Jump to content



***Συμβουλές για σύνθεση νέου συστήματος >1500 Euro***


PREDATOR 15

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους του forum,

Μέχρι και πρίν 1.5 μήνα λόγω της χρήσης εδώ και μια 10ετίας μόνο laptop λόγω εργασίας δεν είχε τύχει να ασχοληθώ με desktop συνθέσεις. Μάλιστα νόμιζα ότι έχω και κάποιες σχετικές γνώσεις και έδινα και συμβουλές σε όποιον φίλο με ρωτούσε (ανάθεμα με), μέχρι που χρειάστηκε να προτείνω μια all around σύνθεση σε ένα ανιψάκι μου.

Αυτό ήταν........εδώ και 1,5 μήνα έχω ρίξει το διάβασμα της ζωής μου σε ξένα και Ελληνικά sites και σιγά σιγά νοιώθω να μου ξεθολώνει το ένα μάτι γιατί το άλλο μάλλον είναι ακόμα κλειστό.

Ωραία πράγματα συμβαίνουν στον κόσμο σας φίλοι μου και λέω να ασχοληθώ και γω λιγάκι με το άθλημα.

Για αρχή θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια για να συνθέσω το πρώτο μου σύστημα για το οποίο θα σας παραθέσω κάποιες σκέψεις μου καθώς και ποιά είναι τα parts που νομίζω ότι μου κάνουν.

1) Το σύστημα θα ήθελα να μπορεί να παίζει ιδεατά τα περισσότερα παιχνίδια της αγοράς.

2) Για αρχή θα ήθελα να είναι air cooling.

3) Θα ήθελα o συνδυασμός case - motherboard- PSU να μπορεί αν μου καλύψει (μόλις ξεστραβωθώ) μελλοντικές απαιτήσεις σε O/C, Moding, crossfire/SLI διάταξη VGA, Water Cooling e.t.c.

4) Κάποιες φορές ενδεχομένως δουλέψει για λίγο 24/7.

5) Θα ήθελα επειδή το σύστημα θα δουλεύει κοντά σε υπνοδωμάτια να είναι το δυνατότερο αθόρυβο στο σημείο που να μην μου επηρεάσει το airflow και την ψύξη CPU-VGA-HDD

6) Επίσης δεν θα ήθελα να αντιμετωπίσω προβλήματα του τύπου ''δεν χωράει η VGA'' ή ''Η ψήκτρα κρύβει slot μνήμης'' ή ''οι ανεμιστήρες δεν χωράνε'' που σημαίνει ότι θα ήθελα συμβουλές πάνω σε δοκιμασμένες λύσεις.

7) Ενδεχομένως να χρειστώ την βοήθεια κάποιου ειδικού (ΚΟΠΡΙΤΗΣ???:agree:) για κάποια αρχικά απλά μονταρίσματα που έχω κατά νου.

8) Επίσης ανάλογα με το κουτί που θα καταλήξουμε θα ήθελα και τους μεγαλύτερους σε διάσταση και δύναμη fans όπου θα τους χειρίζομαι από fan controler.

9) Θα ήθελα μπροστά φωτιζόμενη LCD οθόνη που να δείχνει θερμοκρασίες(στο χρώμα που θα φωτίζεται το PC)

10) Επειδή έχω ένα θεματάκι με την πολυχρωμία θα ήθελα οι περισσότερες προτάσεις σε περιφερειακά να τείνουν προς το ΜΑΥΡΟ και το ΝΙΚΕΛ.

11) Το CoolerMaster Stacker 833 Limited Edition το έχω δει από κοντά και μου άρεσε πολύ αν και γνωρίζω είναι παλιό μοντέλο και ίσως αντιμετωπίζει κάποια θέματα airflow σε σχέση με cases νεότερης κατασκεύης. Επίσης έχω ξετρελαθεί με τα Project του Κοπρίτη πάνω σε CoolerMaster Stacker cases που είδα στο Xtremesystems και μάλλον είμαι επηρεασμένος από εκεί.

Επειδή το κούρασα λίγο (:sorry: αλλά είναι το πρώτο μου PC) προχωράω στην πρόταση μου:

*Case: CoolerMaster Stacker 833 Limited Edition ή CoolerMaster Haf 932-922 ή ποιο άλλο καλύτερο που οπωσδήποτε θα είναι βαμμένο μαύρο εσωτερικά και θα έχει

plexi.

