Jump to content



Οικονομικός έγχρωμος Laser εκτυπωτής


Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Μου ήρθε ο C1100.

Ο Ιησούς Χριστός, γιατί κανείς δε με προειδοποίησε για το μέγεθός του? Ευτυχώς που έχω ένα επιπλάκι δίπλα στο γραφείο για διάφορα...τώρα θα το αδειάσω για αν βάλω το θηρίο.

Ωραίο φαίνεται όμως.

edit

Όντως πάντως τυπώνει όμορφα στα έγχρωμα!

Μου φάνηκαν λίγο μικρά τα τόνερ του!

Κι επίσης, δεν πολυβιάζεται. Τον περίμενα λίγο πιο σπίρτο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

230 σελίδες μέχρι στιγμής ο 6125 μου,(53 έγχρωμες/177 ασπρόμαυρες) και τα έγχρωμα toner είναι ακόμα στο 100%, μόνο το μαύρο έχει πέσει στο 80%.

Ήρθε και ο 6140 στη ελλάδα, πιο γρήγορος με περισσότερη μνήμη και ίδια toner με το 6130, οπότε φτηνά αναγομωμένα.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Laser-Printers/Xerox-Phaser-6140N-Color-Laser-Printer-6140V_N.htm

Link to comment
Share on other sites

230 σελίδες μέχρι στιγμής ο 6125 μου,(53 έγχρωμες/177 ασπρόμαυρες) και τα έγχρωμα toner είναι ακόμα στο 100%, μόνο το μαύρο έχει πέσει στο 80%.

Ήρθε και ο 6140, πιο γρήγορος με περισσότερη μνήμη και ίδια toner με το 6130, οπότε φτηνά αναγομωμένα.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Laser-Printers/Xerox-Phaser-6140N-Color-Laser-Printer-6140V_N.htm

Αψογα! ΕΙδικα για starter toner!Απο θορυβο πως ειναι? Οταν τελειωνει η εκτυπωση, ακουγεται κανενας ανεμιστηρας ή οχι? Αντε και με περισσοτερες λεπτομεριες με τα αναγομωμενα!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο C1100.

Ο Ιησούς Χριστός, γιατί κανείς δε με προειδοποίησε για το μέγεθός του? Ευτυχώς που έχω ένα επιπλάκι δίπλα στο γραφείο για διάφορα...τώρα θα το αδειάσω για αν βάλω το θηρίο.

Ωραίο φαίνεται όμως.

edit

Όντως πάντως τυπώνει όμορφα στα έγχρωμα!

Μου φάνηκαν λίγο μικρά τα τόνερ του!

Κι επίσης, δεν πολυβιάζεται. Τον περίμενα λίγο πιο σπίρτο

χεχε! Καπου ειχα γραψει οτι ο συγκεκριμενος θελει....την ανεση του:dance3:

Μην σε ανυσηχουν τα τονερ! Ειναι αρκετα και γεμιζουν πανευκολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αψογα! ΕΙδικα για starter toner!Απο θορυβο πως ειναι? Οταν τελειωνει η εκτυπωση, ακουγεται κανενας ανεμιστηρας ή οχι? Αντε και με περισσοτερες λεπτομεριες με τα αναγομωμενα!

Κάνει θόρυβο και όταν δεν εκτυπώνει, σε γραφείο ίσως να μην γίνει αντιληπτός, στο δωμάτιο που δεν έχει ιδιαίτερο θόρυβο όμως είναι ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει θόρυβο και όταν δεν εκτυπώνει, σε γραφείο ίσως να μην γίνει αντιληπτός, στο δωμάτιο που δεν έχει ιδιαίτερο θόρυβο όμως είναι ενοχλητικός.

Κανονικα πρεπει να εχει επιλογη sleep mode στο μενου.Ετσι μετα απο το χρονικο διαστημα που εσυ του επιλεξεις σταματα. Δες το

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο καταναλωση των drum σε σχεση με τα τονερ τι λεει?

Καταφερα και βρηκα το σιτε για τα spareparts οπως και την τιμη των drums.Ειναι ακρως απαγορευτικη, απλα πετας τον εκτυπωτη και παιρνεις αλλον.Αλλα αν ειναι για οντως 30000 σελιδες ειναι καλα, αν 10000 οχι το καλυτερο.

Δες εδω http://www.mk-hellas.gr/ και κανε search itemnumber πανω αριστερα τον κωδικο 675K69240

Link to comment
Share on other sites

434 σελίδες έβγαλε το μαύρο τελικά που είχε μέσα ο εκτυπωτής. Ήρθαν σήμερα και τα άλλα toners από αγάλια, εξαιρετικός πωλητής.

