Jump to content


Πρόβλημα σε pc!


antonis_man

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα pc που έπεσε στα χέρια μου.

Λοιπόν, μου είπαν ότι δεν ανοίγει η οθόνη και όταν έβαλα τα καλώδια και το άνοιξα διαπίστωσα τα εξής:

1) Το τροφοδοτικό δουλεύει άψογα.Και το ανεμιστήρι του και δίνει ρεύμα.

2) Η οθόνη δουλεύει άψογα, συνδεδεμένη μόνο στο ρεύμα δείχνει το γνωστό "NO SIGNAL" και όταν την συνδέω στο pc, το απόλυτο τίποτα...Σκότος... μόνο το φωτάκι που δείχνει ότι είναι στο ρεύμα.Το τέσταρα και με δεύτερη οθόνη, τα ίδια.

Ωραία μέχρι εδώ, το μυαλό μου πάει σε καμένη κάρτα γραφικών.

Αλλά...

Δεν νομίζω ότι είναι η κάρτα γραφ. γιατί παρατήρησα ότι το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, συνδεδεμένα πάνω στην μητρική πάντα, είναι νεκρά, δεν ανάβει κανένα φωτάκι. Τα τσέκαρα σε άλλο pc και παίζουν άψογα.

Άρα,πρέπει να είναι καμένη η μητρική.

Λογικό, αλλά υπάρχει κάτι που με προβληματίζει: Στην πρόσωψη του κουτιού ανάβουν όλα τα φωτάκια εκτός από τα cd-rom και αντιγραφικό, όπως επίσης λειτουργεί και η ψύκτρα του επεξεργαστή. Προβληματίζομαι γιατί ώς γνωστόν όλα τα παραπάνω είναι συνδεδεμένα στην μητρική.

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί "μερικώς" η μητρική??

Ερώτηση προς τους τεχνικούς και άλλους που ασχολούνται με το άθλημα: Με ποιον τρόπο μπορώ να καταλάβω αν κάποιο εξάρτημα (πχ μητρική,κ. γραφ., κλπ) έχει καεί? Με βολτόμετρο ίσως ή με κάτι πιο συγκεκριμένο??

Αυτά... περιμένω γνώμες!

Α... και μην ξεχάσω.... Καλή χρονιά σε όλους...:banging:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις την κάρτα γραφικών σε άλλο pc και να δεις αν δουλεύει . Αν όχι τότε μάλλον μητρική. (Πάντως μην αποκλείεις το τροφοδοτικό αμέσως.)

Καλή χρονιά!:hi:

Link to comment
Share on other sites

μου ετυχε εμενα να βραχυκυκλωνει η μητρικη με το κουτι και να παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα με σενα.το διαπιστωσα αφου δοκιμασα να ανοιξω το πσ με την μητρικη να μην παταει στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

μου ετυχε εμενα να βραχυκυκλωνει η μητρικη με το κουτι και να παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα με σενα.το διαπιστωσα αφου δοκιμασα να ανοιξω το πσ με την μητρικη να μην παταει στο κουτι

Τελικά πως το έλυσες? Την μόνωσες με κάποιο τρόπο??

Λες να φταίει το κουτί?

Λες να το λύσω και να το δοκιμάσω αν δουλεύει εκτός κουτιού??

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αύριο, γιατί τώρα πήγε αργάμιση...:yawn:

Πάντως είναι πιθανό, γιατί τώρα που έριξα μια ματιά στο κουτί, όντως οι βιδούλες της μητρικής εφαρμόζουν σε ένα μεταλλικό πραγματάκι.

Και είναι και περίεργο να είναι μισο-καμένη... Δεν θά'πρεπε να καεί ολόκληρη???????

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει σε σχετικά άρθρα, οι λόγοι μπορεί να είναι πραγματικά πολλοί.

Για αρχή, κοίτα αυτό:

http://arstechnica.com/security/news/2004/12/troubleshooting.ars

αλλά αν ψάξεις στο δίκτυο, θα βρεις και πολλά άλλα παρόμοια.

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.