Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Οχι ακριβώς, ο 18-55mm II (οχι ο I) ήταν αξιοπρεπής. Όχι καλός, αξιοπρεπής. Βασικά [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] τωρα ειναι η στιγμή που θα πρέπει να απαντήσεις την εξής ερώτηση:

Θές να επενδύσεις; Αν ναι, αρχίζεις και αποταμιεύεις για full frame και καλούς φακούς. Αν οχι, πάρε εναν Tamron 17-50mm F2.8 τον οποίο είχαμε αρκετοί απο εδω μέσα και ειναι εξαιρετικός για τα λεφτά του. :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] Τον ΙΙ έχω.. Μπορούσα να είχα πάρει και τον ΙΙΙ αλλά είχα ρωτήσει διαφορά σε εικόνα δεν θα δείς από ΙΙ σε ΙΙΙ και μου είχα πει πάρει το ΙΙ γιατί είχε IS.. Anyway..

Όσο για την απάντηση..

Δεν θέλω να επενδύσω..

Και όταν λες για Full Frame εννοείς καινούρια κάμερα?

Και δεν θέλω να επενδύσω γιατί..

Ούτε ξέρω να βγάζω καλές φοτο (Hobbistas) είμαι

Ούτε πρόκειτε να το παω παραπέρα..

Ουτε να χρησιμοποιώ σωστά τα προγράμματα ξέρω ακόμα..

Ουτε ξέρω τι θέλω από μια φωτογραφία..

Αλλά θέλω τουλαχιστον οι φωτό να έχουν μια παραπάνω ποιότητα..

Τώρα η είναι η ιδέα μου ή ότι φωτογραφία βγάζω μου φαίνεται ότι έχει μια μέτρια ποιότητα..

Και δεν ξέρω τώρα άμα είναι ιδεά μου.. ή έτσι βγάζει η Canon 1100D.. η θες καλύτερο μοντέλο για καλύτερη ποιότητα εικόνας.. η Nikon..

Γιατί βλέπω κάτι Photo στο 500px και πάντα κοιτάω με τι βγάζουν και είναι μηχανές από 1200 ευρώ και πάνω.. αλλά κοιτάω και με κάτι Nikon D3100 D5000 D5100 D3000 και είναι καλύτερες..

Και δεν μπορώ να καταλάβω αν πραγματικά είναι το Photoshop και στην τελική όλα είναι ήρεμα και ωραία και δεν ξέρω να χρησιμοποιώ εγώ τα Photosopia, κοιτάω όμως και κάτι άλλους με Canon 1100D αλλά 18-55 δεν έχουν και δεν ξέρω άμα και εκεί ή τα Lens η το Photoshop..

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία απο οτι εχω καταλάβει εγώ, ειναι 80% έμπνευση και κάδρο και 20% εξοπλίσμός.

Ο χώρος ειναι γεμάτος απο παραδείγματα ανθρώπων (και επαγγελματίες) οι οποίοι κάναν καριέρα απο απλές μηχανές. Απλά επενδύοντας σε εναν καλό εξοπλισμο, ρίχνεις στο ελάχιστο το ενδεχόμενο να σε "κρεμάσει" ο εξοπλισμός σου απο δυνατότητες που μπορεί να χρειαστείς.

Ενας καλός φακός είναι επένδυση πάντως, και δρά κάπως σαν ενας SSD σε ενα παλιο λαπτοπ. Μπορεί να του δώσει καινούρια ζωή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες πόσο 2 βδομάδες τη μηχανή; απλά βγάλε φωτογραφίες με πρόγραμμα δες τις σπίτι αν μπορούσες να τι βγάλεις καλύτερα με άλλες ρυθμίσεις ή κάδρο ήταν τελικά άξιζαν και μετά θα πάρεις φακό. Δε μπορώ να καταλάβω τι σε έχει πιάσει, σου αρέσουν οι περιπέτειες μου φαίνεται :-P :-)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] Τον ΙΙ έχω.. Μπορούσα να είχα πάρει και τον ΙΙΙ αλλά είχα ρωτήσει διαφορά σε εικόνα δεν θα δείς από ΙΙ σε ΙΙΙ και μου είχα πει πάρει το ΙΙ γιατί είχε IS.. Anyway..

Όσο για την απάντηση..

Δεν θέλω να επενδύσω..

Και όταν λες για Full Frame εννοείς καινούρια κάμερα?

Και δεν θέλω να επενδύσω γιατί..

Ούτε ξέρω να βγάζω καλές φοτο (Hobbistas) είμαι

Ούτε πρόκειτε να το παω παραπέρα..

Ουτε να χρησιμοποιώ σωστά τα προγράμματα ξέρω ακόμα..

Ουτε ξέρω τι θέλω από μια φωτογραφία..

Αλλά θέλω τουλαχιστον οι φωτό να έχουν μια παραπάνω ποιότητα..

Τώρα η είναι η ιδέα μου ή ότι φωτογραφία βγάζω μου φαίνεται ότι έχει μια μέτρια ποιότητα..