Ομορφα! Δοκιμασετα και μετα απο 100-200 σελιδες (να αδειασουν τα drum απο τα αυθεντικα τονερ) πες μας για την ποιοτητα...Ειναι η ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα! Δοκιμασετα και μετα απο 100-200 σελιδες (να αδειασουν τα drum απο τα αυθεντικα τονερ) πες μας για την ποιοτητα...Ειναι η ιδια?

350 σελίδες με το συμβατό toner, άψογη ποιότητα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

350 σελίδες με το συμβατό toner, άψογη ποιότητα ακόμα.

Αψογα! Ενημερωνε μας οποτε βλεπεις κατι διαφορετικο ή περιεργο! Παντως απ'οτι φαινεται για την τιμη του ειναι πολυ καλος! Ανεβαζω σκαναρισμενη εικονα απο εκτυπωση για να συγκρινουμε την ποιτητα.Mπορεις να κατεβασεις το αυθεντικο αρχειο απο εδω

4462811700_45f3978a8a_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλως σας βρήκα στο φόρουμ...

Επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξιμο λειζερ..... χωρίς να έχω γίνει ειδικός είπα να απαντήσω στο θρεντ...

Μάλλον τα όσα διάβασα εδώ για τον 6125 και με λίγο ψάξιμο παραπάνω με έκαναν να πειστώ για τν αγορά του...

100% δειχνει ακομα το drum, θα δειξει. Παρηγγειλα και 2 μαυρα και τα 3 εγχρωμα Toner με 82Ε συνολο απο δω http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200445896261&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Φίλε ασταμάτητε, ποιά η διαφορά του πωλητή που αναφέρεις από το http://www.tonerhellas.com/result3.php?id=XER%206125%20BK ??? γιατί σε χρήμα βγαίνουν ακριβώς ίδια...

Αψογα! Ενημερωνε μας οποτε βλεπεις κατι διαφορετικο ή περιεργο! Παντως απ'οτι φαινεται για την τιμη του ειναι πολυ καλος! Ανεβαζω σκαναρισμενη εικονα απο εκτυπωση για να συγκρινουμε την ποιτητα.Mπορεις να κατεβασεις το αυθεντικο αρχειο απο εδω

Εάν τα σκανναρίσματα είναι από τον 6125 'εχω φύγει σφαίρα για αγορά... μέχρι το απόγευμα θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλως σας βρήκα στο φόρουμ...

Επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξιμο λειζερ..... χωρίς να έχω γίνει ειδικός είπα να απαντήσω στο θρεντ...

Μάλλον τα όσα διάβασα εδώ για τον 6125 και με λίγο ψάξιμο παραπάνω με έκαναν να πειστώ για τν αγορά του...

Φίλε ασταμάτητε, ποιά η διαφορά του πωλητή που αναφέρεις από το http://www.tonerhellas.com/result3.php?id=XER%206125%20BK ??? γιατί σε χρήμα βγαίνουν ακριβώς ίδια...

Εάν τα σκανναρίσματα είναι από τον 6125 'εχω φύγει σφαίρα για αγορά... μέχρι το απόγευμα θα σας πω...

Τα σκαναρισματα ειναι απο OKI C5950N :neo: Υστερει λιγο στην ποιοτητα σε σχεση με epson αλλα απο ταχυτητα σκιζει!:neo:

Ειμαι σιγουρος παντως οτι ο 6125 θα εχει καλυτερη ποιοτητα απο τον ΟΚΙ επομενως βουρ στο πλαισιο :p

Αυτον εχω εγω αλλα τον 5950 οχι 5750 με 26 color / 32 black το λεπτο και τονερ 6000/χρωμα , 8000/μαυρο. Δες τι μπορει να κανεις στο βιντεακι του σιτε ΟΚΙ που δεν μπορεις να κανεις με αλλους εκτυπωτες.Λεμε αν χρειαζεσε κατι ιδιαιτερο οπως εκτυπωση banner, flat tray, βαρια χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλως σας βρήκα στο φόρουμ...

Επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξιμο λειζερ..... χωρίς να έχω γίνει ειδικός είπα να απαντήσω στο θρεντ...

Μάλλον τα όσα διάβασα εδώ για τον 6125 και με λίγο ψάξιμο παραπάνω με έκαναν να πειστώ για τν αγορά του...

Φίλε ασταμάτητε, ποιά η διαφορά του πωλητή που αναφέρεις από το http://www.tonerhellas.com/result3.php?id=XER%206125%20BK ??? γιατί σε χρήμα βγαίνουν ακριβώς ίδια.......

