Jump to content



Προβλημα με παγωματα βιντεο


Kosmos

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας.Ειχα ενα προβλημα πιο παλια εν ετη Win Xp 32bit sp2 με Core2Duo E6600 και Nvidia 8800gts οσο αναφορα το video playback.Το ιδιο επαναλαμβανεται με Q6600 και 2χ8600gt και Windows 7 32bit παλι τωρα.Το προβλημα ειναι οτι το βιντεο,με οποιονδηποτε codec/player κανει συνεχεια παγωματα.Δλδ σαν να πεφτουν τα frames του βιντεο οταν γινονται πανοραμικα πλανα ή υπαρχει γρηγορη εναλλαγη σκηνων σε ταινιες.Εχω δοκιμασει απειρες εγκαταστασεις klite/vlc/divx, αλλα τπτ.

Καπου διαβασα οτι ευθυνονται οι drivers της Nvidia και οτι πρεπει να απενεργοποιησω το Vsync.To απενεργοποιησα αλλα τπτ, παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα κανεις?Κοντευουν να μου σπασουν τα νευρα...:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες καμμια ιδεα?

Θα πηδηχτω απο το παραθυρο...!Εχω απενεργοποιησει τα παντα στο Nvidia Controll panel, αλλα τπτ...

Αν ειναι να πηδηχτεις απο το παραθυρο να το επισπευσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα συμπιεσμενα, xvid/divx ειτε ειναι mpeg ειτε avi.Δεν κανει διακρισεις...:nono:

Απο 640αρι wd εξωτερικο τρεχω τις ταινιες/βιντεο.Αλλα δεν φανταζομαι οτι αυτο ειναι το προβλημα, γιατι σε αλλο pc παιζει μια χαρα...Θα δοκιμασω να τα κοπιαρω στο πισι και να τα τρεξω μπας και...

Η πλακα ειναι οτι παιζοντας με το nv controll panel αν απενεργοποιησω το vsync και το negative lod bias καποιες σκηνες τις ταινιας δεν λαγκαρουν, ενω αλλες λαγκαρουν.Αν τα ενεργοποιησω λαγκαρουν οι πρωτες και οι δευτερες οχι.Παιζει με τα νευρα μου μαλλον το πισι.:help1:

Να πω επισης οτι εχω δοκιμασει και win 7 32 και 64.

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

Σου κάνει το ίδιο πρόβλημα με σχεδόν διαφορετικό σύστημα και με άλλο λειτουργικό.

Οπότε τα μόνα αίτια που μπορεί να υπάρχουν είναι:

α) Πατατιά με τους codecs.

β) Κάποιο άλλο πρόγραμμα προκαλεί αυτή τη συμπεριφορά.

γ) Εάν έχεις την ίδια μητρική, πιθανώς κάποιο πρόγραμμα το οποίο εγκαθιστάς π.χ από το CD της στη κάνει τη ζημιά.

Κάνε clean boot:

Τρόπος αντιμετώπισης ενός προβλήματος εκτελώντας μια καθαρή εκκίνηση στα Windows Vista ή στα Windows 7

http://support.microsoft.com/kb/929135/el

Εάν δεν δουλέψει, τότε απεγκατέστησε τα πάντα από codecs και δοκίμασε να βάλεις μόνο MPHC.

Εάν δε δουλέψει κι αυτό, βάφτο μπλε και πηδήξου απ' το παράθυρο... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγκατεστημενω κανεναν codec τωρα, μονο το vobsub.Τις ταινιες τις τρεχω με το wmp.Η μητρικη τοτε ηταν asus commando ενω τωρα Asus striker extreme.

Θα δοκιμασω και το cleanboot που προτινεις να δω αν λυθει...

Ακυρο αλλα γιατι να το βαψω μπλε?Αφου δεν θα το ριξω στην θαλασσα :p ...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και αυτο.Δοκιμασα να τρεξω τις ταινιες και απο το πισι και παλι τα ιδια.

Το απογευματακι θα αλλαξω και το καλωδιο hdmi γιατι ειναι απο ebay αυτο που ειναι πανω τωρα και ποτε δεν ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.