Jump to content



Πρώτες εντυπώσεις από Samsung F2380


cebit

Recommended Posts

Εξωτερική Εμφάνιση:

Μου άρεσε το <<τετραγωνισμένο>> στυλ που έχει το shell της και η βάση. Είμαι της παλιάς σχολής :) Αν και έχουν δημοσιευτεί αρνητικά σχόλια για τα ρυθμιστικά στο κάτω μέρος του panel, δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα κάνοντας τις ρυθμίσεις. Βρίσκω πολύ βολικό τον τρόπο που ρυθμίζεται η κλιση, το ύψος του panel, και το pivot. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι το LED ένδειξης λειτουργίας, νομίζω είναι too much, καθόλου διακριτικό.

Όσον αφορά το panel:

Ας σημειωθεί πρώτα ότι το μηχάνημα στο οποίο είναι συνδεδεμένη η οθόνη είναι workstation για ήχο. Surfing και παρακολούθηση tutorial DVD είναι μέσα στα πράγματα που κάνω πού και πού μαζί του.

Ταινίες DVD, .mkv x264 720p & 1080p: καλύτερα χρώματα και αντίθεση από ΤΝ (σαφώς), αλλά έντονο ghosting. Γωνίες θέασης στα +. Το μάυρο (και λιγότερο τα άλλα χρώματα) κάνει παιχνίδια όταν κανείς μετακινεί το κεφάλι μακριά από το sweetspot.

Σε desktop audio apps, Cubase, Logic, Peak, SoundForge, etc η διαφορά είναι πιο έντονη. Σε γενικές γραμμές η 2380 αφήνει αίσθηση ανωτερότητας. Τα χρώματα είναι ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του panel, το μαύρο είναι μαύρο. Δυνατό σημείο το contrast ratio επίσης, αλλά καμία σχέση με το 15.000:1 που κακώς η Samsung διαφημίζει με αυτοκόλλητο στο πάνω δεξί μέρος.

Με νωπή την εμπειρία χρήσης μιας Apple LED 24" (IPS, Glossy) θα έλεγα ότι η F2380 δίνει το 50-60% σε θέματα ευκρίνειας, εύρους χρωματικής απόδοσης, ομοιομορφίας κλπ, στο 20-25% της τιμής. Υπάρχει ghosting όμως, όχι μόνο στα παιχνίδια αλλά και στο desktop.

Ας σημειωθεί ότι σε OSX για ένα περίεργο λόγο η ευκρίνεια του κειμένου πέφτει λιγάκι σε σχέση με ένα TN panel (δεν μπορώ να το εξηγήσω). Σε Windows είναι απόλαυση το Word ! [ δεν πίστευα ότι θα πώ ποτέ κάτι τέτοιο]

Κλείνω με ένα shot:

th_samsung.jpg

ΥΓ. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω σωστά φωτό που να δείχνει γωνίες και χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

GG είναι. Της έκανα με το utility του OSX (δεν έχω εργαλεία για κάτι παραπάνω). Δεν έχει και νόημα πιστεύω το παίδεμα με το calibration εκτός από το eyecandy. H οθόνη IMHO δεν κάνει για photo και ειδικά video.

Μερικά ακόμα shots.

Με το φώς της ημέρας μάλλον θα είναι καλύτερες οι φωτό.

th_DSC00336.jpg th_DSC00337.jpg th_DSC00338.jpg

Sepia ?

Χωρίς το σέπια είναι ακόμα χειρότερη η φωτό. κλάφτα φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο σε καποια games το βλεπω... Πριν ειχα TN, αποψη μου σε θεμα μαυρου και συνολικα αισθηση εικονας σε σχεση με τα TN δεν υπαρχει....Ειδικα το μαυρο της ειναι ΠΙΣΑ!

Οτι εχει ghosting εχει αλλα εμενα δεν με πειραζει για τα 260 ευρω που εδωσα...

Cebit ριχνε μια ματια στα hz , να δεις εαν ειναι οκ....

Βασικα βαλε brightness 65% και πηγαινε στο COLOR-> MAGICOLOR -> βαλε στο full , το gamma αστο στο 1 , και μετα για πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τοσο εντονο ghosting εχει πια που φενεται σε ταινιες?

Απλά ναι φίλε μου...

Εγω μονο σε καποια games το βλεπω... Πριν ειχα TN, αποψη μου σε θεμα μαυρου και συνολικα αισθηση εικονας σε σχεση με τα TN δεν υπαρχει....Ειδικα το μαυρο της ειναι ΠΙΣΑ!

Οτι εχει ghosting εχει αλλα εμενα δεν με πειραζει για τα 260 ευρω που εδωσα...

Cebit ριχνε μια ματια στα hz , να δεις εαν ειναι οκ....