*CPU: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)

*CPU Cooler: Noctua NH-D14 ή Prolimatech Mega Shadow ή ποίο άλλο καλύτερο???

*Mobo: Gigabyte GA-X58A-UD7 (s1366, DDR3, X58)

*RAM: OCZ Reaper Low-Voltage 6GB DDR3-1866 Ram Kit (PC3-15000, 9-9-9-28, Triple Channel) ή ποιά άλλη καλύτερη ???

*GPU: 5870 SVGA

*GPUCooler :Αν χρειάζεται ποιό προτείνετε???

*PSU: Silverstone strider Plus 850W ή ποιό προτείνετε???

*SSD: Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail)

*HDD: 2 x 1TB 32 ΜΒ 7200RPM ποιους και σε τι Raid???

*O/S: Windows 7 ULTIMATE EDITION 64Bit ENG

Με χαρά καθότι νέος στον χώρο θα δεχτώ τις διορθώσεις- προτάσεις - ιδέες σας για όλα τα παραπάνω.

Δεν βιάζομαι για την αγορά και θα μπορούσα να περιμένω ας πούμε να βγεί η ATI 5870 σε OC EDITION. Σχετικά με τα χρήματα δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 1200-1400€ αν είναι δυνατόν.

Συγνώμη αν κούρασα αλλά θέλω πολύ να βγεί κάτι πολύ όμορφο και σχετικά δυνατό σε επιδόσεις.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το συστημα που σου προτεινω θα σε ικανοποιησει σε θεματα gaming:

Case:CoolerMaster Haf 932

CPU:AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB, Box)

CPU Cooler:CoolerMaster V8 CPU Cooler (RR-UV8-XBU1-GP)

Mobo:MSI 790FX-GD70 (sAM3, DDR3, 790FX)

RAM: Corsair Dominator 4GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24,CMD4GX3M2A1600C8)

GPU:Sapphire 5850 SVGA (PCI-Express, 1GB)X2

PSU:Corsair TX Series CMPSU-950TX 950W PSU

Monitor:LG W2361V-PF TFT Monitor 23''

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το συστημα που σου προτεινω θα σε ικανοποιησει σε θεματα gaming:

Case:CoolerMaster Haf 932

CPU:AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB, Box)

CPU Cooler:CoolerMaster V8 CPU Cooler (RR-UV8-XBU1-GP)

Mobo:MSI 790FX-GD70 (sAM3, DDR3, 790FX)

RAM: Corsair Dominator 4GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24,CMD4GX3M2A1600C8)

GPU:Sapphire 5850 SVGA (PCI-Express, 1GB)X2

PSU:Corsair TX Series CMPSU-950TX 950W PSU

Monitor:LG W2361V-PF TFT Monitor 23''

ΟΧΙ στην V8! Είναι απλώς ικανοποιητική σε ψύξη, αλλά εκεί που καταφέρνει να είναι "καλή" σε ψύξη καταντά απαρέδεκτα θορυβώδης. Θρίαμβος του marketing. Η V10 αποκλείεται εξορισμού (ευτυχώς :innocent:).

Εξαιρετική επιλογή η MegaShadow, επίσης και η D14 (προσωπικά βέβαια, δε θα ήθελα ένα μπαούλο μέσα στον υπολογιστή μου και πάνω στη μητρική μου...).

Link to comment
Share on other sites

*Case: CoolerMaster Stacker 833Limited Edition ή CoolerMaster Haf 932-922 ήποιοάλλοκαλύτερο που οπωσδήποτε θα είναι βαμμένο μαύρο εσωτερικά και θα έχει plexi.

Δεν εκφέρω άποψη - δεν τα έχω δουλέψει. Θεωρώ ότι και τα δύο είναι εξαιρετικά.

*CPU: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)

Άψογη επιλογή για τις ανάγκες σου. Να σιγουρευτείς ότι είναι D0 revision και έχεις τα 4GHz σχετικά εύκολα και αξιόπιστα.

*CPU Cooler: Noctua NH-D14ή Prolimatech Mega Shadow ήποίοάλλοκαλύτερο???