Τσέκαρε και το 6140 πάντως που είναι φρέσκο μοντέλο, πιο γρήγορος με πιο φτηνό κόστος ανά σελίδα. Όσο για τον πωλητή απλά μου φάνηκε πιο αξιόπιστος αυτός του ebay (με 60000 ratings!!!).

Edit: Έτοιμο και το σκανάρισμα

img001jx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και το 6140 πάντως που είναι φρέσκο μοντέλο, πιο γρήγορος με πιο φτηνό κόστος ανά σελίδα. Όσο για τον πωλητή απλά μου φάνηκε πιο αξιόπιστος αυτός του ebay (με 60000 ratings!!!).

Edit: Έτοιμο και το σκανάρισμα

Ωραιος αρχηγε!Μου φαινεται οτι παρεχουμε υπερ-αρκετες πληροφοριες για λαζερ! Ο 6140 πιστευω επισης οτι ειναι πολυ καλος καθοτι προσφερει και postscript αλλα πραγματικα ειναι λυπηρο να εισαι αναγκασμενος να τον πεταξεις οταν τελειωσει το drum...Ελπιζω να κραταει 2 χρονια αλλιως ειναι πολλα τα λεφτα. Παντως ο 6125 ειναι αυτην την στιγμη Best Buy Entry level λαζερ!!!

Κρατα σημειωσεις για οσο αφορα καταναλωση τονερ (που εβαλες τωρα) και drum ;) ετσι ωστε να εχουμε αξιοπιστα δεδομενα σε μερικους μηνες :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος παντως οτι ο 6125 θα εχει καλυτερη ποιοτητα απο τον ΟΚΙ επομενως βουρ στο πλαισιο :p

Αμα λές βουρ μιλάμε για σουπερ βουρ.... ήδη τον πήρα και τον εγκατεστησα... ώρα αγοράς 18:42 χεχεχε

Αυτον εχω εγω αλλα τον 5950 οχι 5750 με 26 color / 32 black το λεπτο και τονερ 6000/χρωμα , 8000/μαυρο. Δες τι μπορει να κανεις στο βιντεακι του σιτε ΟΚΙ που δεν μπορεις να κανεις με αλλους εκτυπωτες.Λεμε αν χρειαζεσε κατι ιδιαιτερο οπως εκτυπωση banner, flat tray, βαρια χαρτια

Μπανερ κλπ δεν με ενδιαφερουν αλλα βαρια χαρτια ναι... και ο χεροχ βλεπω σηκωνει ως 220γρ/τμ μου αρκει στην τιμη των 167€ + δισκος 160γμπ ντωρο!

Ωραιος αρχηγε!Μου φαινεται οτι παρεχουμε υπερ-αρκετες πληροφοριες για λαζερ! Ο 6140 πιστευω επισης οτι ειναι πολυ καλος καθοτι προσφερει και postscript αλλα πραγματικα ειναι λυπηρο να εισαι αναγκασμενος να τον πεταξεις οταν τελειωσει το drum...Ελπιζω να κραταει 2 χρονια αλλιως ειναι πολλα τα λεφτα.
Γιαυτο το λόγο εστω και τα 50 € κατω που έχει ο 6125 μου αρκουν για να συμβιβαστω...
Παντως ο 6125 ειναι αυτην την στιγμη Best Buy Entry level λαζερ!!!
Εγώ κι αν είμαι new user entry lvl!!! Ο πρώτος μου λειζερ εβερ!

Κρατα σημειωσεις για οσο αφορα καταναλωση τονερ (που εβαλες τωρα) και drum ;) ετσι ωστε να εχουμε αξιοπιστα δεδομενα σε μερικους μηνες :hi:
Τώρα θα είμαστε δυο... όσο αφορά τη δική μου χρήση θα είναι κατα βάση σε γραφείο με ελαφρύ όγκο εργασίας με πολύ γραφικό και εικόνα...
.....Όσο για τον πωλητή απλά μου φάνηκε πιο αξιόπιστος αυτός του ebay (με 60000 ratings!!!).....

Δεν έχεις άδικο... σ' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

@unstoppable

Η ποιοτητα εκτυπωσης απο κοντα (τα τετραγωνακια δηλαδη) ειναι σαν και αυτο?

dellcolorlaserprinter13.th.jpg

Εμενα στον ΟΚΙ ειναι ετσι αλλα οχι τοσο σκουρο (εχω καλιμπραρει το χρωμα)

okic5950dnle4db2.th.jpg

Σορρυ που στα "σπαω" αλλα καποιος φιλος μου θελει ενα καλο φθηνο εκτυπωτη με καλη αναλυση και τον ενδιαφερουν πολυ "Τα τετραγωνακι" που φτιαχνουν την εικονα.

Thanks και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.