Βασικα βαλε brightness 65% και πηγαινε στο COLOR-> MAGICOLOR -> βαλε στο full , το gamma αστο στο 1 , και μετα για πες μου!

Δυστυχώς εγώ το βλέπω ΚΑΙ στις ταινίες. Βάλε Bruce Lee που έχει γρήγορες σκηνές και κόκκο και πες μου ( :) ). Και εμένα δεν με πειράζει για τα 260 αλλά και το πάνελ δεν είναι PVA, αλλά cP-VA.

Το refresh rate είναι στα 60 Hz. Το magicolor το είχα εκτός, επειδή ρύθμισα τα χρώματα από το OSX. Πάρ'αυτά στο full που λές είναι σαν να αλλάζει η θερμοκρασία του λευκού. Μου φαίνεται ότι γλυκαίνει κάπως (thx).

Το brightness το έχω στα 75-80, ανάλογα με το φως του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Ghosting εν έτει 2009; Λίγο υπερβολικό το βρίσκω (ειδικά σε desktop). :) Anyway...

Για το θέμα του Mac είναι λογικά η γνωστή ******* της Apple: Έχει ένα τύπου ''clear type'' το οποίο, απ' όσο έχω ψάξει, δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις πρακτικά τελειώς.

Κατά τα αλλα, η εν λόγω οθόνη, έχω την αίσθηση, ότι είναι από τις, λίγες πλέον, καλές επιλογές που υπάρχουν (εν μέσω ορυμαγδού TN και πλαστικουριών / μαύρων γυαλιστερών / καμπυλο κιτσαριών οθονών).

Link to comment
Share on other sites

Aπο ποιοτητα σε χρωματα και ΜΑΥΡΟ δεν εχει αντιπαλο στα λεφτα της....με μονο αρνητικο το ghosting, προσωπικα εμενα δεν με πειραζει καθολου.

Αλλα το μαυρο της ειναι μουρλια! Οποιο tn και να μου φερεις που λενε κατι για 8000000000000000000 αντιθεση δεν πιανει μια μπροτα στο C-PVA!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε πάιδες την πήρα σημερα ολα καλα ....πρωτη βοήθεια που θα ηθελα ...γιατι στο ανοιγμα και πριν μπω στα win μου ρίχνει σταδιακα το φωτισμό σε σημειο μετα απο καποια δευτερόλεπτα και πριν μπει στα win να ειναι αρκατα σκοτεινή...

Είναι κατι στις ρυθμίσεις...

Ευχαριστώ

Παρατηρω επίσης και μια λίγο σκοτεινότητα σε ορισμενα σημεια οταν πάιζω καποιο παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

Βαλε brigh -> 65 , sharp -> 80 , contrast -> 85 και παιξε με αυτα! Πες μου εντυπωσεις!

Thnx Seb νομίζω καλύτερα τα πράγματα ...τα ποιο πάνω δεν τα εχω δει νορμαλ πολύ καλη οθονη την βλέπω ..ιδίως στην επιφανεια εργασίες ιντερνετ κ.λ.π

Νομίζω οτι εκανα καλή επιλογη ..αν και αφησα στην ακρη ( την πήρε ο γιος μου 1 ΕΙΖΟ 19΄΄ )

και κατι ακομα ..την πήρα και σε καλη τιμη 220 γιατι ηταν ανοιχτή ...κανενα 20ημερο ..

μετα απο ελεγχο φα'ινεται σουπερ ..δεν ειχε τίποτα ..απλώς εχει παίξει λίγο παραπάνω ...

τι λέτε εκανα καλώς!!!!αλλοστε η εγγύηση ειναι 3της

Link to comment
Share on other sites

Αφού παίζει εγγύηση είσαι ΟΚ. Το ότι την αγόρασες ανοιγμένη δεν σημαίνει όχι έχει πρόβλημα η οθόνη. Σίγουρο είναι αυτό που λες ότι έχει παίξει λίγο καιρό. Αν ήταν από DEMO δεν νομίζω να βάζανε μια χαλασμένη οθόνη ή μια οθόνη που δεν αποδίδει καλά για προσέλκυση αγοραστών, αλλά ποιος πωλητής έχει χρόνο να τσεκάρει ενδελεχώς κάθε οθόνη που βάζει στο DEMO του; Αφού την τσέκαρες εσύ όμως προτού την αγοράσεις, σταμάτα να ανησυχείς και κάτσε και απόλαυσε την.

