Jump to content



Βοηθεια για νεο συστημα - χαμηλο budget.


mathewgx

Recommended Posts

Παιδια , χρειαζομαι την βοηθεα σας για μια ακομη φορα.

Ο αδερφος μου θελει να αγορασει νεο υπολογιστη μεχρι 300ευρω το πολυ. Σε αυτα τα λεφτα πιστευω πως η amd ειναι μονοδρομος , αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με amd , θα ηθελα τις προτασεις σας.

Αυτα που θα χρειαστει ειναι : cpu , mobo , μνημες (αν γινεται 4gb) , καρτα γραφικων (δεν προοριζεται για παιχνιδια , αλλα ας σηκωνει age of empires κτλ) , κουτι + τροφοδοτικο. Ο υπολογιστης προοριζεται για εργασια γραφειου + internet + convertx to dvd. Eιναι δηλαδη για ελαφρια προς μετρια χρηση , αλλα θα ηθελα το καλυτερο που μπορω να παρω σε αυτα τα λεφτα. Επισης , οποιος σκεπτεται καποια υλοποιηση της intel ας την προτεινει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι , ουτε σκληρο και dvd recorder . Αυτα υπαρχουν ηδη. Χρειαζονται μονο οσο αναφερω στο 1ο post. Υπαρχει και μια περιπτωση να παρω ενα κουτι με ενσωματωμενο τροφοδοτικο (400 - 450w) και να γλιτωσω καποια λεφτα ετσι , αλλα αυτη ειναι η εσχατη λυση.

Link to comment
Share on other sites

κουτί μπορείς να βρεις με κάτω από 30 ευρώ

τροφοδοτικό

μητρική

επεξεργαστής

μνήμες 2 τέτοιες

260 κάνουν αυτά, ας βολευτεί με αυτά και την onboard vga μέχρι να μαζέψει λεφτά για μια καλή vga :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Supercase SKII-386 Black Case Midi (450W) 29,00 ευρώ

AMD Athlon II X3 425 (AM3/2,7GHz) 64,99 ευρώ

MSI 770-C45 (sAM3, DDR3, AMD770) 52,99 ευρώ

Corsair Value Select 4GB Kit DDR3-1333 (2 x 2GB, PC3-10666, 9-9-9-24, CMV4GX3M2A1333C9) 95,00 ευρώ

ECS 9600 GT SVGA (PCI-Express, HDTV, 512MB) 59,00 ευρώ

Κάτι τέτοιο.

Σύνολο 300,98 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε , μεχρι στιγμης εχουμε κατι τετοιο :

http://yfrog.com/jpcapturepyp

Συν ενα κουτι π.χ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Xigmatek-Asgard-Midi-Case-Black.htm , συνολο 435ευρω.

Λετε να μπορω να κοψω απο καπου ; Επεξεργαστη θα βαλω σιγουρα 4πυρηνο amd και μνημες 4gb (η' και 3gb). Με αυτην καρτα γραφικων ειναι καλυμμενος απολυτα.

Για αυτα τα κουτι τι λετε ; Θα αντεξει το τροφοδοτικο ;

1. http://www.multirama.gr/products/product?pid=0250693&catid=020700

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700070

Και μια τελευταια ερωτηση , θα πρεπει να παραγγειλω το συστημα αυριο. Βρηκα σε αγγελια εναν q6600 + mobo +4gb μνημης. Τι να προτιμησω ; Τον q6600 τον ξερω , ακομη και με ενα τροφοδοτικο της πλακας τον πηγαινω στα 3ghz. Θα εχει καλυτερες επιδοσεις απο τον amd κλοκαρισμενο μεχρι εκει που θα αντεξει το τροφοδοτικο + εργοστασιακη ψυκτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Nα σου απαντήσω εγώ.

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά τροφοδοτικά που πάνε μαζί με τα κουτιά, ειδικά με τα φτηνά κουτιά είναι άχρηστα και επίσης επικίνδυνα για την υγεία του pc. Ακόμα και αν τα ρίξεις στα σκουπίδια, θα τα πετάξει έξω... ο σκουπιδοτενεκές! :D

Κατά την γνώμη μου 300 ευρώ για psu, case, cpu, board, ram και vga απλά δεν φτάνουν. H πιο ανεκτή πρόταση νομίζω ήταν του junior21 (με onboard vga, αλλά διαφωνώ μακράν με την επιλογή PSU της L&C) και 2η για μένα του Dolly αλλά και πάλι δεν φτάνουν τα χρήματα αν θες να βάλεις καλό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου απαντήσω εγώ.

