Jump to content



VGA για HTPC χωρίς ΡΕΥΜΑ !!!


apotsi

Recommended Posts

Υπάρχει καμία κάρτα γραφικών PCI Express που θα μπορούσε να μπεί σε ένα HTPC που θα παίζει σε ανάλυση 1920x1080 (Full HD) και να μην έχει υποδοχή για ρεύμα;

Έχω ένα HP DX7400 που είναι αθόρυβο και δυνατό και θέλω να του βάλω μία κάρτα γραφικών σχετικά καλή που να υποστηρίζει DXVA σε αυτή την ανάλυση και να μην παίρνει ρεύμα. Δεν έχω προτίμηση αν θα είναι NVIDIA ή ΑΤΙ. Απλά να μην δώσω μιά περιουσία.

Προτάσεις...;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μην έχει υποδοχή για ρεύμα ή γενικότερα να έχει χαμηλή κατανάλωση ώστε να μην ανεβάζει στροφές και το PSU λόγω της αυξημένης κατανάλωσης; Games; Έχουν σημασία ή μόνο ενδιαφέρον υπάρχει στο hd decoding;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μην έχει υποδοχή για ρεύμα ή γενικότερα να έχει χαμηλή κατανάλωση ώστε να μην ανεβάζει στροφές και το PSU λόγω της αυξημένης κατανάλωσης; Games; Έχουν σημασία ή μόνο ενδιαφέρον υπάρχει στο hd decoding;
Δεν θέλω να έχει βύσμα για ρεύμα, γιατί η μαμημένη η HP δεν έχει ούτε ένα ρεύμα περισσευούμενο μέσα στο κουτί της, παρα μόνο ένα ή δύο εξτρα SATA βύσματα σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις κι άλλο δίσκο. Παιχνίδια δεν θα με ενδιαφέρουν καθόλου. Το PC θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο με την τηλεόραση και θα χρησιμοποιείται για downloading και για απεικόνιση DVD, DVDrips και HD videos.
Η δικιά μου πρόταση είναι να κάνεις λίγη υπομονή για τις καινούριες ΑΤΙ 5650 και 5670.
Δεν με πιέζει ο χρόνος. Αλλά ξέρεις αν θα θέλουν έξτρα ρεύμα; Για τον λόγο που γράφω παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για αυτά που ψάχνεις μια 4350 από το Πλαίσιο στο 26€ είναι λουκούμι. Αν μάλιστα στο μηχάνημα παίζει κάποιος υπολογίσιμος dual core, ε εντάξει, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παίζει ένας Core2Duo. Δεν θυμάμαι ποιός.

Yπέρ αρκετός. Εδώ στην 32άρα έχω το 690G με τον Χ2 και παίζει τζάμι. Η μόνη μου στεναχώρια είναι ότι δεν μπορώ να βάλω έναν... 3D screensaver της προκοπής :p

Link to comment
Share on other sites

Yπέρ αρκετός. Εδώ στην 32άρα έχω το 690G με τον Χ2 και παίζει τζάμι. Η μόνη μου στεναχώρια είναι ότι δεν μπορώ να βάλω έναν... 3D screensaver της προκοπής :p
Πλάκα πλάκα... με την 4650 ή με την 4350 θα μπορεί να μπεί κανένα καλό screensaver όπως ένα Τζάκι ή ένα ενυδρείο... (offtopic - ξέρετε κανέναν καλό; )
Link to comment
Share on other sites

Μερικά καλά screensavers αλλά και animated wallpapers έχω βρει εδώ

http://www.3planesoft.com/all-screensavers/

Έχει και τζάκι και ενυδρείο(α), αν και το πόσο καλά είναι σε αφήνω να το αποφασίσεις εσύ!

Ένα πολύ καλό κατά την γνώμη μου screensaver που έχουν φτιάξει - αν και με άσχετο theme με αυτά που αναφέρεις - αλλά και ελαφρύ για την μάλλον οποιαδήποτε κάρτα γραφικών, είναι το The lost watch.

a39660a4b5f6eba879b20162a6dd9d56_The_Lost_Watch_3D_Screensaver.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πιέζει ο χρόνος. Αλλά ξέρεις αν θα θέλουν έξτρα ρεύμα; Για τον λόγο που γράφω παραπάνω.

Το πιθανότερο είναι όχι και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου στο παρακάτω link.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτόν τον οδηγό, ο συγγραφέας προτείνει πλέον NVidia κάρτες με την παρακάτω αιτιολογία:

A qualifying video card that supports DXVA. A list of them are available at the bottom of this tutorial.

My recommendation:- As of now, nVidia GeForce GT220. One of the many PureVideo4 available out there. This card here is a good one (I have one myself), which can also do bitstream decoding for VC-1, MPEG4 ASP (xVid and DiVX) and MPEG2 videos. Also has HDMI audio, like ATI4xxx series. Plus the CUDA method at the link at the top of this page can also be used. Quite a decent card for Left 4 Dead 2 and Serious Sam First Encounter HD. There are many PureVideo4 cards (and chipsets) out there, such as the G210 and GT240 too, so off to Newegg (or your local retailer) you should go.

Λέτε να πάω και εγώ σε NVidia ?
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει Nvidia, όπως ο συγγραφέας, θα σου πει NVidia και όποιος έχει ΑΤΙ θα σου ΑΤΙ.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους τελευταίους οδηγούς σε οποιαδήποτε από τις κάρτες, ακόμα και τις onboard, αλλά ακόμα και αν είχα, ακόμα και αν έχεις, ένας dual core επεξεργαστής είναι υπέρ αρκετός ακόμα και για 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.