Jump to content



Οικονομικός έγχρωμος Laser εκτυπωτής


Recommended Posts

"The drum lasts for just 30,000 pages, and can't be replaced. ..."

http://www.expertreviews.co.uk/printers/189849/xerox-phaser-6125

Αρκετες μου φαινονται.

Λαθος!Ειναι 40.000 και για τα 4 = 10000/χρωμα

http://www.support.xerox.com/SRVS/CGI-BIN/WEBCGI.EXE?St=7,E=0000000001873335305,K=8901,Sxi=5,Case=obj%283307%29

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply
o epson c1100 τί λέει? είδα παίρνει φτηνά refilled... με τα drums κλπ?

Ειναι απεχτος!!!Τον εχει ο πατερας μου εδω και 3 χρονια.Φανταστικος τοσο στα ρεφιλ οσο και στην αλλαγη drum.Πανευκολα ολα! Ειναι λιγο αργος στην εγχρωμη αλλα εχει την καλυτερη εκτυπωση που μπορεις να βρεις.

ΟΡΜΑΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Νομίζω ότι η δική μου αναζήτηση τελείωσε

C1100

οικονομικός στην απόκτηση

ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΓΧΡΩΜΗΣ εκτύπωσης

οικονομία στην αναγόμωση

(τα drums του πεθαίνουν γρήγορα? Αντικαθίστανται οικονομικά?),

Τα μαμίσια τόνερ είναι γεμάτα ή δείγματα?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Νομίζω ότι η δική μου αναζήτηση τελείωσε

C1100

οικονομικός στην απόκτηση

ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΓΧΡΩΜΗΣ εκτύπωσης

οικονομία στην αναγόμωση

(τα drums του πεθαίνουν γρήγορα? Αντικαθίστανται οικονομικά?),

Τα μαμίσια τόνερ είναι γεμάτα ή δείγματα?

Τo drum πεθαινει πολυ αργα και με αλλαγη chip (10 ευρω) το κανεις ρισετ.Μετα αν θες αγοραζεις μονο το photoconductor (opc), τον κυλινδρο δηλαδη με ελαχιστα φραγκα.Δες στο farbtoner.com.

Εγω εχω καταφερει να το μηδενισω για αλλον ενα κυκλο ζωης.Μετα αλλαξα OPC και κυριλε παλι. Απλα να ξερεις οτι καποια στιγμη μετα απο ποοοοοοολλεεεεες χιλιαδες σελιδες θα αναγκαστεις να παρεις νεο γιατι η transfer belt πεθαινει και αυτη.μαλλον ομως θα εχεις αγορασει αλλο εκτυπωτη :hehe: γιατι θα τον εχεις βαρεθει :laughing:

Τα τονερ ειναι για 1500 σελιδες το καθενα αλλα κρατουν απιστευτα πολυ!Επισης γεμιζουν μια χαρα και δεν χρειαζεται να αλλαξεις chip. Μονο αν θες να σου λεει οτι το τονερ ειναι 100% αλλιως σουλεει LOW! Οταν τελειωσει το τονερ ο εκτυπωτης θα βγει off-line μεχρι να ξαναγεμισεις.Εχει καποιον αισθητηρα IronOxide ή κατι παρομοιο που αναγνωριζει αν το συστημα εχει τονερ (οχι στο cartridge)...

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ λοιπον και πες μας εντυπωσεις!!!

ΑΑΑΑΑ ξεχασα, ειναι λιγακι φασαριοζος στην εγχρωμη εκτυπωση αλλα δεν εχει ανεμιστηρες που να σε ζαλιζουν οταν ειναι standby

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και φτηνο το photoconductor παντως, 125Ε στο farbtoner.

1. Δεν μιλησα για ολοκληρο το OPC αλλα για μονο το ρολο που εχει λιγοτερο

2. 125 ειναι τσαμπα! Αν σου φαινονται πολλα για laser για 4 drum (γιατι ουσιαστικα ενα ειναι το ντραμ αλλα ειναι και για τα 4 χρωματα) τοτε μαλλον εισαι εντελως νεος στον τομεα....θα μαθεις που θα παει :happy2:

3. Οταν το αλλαξεις .... καποτε .....μετα απο 2-3-4 χρονια αναλογα με την χρηση σε συμγερει να παρεις το οriginal με 200 ευρω. Βεβαια ως τοτε ποιος ζει, ποιος πεθαινει.

