Jump to content



Οικονομικός έγχρωμος Laser εκτυπωτής


Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply
Για τσέκαρε το full image scan

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=5368676

Ευχαριστω για την εικονα!Τελειως διαφορετικο το full scan!:)

Καλη ποιοτητα ειδικα για 150 ευρω εκτυπωτη! ;)

Κατι αλλο, απο διαχειρηση χαρτιου τι λεει? Κολλαει το χαρτι καθολου ή το παιρνει παντα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής στις 800 σελίδες που έχει εκτυπώσει δεν έχει πάρει καμία στραβά όσο θυμάμαι, καμία σχέση με όσους inkjet είχα που φοβόσουν να εκτυπώσεις χειροκίνητα duplex.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής στις 800 σελίδες που έχει εκτυπώσει δεν έχει πάρει καμία στραβά όσο θυμάμαι, καμία σχέση με όσους inkjet είχα που φοβόσουν να εκτυπώσεις χειροκίνητα duplex.

Σε ρωτησα γιατι περιεργως καποια ατομα στο αμαζον ειχαν προβλημα με jamming.Απο ποιοτητα κειμενου τι λεει?Ειναι μαυρο-μαυρο ή μαυρο-γκρι?

Θα ανεβασω σκαναρισματα στα 300dpi απο samsung clp-315 και epson c1100n που εχω :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Απο calibration τι λεει? Καθε ποτε κανει?Επισης, οταν στελνεις κατι να τυπωσει οταν ζεσταινει κανει θορυβο?

Ο C1100n δεν κανει καθολου αλλα ο ΟΚΙ τα σπαει μεχρι να ζεστανει....:( εκνευριστικο αρκετα! Παντως απο ησυχια ο καλυτερος ειναι ο clp-315, δεν εχω δει τετοιο λαζερ...Βεβαια ειναι πολυ "entry level", τοσο που ισως δεν αξιζει τον κοπο η αγορα του εκτος και αν τυπωνεις 5 σελιδες το μηνα :crazy_pilot:

υγ.Σορρυ αλλα μολις βρηκα οτι εχετε ηδη απαντησει για τo calibration και οτι μπορει να απενεργοποιηθει απο το μενου.Πολυ καλο αυτο το τελευταιο αν οντως ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο είναι μαύρο μαύρο:bigsmile:. Ο θόρυβος ίδιος μου φαίνεται καθ' όλη την διάρκεια της εκτύπωσης, δεν έχω εκτυπώσει πάνω από 200 σελίδες με την μια όμως. Calibration εκτός από την εκκίνηση κάνει που και που σύμφωνα με ένδειξη στο display.

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο είναι μαύρο μαύρο:bigsmile:. Ο θόρυβος ίδιος μου φαίνεται καθ' όλη την διάρκεια της εκτύπωσης, δεν έχω εκτυπώσει πάνω από 200 σελίδες με την μια όμως. Calibration εκτός από την εκκίνηση κάνει που και που σύμφωνα με ένδειξη στο display.

Εκκινηση εννοεις οταν τον αναβεις απο τον διακοπτη ή οταν "ξυπναει" απο το stanby?Παντως δεν εχεις δει καποια εξωφρενικη καταναλωση τονερ/drum λογω calibration ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις που έχω από τις πρώτες μου λειζερ εκτυπώσεις είναι ΑΡΙΣΤΕΣ... σε σημείο να αναρωτιέμαι γιατί αγοράζουμε ακόμη ινκτζετ... Ειδικά στην εκτύπωση διαφημιστικών που έκανα σε καστομ μεγεθος 210χλ-200χιλ και με κάλυψη χρώματος τουλαχιστον 90-95% δεν καταλαβαίνεις διαφορα... μόνο το λουστράρισμα του χαρτιού του λέιπει και είναι φτυστή παραγωγή οφφσετ.! Το μόνο κακό είναι (λόγω μεγάλου ποσοστού κάλυψης) ότι στις πρώτες 100 σελ. ήδη είχα φάει 10%Cyan-30%Magenta-40%Yellow... )

Κατι αλλο, απο διαχειρηση χαρτιου τι λεει? Κολλαει το χαρτι καθολου ή το παιρνει παντα καλα?
Μέχρι στιγμής ολα καλά... Μέσα που χρησιμοποίησα: Ριζόχαρτο 65γρ/μ2 και 135γρ/μ2, χαρτί αναγλυφο 180γρ. και φυσικά απλό των 80... ΑΑ! και 2-3 χαρτόνια 210γρ. (Ξέρω ξέρω! σε κανα μηνα θα ψάχνω feed roller! :p)
Απο calibration τι λεει? Καθε ποτε κανει?Επισης, οταν στελνεις κατι να τυπωσει οταν ζεσταινει κανει θορυβο?
Κάθε φορά που ανοίγει από τον διακόπτη και κάθε φορά που αναλαμβάνει εκτύπωση... θόρυβο αρκετό κάνει για 3-4'' πριν την εκτύπωση
υγ.Σορρυ αλλα μολις βρηκα οτι εχετε ηδη απαντησει για τo calibration και οτι μπορει να απενεργοποιηθει απο το μενου.Πολυ καλο αυτο το τελευταιο αν οντως ισχυει
Μακάρι να βρω την απενεργοποίηση
Κάνει θόρυβο και όταν δεν εκτυπώνει, σε γραφείο ίσως να μην γίνει αντιληπτός, στο δωμάτιο που δεν έχει ιδιαίτερο θόρυβο όμως είναι ενοχλητικός.
Φίλε ασταμάτητε μήπως χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι? Εμένα στη μόνη φάση που "φωνάζει" είναι τα 3-4'' πριν την εκτύπωση και μετά κουλ.... οσο για αδρανεια (waked up or asleep) θόρυβος --> 0
Εκκινηση εννοεις οταν τον αναβεις απο τον διακοπτη ή οταν "ξυπναει" απο το stanby?Παντως δεν εχεις δει καποια εξωφρενικη καταναλωση τονερ/drum λογω calibration ετσι?
Θα είχε κάποια επίπτωση στην ποιότητα της εκτύπωσης, η απενεργοποίηση του καλιμπραρίσματος πριν απο κάθε εκτύπωση?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, αυτο που απενεργοποιει το calibration απο το menu(αν θυμαμαι καλα) ειναι οι αρχικες σελιδες που εκτυπωνει οταν τον ανοιγεις απο το on off