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά τροφοδοτικά που πάνε μαζί με τα κουτιά, ειδικά με τα φτηνά κουτιά είναι άχρηστα και επίσης επικίνδυνα για την υγεία του pc. Ακόμα και αν τα ρίξεις στα σκουπίδια, θα τα πετάξει έξω... ο σκουπιδοτενεκές! :D

Κατά την γνώμη μου 300 ευρώ για psu, case, cpu, board, ram και vga απλά δεν φτάνουν. H πιο ανεκτή πρόταση νομίζω ήταν του Dolly (με onboard vga) αλλά και πάλι δεν φτάνουν τα χρήματα αν θες να βάλεις καλό τροφοδοτικό.

η δική μου πρόταση δεν σου κάνει? πιο τίμια πιστεύω με 4core :book:

το τροφοδοτικό ξέρω δεν θα σου αρέσει αλλά αν δεν βάλει pci-x vga, του μένουν 70 ευρώ για τροφοδοτικό (βζάζοντας αυτό που πρότεινα)

Link to comment
Share on other sites

η δική μου πρόταση δεν σου κάνει? πιο τίμια πιστεύω με 4core :book:

το τροφοδοτικό ξέρω δεν θα σου αρέσει αλλά αν δεν βάλει pci-x vga, του μένουν 70 ευρώ για τροφοδοτικό (βζάζοντας αυτό που πρότεινα)

Ωχ... sorry... την δική σου πρόταση εννοούσα.. Εσύ είχες βάλει το board με IGP. Sorry έμπλεξα τα μπούτια μου. Μισό να το κάνω edit.

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700163 ειναι αρκετα καλο για τη χρηση που θα κανει το πισι. το εχω στο HTPC και ειναι μια χαρα! και αθορυβο!

για τα υπολοιπα +1 στον junior 21. κι αν πετυχεις και κανα κομματι καλο, μπορει να ξεκλειδωσει κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

οι Athlon X4 έχουν 2 Stepping..

CACYC ή ΧΧCXX=Deneb (Αρα εχει L3)

CADAC ή ΧΧDXX =Propus (Αρα δεν εχει L3)

ολα τα τελευταία κομμάτια είναι CADAC (3 έχω δει εγώ)

άρα ζόρικα για ξεκλείδωμα :boxed:

Link to comment
Share on other sites

κουτι

Η coolermaster 334 ή xigmatek asguard

32E ή 35Ε

psu

HEC 450TE 50E

(μεχρι στιγμης 82 ή 85Ε)

μητρικη

msi 785g e51 @65E

(μεχρι στιγμης 147 ή 150Ε)

μνημες

adata 2gb X2 =4gb @90E

(μεχρι στιγμης 237 ή 240Ε)

και σου μενουν περιπου 60Ε για να παρεις ειτε

Amd x3 425 @65 ειτε

amd x4 620 @87E

Aν παρεις τα φτηνα νομιζω βγαινει 302Ε ενω αν παρεις τα ακριβα βγαινει κατι λιγοτερο απο 330.

Αν πας πλαισιο παντως και παρεις τα του πλαισιου θα σου κανουν καλυτερη τιμη ωστε να πλησιασεις τα 300Ε.

(τροφοδοτικο δεν 8α αλλαζα)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην , ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας.

Οσο αφορα το τροφοδοτικο , ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα το συστημα δεν προοριζεται για βαρια χρηση. Πριν 1χρονο ετοιμασα ενα συστημα για εναν φιλο μου με q6600 , 4gb μνημης και 9500gt. Τα εβαλα σε ενα κουτι απο συνοικιακο μαγαζι (no name των 50ευρω) το οποιο ειχε μεσα ενα τροφοδοτικο 450w. Ειπα να το δοκιμασω και το αποτελεσμα ηταν να κραταει τον q6600 στα 3,2ghz απολυτα σταθερο με ολα τα stress tests. Το εχει μεχρι σημερα χωρις προβληματα.

Αυτο στο οποιο δεν εχω καταληξει ακομη ειναι αν πρεπει να προτιμησω amd η' q6600 (μεταχειρισμενο). Βγαινουν στα ιδια χρηματα , αλλα δεν ξερω ποιος θα εχει καλυτερες επιδοσεις. Μηπως ξερει καποιος ;

Link to comment
Share on other sites

οι Athlon X4 έχουν 2 Stepping..

CACYC ή ΧΧCXX=Deneb (Αρα εχει L3)

CADAC ή ΧΧDXX =Propus (Αρα δεν εχει L3)

ολα τα τελευταία κομμάτια είναι CADAC (3 έχω δει εγώ)

άρα ζόρικα για ξεκλείδωμα :boxed:

ακριβως. πριν μια εβδομαδα πηρα για ενα φιλο. εναν ATHLON X3 425 και ηταν cacyc, του εκανα την επεμβαση και πετυχε! ξεκλειδωσε, και τωρα με 63€ εχει εναν phenom X4 925 !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.