Jump to content



Εντυπώσεις απο Core i7-860 VS Q9550 @ 4GHZ


psolord

Recommended Posts

με benchmarks εχω σταματησει οποτε με ενδιαφερουν πρακτιμα πραματα

και οπως ειπες δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να κανει ανετα ο 9550

ειδικα και o/c

οποτε ειναι ενα καλο αρθρο να το διαβασουν πολλοι χρηστες ωστε να μην σπαταλανε αδικα χρηματα τετοιες εποχες εαν δεν ασχολουνται με benchmarks και λογω παραπληροφησης πανε συνεχεια σε αναβαθμιση! οπως και να το κανουμε οποιος κολησει με αυτα ειναι σαν μικροβιο-εθισμος και θες να αναβαθμιζεις συνεχεια και ας μην υπαρχει λογος,τα περασα και γω για αυτο το λεω :p

εγω τον εχω στα 3,8 σταθερα σε μια enzotech ultra-x

και απο καρτα εχω μια 5870

εγω θα τον κρατησω σιγουρα αλλα 2 χρονια ετσι πιστευω

η 5870 απο την αλλη θα αλλαχτει οταν δεν θα μπορει να παιζει παιχνιδια σε φουλ αναλυσεις σε 24αρα 1080p :p

Q9550 ftw :p

και παλυ συνχαρητηρια για το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στις επιδώσεις που έχουν οι 2 CPU στα 4,00 στα τεστ που εκανες είναι ανάλογες και όταν οι 2 cpu δουλεύουν σε default ρολόγια, ή εκεί αλλάζουν τα πράματα υπέρ του Ι7??

Link to comment
Share on other sites

ο I5 760 στο winrar 4.0 x64 benchmark default clocks μου εβγαλε 2883.

o Q9550 με overclock στα 3.4 εβγαλε 2168.

οπότε αν κάποιος έχει ήδη τον Q9550 @ 4.00 τότε μονό δεν έχει νόημα να μεταβεί σε Ι7 860 γιατί δεν θα δει καμιά βελτίωση στις επιδώσεις του

Στην περίπτωση όμως που κάποιος δεν ασχολείται με Ο/C τότε αν αλλάξει cpu (σε default clocks) θα παρατηρήσει βελτίωση

(τώρα αν αυτή η βελτίωση είναι τόσο μεγάλη ώστε να αντισταθμίζει το κόστος μετάβασης στην νέα πλατφόρμα, αυτό είναι άλλο καπέλο):)

Link to comment
Share on other sites

αρα και εγω που εχω μια abit ip35 pro και q9550, να μη κουνηθω να παω σε i5 760. σωστα?

Μιας και μιλάς για μετάβαση σε νέα πλατφόρμα, αν τελικά κάνεις κάποια κίνηση, γιατί να μην πας σε κάποιον 2500k αντί για 760? Οι τιμές τους είναι ούτως ή άλλως ίδιες και από μητρικές και μνήμες έχουμε και πάλι τα ίδια κόστη, οπότε γιατί να σκέφτεσαι για Lynnfield αντί για Sandy?:)

Τώρα αν υπάρχει λόγος να πας ακόμα και σε Sandy, αυτό το ξέρεις εσύ, ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αν ο τρόπος που χρησιμοποιείς το μηχάνημα, απαιτεί ισχυρή CPU τότε όρμα. Αν είσαι "χρηστικός" gamer, τότε δεν νομίζω ότι ένας Q9550 OC θα αποτελέσει bottleneck ώστε να μην πιάνεις τα πολυπόθητα 60fps (όταν φυσικά δεν είναι η κάρτα το bottleneck), στα περισσότερα παιχνίδια. Αν είσαι benchmarker gamer (σαν και του λόγου μου), τότε καλά να πάθεις και άρχισε να ξηλώνεσαι!:p

Οι διαφορές στις επιδώσεις που έχουν οι 2 CPU στα 4,00 στα τεστ που εκανες είναι ανάλογες και όταν οι 2 cpu δουλεύουν σε default ρολόγια, ή εκεί αλλάζουν τα πράματα υπέρ του Ι7??

Πολύ καλή ερώτηση!:T:

Δυστυχώς δεν έχω κάνει τέτοιο τεστ. Ο σκοπός του παρόντος, ήταν να δείξει τις διαφορές στο μέγιστο ξεζούμισμα των επεξεργαστών, με μία κάρτα που στο 1Ghz είχε να προσφέρει πολύ καλές επιδόσεις για την εποχή της (αλλά και σήμερα). Προφανώς όμως, μία 5850 έστω και στο 1Ghz, δεν ήταν αρκετή για να δείξει τις πραγματικές διαφορές των δύο επεξεργαστών στο σύνολο του τεστ.

Για αυτό αργότερα έκανα και νέα τεστ με δύο 5850 και τα πρόσθεσα σε άλλο τεστ (ATI 5850 Crossfire benchmarks της υπογραφής μου) που τελικά ούτε και εκεί φάνηκε τραγική διαφορά στο σύνολο των benchmarks.

Για να μην περάσει το λάθος μήνυμα, δεν ισχυρίζομαι ότι ο i7 έχει ίδιες δυνατότητες με έναν Q9550. Υπάρχουν κάποια ενδιαφέροντα σημεία στα παραπάνω τεστ, που δείχνουν τη μέγιστη δυναμική διαφορά τους (πχ Oblivion, Cellfactor), αλλά η ουσία παραμένει, ότι μέχρι και σήμερα σε έναν καλογραμμένο CPU κώδικα (πχ Crysis 2), ένας Q9550 τα καταφέρνει μία χαρά ενώ σε έναν κακογραμμένο CPU κώδικα (πχ Gothic 4) δε σε σώσει ούτε ο Sandy!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο φιλος μας ο psolord εδωσε μια πληρες απαντηση με πολλα και σωστα επιχειρηματα

το συμπερασμα ειναι πως ο Q9550 και ειδικα o/c ακομα καλα κρατει και αντεχει στις σημερινες απαιτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.