Jump to content


Προτασεις για υδροψυξη


panakaigiotis

Recommended Posts

Καλησπερα.Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο και σχετικα φθηνο συστημα υδροψυξης για επεξεργαστη AMD X4 phenom II 965.Επισης θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες γενικα για το τι θα πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση και καθε ποτε θελει συντηρηση;

Ευχαρηστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις τον 125Watt, με μία Corsair H50 θα είσαι μιά χαρά πιστεύω: με τον 955 έχω idle 34C και 40-42C load. Υποθέτω ότι και με τον 140άρη 965 δε θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα, τι χειρότερα δλδ, θα είσαι πολύ μακριά απο τη red-zone...

Και κλοκάρισμα μέχρι 3,6GHz που έκανα πειραματικά, η θερμική συμπεριφορά δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου, σε idle έμεινε στα ίδια, σε load τσίμπησε έναν βαθμό Κελσίου.

Να σημειώσω βέβαια ότι η δικιά μου Η50 έχει δεχθεί ευλαβικό lapping, φοράει ΜΧ3 και το air-flow στο κουτί είναι (όπως αποδεικνύεται) πολύ καλό.

Με 67 ευρουλάκια έχει και πολύ συμπαθητική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα τον παραπάνω επεξεργαστή και είμαι σε αναμονή για το κουτί το οποίο

φοράει και ένα σύστημα υδρόψυξης και σκοπεύω να το δοκιμάσω.

Θα ανεβάσω με χαρά μετρήσεις αλλά δεν το κόβω να γίνεται πριν τις 10 Φλεβάρη. Αν σε προλάβω καλώς :p

Συγκεκριμένα περιμένω το κουτί του παραπανω thread στο οποίο παραπέμπει το λινκ του MicAn

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι θα πρέπει να αγοράσω για να φτιάξω την υδρόψυξη;Θέλω να πω τι πρέπει να αγοράσω από εξαρτήματα και με πως θα δω αν κάνει για το pc μου;Και κάτι ακόμη σκοπεύω να πάρω τροφοδοτικό 650 Watt υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ περισσότερα ή είναι αρκετά.(Το λέω γιατί θα του βάλω κάρτα γραφικών που θέλει δική της τροφοδοσία και θα βάλω και 3 σκληρούς...)

Edit:Η εγκατάσταση και η συντήρηση γενικά είναι εύκολη;Και αν ναι κάθε πότε πρέπει να το συντηρώ και πως;Τι υγρά περιέχει;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.