Jump to content



Παροχή ip σε σύστημα καμερών μέσω BAUDTEK του OTE


zeovani

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Εχω ένα σύστημα με κάμερες το οποίο έχει web interface και επίσης είναι συνδεδεμένο στο router που μου έχει δώσει o ΟΤΕ.

Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να δώσω τη δυνατότητα στις κάμερες να "βγουν" έξω από το τοπικό μου δίκτυο.

Αντί να μπαίνω σε αυτές μέσω LAN π.χ. με την IP: 192.168.X.X να τους δώσω μία ip ώστε οπουδήποτε και να είμαι να μπορώ να τις παρακολουθώ....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις τις πορτες που θελεις απο τις ρυθμισεις των καμερων και απο το ρουτερ κανεις forward στις ip που ειναι.

Βαζεις και ενα ddns αν δεν εχεις στατικη και εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

SORRY αλλά δεν σε πιάνω...

Το σύστημα με τις κάμερες έχει συμπληρωμένα τα πεδία IP, SUBNET, GATEWAY...

H port είναι 80 για τις κάμερες... εγώ δεν καταλαβαίνω τι ρυθμίσεις θα κάνω στο router ώστε να του πω "χρησιμοποίησε σαν εξωτερική ip για τις κάμερες αυτήν".....

Link to comment
Share on other sites

Στο router πας στο πεδίο για port forward και ορίζεις η tcp 80 να γίνεται forward στην ip της κάμερας. Για να ξέρεις την IP του modem σου ανά πάσα στιγμή αν έχεις dynamic και όχι static ip μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dyndns όπως σου είπε ο Cmos.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να αλλαξει την πορτ απο 80 ομως σε κατι ασχετο για λογους ασφαλειας.

(στο baudtek το forward βασικα ειναι στο nat->virtual server το λεω απλα για να μη μπερδευουμε τον ανθρωπο)

Link to comment
Share on other sites

Απο καθαρά θέμα περιέργειας...

Αν ζητήσεις να στο κάνει αυτό, ένας "εξειδικευμένος" τεχνικός, πόσα χρήματα θα ζητήσει?

Μήπως αξίζει το κόστος ώστε να έχεις και κάποια στιγμή κάποιο support σε ενδεχόμενο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ όλα αυτά και χρήσιμα...

Μόλις μπήκα στο site www.dyndns.org έκανα εγγραφή και έδωσα domain για το router. Οταν όμως πατάω το νέο domain μου (που αντιστοιχεί στην ip του router) μου βγάζει όπως είναι λογικό τον ρούτερ και όχι το web interface των καμερών. Εγώ όμως θέλω για την dynamic ip που έχω (και το static domain που δημιούργησα λογικά) να βλέπω κάμερα και όχι conn-x router.

Ενα πράγμα απλό θα ρωτήσω: Πώς από 192.168.Χ.ΧΧ που είναι η ip του DVR θα την κάνω 80.Χ.Χ.Χ

ώστε να βγαίνει στο δίκτυο?

Δηλαδή όταν είμαι έξω από το τοπικό δίκτυο τι ip θα πατάω για να μπαίνω στo DVR (ΚΆΜΕΡΕΣ)?

TO σύστημα είναι τύπου DVR-DVS και περιλαμβάνει 16 κάμερες και εσωτερικό σκληρό δίσκο με κυκλική εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι το εξής..

  • Αλλαγή της port του web interface του router σου (πχ στην 8080) ή απενεργοποίηση εντελώς

Είπες πως έχεις 16 κάμερες και σίγουρα η κάθε κάμερα θα έχει διαφορετική εσωτερική IP (πχ 192.168.x.10, 192.168.x.11, 192.168.x.12 κλπ)

  • Οριοθέτηση να δουλεύει η κάθε κάμερα σε διαφορετική port (θεωρητικά όλες θα έχουν την δυνατότητα αυτή (πχ 2020, 2030, 2040 κλπ)
  • Portforward της κάθε IP στην αντίστοιχη θύρα, πχ
    • 192.168.x.10 - 2020
    • 192.168.x.11 - 2030
    • 192.168.x.12 - 2040
    • κλπ

Άρα εσύ όταν θα θελήσεις να μπεις στο Interface της αντίστοιχης κάμερας θα πληκτρολογείς

Έτσι θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε κάθε μια από τις κάμερες σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το interface του router σου.

το πως ακριβώς δεν γνωρίζω, μιας και δεν είχα ποτέ το συγκεκριμένο router.

Αλλά ακόμα και εάν δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις, μπορείς να κάνεις κανονικά όλα τα παραπάνω που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

για βοηθηστε ρε παιδια ,γιατι αυτοι θα με σκασουν(τεχνικοι). επειδη απο καποια μικροδιακοπη ρευματος χασαμε τις ρυθμισεις του lincsys-royter kai meta kaname kai reset....εχω ενα συστημα παρακολουθησης με 4 καμερες και καταγραφικο dvs.τωρα για καποιο λογο δεν παιζουν μεσω ιντερνετ αλλα μονο τοπικα.οσο και να το εχει ψαξει ο τεχνικος μου λεει να αλλαξω την forthnet που εχω και να βαλω connex.εννοειται τισ ρυθμισεις τισ ξαναπερασαμε για τισ πορτες αλλα τιποτα.... χρησιμοποιουν τις πορτες 80,8000,8000.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ???/

Link to comment
Share on other sites

1)Κανεις Port Forword στην πορτα 5080 στο modem σου.Εκει του λες ομως οτι αυτη την πορτα την χρησημοποιουν οι καμερες σου (πχ Port 5080--->192.168.1.100) οπου η ip που σου βαζω παραδειγμα ειναι το dvr σου.

2)Φτιαχνεις ενα λογαριασμο dyndns και τα στοιχεια του λογαριασμου τα περνας και στο modem.Εχει ειδικη καρτελα το modem για τα στοιχεια του dyndns.Αυτο το κανεις για να ανανεωνεται to ip σου και στo λογαριασμο του dyndns oxi μονο στο modem σου.

3)μετα απο οποιον explorer θες βαζεις την διευθυνση που ευτιαξες πχ mycameres.dyndns.org:5080 μαζι με την πορτα που εχεις ανοιξει.

Αυτο ηταν....:dance3:

Δοκιμασε ετσι οπως σου λεω και οπου κολλησεις πες το...:)

Ps:Αλλαξε τεχικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις στατικη ip δοκιμασε αφου κανεις το port forword να βαλεις την ip σου χχ.χχχ.χχ.χχχ:5080 να δεις αν τις βλεπεις.

PS:Τεχνικος δεν ειμαι.Δεν εχω σχεση με το επαγγελμα.Εχω χωραφια στο φεγγαρι και κανω εισαγωση σε μαυροματικα φασολακια:p

Οποτε οτι βοηθεια θες απο εδω.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.