Jump to content



5970 προβλήματα


deNordic

Recommended Posts

Πήρα την 5970 (και μαζι ενα CM 1000W για να τρεχει χαλαρα:red:) αλλά όπως φαίνεται μόνο προβλήματα έχω στα παιχνίδια... στο Crysis έχω ίδια αν όχι χειρότερα fps από ότι όταν έπαιζα με την 5870 :cry: . Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μετατροπή του HDMI σε DVI; Γιατί η Sony Bravia που την έχω συνδεμένη, βγάζει μόνο HDMI και χρησιμοποιώ αντάπτορα... (ενώ η 5870 ειχε κανονικα HDMI υποδοχή). Επίσης στο GTA IV, στο benchmark βγάζω 48fps(νομίζω είναι πολύ λίγα), και στις ρυθμίσεις δείχνει ότι το μέγεθος της μνήμης είναι 999MB ... κανονικά 2000ΜΒ δεν θα έπρεπε να δείχνει ;:nada: Να τονίσω ότι έχω κάνει καθαρό format και πέρασα τους 9.12 + το fix.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την 5970 (και μαζι ενα CM 1000W για να τρεχει χαλαρα:red:) αλλά όπως φαίνεται μόνο προβλήματα έχω στα παιχνίδια... στο Crysis έχω ίδια αν όχι χειρότερα fps από ότι όταν έπαιζα με την 5870 :cry: . Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μετατροπή του HDMI σε DVI; Γιατί η Sony Bravia που την έχω συνδεμένη, βγάζει μόνο HDMI και χρησιμοποιώ αντάπτορα... (ενώ η 5870 ειχε κανονικα HDMI υποδοχή). Επίσης στο GTA IV, στο benchmark βγάζω 48fps(νομίζω είναι πολύ λίγα), και στις ρυθμίσεις δείχνει ότι το μέγεθος της μνήμης είναι 999MB ... κανονικά 2000ΜΒ δεν θα έπρεπε να δείχνει ;:nada: Να τονίσω ότι έχω κάνει καθαρό format και πέρασα τους 9.12 + το fix.

Κανονικά αν έχεις ενεργοποιημένο το crossfirex δεν έχει σημασία ποιά έξοδο χρησιμοποιείς. Στο σύστημά μου έχω μια 5970 και μια 5870 και χρησιμοποιώ σαν έξοδο την hdmi της 5870 και δίνουν κανονικά επιτάχυνση και οι 3 πυρήνες των καρτών. Κοίτα μήπως δεν είναι σωστά ενεργοποιημένο το crossfirex, όπως σου λέει και ο csaris. Κοίτα και αν η pcie παίζει στα 16Χ.

Δεν έχω το gtaIV για να σου πόσο πρέιπει να βγάζεις, άλλα 49 φαίνονται λίγα για 5970. Τώρα αυτο για την μνήμη μπορεί να είναι περιορισμός του παιχνιδιού και να μπορεί να παίξει στην μνήμη του ενός πυρήνα μόνο. Σου ανοίγει πάνω δεξιά το εικονίδιο ΑΤΙ CROSSFIREX TECHNOLOGY;

Προσθήκη: Λίγο που το κοίταξα στο google-είδα ότι το gta4 δεν υποστηρίζει σωστά crossfire και sli. Δεν μπορείς να τρέξεις ένα unigine heaven να δεις τι σου δίνει και να συγκρίνεις; Όταν τρέχεις παιχνίδια ή benchmarks δείχνει το GPU usage και στις δύο κάρτες να ανεβαίνει κοντά στο 99%;

Μεγειά η κάρτα!!! Θα τα λύσεις τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου ανοίγει το εικονίδιο αυτό... μάλλον αυτό πρέπει να φταίει. Πάντως στο CCC options δεν μου βγάζει το Crossfire μενου όπως βγαίνει όταν έχεις δύο κάρτες πάνω. Για να το ενεργοποιήσω σε αυτή την περίπτωση τι κάνω; Από GPU-Z κάπως;

Οι drivers που έχω βάλει είναι οι 9.12 hotfix, το cd της ΑSUS EAH5970 δεν το έχω βάλει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχουμε και λεμε...

Στο Unigine πάει καλά, με default ρολογια , στα 34,8 και άλλα δύο πιο πριν στα 35,1

n3uqnc.jpg

Πρεπει να εχω το D3Doverrider για να κανει το force Vsync ON γιατι αλλιως εχω screen tearing

Στο GPU-Z λέει οτι ειναι ενεργοποιημενες και οι 2 GPUs, αλλα μάλλον δεν ειναι... τωρα κατι διαβασα στο guru3d οτι παιζει κατι με τον Catalyst AI, (πρεπει να το ενεργοποιησεις και να το απενεργποιησεις και 2 reboot κτλπ κτλπ - και οτι μπορει να δειχνει οτι ειναι ενεργοποιημενες οι 2 GPUs αλλα στην ουσια δεν ειναι)

hs.png

Το crysis warhead benchmark δεν μπορεσα να το τρεξω γιατι απλα σερνεται...

20jpx51.jpg

Το farcry2 τρεχει νερο ολα φουλ (80-100+ fps) με Vsync off, αλλα εχω screen tearing. Με Vsync ON πεφτει στα 60 κολλημενα αλλα χωρις screen tearing.

Αυτό που ειπες για το εικονιδιο CrossfireX δεν το εχω δει.. οποτε κατι παει στραβα..

Στους catalyst δεν μου βγαζει επιλογη για CF .

ncfm7q.jpg

Πως γινεται να λεει οτι η 5970 εχει 2048 μνημη , και στο GPU-Z και στα αλλα να λεει 1024 σε καθε πυρηνα;

Link to comment
Share on other sites

Η 5970 είναι δύο 5870 με χαμηλότερα ρολόγια, Ο κάθε πυρήνας έχει 1GB και η κάρτα σύνολικα 2. Σωστά στο δείχνει.

Δοκίμασε να υπερχρονισεις τον επεξεργαστη κοντά στα 4Ghz. Μπορεί να σε κρατάει λίγο πίσω η CPU.

Link to comment
Share on other sites

Στο CCC πρεπει οπωσδηποτε να σου βγαζει επιλογη ΑΤΙ crossfire. Eiναι χαμηλα το unigine παντως.

Καθαρισε τους drivers και ξαναπερνα τους.

Πηγαινε μια στο ccc\information center\graphics hardware και δες αν σου εμφανιζει δυο καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τους CCC 9.12 hotfix, τους εβγαλα χρησιμοποιησα και driver sweeper και έβαλα απο το cd. Ξανά το ίδιο και ειμαι πάλι με 9.12 hotfix. Το CF σαν επιλογή στους CCC δεν υπαρχει... Στο Unigine οταν αλλαζει stages, έχει ενα στιγμαιο κολλημα και τα fps πεφτουν κατακορυφα κατω απο τα 10, για 1-2 seconds, μετα επανερχονται. Ειναι δυνατον να υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα με τους drivers;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.