Δύο είναι τα σημαντικά μείον της:

(1) Το ghosting

http://www.youtube.com/watch?v=71jFDveGNQ0

(2) Αυτό που αναφέρει ο τυπάς ως Image Crush

http://www.youtube.com/watch?v=LOkGjFru4x0

Link to comment
Share on other sites

Αφού παίζει εγγύηση είσαι ΟΚ. Το ότι την αγόρασες ανοιγμένη δεν σημαίνει όχι έχει πρόβλημα η οθόνη. Σίγουρο είναι αυτό που λες ότι έχει παίξει λίγο καιρό. Αν ήταν από DEMO δεν νομίζω να βάζανε μια χαλασμένη οθόνη ή μια οθόνη που δεν αποδίδει καλά για προσέλκυση αγοραστών, αλλά ποιος πωλητής έχει χρόνο να τσεκάρει ενδελεχώς κάθε οθόνη που βάζει στο DEMO του; Αφού την τσέκαρες εσύ όμως προτού την αγοράσεις, σταμάτα να ανησυχείς και κάτσε και απόλαυσε την.

Δύο είναι τα σημαντικά μείον της:

(1) Το ghosting

http://www.youtube.com/watch?v=71jFDveGNQ0

(2) Αυτό που αναφέρει ο τυπάς ως Image Crush

http://www.youtube.com/watch?v=LOkGjFru4x0

Σε εμενα μου φένονται και οι μαυρες περιοχες αρκετα ....σκοτεινες ..πχ. ενα μαυρο παντελόνο που φορα ενας τύπος απο τη μαυρίλα δεν ειναι ευδιακριτα τα δυο ποδια που φορα το παντελονι και ξεχωριζουν..

post-5580-1416074366,9818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την ψειρίζεις τώρα την οθόνη. Μόλις τσέκαρα: ούτε στην Apple LED 24" (IPS) φαίνονται καθαρά τα πόδια.

Θέλει καποιες μικρορυθμισεις gama και φωτεινότητας και απο το μενου της ΑΤΙ ...εχεις δίκιο μην τα ψειρίζουμε ...

ημουν μαθημενος λαο απο τις ΕΙΖΟ που εχω ...

Γενικως πάντως καλή οθόνη για τα λεφτά της ..........................

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν είναι ghosting απλά, ειναι όλος ο κόσμος του παραφυσικού μαζί.... Και μένα μου κάνει εντύπωση πάντως εν έτει 2010 όπως είπε ένας φίλος, κάτι πρέπει να παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν είναι ghosting απλά, ειναι όλος ο κόσμος του παραφυσικού μαζί.... Και μένα μου κάνει εντύπωση πάντως εν έτει 2010 όπως είπε ένας φίλος, κάτι πρέπει να παιζει.

Εγώ αυτό ρε παιδια δεν το εχω αντιλειφθει συγνώμη ...δεν ενοχλούμε ....τωρα αν καποιος μου πει να κανω κατι να το δω ...ευχαρίστως θα πω τη γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό ρε παιδια δεν το εχω αντιλειφθει συγνώμη ...δεν ενοχλούμε ....τωρα αν καποιος μου πει να κανω κατι να το δω ...ευχαρίστως θα πω τη γνωμη μου..

Βάλε σε ένα κειμενογράφο ή κάποιο άλλο software, γκρί ή άσπρο background και πολλές σειρές με κείμενο μικρού μεγέθους (8 στιγμές π.χ.). Πιάσε το παράθυρο και κούνησε το σχετικά γρήγορα. Θα δείς ότι κατά την μετακίνηση, τα αντικείμενα αφήνουν <<ίχνη>> της προηγούμενης θέσης.

Το παραπάνω είναι το πιο ενοχλητικό σενάριο στο οποίο μου εμφανίζει ghosting, όταν χρησιμοποιώ το Logic. Τα πάντα είναι με μικρά γράμματα για να χωράνε.

Ο editor του thelab.gr κάνει μια χαρά για την δουλειά λόγω color scheme, αλλά μίκρυνε τα γράμματα με [ctrl] & [-] . Αν η πρώτη σου οθόνη ήταν TFT μάλλον έχεις συνηθίσει στο λίγο ghosting, αλλά αν έμαθες με CRT τύπου Trinitron θα το καταλάβεις αμέσως. Κοίτα και το βιντεάκι στο youtube, για να ξέρεις τί να περιμένεις πάνω/κάτω σαν εφφέ.

Αυτο δεν είναι ghosting απλά, ειναι όλος ο κόσμος του παραφυσικού μαζί.... Και μένα μου κάνει εντύπωση πάντως εν έτει 2010 όπως είπε ένας φίλος, κάτι πρέπει να παιζει.

Το συγκεκριμένο software είναι γραμμένο προφανώς για να αποκαλύπτει το ghosting σε όλο του το μεγαλείο. Για να δούμε αν χρειαζόμαστε ghostbusters ή απλά να την πετάξουμε, καλύτερα να τρέξουμε κάτι παρόμοιο και σε άλλες οθόνες για σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.