Προσωπική επιλογή (αυτήν έχω) mega shadow. Θα έχεις πρόβλημα με τις μνήμες μόνο αν πάρεις με μεγάλες ψύκτρες (π.χ. αυτές ) Μνήμες με κανονικές ψύκτρες (π.χ. αυτές ) θα χωράνε με τη mega shadow

*Mobo: Gigabyte GA-X58A-UD7 (s1366, DDR3, X58)

Εξαιρετική επιλογή, αν και λίγο overkill imo. Και με μια UD5 δε θα σου λείψει τίποτα. Το καλό των Gigabyte είναι ότι παίρνουν τις μνήμες όχι από το πρώτο slot (κοντά στο cpu) , αλλά από το δεύτερο. Έτσι αν παίζεις με 3 dimms, οι πιθανότητες είναι ό,τι μνήμες και να έχεις ότι δε θα χτυπάνε στον ανεμιστήρα της ψήκτρας σου. Άρα - και παρά όσα σου έγραψα παραπάνω - και με μια mega shadow, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις reaper.

*RAM: OCZ Reaper Low-Voltage 6GB DDR3-1866 Ram Kit (PC3-15000, 9-9-9-28, Triple Channel ή ποιά άλλη καλύτερη ???

Δεν τις ξέρω. Εγώ έχω τις gold 12800 3x2, αλλά με έχουν φοβίσει ρε παιδάκι μου οι OCZ. Σε μελλοντική αγορά μου θα προτιμήσω corsair, επειδή με έχουν παιδέψει κατά περιόδους οι OCZ. Δε θέλω να σε επηρεάσω όμως.

*GPU:5870 SVGA

Συμφωνώ.

*GPUCooler :Αν χρειάζεται ποιό προτείνετε???

Δε νομίζω ότι χρειάζεται. Αν στο μέλλον θες να ανεβάσεις πολύ την κάρτα, το βλέπεις. Ούτως ή άλλως , να βγει η κάρτα από το tower για να της βάλεις aftermarket ψύκτρα , δεν είναι δύσκολο.

*PSU: 750W-850W ποιόπροτείνετε???

Κατ' εμέ enermax με κλειστά μάτια.

*SSD: Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail)ήWestern Digital Velociraptor 300GB HDD(ποιά είναι η καλύτερη λύση για λειτουργικό)

postville.

*HDD: 2 x 1TB 32 ΜΒ 7200RPM ποιους και σε τι Raid???*O/S: Windows 7 ULTIMATE EDITION 64Bit ENG

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν θες ταχύτητα, πας για RAID 0 και θα εκμεταλλευτείς 2 ΤΒ χωρητικότητας. Αν θες ασφάλεια, πας για RAID 1 και θα εκμεταλλευτείς 1 ΤΒ

Link to comment
Share on other sites

Ευχριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!!!

Για να βοηθήσω την συζήτηση θα ήθελα να θέσω κάποιες σταθερές.

  1. Χ58 Motherboard
  2. Intel Cpu
  3. Αερόψυξη
  4. Ram από 1600 και πάνω

Επίσης πως εξασφαλίζουμε την D0 revision στον Intel Core I7-920???

Link to comment
Share on other sites

Το D0 το βλεπεις απο τον σειριακο αριθμο του επεξεργαστη, για τον 920 νομιζω ειναι SLBEJ δηλαδη πρεπει να τελειωνει σε SLBEJ o serial.

για τον q6600 ηταν το SLARC πχ. για το G0 του.

more info @ http://ark.intel.com/Product.aspx?id=37147

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως εξασφαλίζουμε την D0 revision στον Intel Core I7-920???

Πανω στο κουτι του επεξεργαστη εκει που γραφει S-spec πρεπει να λεει SLBEJ για να ειναι D0..αλλα απ'οτι ξερω μονο D0 κυκλοφορουν στην αγορα..

Οσο για case οποιο και να παρεις απο τα 2 πιστευω θα μεινεις ικανοποιημενος..αλλα εγω θα προτιμουσα το stacker με διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Σχετικά με το airflow των κουτιών είμαι λίγο προβληματισμένος. Δεν μπορώ να καταλάβω αν το stacker ψύχεται το ίδιο καλά σε σχέση με νεότερα κουτιά (HAF 922-932, ANTEC 902, LIAN-LI PC-60) και από την κατασκεύη του και σε σχέση με το πλήθος των ανεμιστήρων που δέχεται. Το stacker θεωρείται full tower αν δεν κάνω λάθος?

