Jump to content



ASUS P6T DELUXE v1. Αξίζει....????


alpo

Recommended Posts

Έχω βρει στο plus4u.gr αυτή τη μητρική μαζί με 3Gb μνήμη σε πάρα πολύ καλή τιμή (ASUS P6T DELUXE + CORSAIR XMS3 DDR3 3GB TR3X3G1600C9).

http://asus.com/product.aspx?P_ID=vXixf82co6Q5v0BZ&templete=2

http://www.guru3d.com/article/asus-p6t-deluxe-review-x58-motherboard/

Πρόκειτε για την ASUS P6T DELUXE v1 που είναι από τις πρώτες που κυκλοφόρησε η ASUS με το X58 chipset καθώς αργότερα κυκλοφόρησε την v2. Απ ότι φαίνεται τουλάχιστον η μόνη διαφορά είναι ότι έχει αφαιρεθεί ο SAS controller.Έχω διαβάσει πολλές κριτικές και έχω μπερδευτεί γιατί αρκετές λένε ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό κομμάτι κι άλλες λένε ότι έχει πάρα πολλά προβλήματα. Πολλά από αυτά τα προβλήματα απ' ότι έχω καταλάβει προσπάθησε να τα διορθώσει η ASUS μέσω BIOS update.

Η μέση τιμή για την έκδοση P6T Deluxe v2 είναι γύρω στα 250€ και αυτό που έχω βρει είναι η P6T Deluxe v1 μαζί με 3GB DDR3 CORSAIR XMS3 TR3X3G1600C9 στα 188€. Είναι ρίσκο τελικά? Μήπως δεν αξίζει? Αν αποφασίσω αυτή την επιλογή μαζί με άλλα 243€ για τον i7 920 έχω έτοιμο τον υπολογιστή. Αν τελικά δεν αξίζει λέω να κινηθώ προς i7 860 αλλά σε ποιο φτηνές επιλογές όσο αφορά τη μητρική και να μου βγει πάλι στα ίδια περίπου λεφτά.

Τι λέτε? Αξίζει....????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η mobo δεν εχει κανένα πρόβλημα. Την έχω και είναι σταθερότατη. Η μόνη διαφορά απο την v2 είναι ότι έχει τον SAS controller. Σε αυτή την τιμή νομίζω είναι άριστη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η mobo δεν εχει κανένα πρόβλημα. Την έχω και είναι σταθερότατη. Η μόνη διαφορά απο την v2 είναι ότι έχει τον SAS controller. Σε αυτή την τιμή νομίζω είναι άριστη επιλογή.

Άσχετο αλλά δώσε λίγο τις ρυθμίσεις που έχεις στο aitweaker,γιατί έκανα update στο 1804 και οι παλιες ρυθμίσεις δεν είναι stable.Επίσης με τι ψύξη είσαι και τι temps έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα λέω όλα αυτά επειδή η μητρική αυτή είναι από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν, οπότε φαντάζομαι λογικά ότι έχει κάποιες "παιδικές ασθένειες". Απλά με ανησυχεί το ότι έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις που δε μπουτάρει καν και άλλες σχετικά με τις μνήμες ότι έχουν πολλά προβλήματα με τα dimm slots.

Απλά σκέπτομαι κι εγώ ότι είναι ευκαιρία με 190€ να πάρεις μητρική 1366 και 3Gb μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχασες καμιά ευκαιρία σου φίλε μου..

Η τιμή που έβλεπες ήτανε τυπογραφικό λάθος της ιστοσελίδας..

Δεν μπορούσες να την παραγγειλεις αλλά ακομα κι αν το έκανες θα σε ενημερώναν ότι ήταν λάθος.

So don't woooorry και πάμε γι άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια....??? Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαρούμενο με έκανες τώρα. Από χτες είχα σκάσει από το κακό μου...... Οπότε απ' ότι κατάλαβα είναι δύσκολο να βρεις κάτι τέτοιο σε τόσο χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι σου λέω αλήθεια..

Εγω πάντως χτύπησα αυτή http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200004903 απο το συγκεκριμένο μαγαζί για το καινούριο συστηματάκι που ετοιμάζω.Πολύ καλή η τιμούλα της και ότι καλύτερο για τα γούστα τα δικά μου τουλάχιστον απο οτι η αδελφούλα της η deluxe.Υπάρχει και χώρος να κάνει 3way sli και επίσης στο sli ή crossfire μου μένει και μια θύρα pci η οποία σε εμενα είναι απαραίτητη:computer:

Και επίσης στο overclock τα πάει περίφημα :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.