Και δεν ξέρω τώρα άμα είναι ιδεά μου.. ή έτσι βγάζει η Canon 1100D.. η θες καλύτερο μοντέλο για καλύτερη ποιότητα εικόνας.. η Nikon..

Γιατί βλέπω κάτι Photo στο 500px και πάντα κοιτάω με τι βγάζουν και είναι μηχανές από 1200 ευρώ και πάνω.. αλλά κοιτάω και με κάτι Nikon D3100 D5000 D5100 D3000 και είναι καλύτερες..

Και δεν μπορώ να καταλάβω αν πραγματικά είναι το Photoshop και στην τελική όλα είναι ήρεμα και ωραία και δεν ξέρω να χρησιμοποιώ εγώ τα Photosopia, κοιτάω όμως και κάτι άλλους με Canon 1100D αλλά 18-55 δεν έχουν και δεν ξέρω άμα και εκεί ή τα Lens η το Photoshop..

μην τον ακους τον [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION].99% ειναι η νικον και το υπολοιπo 1 μοιραζεται σε καδρο και φωτοσοπ

περα απο τη πλακα.Οταν θα αρχισεις να απαντας μονος σου στα bold , τοτε θα ψαχτεις και για νεο εξοπλισμο.

και τον καλυτερο φακο να παρεις θα σου φερει το ιδιο αποτελεσμα οταν δε γνωριζεις αυτα που σου τονισα που μονος σου ειπες.

να σου δειξω κατι φωτογραφιες με D40 (6μεγαπιξελ) και 18-55 φακο που νομιζεις πως ειναι απο D600 + 24-70..

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι καινούριο φακό. Μάθε να χρησιμοποιείς αυτόν που έχεις, και αν κάποια στιγμή φτάσεις στο σημείο να σε περιορίζει το ξανασυζητάμε.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό το Auto-Focus του Tamron 90mm τα έχει παίξει.. Δεν εστιάζει για κανένα λόγο, ούτε σε Full ούτε σε Limit.. :(

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή στο Ebay και μου ζήτησε να του τον στείλω πίσω, να τον στείλει στο εργοστάσιο και βλέπουμε...

Για ρίξτε μια ματιά μπας και σας έρθει καμία ιδέα τι μπορεί να έπαθε έτσι ξαφνικά.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XUir_Oyu30E]Tamron 90mm focus problem - YouTube[/ame]

Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα να τον πάω να τον τσεκάρουν αν φτιάχνεται;

Link to comment
Share on other sites

στην τύχη που σκοπεύεις πού ξέρεις ότι εκεί που κοιτάει έχει το απαραίτητο κοντράστ να εστιάσει?

βάλε μια εκτύπωση κείμενο A4 στον τοίχο, στήσε τη μηχανή παράλληλα στον τοίχο σε τρίποδο ~2 μέτρα απόσταση και επανέλαβε τη δοκιμή γυρνώντας κάθε φορά πρώτα τον φακό χειροκίνητα στο άπειρο και μετά βάζε τη μηχανή να κάνει autofocus με το κεντρικό (όχι auto). Κάνε το 10 φορές και κατέγραψε πόσες κατάφερε να κλειδώσει και πόσες όχι.

μετά, επειδή υπάρχει κ η πιθανότητα να είναι θέμα επαφών, βάλε και βγάλε το φακό 30-40 φορές να προκαλέσεις τριβή στις επαφές, ρίξε και κανα φυσιματάκι και επανέλαβε τον κύκλο των 10 δοκιμών και δες αν άλλαξε ο μέσος όρος κλειδώματος.

ε κ μετά πες μας τα αποτελέσματα :)

ps. σε άλλο σώμα τον δοκίμασες? σε live view κάνει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζω στην τύχη, απλά τράβηξα το βιντεάκι για να το στείλω στον Κορεάτη να δει πως κάνει ο φακός.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Έχω προσπαθήσει να εστιάσω όπου μπορείς να φανταστείς και σε Macro και σε Full Mode. Τζίφος.. :(

Στις 20 φορές εστιάζει 1 φορά και στην πραγματικότητα δεν έχει εστιάσει, απλά κάνει τον ήχο. Η εικόνα είναι out of focus και πάλι..

Δοκίμασα και σε 2η φωτογραφική και πάλι τα ίδια κάνει.

Θα δοκιμάσω και αυτό που λες, να βγάλω 30-40 φορές τον φακό.

Edit: Τίποτα, πάλι το ίδιο κάνει. Και στο live view.

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που λενε "ειπαμε στη γρια να χ.. και εκεινη ξε....":p

Εδιτ

Για οποιον παει αμερικη...

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=141007428895

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ με χειροκίνητη εστίαση βγάζεις εστιασμένες σωστά? μήπως πχ έχει μετατοπιστεί κάποιο στοιχείο μέσα και δεν επιτυγχάνεται ποτέ σωστό νετάρισμα?

Ναι, στο manual τις βγάζει μια χαρά εστιασμένες..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.