Επίσης πείτε μου και καμια άλλη γνώμη σε σχέση με την σύνθεση που έχω προτείνει...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι "noble" big towers έχουν πάρα πολύ καλό airflow, οι διαφοροποιήσεις στις επιδόσεις ανάγωνται στις επιλογές του εκάστοτε χρήστη όσον αφορά τύπο, θέση εγκατάστασης, αριθμό και στροφές λειτουργίας των ανεμιστήρων. Δεν υπάρχει προφανώς κάποιο "απόλυτο" case όσον αφορά το airflow (χαρακτηριστικό που συναρτάται πάντα και με τα επίπεδα θορύβου!).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλω να χρησιμοποιήσω 2 x Intel Postville X25-V 40GB SSD για εγκατάσταση λειτουργικού και πλήρη ασφάλεια είμαι σωστός?? Η μήπως οι χωρητικότητα των σκληρών είναι μικρή για τις απαιτήσεις και πρέπει να πάω σε 2 x Intel Postville 80GB SSD.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το κουτάκι: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200006250

Είναι ενα αξιόλογο full tower με πολύ καλό airflow και αρκετο χώρο.

Είναι σουπεράκι και σε καλή τιμούλα..:-O

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το κουτάκι: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200006250

Είναι ενα αξιόλογο full tower με πολύ καλό airflow και αρκετο χώρο.

Είναι σουπεράκι και σε καλή τιμούλα..:-O

Φίλε μου,

Πολύ ενδιαφέρον το κουτί που προτείνεις!!!

Δείχνει ότι έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης και πολλές δυνατότητες.

Το κακό είναι ότι έχω διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια για τα Thermaltake(χρήση πολλών πλαστικών, θορυβώδη) και λόγω της απειρίας μου έχω κατευθυνθεί σε δοκιμασμένες λύσεις (STACKER, HAF) που στην θεωρία όμως δείχνουν να υπολείπονται σε σχεση με αυτό που μου προτείνεις.

Μήπως το έχεις το κουτί ή κάποιος άλλος φίλος να μας πει εντυπώσεις????

EDIT: SORRY μόλις είδα ότι έχεις άλλο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

cpu: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-I7-920-1366-2-66Ghz-8Mb-B-BX80601920.htm

cooler: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Prolimatech-Megahalems-Rev-2-CPU-Cooler.htm

Mobo: http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/Motherboards/Asus-P6X58D-Premium-1366-X58-DDR3-90-MIBAU0-G0EAY00Z.htm

Ram: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Ddr3-6Gb-Kit-3P1600Lv6Gk-3P1600LV6GK.htm

Δεν χρειάζεσαι παραπάνω απο 1600 Μhz στις μνήμες. Και έχουν και πολύ χαμηλά timmings οι συγκεκριμένες.

GPU: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5870-SVGA-(PCI-Express--1GB).htm

HDD: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Sata-Ii-1Tb-Re3-WD1002FBYS.htm

Έχουν 5 χρόνια εγγύηση και είναι κατασκευασμένοι ειδικά για RAID arrays.

SSD: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-160GB-SSD-2-5-SSDSA2MH160G2R5-Retail-SSDSA2MH160G2R5.htm

Με τα 160 GB που με το καινούριο firmware πιάνει 100ΜΒ/S εγγραφή σε αντίθεση με τον μικρό των 80 GB που μένει σταθερός στα 80 ΜΒ/S.

PSU: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-CMPSU-850HXEU-PSU-850W.htm

Όχι οτι τα enermax που προτείνουν δεν είναι καλά αλλά θεωρώ πως δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά. Το corsair έχει 5 χρόνια εγγύσηση και έχει και 88% efficiency.