P.S. Ο θορυβος δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αφου δεν κανω πολλες εκτυπωσεις και συνηθως τον εχω τελειως κλειστο, σε sleep δεν τον αφηνω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, αυτο που απενεργοποιει το calibration απο το menu(αν θυμαμαι καλα) ειναι οι αρχικες σελιδες που εκτυπωνει οταν τον ανοιγεις απο το on off

P.S. Ο θορυβος δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αφου δεν κανω πολλες εκτυπωσεις και συνηθως τον εχω τελειως κλειστο, σε sleep δεν τον αφηνω ποτε.

Οταν τον ανοιγεις τυπωνει σελιδες μονος του?Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Απο sleep δεν το κανει?

Anyway, ανεβαζω fullscans απο epson c1100n & Samsung CLP-315.Αυτη την φορα τα σκαναρισματα εγιναν απο epson 4180 και οχι απο brother multifunction της πλακας:whip:

http://rapidshare.com/files/369836127/c1100.jpg
http://rapidshare.com/files/369835174/315.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
100% δειχνει ακομα το drum, θα δειξει. Παρηγγειλα και 2 μαυρα και τα 3 εγχρωμα Toner με 82Ε συνολο απο δω http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200445896261&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Φιλε ασταμάτητε... κανε μου μια χάρη.... η συγκεκριμένη συναλλαγή που έκανες πόσες λίρες ήταν ακριβώς τελική τιμή με τα μεταφορικά? Ρωτάω γιατί τελικά προτίμησα κι εγώ για τονερ τον συγκεκριμένο προμηθευτή αγοράζοντας το πακέτο 4 μελανιών (cmyk) με τιμή £54,95+£3,99= £58,94 και το paypal μου έκανε μετατροπή με ισοτιμία 0,852153 ---> 69,17€ το οποίο και χρέωσε στην κάρτα...

Απορώ γιατί δεν φανταζόμουν ότι 8α ανέβαινε τόσο πολύ η λίρα σε 15μερες μέσα...:slap:

Θα εκτιμούσα αν μου έκανες κοπυ/παστε το invoice του paypal όπου σου αναφέρει όλη τη συναλλαγή

Total Amount:

-£58.94 GBP Fee amount:

£0.00 GBP Net amount:

-£58.94 GBP (equals -€69.17 EUR) Date:

Apr 9, 2010 Time:

19:25:28 GMT+03:00 Status:

Completed

Conversion from:

-€69.17 EUR Conversion to:

£58.94 GBP Exchange rate:

1 Euro = 0.852153 British Pounds

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση 600χ600 επαρκεί για καθαρές φωτογραφίες?

Και γενικότερα η αγορά ενός 6140Ν κρίνεται καλή? Είμαι και εγώ σε φάση που θα πάρω μερικούς ακόμα laser για το γραφείο!

Από τα αναλώσιμα του που θα βρούμε τιμές? Όχι για τα toner, αλλά για τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παντως όσο αφορα την ποιοτητα των τονερ απο το discountcartidges είναι όντως ΟΕΜ γραφίτες... διαφορα στο χρωματικό τόνο μηδεν.... Ευχαριστώ φίλε unstoppable... Παρόλα αυτά θα δοκιμάσω να αγοράσω και μία φορά από tonerhellas κυρίως λόγω χρόνου... αν δεν με ικανοποιήσουν 8α σας το πώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
σήμερα o c1100 μετά από κάπου 8000 σελίδες (4000bw + 4000c), μου έβγαλε replace photoconductor... wtf... 42000/10500 δίνει η epson...

Αν δεν εχει προβλημα ποιοτητας ή καποιο αλλο προβλημα, απλα αλλαξε το τσιπακι μονο και εισαι ΟΚ!

Επισης μπορεις να ξεβιδωσεις στο εμπρος-πλαγιο μερος ενα σαν καπακι και να αδειασεις το remaining toner ;)

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα ήδη chip αλλά απορώ με την ένδειξη με τόσο λίγες σελίδες...

10000 σελιδες οταν τυπωνεις συνεχεια.Τα καλιμπρατιον μετρανε στις σελιδες.Επειτα ειναι απλα καθαρα θεμα chip.Επισης δεν θα βρεις εκτυπωτη να σου τυπωνει οσες σελιδες σου λεει ο κατασκευαστης. Στον πραγματικο κοσμο ολα ειναι αλλιως ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προς τους κατόχους του Xerox 6125Ν μια ερώτηση.

Ο εκτυπωτής μπορεί χειροκίνητα να εκτυπώσει γραφικά και στις δύο πλευρές του χαρτιού και γενικότερα επιφάνειες με έντονο χρώμα. Ρωτώ γιατί ένας Samsung CLP-315 στις πρώτες duplex εκτυπώσεις τα έφτυσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.