Ας μην τα θελουμε και ολα δικα μας.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Για ακριβους εκτυπωτες ναι ειναι μικρο το κοστος, αλλα για εκτυπωτες των 200Ε maximum δεν ειναι αμελητεο.

Τωρα εχει 200 ευρω (χωρις λαν), εγω ομως που τον πηρα 3 χρονια πριν με λαν και ειχε 500, το κοστος ειναι μικρο γι'μενα???

Δεν εχει σχεση η τιμη αγορας του εκτυπωτη αλλα η ζωη του drum οπως και των αλλων components του...Το συγκεκτιμενο drum σου δινει 45000 σελιδες, γυρω στις 12000 εγχρωμες και με reset (15 ευρω) αλλες 8000-10000 περιπου.Βρες μου εσυ ενα drum που με 180 καινουργιο ή 15 ευρω με reset ή με 40 ευρω ανακατασκευη (πανευκολο, στο εγγυωμαι) σου δινει 45000 σελιδες b/w ή 12000 σελιδες color!

Εδω στους HP 2600 -2605 που ειχα και τον εδωσα η αλλαγη του drum ΣΕ ΚΑΘΕ refill εχει γυρω στα 20 ευρω και βγαζει-δε βγαζει 3000 σελιδες....

Επισης ο ΟΚΙ c5950n ( ο αγαπημενος μου :neo:)που εχω ,τα drum του ειναι για 20.000 σελιδες το καθενα και κοστιζουν 40 ευρω το 1 = 160 συνολικα.Χωρια η transfer belt 100000 pages 60 euro Γνωριζεις ποσο εχει ο συγκεκριμενος εκτυπωτης απο την pricelist της ΟΚΙ και ποσο τον πηρα? Δεν θα με πιστεψεις αν σου πω τιμη αλλα ευτυχως εχω την αποδειξη :jump1:

Ο c1100 ειναι εξαιρετικος για αυτους που απλα δεν τους ενδιαφερει η ταχυτητα εγχρωμης και εχουν και χωρο φυσικα :hi:

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα ο 6125, ωραια ποιοτητα εκτυπωσεις λιγο που προλβα να τον δοκιμασω. Ειδα εχει στο menu και δυνατοτητα για reset του drum. Ειναι απιστευτο το αγοραζεις πια με 140-150Ε(αν αφαιρεσεις το κοστος του εξωτερικου δισκου που δινουν δωρο).

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα ο 6125, ωραια ποιοτητα εκτυπωσεις λιγο που προλβα να τον δοκιμασω. Ειδα εχει στο menu και δυνατοτητα για reset του drum. Ειναι απιστευτο το αγοραζεις πια με 140-150Ε(αν αφαιρεσεις το κοστος του εξωτερικου δισκου που δινουν δωρο).

Καλοριζικος και καλοεκτυπωτος :p !

Εχει οντως καλη ποιοτητα, εχω κατι print samples που μου ειχε στειλει εδω και 3-4 εβδομαδες η xerox και ομολογω οτι ειναι σουπερ. Νομιζω λιγο το μαυρο ειναι καπως γκρι αλλα οκ.

Αντε να μας πεις εντυπωσεις και απο τα refill αν σκοπευεις να κανεις ...Απο που τον πηρες αν επιτρεπεται?:happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ηρθε σημερα ο 6125, ωραια ποιοτητα εκτυπωσεις λιγο που προλβα να τον δοκιμασω. Ειδα εχει στο menu και δυνατοτητα για reset του drum. Ειναι απιστευτο το αγοραζεις πια με 140-150Ε(αν αφαιρεσεις το κοστος του εξωτερικου δισκου που δινουν δωρο).

εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο πρωτος μου laser για προσωπικη χρηση οποτε δεν μπορω να κρινω καλα. Αλλα απο ταχυτητα ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με inkjet. Ποιοτητα κειμενου κλασικα καλυτερη αλλα φωτογραφιας πισω οπως ηταν αναμενομενο. Οταν με το καλο βαλω και αναγομομενα toner θα ποσταρω εντυπωσεις.

