομα και ετσι παντως η 5d2 δεν εχει να ζηλεψει τιποτα...παρα τα χρονακια της.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις τοοοοοοσοο καλυτερη??

Μικροδιαφορες παντοτε θα υπαρχουν και αναλογα το ποσο σε ενδιαφερουν ικανες να σε στρεψουν προς την μια ή την αλλη.

Δεν ειναι η μια στη κορυφη και η αλλη στον πατο.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι χειροτερη επειδη ειναι 2 ετων παλιοτερη.

Σε τετοιες μηχανες 2 χρονια δεν ειναι τιποτα..ομοιως και τα 4 χρονια ζωης της 5d2.

Να με κανω και quote..να δεις στο περιπου τι εννοω για αυτες..

Κοινως.. εχεις 2-3 φακους για μια ζωη* και αλλαζεις σωμα καθε 5ετια ..οποτε νομιζεις τελως παντων οτι δε σε καλυπτει.

(γιατι και η 5ετια για σωμα παιζει να ειναι μικρη αλλα αντε πες εισαι επαγγελματιας και την εχεις ψοφησει περιπου σε αυτα τα χρονια)

*μεχρι να τους σπασεις/χαλασουν.

Για αυτα που θελω ...η 5d παντως με καλυπτει 7 χρονια υστερα απο την κυκλοφορια της..

(ασχετα αν την εχω 3:p)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

αν πεις ότι θα πάς σε FF δε νομίζω ότι θα σε βρίσει.

Η δ800 δεν έχει χαμηλές τιμές στο iso? εννοώ, «μόνο» μέχρι 25600;

Για τους νέους φακούς της Canon, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβγαλε και τον 24-70 με is. Βάζεις σε τόσο μικρούς prime is, και δε βάζεις στο φακό που σου ζητάνε τόσα χρόνια έκδοση με is?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.