Τελευταίο άφησα το κουτί. Προσωπικά έχω κολλήσει με το Obsedian.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Corsair-Obsidian-Series-800D-CC800DW-Black-Aluminum-Steel-ATX-Full-Tower-CC800DW.htm

Αλλά επειδή είναι θέμα γούστου το κουτί και η τιμή του είναι τσουχτερή δεν θα πώ τίποτα άλλο. Πάντως επειδή ανέφερες και το κομμάτι της υδρόψυξης για το μέλλον όλα τα κουτιά που έχουν αναφερθεί παραπάνω παίρνουν υδρόψυξη. Τέλος δες και το cosmos s που και αυτό στο θέμα της υδρόψυξης είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Για monitor τι χρήματα υπολογίζεις? Η οθόνη είναι το κυριότερο εξάρτημα που συχνά παραμελούμε. Καλύτερα να πληρώσεις παραπάνω χρήματα για καλή οθόνη και να κόψεις από εξαρτήματα που πληρώνεις μεγάλο premium για να τα αποκτήσεις και σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή τους (πχ. μικροί SSD ή μητρική με controllers που ακόμα δεν υπάρχει hardware αξιοποίησής τους).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το Obsidian με το βουρτισμένο μαύρο αλουμίνιο, ας μου επιτραπεί όμως να πω ότι είναι πολλά τα λεφτά...

Τολμάω να αναφέρω ότι με πολύ λιγότερα χρήματα μπορεί κάποιος σήμερα να αποκτήσει άκρως λειτουργικό, καλοφτιαγμένο και ποιοτικό κουτί με πλήθος από διευκολύνσεις και έξυπνες λύσεις εγκατάστασης χωρίς να χρειαστεί να δώσει μία περιουσία (εκτός αν όντως γουστάρει κάποιος σώνει και καλά βουρτισμένο ματ αλουμίνιο στην πρόσοψη πχ).

Παράδειγμα:

http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=167360

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/22076-lancool-dragonlord-pc-k62-case-review.html

Ουσιαστικά πρόκειται για LianLi με όλα τα χαρακτηριστικά των αντίστοιχων αλουμινένιων εξαιρετικών Lianli (....όπως χώρο για διπλό 140άρη radiator στην οροφή!), αλλά προσφέρεται για λιγότερο από τα μισά ενός "καλού" tower με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Βέβαια, περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Για monitor τι χρήματα υπολογίζεις? Η οθόνη είναι το κυριότερο εξάρτημα που συχνά παραμελούμε. Καλύτερα να πληρώσεις παραπάνω χρήματα για καλή οθόνη και να κόψεις από εξαρτήματα που πληρώνεις μεγάλο premium για να τα αποκτήσεις και σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή τους (πχ. μικροί SSD ή μητρική με controllers που ακόμα δεν υπάρχει hardware αξιοποίησής τους).

Φίλε μου ήδη έχω την LG FLATRON M237WD-P2 FULL HD 23'' LCD-TV η οποία είχε αγοραστεί πρώτη για μελλοντική χρήση και από την οποία είμαι ικανοποιημένος εκτός του ότι δεν έχει MPEG-4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν φίλοι μου νομίζω ότι τελικά καταλήγω στο παρακάτω σύστημα:

*Case: CoolerMaster Stacker 833 Limited Edition ή Thermaltake speedo advanced edition

*CPU: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)

*CPU Cooler: Prolimatech Mega Shadow

*Mobo: Gigabyte GA-X58A-UD7 (s1366, DDR3, X58)

*RAM: Corsair Dominator GT 6GB DDR3-1600 Intel Core i7 Ram Kit (3 x 2GB, PC3-12800, 7-7-7-20,CMG6GX3M3A1600C7)

*GPU: 5870 SVGA

*PSU: Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W)

*SSD: Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail)

*HDD: 2 x Western Digital Caviar Green WD10EARS 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, SATA 3Gb/s)

*O/S: Windows 7 ULTIMATE EDITION 64Bit ENG

Πως σας φαίνετε ?????????

Link to comment
Share on other sites

Για πέταμα! Θα σου στείλω με pm μια διεύθυνση που μπορέις να το πετάξεις, ωστε να γίνει και ανακύκλωση. Μη μολύνουμε και το περιβάλλον!

Πέρα από την πλάκα, έχεις κάνει πολύ καλές επιλογές φίλε μου. Προχώρα στην αγορά.

Θα έπερνα το stacker, καθαρά λόγω προσωπικής προτίμησης.

Και για το Speedo εχω πολύ θετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.