Jump to content



Οικονομικός έγχρωμος Laser εκτυπωτής


Recommended Posts

Προς τους κατόχους του Xerox 6125Ν μια ερώτηση.

Ο εκτυπωτής μπορεί χειροκίνητα να εκτυπώσει γραφικά και στις δύο πλευρές του χαρτιού και γενικότερα επιφάνειες με έντονο χρώμα. Ρωτώ γιατί ένας Samsung CLP-315 στις πρώτες duplex εκτυπώσεις τα έφτυσε.

Όλα τα χαρτιά των 80γρ είναι one side printing, μόνο αν κάποιο γράφει πάνω ότι κάνει και για two side printing,

που μέχρι τώρα δεν έχω δει.(δεν έψαξα και πολύ),

Το ότι είναι και από τις 2 μεριές λευκά δεν σημαίνει ότι μπορεί να τυπωθούν.

Όταν περνάει από τον φούρνο το χαρτί γίνεται πιο σκληρό και αλλάζει γενικά η συμπεριφορά του (πχ μειώνεται η

υγρασία που συγκρατεί σε θερμοκρασία δωματίου.) Αυτό μπορεί όντως να χαλάσει το transfer belt ή το τύμπανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...
434 σελίδες έβγαλε το μαύρο τελικά που είχε μέσα ο εκτυπωτής. Ήρθαν σήμερα και τα άλλα toners από Aγγλια, εξαιρετικός πωλητής.

1678 σελίδες ο εκτυπωτής συνολικά(άρα 1244 με αυτό το τόνερ) και το μαύρο στο 40%. Ίσως βγάζει τελικά το 2χιλιαρο το μαύρο τόνερ, όχι κι άσχημα για σκάρτα 20€.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να υπάρχει και αυτή η καλή προσφορά από μαγαζί γνωστό και καλό στην Αγγλία.

Ειναι ένας Dell 1320cn, και κοστίζει μαζύ με 2 σετ ανταλλακτικά 124.95 στερλίνες (χ1.20=150 ευρώ) + μεταφορικά ... αλλά νομίζω οτι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολύ λογικά κόστη αποστολής στην ελλάδα.

Δεστε εδω για περισσοτερα : http://www.ijtdirect.co.uk/?sct=dell1320cn

-Λένε ότι καθε ανταλλακτικό ειναι για 2000 σελίδες.

-Λένε οτι ο εκτυπωτής ειναι για μαξιμουμ όγκο 35000 εκτυπωσεων τον μήνα, 1200 κανονικά.

-Λενε οτι ειναι δικτυακός + usb 2.0

-Λένε καθε ανταλλακτικο (χρώμα/μαυρο) κοστίζει 11,95 στερλίνες (περιπου 15 ευρώ + μεταφορικά).

Νομίζω ότι κάποιος τον εχει ηδη αγοράσει, αν μπορεί να μας πει εντυπώσεις ........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και εγω εντυπωσεις περιμενω γιατι ψαχνομαι για εκτυπωτη και αυτη η επιλογη μοιαζει πολυ καλη.

Κανείς που εχει τον συγκεκριμένο εκτυπωτή και θέλει να μας πει τις εντυπώσεις του ;;;;;;

Θυμάμαι ότι μερικοι απο το φορουμ τον εδχουν αγοράσει. Εάν λοιπον κάποιος γνωρίζι κάποιον που εχει τον συγκεκριμένο εκτυπωτή ας του πει να μας γραψει μερικές εντυπώσεις και για μας που ενδιαφερόμαστε να τον αγοράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!

Ηθελα πολυ τη γνωμη σας στη δικη μου περιπτωση.

Αυτη τη στιγμη χρησημοποιω στο γραφειο μου ενα πολυμηχανημα OfficeJet 6500 για εγχρωμες εκτυπωσεις/scan/fax και εναν Xerox 3250DN για ασπρομαυρες. Οπως ηταν αναμενομενο το πολυμηχανημα inkjet στον 1 χρονο τα εχει ψηλοπαιξει. Δεν εκτυπωνει σωστα, καμια φορα τραβαει λοξα το χαρτι, λεει οτι τα μελανια ειναι αδεια ενω μολις αλλαχτηκαν κ.τλ. Εχω δοκιμασει τον καθαρισμο κεφαλης οπως λεει στο site της HP αλλα καμια διαφορα.

Σκεφτηκα λοιπον να αγορασω εναν εγχρωμο laser εκτυπωτη αλλα ειμαι σε διλημμα, να παρω πολυμηχανημα και να αλλαξω τα αλλα δυο? Να παρω εναν 6125 και να κρατησω τον officejet για scan/fax (η χρηση ειναι ελαχιστη)? Απο την αλλη ο 3250 ειναι πολυ οικονομικος στις ασπρομαυρες εκτυπωσεις και εχει και dublexer.

Να κρατησω και τα 3 δεν μου φαινεται καλη ιδεα. :D

Μου αρεσει πολυ ο 6125 ωστοσο δεν θεωρειτε οτι 6130 ειναι καλυτερη αγορα? Τα συμβατα τονερ εχουν την ιδια τιμη 15ευρω και εκτυπωνουν τις διπλασιες σελιδες.

Υπαρχει κατι αντιστοιχο σε πολυμηχανημα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα και παλι.

Τελικα αγορασα τον 6140 μιας και βρηκα συμβατα τονερ με 70ευρω (τετραδα). Πιστευω οτι αξιζει και συμφερει σε σχεση με τον 6125. Η ποιοτητα εκτυπωσης ειναι αρκετα καλη και απορω γιατι τοσο καιρο δεν αγοραζα laser. Επισης κρατησα και τον 3250 για ασπρομαυρες εκτυπωσεις ενω το πολυμηχανημα ειναι πλεον σε αλλο δωματιο για χρηση φαξ και για καμια ασπρομαυρη φωτοτυπια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.