P.S. Απο πλαισιο αγοραστηκε στα 183Ε μαζι με εναν 2.5αρι 160αρι usb σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε άκρη με UK, τσιμπήστε καναν τέτοιο.

Από τους πιο δημοφιλής laser printer της Dell, έγχρωμος, USB+ethernet και το κυριότερο δωρεάν με την αγορά ενός σετ ανακυκλώσιμων toner (συνολικό κόστος £120/€138).

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι δύναμις, είχα πάρει ένα Brother πολυμηχάνημα (printer, copier, scanner) δικτυακό κλπ και χρησιμοποιώ τα αναγομωμένα μελάνια τους εδώ και ~4 χρόνια = ούτε κιχ δεν έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο πρωτος μου laser για προσωπικη χρηση οποτε δεν μπορω να κρινω καλα. Αλλα απο ταχυτητα ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με inkjet. Ποιοτητα κειμενου κλασικα καλυτερη αλλα φωτογραφιας πισω οπως ηταν αναμενομενο. Οταν με το καλο βαλω και αναγομομενα toner θα ποσταρω εντυπωσεις.

P.S. Απο πλαισιο αγοραστηκε στα 183Ε μαζι με εναν 2.5αρι 160αρι usb σκληρο.

Για πες, απο calibration, ποσο συχνα κανει?Οταν τελειωσουν τα τονερ, υπαρχει επιλογη bypass τα τσιπ?Απο καταναλωση πως τον βλεπεις?Τα drum κατεβαινουν σχετικα γρηγορα με την ποσοτητα που τυπωνεις?

Αυταααα :D

Ας εισαι αρχαριος στους λαζερς, πες την αποψη σου ελευθεραααα! :D

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε άκρη με UK, τσιμπήστε καναν τέτοιο.

Από τους πιο δημοφιλής laser printer της Dell, έγχρωμος, USB+ethernet και το κυριότερο δωρεάν με την αγορά ενός σετ ανακυκλώσιμων toner (συνολικό κόστος £120/€138).

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι δύναμις, είχα πάρει ένα Brother πολυμηχάνημα (printer, copier, scanner) δικτυακό κλπ και χρησιμοποιώ τα αναγομωμένα μελάνια τους εδώ και ~4 χρόνια = ούτε κιχ δεν έχει κάνει.

Η dell δεν φτιαχνει εκτυπωτες η ιδια, απλα παιρνει τα engine αλλων.

Ο συγκεκριμενος ειναι ενας xerox 6125 , oi μεγαλυτεροι στην κατηγορια ειναι epson c1100 κτλ... Αν και δεν εχω δει εκτυπωση (ιδια πρεπει ναναι με τους παραπανω) μ'αρεσουν γιατι ειναι μαυροι :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Για πες, απο calibration, ποσο συχνα κανει?Οταν τελειωσουν τα τονερ, υπαρχει επιλογη bypass τα τσιπ?Απο καταναλωση πως τον βλεπεις?Τα drum κατεβαινουν σχετικα γρηγορα με την ποσοτητα που τυπωνεις?

Αυταααα :D

Ας εισαι αρχαριος στους λαζερς, πες την αποψη σου ελευθεραααα! :D

Δεν εκτυπωνω τρελο ογκο, κανα 50αρι σελιδες πρεπει να εχει βγαλει μεχρι στιγμης οποτε ακομα απο καταναλωση δεν βγαινει συμπερασμα, αλλα με 15Ε το τονερ για 2200 μαυρες σελιδες ποιος νοιαζετε :D. Calibration κανει οταν ανοιγει και πριν την εκτυπωση αν εχω παρατηρησει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε άκρη με UK, τσιμπήστε καναν τέτοιο.

Υπάρχει κάποιος λόγος; Αφού, απ'ότι είδα, με 6,5 λίρες τα στέλνει και στην Ελλάδα. Και με τρώει το χέρι μου για να το τσιμπήσω :p

ΥΓ Είναι με 2 σετ αναγομωμένων τονερ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.